Źródło: 123rf.com
  • Inne gatunki
  • Rybki akwariowe

Jaki filtr do akwarium wybrać? Metody filtracji i rodzaje filtrów

Opublikowane: 12:25 Przeczytasz w: 6 min

Filtr do akwarium powinien być łatwy w obsłudze, wydajny oraz dobrej jakości. Dowiedz się, co musisz wiedzieć, zanim udasz się na zakup filtra.

Spis treści

    Źródło: 123rf.com

    Co najlepiej filtruje wodę w akwarium? Metody filtracji i rodzaje filtrów

    Filtr do akwarium powinien być łatwy w obsłudze, wydajny oraz dobrej jakości. Dowiedz się, co musisz wiedzieć, zanim udasz się na zakup filtra.

    Jaki jest najlepszy filtr do akwarium?

    Filtr do akwarium stanowi podstawowe wyposażenie każdego zbiornika. Odpowiednich parametrów filtr powinien znajdować się w każdym akwarium. Do czego służy to urządzenie? Dobry filtr odpowiada za cyrkulację środowiska wodnego, co ma na celu przede wszystkim uzdatnianie wody, która powinna być przyjazna dla żywych organizmów pływających w akwarium. Filtry usuwają bowiem grubsze zanieczyszczenia w zbiornikach (np. odchody zwierząt), ale też drobniejsze nieczystości, takie jak resztki pokarmu czy gnijąca roślinność. Filtry nowszej generacji, oprócz dbania o klarowność wody, napowietrzają ją i zapewniają stworzenie w zbiorniku równowagi biologicznej, poprzez sprzyjanie produkcji, pożytecznych dla ekosystemu wodnego, bakterii. Czysta woda w zbiorniku to gwarancja zdrowia i właściwego funkcjonowania ryb. Warto podkreślić, iż posiadając dobry filtr czyszczenie akwarium nie będzie męczącym ani zbyt częstym zadaniem.

     

    Który filtr do akwarium jest lepszy zewnętrzny czy wewnętrzny?

    Filtry do akwarium występują w dwóch wariantach:

    1. Filtr wewnętrzny — jest montowany w środku akwarium; nadaje się do zbiorników o mniejszej pojemności (maksymalnie do 200 l); polecany głównie do małych i średnich akwariów; filtruje wodę w sposób mechaniczny i biologiczny; jego działanie polega na zasysaniu wody do wewnątrz i wypuszczaniu jej górną częścią urządzenia; przytwierdza się go do szyby zbiornika za pomocą przyssawek; jest stosunkowo niedrogi, niestety zajmuje sporo miejsca w środku zbiornika; filtry wewnętrzne dzielą się na gąbkowe, podżwirowe oraz kominowe.

    2. Filtr zewnętrzny — jest mocowany na zewnątrz akwarium, lecz posiada rurki wlotu i wylotu wody, łączące go ze zbiornikiem; wśród filtrów zewnętrznych wyróżnia się filtry akwariowe kubełkowe (filtry kubełkowe są przeznaczone do zbiorników profesjonalnych, ich czyszczenie jest bardzo łatwe), kaskadowe (stanowiące hybrydę filtrów zewnętrznych i wewnętrznych) oraz typu Sump (które sprawdzają się np. w akwariach morskich); filtry zewnętrzne wyróżniają się wysoką wydajnością, ale także wyższą ceną; wybierając filtr zewnętrzny, możemy mieć pewność, że woda będzie krystalicznie czysta.

    Rodzaj filtra dobieramy w zależności od m.in. wielkości akwarium, ale też jego przeznaczenia (np. akwarium morskie wymaga założenia innego filtra niż takie, w którym pływają rybki akwariowe dla początkujących akwarystów) oraz doświadczenia akwarysty.

    Filtry akwariowe — na co zwrócić uwagę przy zakupie?

    Decydując się na filtry akwariowe, miejmy na uwadze kilka istotnych kwestii. Należy mieć świadomość, iż typ filtra dobieramy do rodzaju akwarium: jego rozmiaru, przeznaczenia, odmian ryb, jakie zamierzamy hodować itd. Warto rozważyć takie parametry urządzenia do filtracji jak jego moc, wydajność, głośność działania, koszty eksploatacji, media filtracyjne na jakich bazuje dany sprzęt (może być np. to gąbka, wkład ceramiczny, bądź aktywny węgiel), czy dodatkowe akcesoria (wliczając w to m.in. grzałkę, rurki doprowadzające wodę do zbiornika itp.).

    Podstawowym wyznacznikiem powinna być jednak objętość akwarium. Ogólna zasada dotycząca zakupu filtra mówi o tym, że wybiera się taki produkt, który będzie w stanie przefiltrować całą wodę w zbiorniku w ciągu godziny. Niejeden akwarysta twierdzi nawet, że filtr w ciągu 60 minut powinien przepompować ciecz nawet dwu- czy trzykrotnie.

    Postawmy na dobrej jakości filtr, którego nie będziemy musieli co chwila czyścić, a który zapewni rybom czystą wodę w akwarium. Dobre urządzenie tego typu można kupić w sklepie internetowym, stacjonarnym sklepie akwarystycznym lub zoologicznym.

     

     

    Jaka powinna być moc do filtra do akwarium? 

    Moc filtra do akwarium zależy od kilku czynników, w tym od wielkości akwarium, rodzaju ryb i roślin, a także od tego, jak gęsto jest zarybione. Ogólna zasada mówi, że filtr powinien być w stanie przefiltrować całą wodę w akwarium co najmniej 3-5 razy na godzinę.

    Oto bardziej szczegółowe wytyczne:

    • Małe akwaria (do 20 litrów): Filtr powinien mieć moc, która pozwoli na przepompowanie 60-100 litrów wody na godzinę.
    • Średnie akwaria (20-100 litrów): Filtr powinien mieć moc pozwalającą na przepompowanie 100-500 litrów wody na godzinę.
    • Duże akwaria (powyżej 100 litrów): Filtr powinien mieć moc pozwalającą na przepompowanie 500-1000 litrów wody na godzinę lub więcej.

    Czyszczenie filtrów akwarystycznych

    Jaka woda do akwarium jest najodpowiedniejsza, jeśli chcemy umyć filtr? Do czyszczenia filtrów akwarystycznych wykorzystuje się wodę ze zbiornika. Nie można używać do tej czynności bieżącej wody z kranu, ponieważ może ona pozbawić filtr korzystnych dla rybek właściwości.

    W filtrach wewnętrznych najczęściej umieszczane są gąbki albo wata perłowa, które należy po prostu starannie wycisnąć w wodzie odlanej z akwarium. Z kolei filtry kaskadowe są wyposażone we dwa wkłady: gąbkowy i ceramiczny. Myje się je na zmianę: przy jednej wymianie wody — jeden, przy kolejnej — następny. Natomiast filtr kubełkowy posiada wiele wkładów, które czyści się wymiennie.

    Czym są wkłady filtracyjne?

    Wkłady filtracyjne umieszcza się w filtrze. To właśnie te produkty pełnią najbardziej istotną funkcję, ponieważ czyszczą akwarium ze zwierzęcych odchodów, resztek pokarmu itp., a jednocześnie stwarzają przyjazny mikroklimat, w którym rozwijają się pożyteczne dla życia akwariowego bakterie.

    Materiały filtracyjne można podzielić na mechaniczne, biologiczne i chemiczne. Do pojemnika, w którym odbywa się filtracja, można zatem włożyć wkład gąbkowy (mniej lub bardziej porowaty — tzw. biogąbka), ceramiczny, watę filtracyjną lub węgiel aktywny.

    Niezależnie od tego, jaki model filtra do zbiornika wodnego wybierzemy, należy pamiętać, że powinien on być dopasowany do objętości akwarium, tego, do czego zostało ono przeznaczone, gatunku ryb, naszego doświadczenia akwarystycznego oraz indywidualnych preferencji. Oprócz filtra zadbajmy też o pozostały asortyment akwarystyczny, czyli m.in. o podłoże do akwarium oraz właściwy dobór mieszkańców zbiornika.

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

    Nasi eksperci