Źródło: 123RF
 • Inne gatunki
 • Ptaki

Najpopularniejsze polskie ptaki — jakie gatunki żyją wśród nas?

Opublikowane: 24.07.202312:53 Przeczytasz w: 6 min

Jakie są najpopularniejsze ptaki polskie? Które gatunki żyjące obok nas zasługują na szczególną uwagę? Sprawdź 6 wybranych przez nas ptaków, które niemal codziennie możesz spotkać na spacerze.

Spis treści

  W godle naszego kraju znajduje się bielik zwyczajny. W narodowej literaturze spotykamy gatunki takie jak bocian biały czy kruk. Najpopularniejsze polskie ptaki to niezwykle zróżnicowana grupa zwierząt. Podczas gdy w naszych mieszkaniach zamieszkują kanarki czy różnorodne papugi domowe na spacerach spotykamy wiele ciekawych ptaków, które bytują w okolicach. Przygotowaliśmy listę 6 tych, które warto poznać bliżej.

  Wróble zwyczajne – pospolite ptaki zimujące

  Wróbel zwyczajny (Passer domesticus) znany także jako wróbel domowy to jeden z najbardziej rozpoznawalnych ptaków w Polsce. Występuje powszechnie na terenie całego kraju zarówno w miastach, jak i poza ich obszarami. Ten niewielki ptak ma krępe ciało i krótki, gruby dziób. Samce cechują się charakterystyczną czarną plamką na brodzie.

  Wróble preferują siedliska w pobliżu ludzkich siedzib, gdzie żerują na karmnikach, śmietnikach i polach uprawnych. To społeczne stworzenia, żyją w stadach, często współpracując podczas poszukiwania pożywienia. Ich miły dla ucha śpiew to charakterystyczny dźwięk polskich miast i wsi.

  Źródło : 123rf.com

  Sroki, czyli ptaki polskie z wielkich miast

  Sroka (Pica pica) to średniej wielkości ptak o czarno-białym umaszczeniu, który jest powszechnie spotykany w całej Polsce. Występuje zarówno na terenach zurbanizowanych, jak i na wsiach i przedmieściach. Cechuje ją długi ogon, błyszczące pióra i charakterystyczna srebrzysta plama na skrzydle.

  Sroka to pospolity ptak, który jednak wyróżnia się ogromną inteligencją. Szybko dostosowuje się do nowych warunków i błyskawicznie się uczy. Często bytuje w centrach dużych miast. Żywi się owadami, padliną, jajami innych ptaków, ale także owocami i resztkami jedzenia pozostawionymi przez ludzi. Sroki to ptaki społeczne, które żyją w dużych stadach i często komunikują się między sobą różnorodnymi dźwiękami.

  Źródło : 123rf.com

  Gołębie miejskie – najbardziej pospolite ptaki polskie

  Gołąb miejski (Columba livia) to jeden z najpowszechniej występujących ptaków w naszym kraju. Ma szarą pierś, perłowoszary grzbiet i dwie czarne pręgi na skrzydłach. Dymorfizm płciowy jest bardzo subtelny i często odróżnienie samca od samicy jest na pierwszy rzut oka bardzo trudne.

  Gołębie są znane ze swojej zdolności do przetrwania w różnorodnych środowiskach, co sprawia, że są bardzo liczne w miejscach z dużą populacją ludzi. Gniazda budują niemal wszędzie, gdzie się da i słyną z ogromnej kreatywności w tym zakresie. Są to ptaki socjalne, które często widuje się w parach lub stadach. Gołębie wędrowne często przemieszczają się na duże odległości, odwiedzając różne miejsca w poszukiwaniu pożywienia.

  Źródło : 123rf.com

  Jaskółki dymówki – te ptaki przylatują do nas na lato

  Jaskółka dymówka (Hirundo rustica) to niewielki ptak, który odwiedza Polskę wiosną i latem. Zimą zaś migruje do cieplejszych krajów. Cechuje się smukłym ciałem z długim, rozdzielonym ogonem. Jej pióra mają niebiesko-czarnym ubarwieniu.

  Jaskółki budują swoje gniazda pod okapami budynków lub na belkach w stajniach i oborach. Są szybkie i zwrotne w locie, łapiąc owady w powietrzu, co sprawia, że są niezwykle efektywnymi łowcami. Ich źródłem pożywienia są przede wszystkim owady. Dzięki swojej zwinności i doskonałemu wzrokowi, jaskółki są skutecznymi łowcami, co czyni je bardzo efektywnymi w kontroli populacji owadów w środowisku naturalnym.

  Źródło : 123rf.com

  Sikory bogatki – kolorowe ptaki polskie

  Sikorka bogatka (Parus major) to niewielki ptak, charakteryzujący się smukłym ciałem i krótkim, zaokrąglonym ogonem. Jej upierzenie jest wyjątkowe — ma białe policzki, czarne czapki na głowie i charakterystyczne niebiesko-żółte pióra na grzbiecie.

  Ptaki te są aktywne przez cały rok, ale szczególnie widoczne są w okresie wiosennym i latem. W miesiącach letnich zaczynają budować swoje gniazda w dziuplach, szczelinach drzew lub w budynkach. Są wyjątkowo zręczne i umiejętnie wykorzystują swój długi, cienki dziób do zdobywania pożywienia. Ich miły i melodyjny śpiew dodaje uroku polskim ogrodom i parkom.

  Dowiedz się także, czym dokarmiać polskie ptaki

  Źródło : 123rf.com

  Czapla siwa – majestatyczny ptak polski

  Czapla siwa (Ardea cinerea) to imponujący ptak z rodziny czaplowatych, który jest znany z charakterystycznego wyglądu. To duży ptak o długich nogach, podłużnej szyi i szerokich skrzydłach. Jego upierzenie jest głównie szare, z białym brzuchem i głową. Czaple siwe wyróżniają się także długim, ostro zakończonym dziobem, który doskonale sprawdza się podczas polowania na ryby.

  Ptaki tego gatunku są zazwyczaj spotykane w pobliżu wód słodkich i słonych, takich jak jeziora, rzeki, stawy czy mokradła. Są to ptaki wędrowne, które w zimie migrują do cieplejszych obszarów. Czaple nie są objęte ścisłą ochroną gatunkową, jednak ochrona ich siedlisk i zachowanie czystości wód są niezbędne do zachowania obecność tego pięknego ptaka w polskiej przyrodzie.

  Wymienione wyżej ptaki są jednymi z najważniejszych przedstawicieli polskiej awifauny. Oczywiście gatunków żyjących obok nas jest znacznie więcej. Myszołów zwyczajny czy dzięcioł zielony to tylko niektóre z ptaków żyjących w naszym kraju. Niektóre ptaki polskie tak bardzo zlały się z otoczeniem, że na co dzień prawie ich nie zauważamy. Mimo wszystko warto zatrzymać się na chwilę i przyjrzeć tym ciekawym zwierzętom.

  Sprawdź inne nasze artykułu i dowiedz się między innymi ile żyje kanarek.

  Źródło : 123rf.com

  Bibliografia
  1. Dominik Marchowski, „Ptaki Polski. Kompletna lista 450 stwiedzonych gatunków„, Wydawnictwo SBM Sp. z o.o, 2015.

  Oceń artykuł

  Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
  0/400

  Brak komentarzy

  Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

  Dostosowujemy się do Ciebie

  Używamy plików cookies, dzięki którym nasza strona jest dla Ciebie bardziej przyjazna i działa niezawodnie. Pozwalają one również dopasować treści i reklamy do Twoich zainteresowań. Jeśli się nie zgodzisz, reklamy nadal będą się wyświetlać, ale nie będą dopasowane do Ciebie.