REKLAMA
  • Inne gatunki
  • Rybki akwariowe

Jakie podłoże do akwarium wybrać? Dlaczego jest ważne?

Opublikowane: 12:26 Przeczytasz w: 5 min

Naturalne podłoże, żwir, piasek, a może gotowe substraty? Sprawdź, które podłoże do akwarium będzie najbardziej odpowiednie. Dowiedz się także, dlaczego dobrze dobrane podłoże jest tak istotne dla funkcjonowania ryb i roślin akwariowych.

Spis treści

    Jak wybrać podłoże do akwarium? 

    Co oznacza sformułowanie: „odpowiednie podłoże do akwarium"? Wybierając podłoże do zbiornika, powinniśmy bazować przede wszystkim na potrzebach gatunków ryb oraz szczególnych wymagań roślin, które planujemy umieścić w akwarium. Okazuje się, że to, co wysypiemy na dno akwarium, ma istotne znaczenie dla prawidłowego rozwoju fauny i flory w naszym zbiorniku. Właściwie dobrane podłoże stwarza odpowiednie warunki bytowania dla zwierząt i roślinności w akwarium, na które składają się m.in. dobre parametry wody (m.in. pH wody, jej twardość itp.), odpowiednia cyrkulacja wody oraz dostawa dobroczynnych substancji odżywczych. 

    Naturalnie „wyściółka” naszego zbiornika powinna też cieszyć oko. W sklepach akwarystycznych oraz zoologicznych znajdziemy duży wybór podłoża: od prostego żwirku, przez piasek, substrat podżwirowy, aż po podłoże aktywne. 

    Jaki żwirek do akwarium? 

    Żwir jest dość atrakcyjnym cenowo rodzajem podłoża do akwarium. Występuje w różnych granulacjach: od piasku, przez średniej wielkości kamyczki, aż po większych rozmiarów żwirek. Ponadto można go spotkać w rozmaitych wariantach kolorystycznych. Co ważne, miejmy świadomość, że żwir może być wykonany z takich materiałów jak bazalt, marmur itd. Marmur podnosi twardość wody oraz wpływa na jej pH. 

    Trzeba także wiedzieć, że żwirek może posiadać ostre krawędzie, które niektórym rybkom mogą przeszkadzać, mogą być wręcz dla nich niebezpieczne. Ponadto dla roślin jest obojętny, co znaczy, że jeśli chcemy wzbogacić środowisko wodne w mikro i makroelementy, powinniśmy użyć dodatkowych substancji odżywczych, takich jak nawóz w postaci granulatu, czy pałeczek, który umieszcza się wśród roślinnych korzeni. 

    Dla początkujących akwarystów ten rodzaj podłoża zwykle stanowi najczęstszy wybór. 

    Żwirek i substrat podżwirowy 

    Przy wyborze podłoża warto rozważyć połączenie substratu podżwirowego ze żwirkiem. Takie rozwiązanie jest polecane w przypadku hodowli roślin akwariowych oraz ryb. Kierując się potrzebami roślin stosujemy substrat podżwirowy, który zapewnia właściwy wzrost i rozwój roślinności. Zbiornik najpierw wykładany jest owym substratem, następnie kładziemy około pięciocentymetrową warstwę żwiru, który całkowicie przykrywa pierwszą nawierzchnię. W ten sposób zapewniamy florze akwariowej solidny, odżywczy grunt, a jednocześnie dbamy o estetykę i satysfakcjonujący nas dekoracyjnie wygląd zbiornika. 

    Przy jakim akwarium piasek w podłożu? 

    Nie w każdym akwarium sprawdzi się żwirek, czy substraty podżwirowe. Niektóre gatunki ryb wymagają innego podłoża, takiego jak piasek. Dla ich prawidłowego rozwoju, funkcjonowania oraz bezpieczeństwa, najlepiej aby dno zbiornika wypełniał miękki, drobny piasek. Mowa o takich gatunkach akwariowych jak muszlowce, kirysy czy ryby z rodziny babkowatych. Rośliny w takim podłożu będą miały natomiast dużo trudniejszą egzystencję, ponieważ ich korzeniom będą trudniej będzie przyczepić się do podłoża. Jeśli podoba nam się powiększające optycznie akwarium estetyczne podłoże z piasku, a jednocześnie zależy nam na dobrych warunkach dla roślin, stwórzmy różnorodne dno zbiornika i zadbajmy o właściwe rozmieszczenie akwariowych kompozycji. W miejscu, gdzie mają rosnąć rośliny, umieśćmy np. żwir o odpowiedniej granulacji, a także wzbogacający nawóz, docierający do korzeni. 

    Czym są gotowe substraty? 

    Gotowe substraty to podłoża aktywne, jakich głównie używa się do akwarium roślinnego, ale też do zbiorników ogólnych oraz biotopowych, w których pływają organizmy wymagające kwaśnej i miękkiej wody. 

    Niewątpliwą zaletą podłoża aktywnego jest to, iż normalizuje ono środowisko wodne w akwarium. Występują w nim m.in. nawozy wspierające wzrost i funkcjonowanie roślin, rozmaite minerały, a także idealne warunki do rozmnażania korzystnych bakterii nitryfikacyjnych. W podłożu aktywnym woda posiada odpowiednią twardość i pH. Stosując tego rodzaju wypełnienie, zapewnimy naszemu domowemu środowisku wodnemu bezpieczeństwo, a także szereg właściwości filtracyjno-sorpcyjnych. 

    Wybór odpowiedniego podłoża do akwarium to bardzo ważne zadanie dla akwarysty. Nie powinno być ono przypadkowe, a adekwatne do zaplanowanych w zbiorniku roślin i ryb. 

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

    Dostosowujemy się do Ciebie

    Używamy plików cookies, dzięki którym nasza strona jest dla Ciebie bardziej przyjazna i działa niezawodnie. Pozwalają one również dopasować treści i reklamy do Twoich zainteresowań. Jeśli się nie zgodzisz, reklamy nadal będą się wyświetlać, ale nie będą dopasowane do Ciebie.