Źródło: 123rf.com
  • Inne gatunki
  • Ptaki

Gołąb domowy — poznaj ten gatunek ptaka

Opublikowane: 13:29 Przeczytasz w: 7 min

Czy można hodować gołębie w domu? Czym nie wolno karmić gołębi? Jakie są rasy gołębi domowych? Czy wiesz wszystko o tym gatunku? Przekonaj się, czytając nasz artykuł!

Spis treści

    Gołąb domowy — poznaj ten gatunek ptaka. Źródło: 123rf.com

    Według współczesnej wiedzy najstarszym udomowionym ptakiem był gołąb skalny. Do dzisiaj w naszych domostwach żyje jego potomek, gołąb domowy (Columba livia domestica). Zwierzęta te hodowane są zarówno hobbystycznie, jak i w celach konsumpcyjnych. Działały jako gołębie pocztowe podczas konfliktów zbrojnych, pokazują się na światowych wystawach a co jakiś czas powstają ich nowe rasy. Co warto wiedzieć o tych ciekawych zwierzętach?

    Jak się nazywa gołąb domowy? 

    Gołębie skalne (Columba livia) to dzikie ptaki, które zamieszkiwały skaliste klify i tereny górskie w Azji Zachodniej i Afryce Północnej. Już w starożytności ludzie zaczęli obserwować te zwierzęta i dostrzegli, że mają one niezwykłe zdolności orientacji w przestrzeni.

    Niestety nie mamy dokładnych informacji na temat tego, kiedy dokładnie gołąb zaczął stawać się częścią ludzkiego inwentarza. Szczuje się, że stało się tak jeszcze w epoce kamienia łupanego, a dokładnie w mezolicie. Chociaż pierwsze opisy hodowli pochodzą z czasów rzymskich, to mamy informacje o obecności tych ptaków w otoczeniu człowieka ponad 5 000 lat temu.

    Współczesne gołębie domowe hodowane są na całym świecie. Biorą udział w wystawach i konkursach. W niektórych rejonach świata ceni się ich mięso, które ma wyjątkowo delikatną konsystencję. Popularnym kierunkiem hodowli jest szkolenie gołębi pocztowych. Jeżeli chcesz rozpocząć swoją przygodę z tym gatunkiem, najpierw musisz zdobyć wiedzę na temat tego jak przygotować im odpowiednie mieszkanie, czy chociażby czym karmić ptaki zimą.

    Jakie są rasy gołębi domowych? Lista ras

    Gołębie domowe to średniej wielkości ptaki. W hodowli amatorskiej i profesjonalnej powstało wiele bardzo różnych ras, dlatego gatunek odznacza się bardzo dużą różnorodnością. Co ciekawe, wiele cenionych na całym świecie odmian (na przykład rysie polskie) pochodzi z naszego kraju.

    Znane i lubiane przez hodowców rasy gołębia domowego to między innymi:

    • Agaran — charakteryzuje się eleganckim wyglądem i pięknym upierzeniem. Posiada charakterystyczną długą szyję i wydłużone pióra na ogonie, co nadaje mu wyjątkowego uroku.

    • Modena — ma wydłużone ciało i smukłą szyję. Wyróżnia go piękne upierzenie, zwykle w jednolitym kolorze, takim jak błękit, czarny, biały czy czerwony.

    • Magpie — ceniony za swoje atrakcyjne upierzenie, przypominające wzór na ciele sroki. Ma również czerwoną obrączkę wokół oka, co nadaje mu charakterystycznego wyglądu.

    • Tippler angielski — hodowany ze względu na swoje zdolności lotnicze i wytrzymałość w locie. Ma charakterystyczne wydłużone ciało i piękne, różnorodne kolory upierzenia.

    • Orlik polski — to jedna z najstarszych ras gołębi w Polsce. Charakteryzuje się krótkim, zaokrąglonym dziobem i pięknym upierzeniem o różnorodnych kolorach, takich jak biały, czerwony, żółty i czarny.

    Zdziczałe gołębie domowe po kilku pokoleniach tracą swoje ozdobne cechy i upodobniają się swojego kuzyna, którym jest gołąb miejski.

     

    Dowiedz się także, czym jest ornitoza u gołębi i jak ustrzec się przed tą chorobą. 

    123rf.com

    Jakie są zwyczaje gołębi domowych?

    Gołębie domowe są monogamiczne, co oznacza, że tworzą stałe pary na całe życie. Z raz wybranym partnerem wspólnie opiekują się swoim potomstwem. W okresie godowym para gołębi może wykazywać rytualne zachowania, takie jak wzajemne kołysanie głowami, czy składanie sobie prezentów w postaci kawałków jedzenia.

    Te najpopularniejsze polskie ptaki składają jaja w zagłębieniach w gnieździe. Okres inkubacji jaj trwa zazwyczaj od 17 do 19 dni. W czasie jego trwania oboje rodzice dzielą się obowiązkiem wysiadywania jaj. Samica i samiec zmieniają się, aby zapewnić im odpowiednią temperaturę i wilgotność. Po tym jak pisklęta wykluwają się, para wspólnie dba o ich ogrzewanie i karmienie. Gołębie domowe są bardzo społeczne i troskliwe wobec swojego partnera oraz potomstwa.

    Gołębie pocztowe, mięsne czy ozdobne to jedne z najczęściej hodowanych ptaków. Są lubiane za swoje usposobienie, wygląd i wyjątkową orientację w terenie. Warto bliżej poznać ich zwyczaje i spojrzeć inaczej również na ich bliskich kuzynów, którzy zamieszkują nasze miasta.

    Przeczytaj pozostałe nasze artykuły i dowiedz się między innymi, jak zrobić karmnik dla ptaków.

     

    Najczęściej zadawane pytania 

    Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania przez domorosłych ornitologów. 

     

    Czym nie wolno karmić gołębi?

    Gołębie, podobnie jak inne ptaki, mają swoje specyficzne wymagania dietetyczne, a niektóre pokarmy mogą być dla nich szkodliwe lub wręcz trujące. Oto lista rzeczy, których nie wolno karmić gołębi:

    1. Chemia i trujące substancje: Nigdy nie należy karmić gołębi pokarmami zawierającymi chemikalia, takie jak pestycydy, herbicydy, czy inne trujące substancje. Mogą one powodować poważne zatrucia.

    2. Słonecznik z solą: Nasiona słonecznika są dobrym źródłem pożywienia dla ptaków, ale w żadnym wypadku nie powinny być one naszpikowane solą, ponieważ nadmiar soli może być szkodliwy dla gołębi.

    3. Pokarm dla ludzi: Nie należy podawać gołębiom pokarmów przeznaczonych dla ludzi, zwłaszcza takich jak fast foody, słodycze, chipsy czy inne przetworzone produkty. Mogą one zawierać substancje sztuczne, cukry czy tłuszcze, które są niezdrowe dla ptaków.

    4. Pokarm stęchły lub spleśniały: Spożywanie stęchłych, lub spleśniałych nasion czy ziaren może prowadzić do zatrucia grzybami, które są szkodliwe dla gołębi.

    5. Pokarm tłusty: Unikaj podawania gołębiom nadmiernie tłustych pokarmów, takich jak tłuste mięso, które może prowadzić do problemów zdrowotnych.

    6. Nieprzetworzone rośliny trujące: Nigdy nie podawaj gołębiom roślin trujących, takich jak pokrzywa, czy barwinek, które mogą powodować poważne zatrucia.

     

    Czy można hodować gołębie w domu?

     

    Tak, można hodować gołębie w domu, ale wymaga to odpowiedniego przygotowania i przestrzegania pewnych zasad. Pierwszym krokiem jest zapewnienie odpowiedniej przestrzeni, na przykład przez wyznaczenie im klatki lub miejsca do lotu. Należy również zapoznać się z potrzebami żywieniowymi i higienicznymi gołębi, aby zapewnić im odpowiednią opiekę. 

    Jakie są rasy gołębi domowych?

    Oto popularne rasy gołębi domowych: 

    1. Gołąb pocztowy (Columba livia domestica)
    2. Gołąb łowiecki (Columba palumbus)
    3. Gołąb ozdobny (różne rasy, np. Fantail, Jacobin, Lahore)
    4. Gołąb mesyka (Columba livia var. domestica)
    5. Gołąb karłowaty (Columba livia var. domestica)
    6. Gołąb modena (Columba livia)
    7. Gołąb texan (Columba livia)
    8. Gołąb frizja (Columba livia)
    9. Gołąb włoski (Columba livia)
    10. Gołąb krótkodzioby (Columba livia)

    Ile kosztuje gołąb domowy?

    Cena gołębia domowego może być bardzo zróżnicowana i zależy głównie od jego rasy, wieku, płci, koloru oraz od sprzedawcy lub hodowcy. Można znaleźć gołębie domowe w szerokim przedziale cenowym, począwszy od kilkudziesięciu złotych do nawet kilkuset złotych za jednego ptaka, a wyjątkowe rasy lub hodowle mogą być znacznie droższe.

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

    Nasi eksperci