Źródło: Anna Przybysz. Archiwum prywatne
  • Inne gatunki
  • Rybki akwariowe

Bocja — jakie są gatunki? Najważniejsze informacje

Opublikowane: 13:35 Przeczytasz w: 4 min

Bocja wspaniała jest rybą akwariową z rodziny bocjowatych, ładną, pożyteczną, obdarzoną wyrazistym charakterem i posiadającą ciekawe zachowania. Wywodzi się z Indonezji i słodkich wód Azji Południowo-Wschodniej. Jakie wymagania ma bocja wspaniała? Jak wygląda i jakie ma usposobienie? Odpowiedź na te pytania można znaleźć w niniejszym artykule.

Spis treści

    Bocje wspaniałe — popularne ryby akwariowe

    Bocje, podobnie jak neonki i skalary, to popularny gatunek rybki akwariowej dla początkujących akwarystów. Ryby te wywodzą się z Azji, a dokładniej z wysp Borneo w Indonezji. W naturze bocje zamieszkują też tereny Wietnamu, Indii, Mjanmy, Tajlandii i Pakistanu.

    Bocje czują się najlepiej w zbiornikach z dużą ilością mułu przy dnie, o nieco ograniczonej widoczności. Z tego powodu zamieszkują one główne kanały rzeczne i potrafią dostosować do różnych warunków pogodowych i wodnych. W niewoli dorosłe osobniki tego żyją do 10 lat, choć można znaleźć informacje o bocjach dożywających nawet 25 lat.

    Bocja tygrysia i inne rodzaje bocjowatych

    Najbardziej znanym rodzajem bocjowatych jest bocja wspaniała, często hodowana w akwariach. Jednak występują też inne jej gatunki takie jak:

    • bocja indochińska,
    • bocja mysia,
    • bocja karłowata,
    • bocja tygrysia inaczej ryba tygrysia akwariowa,
    • bocja Kubotai,
    • bocja syjamska,
    • bocja pręgowana,
    • bocja siatkowana,
    • bocja szara – modesta.

    Bocja wspaniała

    Cena bocji wspaniałej nie jest zbyt wygórowana i wynosi około 15 złotych a za wiele odmian zapłacimy jedynie około 10 złotych.

     

     

    Bocja — jakie są gatunki? Najważniejsze informacje, Źródło: fot. Anna Przybysz. Archiwum prywatne

    Ryba bocja — wygląd

    Bocje mogą mieć nawet 40 centymetrów długości. Ryby te mają wydłużone oraz ściśnięte ciało i przeważnie są koloru pomarańczowo-białego lub czerwono-pomarańczowego z trzema czarnymi paskami w kształcie trójkąta. Głowę mają dużą, skierowaną w dół, a ich otwór gębowy pokryty jest czterema parami wąsików. Posiadają one również kolce pod oczami ukryte pod skórą, które uwidaczniają się podczas sytuacji stresowych lub odczuwanych jako zagrożenie.

    Bocje — zachowanie

    Bocje to ryby stadne. Najlepiej czują się w stadach złożonych z osobników tego samego gatunku. Są dość dominujące i w ich grupie dość często dochodzi do walk o pozycję. Najczęściej przywódczynią zostaje największa samica.

    Bocje prowadzą nocny tryb życia. Śpią one na boku lub na grzbiecie, sprawiając wrażenie martwych.
    Do ciekawych zachowań gatunkowych należy też tzw. taniec bocji mający miejsce w trakcie karmienia lub po podmianie wody.
    Ryby te okazują też emocje poprzez wydawanie specyficznych „klikających” dźwięków.

    Bocja wspaniała — wymagania

    Im więcej mamy bocji, tym powinniśmy wybrać większy zbiornik wodny. Oświetlenie akwarium nie powinno być zbyt mocne, gdyż ryby te lubią się chronić w zaciemnionych miejscach, warto też zaopatrzyć je w rośliny, dekoracje akwariowe lub korzenie.
    Bocje żywią się mięsem, roślinnością, ale ich posiłki można urozmaicać suchą i mokrą karmą. Chętnie zjadają ślimaki, wysysając środek z muszli. Ryby te są w stanie również spożywać dużą ilość owoców i warzyw.

    Jaka woda do akwarium dla bocji?

    Ryby te żyją w lekko kwaśnych, umiarkowanie twardych wodach, stąd poziom pH w akwarium powinien wynosić około 6,0-7,5, a twardość wody około 8-12 dH. Wskazane są też miękkie podłoża do akwarium złożone z drobnych kamieniach lub piasku oraz filtr do akwarium.

    Temperatura wody dla bocji powinna wynosić około 24-29°C, a sama woda musi być nieskazitelnie czysta, o niskim stężeniu azotanów.

    Bocja wspaniała — podsumowanie

    Bocja to dość duża ryba akwariowa w naturze zamieszkująca wody słodkowodne. Wywodzi się z Azji południowo-wschodniej i żyje w stadach. Wśród bocjowatych można rozróżnić wiele gatunków, z czego najbardziej popularna jest bocja wspaniała. Może ona dorastać nawet do 40 cm i żyć ponad 20 lat, choć najczęściej w niewoli dożywa jedynie 10 roku życia.

    Bocje mają ciekawe zwyczaje: śpią w specyficzny sposób, zjadają ślimaki i stymulują je cotygodniowe podmiany wody lub karmienie, podczas których poruszają się one w ożywiony sposób zwany tańcem bocji.

    Bibliografia
    1. S. Kornobis Słodkowodne ryby akwariowe Wydawnictwo Poznańskie 1990

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.