• Inne gatunki
  • Małe zwierzęta

Szynszyle - charakterystyka, gatunki, pielęgnacja, żywienie, choroby, cena

Opublikowane: 27.05.202313:19 Przeczytasz w: 6 min

Szynszyle to kontaktowe i wyjątkowo długowieczne gryzonie. Jakie są ich zwyczaje? Jak opiekować się tymi zwierzakami w warunkach domowych? W dalszej części artykułu zanurzymy się głębiej w niesamowity świat szynszyli małej.

Spis treści

    Szynszyle - charakterystyka, gatunki, pielęgnacja, żywienie, choroby, cena 

    Szynszyle to kontaktowe i wyjątkowo długowieczne gryzonie. Jakie są ich zwyczaje? Jak opiekować się tymi zwierzakami w warunkach domowych? W dalszej części artykułu zanurzymy się głębiej w niesamowity świat szynszyli małej. 

    Nie tylko szynszyla mała, czyli krótko o gatunkach 

    Do rodzaju szynszyla (Chinchilla) przynależą dwa gatunki: 

    • szynszyla mała (Chinchilla chinchilla), 
    • szynszyla krótkoogonowa (Chinchilla lanigera). 

    Podczas gdy ta ostatnia zamieszkuje wysokie zbocza Andów na terenie kilku krajów Ameryki Południowej: Argentyny, Chile i Boliwii, jej kuzynka spotykana jest już niemal wyłącznie w domowej hodowli. 

    Ze względu na wyjątkowo piękne i miękkie futerko szynszyle małe zostały prawie całkowicie wytępione przez człowieka. Do dzisiaj w fermach i hodowlach przemysłowych na całym świecie dziesiątki tysięcy szynszyli codziennie przerabianych jest na futra. 

    Z drugiej strony jednak te bystre i wyjątkowo piękne gryzonie odnalazły się w roli przyjaciela człowieka. W tym artykule skupimy się właśnie na szynszyli małej. Poznamy zwyczaje i potrzeby tego zwierzaka. 

    Jak wygląda szynszyla mała? 

    Na początku warto powiedzieć kilka słów na temat eksterieru, czyli zewnętrznej budowy ciała szynszyli. Na pierwszy rzut oka sprawiają one wrażenie dużych gryzoni, które wielkością dorównują królikom miniaturkom. W istocie jednak szynszyle są bardzo lekkie. Ważą średnio około 500 -700 gramów. 

    Objętości nadaje im natomiast miękkie i gęste futro. Sierść szynszyli jest naprawdę niezwykła. Z pojedynczego mieszka może wyrosnąć nawet kilkadziesiąt włosów! 

    Umaszczenie szynszyli 

    U szynszyli małej naturalnie występuje wyłącznie szaroniebieskie umaszczenie. W wyniku mutacji genetycznych hodowcy stworzyli jednak rozmaite odmiany barwne, takie jak: 

    • ebony; 
    • white ebony; 
    • silver; 
    • silver mosaic; 
    • violet; 
    • brown velvet; 
    • pink white. 

    Co jedzą szynszyle? 

    Szynszyle to gryzonie roślinożerne i trawożerne. W ich przypadku podstawą diety jest siano, które powinno zawsze znajdować się w klatce. Nie tylko wpływa ono na prawidłowe trawienie, ale także umożliwia ścieranie stale rosnących zębów. 

    Ważnym składnikiem diety szynszyli są zioła. Można zdecydować się na gotowe mieszanki przeznaczone dla tego gatunku gryzonia lub podawać różne rodzaje roślin osobno. 

    Jadłospis warto uzupełnić pokarmem komercyjnym. Idealna karma dla szynszyli to taka, która w składzie nie ma ziaren zbóż, sztucznie barwionych chrupek ani płatków grochu. Najlepiej sprawdzają się karmy w formie jednolitego granulatu z wysoką zawartością włókna. 

    Wszystkie szynszyle, zarówno młode, jak i dorosłe osobniki powinny mieć stały dostęp do świeżej wody. 

    Jak powinna wyglądać klatka dla szynszyli? 

    W naturalnym środowisku szynszyle żyją w okolicach południowoamerykańskich Andów. Zamieszkują zbocza gór, wspinają się po skałach i dużo skaczą. Właśnie dlatego wybierając klatkę zwracaj uwagę nie tylko na wymiary podstawy, ale także na wysokość. 

    Minimalne wymiary klatki dla dwóch zwierząt tego gatunku to: 70 × 40 × 100 cm. Im większe stado, tym bardziej obszerne powinno być jego miejsce do życia. Obecnie coraz więcej osób zamiast dostępnych w sklepach zoologicznych klatek decyduje się na budowę spersonalizowanej woliery. 

    Wyposażenie klatki dla szynszyli 

    Niezależnie od tego, gdzie mieszkają twoje szynszyle, musisz zapewnić im odpowiednie wyposażenie. 

    Klatka dla tych gryzoni powinna być wzbogacona o półeczki i hamaki, po których zwierzęta będą mogły się wspinać. Dobrym rozwiązaniem będzie zapewnienie im urozmaiceń, takich jak tunele czy drewniane zabawki. 

    Każda klatka lub woliera, którą zamieszkują szynszyle, powinna zawierać basenik wypełniony piaskiem lub pyłem wulkanicznym. Szynszyli pod żadnym pozorem nie wolno kąpać ani moczyć w wodzie. Te zwierzęta myją się same zażywając kąpieli piaskowych. Odpowiednie akcesoria kupisz w niemal każdym sklepie zoologicznym. 

    Gdzie postawić klatkę dla szynszyli? 

    Klatka dla gryzonia zawsze powinna znajdować się w spokojnym miejscu. Szynszyle prowadzą nocny tryb życia. Szybko oswajają się z człowiekiem, jednak z natury są dosyć płochliwe, dlatego hałas, domowy rozgardiasz i odgłosy innych zwierząt (szczególnie psów i kotów) powodują u nich stres. 

    Pamiętaj, że szynszyle to zwierzęta stadne! 

    Pierwotnie szynszyle małe żyły w dużych stadach liczących sobie nawet po sto osobników. Właśnie dlatego w domowych warunkach nie będą czuły się szczęśliwe w samotności. Jako zwierzęta silnie stadne potrzebują drugiego przedstawiciela własnego gatunku. 

    Właśnie dlatego zawsze warto kupować lub adoptować dwie szynszyle. Najlepiej takie, które już się znają i żyją ze sobą w zgodzie. Łączenie dwóch nieznajomych dorosłych osobników może wymagać pomocy hodowcy lub osoby, która ma doświadczenie w opiece nad tymi zwierzętami. 

    Bardzo ważne jest to, aby zawsze wybierać do pary osobniki tej samej płci. W ten sposób unikniesz niekontrolowanego rozrodu. Hodowla szynszyli nie jest łatwym zadaniem. Nieplanowana ciąża może skończyć się śmiercią zarówno młodych, jak i matki. 

    Ile kosztuje szynszyla? 

    W sklepach zoologicznych cena szynszyli waha się od 150 do 300 złotych. Warto jednak pamiętać, że w takich miejscach zwierzęta rozmnażane są w celach komercyjnych. Często pochodzą z tak zwanych hurtowni, w których nie ma dobrych warunków do życia, rozrodu i transportu. 

    Nie zalecamy wspierania pseudohodowli. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie zakup zwierzęcia u doświadczonego hodowcy. Oczywiście wówczas cena będzie nieco wyższa. Im rzadsze i cenniejsze umaszczenie, tym wyższy koszt. Rasowe szynszyle mogą kosztować od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. 

    Warto pamiętać, że szynszyle można adoptować. Na dom czeka wiele bezdomnych gryzoni, które przebywają w domach tymczasowych. 

    Jak długo żyją szynszyle? 

    Szynszyle to długowieczne zwierzątka. W dobrych warunkach osobniki nieobciążone chorobami genetycznymi dożywają nawet 18 roku życia. Z drugiej strony lekarze weterynarii lubią żartować, że szynszyle dzielą się dwie grupy: zdrowe i martwe. Te zwierzaki wyjątkowo dobrze ukrywają choroby. Kiedy pojawiają się objawy zazwyczaj nie da się już im pomóc. 

    Właśnie dlatego, zanim zdecydujesz się na zakup lub adopcję szynszyli, koniecznie sprawdź, czy w twojej okolicy przyjmuje weterynarz specjalizujący się w chorobach zwierząt nieudomowionych. Na długość życia wpływają przede wszystkim badania profilaktyczne! 

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

    Dostosowujemy się do Ciebie

    Używamy plików cookies, dzięki którym nasza strona jest dla Ciebie bardziej przyjazna i działa niezawodnie. Pozwalają one również dopasować treści i reklamy do Twoich zainteresowań. Jeśli się nie zgodzisz, reklamy nadal będą się wyświetlać, ale nie będą dopasowane do Ciebie.