Źródło: 123rf.com
  • Inne gatunki
  • Małe zwierzęta

Jak opiekować się chomikiem — 10 najważniejszych zasad

Opublikowane: 11:55 Przeczytasz w: 8 min

Chomik syryjski oraz chomik dżungarski to dwa najczęściej występujące w naszym kraju gatunki małych gryzoni. Czy wiesz, jak opiekować się chomikiem, by był szczęśliwy, zdrowy, cieszył się dobrym samopoczuciem i długim życiem? Oto fajny artykuł, dzięki któremu poznasz 10 najważniejszych zasad dotyczących opieki nad gryzoniem.

Spis treści

    Co trzeba wiedzieć o rodzinie chomików?

    Pomimo że na świecie znanych jest blisko 300 gatunków chomików, w Polsce najczęściej spotykamy się z dwoma gatunkami tych zwierząt. To:

    1. chomiki syryjskie - pochodzą z Azji Mniejszej, gdzie w naturze żyją w półpustynnych warunkach;
    2. chomiki dżungarskie - odkryto je w chińskiej Dżungarii, w obecnych czasach głównie zamieszkują stepy i tundry na terenie Rosji. Potocznie określa się go jako chomik panda.

    Nieco mniej mamy w kraju fanów chomików karłowatych.

    Chomik syryjski jest większy od chomika dżungarskiego, zwykle osiąga długość około 18 cm. Jeśli chodzi o kolor sierści chomika syryjskiego to dominuje barwa złota, ale występują też różne odcienie: od białej po ciemną. Chomik dżungarski natomiast osiąga długość od 7 do 10 cm, posiada charakterystyczną pręgę na grzbiecie.

    Chomik — jak opiekować się małym gryzoniem?

    Chomik to delikatne, lękliwe, małe zwierzątko. Rodzice wybierają go często jako pierwszego pupila dla swoich dzieci. Jednak muszą mieć świadomość, jak opiekować się chomikiem. Oto właściwa opieka nad chomikiem ujęta w 10 zasadach:

    1. Dla chomika chomiki nawet tego samego gatunku nie stanowią dobrego towarzystwa. To pupile, które bardziej cenią sobie spokój i samotność. Łączą się w pary tylko w okresie godowym. Dlatego decydując się na kupno gryzonia, postawmy na jednego chomika.
    2. Pielęgnacja chomika należy do zadań samego zwierzęcia. Ono najlepiej umie zadbać o czystość futerka. Nie należy kąpać, obmywać jego delikatnego ciałka.
    3. Podstawowym akcesorium dla tego małego gryzonia jest klatka dla chomika. Minimalne wymiary klatki to 100 × 40 cm. W klatce muszą się znaleźć m.in. trociny, miska na jedzenie, poidełko na wodę, zabawki: przede wszystkim kołowrotek, może być też drabinka, hamak, huśtawka itp.
    4. Bardzo ważna jest dieta chomików, dlatego trzeba zadbać o podawanie im urozmaiconego pokarmu roślinnego, nasion, zbóż oraz potraw wysokobiałkowych.
    5. Klatkę chomika trzeba regularnie sprzątać, na bieżąco powinniśmy usuwać nieczystości, które po sobie zostawia.
    6. Chomik prowadzi nocny tryb życia, dlatego trzeba mieć na uwadze, że w nocy będzie hałasował, biegając po swoim domku, kręcąc się w kołowrotku, czy chrupiąc pokarm.
    7. Chomik jest zwierzakiem, którego trudno oswoić. Jak oswoić chomika? Pamiętaj, by przyzwyczajać go do siebie spokojnie, powoli, bez presji.
    8. Wszelkie nietypowe zachowania zwierzęcia, takie jak ospałość, niechęć do jedzenia, warto sprawdzić u weterynarza.
    9. Chomiki żyją 2-3 lata. W tym niedługim czasie powinno się im zapewnić jak najlepsze warunki bytowe, odpowiednie wyżywienie i ciekawe rozrywki dla dobrego samopoczucia pupila.
    10. Zęby u chomika rosną całe życie, stąd należy mu zapewnić akcesoria, które będą pomagały mu je systematycznie ścierać.

    Jakie są niezbędne akcesoria dla chomika?

    Błędne jest przekonanie, że małe zwierzę nie potrzebuje dużej klatki. Otóż w przypadku chomików syryjskich lepiej sprawdzi się większa klatka, przynajmniej o wymiarach: 100 × 40 cm. Wymiary klatki to jedna kwestia, kolejna to jej wyposażenie. W domu chomika nie może zabraknąć kołowrotka i innych zabawek, które wypełnią czas tego ruchliwego zwierzęcia. Ponadto dno mieszkanka gryzonia należy wysypać miękkimi trocinami. Chomiki uwielbiają kopać, drążyć tunele, dlatego warto zapewnić im tę rozrywkę, dosypując odpowiednią ilość ściółki.

    Potrzebna będzie też miska na pokarm oraz poidło na wodę (które stanowi lepsze rozwiązanie od miski na wodę, ponieważ zawsze podaje czystą, niezabrudzoną wodę, co więcej poidełko nie przewróci się i nie zaleje chomika ani trocin). Jeśli wiemy, że będziemy się często przemieszczać z naszym małym zwierzątkiem, warto zaopatrzyć się w transporter dla chomika!!!. Wszystkie te akcesoria bez trudu dostaniemy w sklepach zoologicznych.

    Jak oswoić chomika? Czego nie robić z chomikiem?

    Oswojenie chomika stanowi niełatwe zadanie. Chomika możemy próbować przekonać do swojego towarzystwa, ale miejmy na względzie, że ta misja może się nie powieść. W dniu przywiezienia pupila do domu dajmy mu spokój i czas na zadomowienie się w nowej lokalizacji. Po kilku dniach możemy spróbować podać mu np. kawałki marchewki lub jabłka na dłoni. Tę czynność powtarzajmy, aż uznamy, że chomik posila się z ludzkiej ręki bez stresu. W dalszej kolejności można spróbować delikatnie głaskać zwierzątko przebywające w klatce. Te pieszczoty nie powinny trwać długo. Następnie możemy przejść do próby wyjęcia chomika z klatki. Jednak jeśli zauważymy, że zwierzę się niepokoi, od razu wstawmy je z powrotem do bezpiecznego domku.

    Cute little hamster looking out of hole in turquoise paper. 123rf.com

    Czy chomik lubi być głaskany? Czego nie lubią chomiki?

    Gryzonie takie jak chomiki to zwierzątka, które są wyjątkowymi samotnikami. Nie lubią towarzystwa innych chomików oraz zwierząt, stronią też od ludzi. Większość chomików jest z natury strachliwa i nieufna, stąd głaskanie ich nie jest dla nich przyjemne i pożądane. W przypadku chomika syryjskiego można zaryzykować próbę pogłaskania zwierzęcia zgodnie z rytmem oswajania opisanym powyżej. Jednak jeśli chodzi o chomika dżungarskiego, to jego płochliwość i niechęć, szczególnie do przedstawicieli tego samego gatunku, jest tak duża, że trzeba się zastanowić, co będzie dla niego lepsze: zaspokojenie własnych potrzeb czy zapewnienie spokoju zwierzęciu. Absolutnie nie można umieszczać tych chomików w jednej klatce. Mogą się zagryźć, zdarzają się również przypadki kanibalizmu.

    Te małe zwierzątka nie lubią nudy. Poza tym to zwierzęta nocne dlatego zwłaszcza w godzinach wieczornych warto zapewnić im rozrywkę.

    Jak rozmnażają się chomiki?

    Ciąża u małych gryzoni trwa od 16 do 22 dni. Zanim jednak do ciąży dojdzie, warto wspomnieć o procesie samego rozmnażania u gryzoni. Chomiki to wyjątkowo płodne zwierzęta, samice mogą być zapładniane nawet co 5-6 dni. W jednym miocie zwykle rodzi się od 6 do około 12 małych osesków.

    Nierzadko u chomików zdarzają się przypadki kanibalizmu. Samica może zjeść nawet cały miot po porodzie, zwłaszcza wtedy, gdy w czasie ciąży była eksponowana na duży stres, bądź jest zbyt młoda albo zbyt często zachodzi w ciążę.

    Co jedzą chomiki — dieta chomika

    Co jedzą chomiki? Do podstawowego menu chomika należy zaliczyć:

    • ziarna, zboża i orzechy;
    • świeże warzywa i owoce (głównie marchew, jabłko, banan, kukurydza — w postaci surowej, ale też suszone warzywa i owoce);
    • zioła (m.in. mniszek lekarski, babka lancetowata, gwiazdnica pospolita oraz koniczyna);
    • gotowane mięso oraz białko zwierzęce w innych formach, np. owady, czy nabiał.

    Tych niewielkich rozmiarów zwierząt nie należy karmić produktami żywieniowymi dla ludzi, w szczególności nie wolno podawać im czekolady, cytrusów, soli i cukru.

    Należy pamiętać, by zostawiać chomikowi gałązki drzew oraz korę do ścierania zębów.

    Jak długo żyje chomik?

    To, ile żyje chomik, w głównej mierze zależy od warunków, jakie mu zapewnimy. Gryzoń powinien mieć zagwarantowaną odpowiednią przestrzeń do zabawy oraz codziennego funkcjonowania, dobre pożywienie, a także systematycznie wymieniany podkład w klatce. Odmienne zwyczaje i zmiany w zachowaniu zwierzęcia powinno się konsultować z lekarzem weterynarii.

    Zwykle chomiki żyją 2-3 lata.

    Jak często trzeba sprzątać chomikowi?

    Najlepszym rozwiązaniem jest codzienne usuwanie kału i innych zabrudzeń z klatki zwierzęcia. Niezjedzone pożywienie także trzeba regularnie sprzątać, najpóźniej do 2 dni od podania pokarmu. Przynajmniej raz na tydzień trzeba zrobić gruntowny porządek w domku zwierzaka, wymieniając mu trociny. Co jakiś czas warto dokładnie wymyć całą klatkę, wszystkie zabawki, takie jak kołowrotki i inne akcesoria. Codziennie powinno się myć miskę pupila, a także wymieniać wodę na świeżą.

    Opieka nad chomikiem — podsumowanie

    W przypadku chomika warto zadbać o zapewnienie mu spokoju, możliwości bytowania w samotności. Pamiętajmy o zasadzie: jedna klatka = jeden zwierzak. Najlepsza klatka dla tego gryzonia powinna być przestrzenna, o minimalnych wymiarach 100 × 40 cm. Powinny znaleźć się w niej m.in. kołowrotek, miska na pożywienie, poidło, trociny. Chomika należy karmić dobrym jakościowo i różnorodnym pokarmem. To zwierzę potrzebuje wody, ale wyłącznie do picia, nie do mycia. Zapewnijmy mu możliwość ścierania zębów, które rosną przez całe jego życie. Regularnie należy czyścić jego mieszkanko i systematycznie wymieniać ściółkę. W razie objawów chorobowych, zwierzę trzeba zabrać do lecznicy weterynaryjnej. Samiczki nie powinny być parowane z samcami za wcześnie oraz zbyt często, gdyż stres z tym związany może spowodować odruchy kanibalizmu w stosunku do młodych. Te gryzonie zwykle żyją około 2-3 lat.

     

    Bibliografia
    1. Beata Kisiel, Hodujemy chomika, Agencja Wydawnicza Mako Press Sp. z o.o.
    2. Małgorzata Banach, Chomik dżungarski, Agencja Wydawnicza Egros, 2021.
    3. Marcin J. Gorazdowski, Chomik syryjski, Agencja Wydawnicza Egros, 2021.

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.