Źródło: 123rf.com
  • Inne gatunki
  • Małe zwierzęta

Jak oswoić chomika? Skuteczne sposoby na oswajanie gryzonia

Opublikowane: 08:33 Przeczytasz w: 5 min

Chomiki to niezwykle popularne zwierzątka domowe. Chociaż sprawiają wrażenie niepozornych, to w istocie są bardzo wymagające. Kluczem do tego, jak oswoić chomika, jest zrozumienie jego naturalnych zachowań i potrzeb gatunkowych. Kiedy te ostatnie zostaną zaspokojone, wystarczy już tylko odpowiednie podejście, aby zyskać wspaniałego małego przyjaciela.

Spis treści

    Jak oswoić chomika z nowym otoczeniem? 

    Jeśli zdecydujesz się na posiadanie w domu chomika, musisz zapewnić mu właściwe środowisko do życia. Oswojony chomik to coś, co o wiele łatwiej uzyskać w momencie, kiedy zwierzak posiada odpowiednie warunki mieszkaniowe. 

    Zapewnij chomikowi odpowiednią klatkę 

    Chomiki syryjskie, dżungarskie i Roborowskiego w naturalnych warunkach żyją na terenach pustynnych i szerokich stepach. Czas spędzają na kopaniu podziemnych korytarzy i długich wędrówkach. W ciągu nocy jeden mały chomik może przemierzyć nawet kilkanaście kilometrów! 

    Najlepszym otoczeniem dla tego zwierzaka będzie więc niska, ale podłużna klatka lub akwarium. Zamiast plastikowych rur lepiej użyć drewnianych domków, a na spód położyć grubą warstwę trocin, w których chomik wydrąży swoje tunele. Duże znaczenie ma również kołowrotek o średnicy, która pozwoli na to, aby zwierzątko mogło rozprostować plecy

    Żeby chomik czuł się dobrze, jego klatka musi być czysta. Pamiętaj jednak, że jako zwierzę terytorialne, twój gryzoń nie będzie czuł się dobrze, jeżeli usuniesz mu naraz całą ściółkę! Oswajanie chomika będzie bardziej skuteczne, jeżeli na bieżąco posprzątasz tylko zabrudzone fragmenty podłoża. 

    Jak oswoić chomika syryjskiego? 

    Chomik syryjski to nie tylko największy z udomowionych chomików. To także gatunek, który uchodzi za najbardziej przyjazny. Mimo wszystko oswojenie chomika syryjskiego również wymaga ze strony właściciela odpowiednich działań. 

    Akceptacja naturalnych zachowań gryzonia 

    Chomik syryjski, tak jak większość przedstawicieli podrodziny chomikowatych, jest zwierzęciem nocnym. Oznacza to, że twój gryzoń będzie przesypiał dzień i zaczynał buszować po klatce dopiero w godzinach wieczornych

    Kluczem do tego, jak oswoić chomika, jest akceptacja tego trybu życia. Chomika nie wolno wybudzać ze snu i zmuszać do kontaktu w godzinach, które są dla niego nienaturalne. Nie wpłynie to pozytywnie na waszą relację. Wręcz przeciwnie, przysporzy zwierzakowi dużo niepotrzebnego stresu. 

    Chomik trzymany na rękach

    Zachowanie odpowiedniego podejścia 

    Jak oswoić chomika syryjskiego krok po kroku? Kiedy te ruchliwe gryzonie zadomowią się już w nowej klatce, można powoli rozpocząć proces oswajania. Pamiętaj, aby niczego nie robić na siłę! Każdy kontakt powinien wynikać z inicjatywy zwierzęcia. 

    Młode chomiki syryjskie zazwyczaj nie potrzebują wiele czasu, aby zyskać sympatię domowników. Na początku chomik będzie nieco niepewny i ostrożny w stosunku do człowieka. Właśnie dlatego najlepiej zastosować metodę małych kroków. 

    Z początku postaraj się spędzać jak najwięcej czasu blisko klatki, aby stopniowo przyzwyczajać zwierzaka do swojego zapachu. Chomiki mają słaby wzrok, dlatego to właśnie zapach jest dla nich najważniejszym zmysłem. 

    Nigdy nie bierz na ręce chomika, dopóki zwierzak nie jest na to gotowy. Nie wykonuj także gwałtownych ruchów w jego obecności. Kiedy maluch poczuje się już swobodnie w twoim towarzystwie, możesz rozpocząć mówienie do niego spokojnym głosem. 

    Oswajanie chomika z pewnością będzie o wiele łatwiejsze, jeżeli użyjesz do tego smakołyków. Możesz skorzystać z kawałka marchewki, owocu czy suszonej larwy mącznika, która jest wielkim przysmakiem chomików. 

    Kiedy gryzoń nie będzie już wykazywał oznak lęku w twojej obecności, możesz wkładać rękę do jego klatki i próbować głaskania. Czy chomiki wolno podnosić? Niektóre zwierzaki same wskakują na rękę opiekuna. Warto jednak mieć w pamięci, że wiele chomików, nawet tych oswojonych, po prostu tego nie lubi. Jeżeli musisz podnieść gryzonia, chwytaj go w połowie tułowia. 

    Czy da się oswoić chomika dżungarskiego? 

    Oswojenie chomika dżungarskiego uchodzi za trudniejsze zadanie niż oswajanie chomika syryjskiego. Zwierzaki tego gatunku są bowiem mniejsze i nieco bardziej płochliwe. Nie oznacza to jednak, że zadanie jest z góry skazane na porażkę. 

    Niektóre chomiki dżungarskie nie tylko przyzwyczajają się do obecności opiekuna, ale wręcz czują się dobrze na rękach człowieka. Wiele zależy od twojej cierpliwości i indywidualnego charakteru pupila. 

    Czy wiesz, jak długo żyją chomiki? Dowiedz się z naszego artykułu

    Czy można oswoić chomika z innymi zwierzętami? 

    Na koniec warto wspomnieć o zagadnieniu, jakim jest oswajanie chomika z innymi zwierzętami. Jako opiekun musisz wiedzieć, że chomik z natury jest samotnikiem. Trzymanie kilku osobników w jednym terrarium nie jest polecaną praktyką. Nawet jeżeli przez jakiś czas zwierzaki będą się tolerować, to obecność współlokatora generuje w nich stały stres. Niestety może również dojść do walk, które w skrajnych przypadkach kończą się nawet śmiercią. 

    Oswajanie chomika z psami czy kotami również nie jest szczęśliwym pomysłem. Nawet jeżeli inny zwierzak nie ma złych zamiarów, to chomik (pomimo swoich niewielkich rozmiarów) może zażarcie bronić się przed potencjalnym atakiem drapieżnika. Te gryzonie są niezwykle szybkie i w momencie przerażenia mogą uciec. Ich złapanie jest natomiast bardzo trudnym zadaniem. 

    Podsumowanie 

    Chomik to wyjątkowy pupil. Obserwowanie jego naturalnych zachowań daje dużo radości. Niezależnie od tego, czy przyjąłeś pod swój dach chomika dżungarskiego, czy syryjskiego możesz go oswoić. Trzeba jedynie pamiętać, aby najpierw przyzwyczaić malucha do nowego otoczenia, a potem stopniowo się z nim zaprzyjaźniać. 

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

    Nasi eksperci