REKLAMA
  • Inne gatunki
  • Rybki akwariowe

Rybki akwariowe dla początkujących – jakie gatunki wybrać na start?

Opublikowane: 12:28 Przeczytasz w: 6 min

Gupik, mieczyk hellera, złota rybka — czy to ryby odpowiednie dla początkującego akwarysty? Sprawdź, jakie gatunki ryb będą najlepsze na początek przygody z akwarystyką. Podpowiadamy także, czy na start lepiej sprawdzi się niewielkie akwarium, czy większy zbiornik.

Spis treści

    Jakie akwarium dla jakich rybek? 

    To, jakie gatunki ryb mogą się znaleźć w akwarium, zależy m.in. od tego, jak duży zbiornik posiadamy. Jeśli mamy ku temu warunki, zanim zakupimy akwarium, można dopasować jego wielkość do gatunków rybek, które planujemy do niego wpuścić. Rodzaj zwierząt wodnych decyduje również o tym, jaka woda do akwarium powinna się w nim znaleźć. 

    Wydawać by się mogło, że małe akwarium to mniejszy wysiłek dla akwarysty. Nic bardziej mylnego. To większe akwarium częściej wybacza błędy hodowlane i stanowi przyjaźniejsze środowisko dla wodnych zwierząt. Dlatego dla początkującego akwarysty lepszym wyborem będzie zbiornik o pojemności około 100 litrów. Duże akwarium może przyjąć różne gatunki rybek, a także bez problemu wstawimy tam rośliny i ozdoby akwariowe, w których nasi pływający pupile będą mogli się chować. 

    Nie oznacza to jednak, że pierwsze akwarium nie powinno mieć pojemności mniejszej niż owe 100 l. Po prostu w mniejszych akwariach zwykle bardziej musimy zwracać uwagę na parametry wody. Ponadto w małym akwarium zmieści się mniej ryb, nierzadko tylko jednego gatunku, co może wpłynąć na jego mniejszą atrakcyjność. 

    Ile gatunków ryb w akwarium? 

    To także jest uzależnione m.in. od rozmiaru akwarium. Ponadto musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, czy zakładamy zbiornik z rybkami, które nam się podobają czy które są aktualnie modne. Co więcej, dobierając skład gatunkowy mieszkańców akwarium, miejmy na uwadze następujące kwestie: 

    • docelowy rozmiar ryb danego gatunku, 
    • wymagania względem pokarmu, 
    • zapotrzebowania dotyczące parametrów wody (w tym odporność na zmienne warunki związane z temperaturą wody), 
    • temperament i zachowanie ryb. 

    Znając powyższe dane, możemy pozostać przy akwarium jednogatunkowym (w którym hoduje się jeden wybrany gatunek ryb) bądź też rozpocząć przygodę z akwarium towarzyskim, czyli takim, które zamieszkuje wiele gatunków ryb. W tym drugim przypadku powinniśmy tak dobierać gatunki rybek, by ich potrzeby żywieniowe i te dotyczące temperatury i składu wody, były jak najbardziej zbliżone. Ponadto powinny to być spokojne gatunki, które tolerują inne ryby w tym samym zbiorniku. Dla początkujących akwarystów poleca się różne gatunki ryb, które zamieszkują akwarium towarzyskie. 

    Ważne jest także to, że decydując się na konkretne gatunki ryb, powinniśmy zapewnić im m.in. odpowiedni filtr do akwarium oraz właściwe podłoże do akwarium. 

    Jak kupować rybki akwariowe? 

    Wybierając zwierzęta do pierwszego akwarium, warto wesprzeć się wiedzą i doświadczeniem osoby, która hoduje ryby od dłuższego czasu. Przede wszystkim uważajmy na to, by nie kupić rybek, których ciało pokryte jest plamkami, zwłaszcza w kolorze białym, czerwonym czy szarym. Płetwy ryb nie powinny być poszarpane, łuski na ich ciele nie powinny odstawać, a oczy nie mogą być wyłupiaste. Zwierzę nie powinno podpływać do powierzchni wody, by zaczerpnąć tlen ani pływać w kółko. 

    Stawiając na różnorodność gatunkową, dobierajmy gatunki o podobnych wymaganiach, które mają spokojne usposobienie. Nie zapominajmy też o zasadzie, że rybki słodkowodne nadają się wyłącznie do akwarium słodkowodnego. 

    Ryby najlepiej kupować w sklepie zoologicznym, akwarystycznym albo bezpośrednio od hodowców, którzy nierzadko są znawcami w dziedzinie akwarystyki. 

    Rodzaje ryb akwariowych dla początkujących akwarystów 

    Jakie rybki akwariowe dla początkujących będą najlepsze? Poniżej przedstawiamy listę najczęściej wybieranych gatunków ryb do pierwszego akwarium: 

    1. Gupik pawie oczko — należy do szybko i łatwo rozmnażających się rybek; wymaga akwarium o pojemności co najmniej 40 litrów, to spokojna rybka, która bez kłopotu żyje z innymi łagodnymi gatunkami. 
    2. Drobniczka — nie są to wymagające ryby, szczególnie w odniesieniu do składu i temperatury wody; niestety najlepiej czuje się w akwarium jednogatunkowym z dużą ilością roślin. 
    3. Molinezja ostrousta — lubi akwaria z bujną roślinnością i innymi rybami, które odznaczają się podobną, jak ona, łagodnością. 
    4. Mieczyk Hellera — to łagodna rybka, nadająca się do akwarium ogólnego; najlepiej hodować samca z kilkoma samicami. 
    5. Danio pręgowany — to łagodna, stadna, popularna rybka, dlatego powinna być umieszczana w dużych stadach, liczących około kilkunastu rybek tego gatunku. 
    6. Zbrojnik niebieski — te rybki do akwarium stanowią absolutny must have, ponieważ żywią się glonami, oczyszczając z nich zbiornik; nie powinno się trzymać jednego osobnika, a co najmniej parę; roślinność w akwarium ze zbrojnikami powinna być dość wytrzymała. 
    7. Kardynałek chiński — do domowego akwarium warto kupić 6-8 ryb tego gatunku; te ryby najlepiej czują się w akwarium z jasnym oświetleniem i które jest bogato obsadzone roślinami. 
    8. Neon czerwony — niewielkie ryby, które powinny być częścią ławicy, składającej się z co najmniej około 10 sztuk. 

    Jakich gatunków ryb akwariowych nie powinni wybierać początkujący akwaryści? 

    Hodowcy ostrzegają początkujących akwarystów przed nabyciem rybek, które są trudne w hodowli z różnych względów. Jednym z takich gatunków są złote rybki. Trzeba bowiem wiedzieć, że te popularne ryby akwariowe, poza pozytywnym skojarzeniem z baśni, brudzą wodę, niszczą akwariową roślinność i są bardzo chorowite. Kolejną trudną w utrzymaniu rybą jest bojownik wspaniały. Ze względu na swoją agresywność nie nadaje się do życia w jednym akwarium z innymi gatunkami. Najlepiej trzymać go osobno, w zbiorniku jednogatunkowym. Następnym opornym w hodowli gatunkiem są skalary. Ich hodowlę utrudnia fakt, iż dorastają do bardzo dużych rozmiarów, przez co należy im zapewnić ogromny zbiornik, około dwustulitrowy. Co więcej, lubują się w zjadaniu małych rybek, takich jak gupiki. Pierwszym wyborem świeżo upieczonego akwarysty nie powinno być też akwarium morskie, które wymaga od hodowcy niemałego doświadczenia i zaangażowania. 

    Wybierając gatunki ryb do akwarium, przede wszystkim opierajmy się na potrzebach zwierząt. Pamiętajmy, że dla ich zdrowia i życia istotne jest regularne czyszczenie akwarium. 

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

    Dostosowujemy się do Ciebie

    Używamy plików cookies, dzięki którym nasza strona jest dla Ciebie bardziej przyjazna i działa niezawodnie. Pozwalają one również dopasować treści i reklamy do Twoich zainteresowań. Jeśli się nie zgodzisz, reklamy nadal będą się wyświetlać, ale nie będą dopasowane do Ciebie.