Źródło: 123rf.com
  • Inne gatunki
  • Gady i płazy

Pyton królewski — odmiany, wymagania, terrarium

Opublikowane: 18:25 Przeczytasz w: 4 min

Pyton królewski to przepięknie ubarwiony wąż o niewielkich rozmiarach i łagodnym usposobieniu. Charakteryzuje się on łatwością oswajania, żyje dość długo i nie jest jadowity, co sprawia, iż cieszy się on niezwykłą popularnością wśród hodowców gadów.

Spis treści

    Opis gatunku — pyton królewski

    Wąż pyton królewski python regius pochodzi rodziny pytonów Pythonidae. Jest to łagodny i najmniejszy wąż z tej rodziny. Jego ciało pokrywają łuski koloru ciemno-brązowego lub czarnego z dużymi żółtymi plamami. Ma on ciało masywne i krępe, a także wyraźnie wyodrębnioną głowę, na której znajdują się czarne i wystające oczy. Wzdłuż pyska posiada wyraźną żółtą linię, a spód ciała ma w odcieniu kości słoniowej. Pytony są zwierzętami długowiecznymi. Żyją ok. 20-25, a nawet 30 lat.

    Pyton królewski bytuje w naturze w środowisku trawiastym. Zamieszkuje sawanny, na stepach i skrajach lasów. Najczęstszym terenem jego występowania jest Afryka Zachodnia i Środkowa obszar Senegalu, Sierra Leone, Sudanu, Ugandy, Togo czy Ghany. Pytony aktywne są głównie nocą i zwłaszcza samce większość czasu spędzają na drzewach.

    Pyton królewski — długość

    Pyton królewski to gatunek węża niedużego. Dorosłe osobniki osiągają bowiem długość od 120 do 180 cm, a przeciętnie ok. 150 cm. Ważą w granicach 2-3 kg. Wśród tych gadów widoczny jest dymorfizm płciowy. Samice są na ogół większe i ważą do 5 kg. Wąż ten zazwyczaj dożywa 15-20 lat, a zdarza się mu przeżyć nawet 30 lat.

    Pytony królewskie — hodowla

    Pyton królewski to wąż, który świetnie nadaje się do domowej hodowli. Terrarium dla węża takiego jak on powinno być uzależnione od jego wieku i rozmiaru. Dla osobników dorosłych na ogół wystarczy takie o rozmiarach zbliżonych do terrarium dla żółwia, czy terrarium dla kameleona, czyli 100x50x40 cm. Natomiast najmłodsze okazy można trzymać na powierzchni 40x20x20 cm.
    Żywienie pytona królewskiego polega na podawaniu mu mięsa myszy i szczurów lub kurczaków. Gady te znane są z głodówek, szczególnie zimą i nie powinno to budzić niepokoju ich opiekunów.

    Odmiany pytona królewskiego.

    Jest sporo odmian kolorystycznych pytona królewskiego. Do najczęstszych należą:

    • Spider,
    • Woma,
    • Phantom,
    • Spider Vanilla,
    • Leopard,
    • Bumble,
    • Lemon Blast,
    • Banana Bumble Bee,
    • GHI Phantom,
    • Banana Pastel poss. Albino.

    Źródło: 123rf.com

    Ile kosztuje pyton królewski — cena ?

    W Polsce, w zależności od odmiany barwnej, płci, kondycji zdrowotnej, wieku i wielkości węża oraz renomy hodowli pyton królewski kosztuje od 150 do 600 złotych. Choć przeciętnego młodego pytona można kupić i już za 200-300 zł, osobniki posiadające ciekawsze ubarwienie mogą kosztować nawet do 1000 zł.

    Czy pyton królewski jest niebezpieczny?

    Pyton królewski należy do najłagodniejszych pytonów, co sprawia, że jest popularny w hodowli węży domowych. Istotne jest, że nie osiąga on dużych rozmiarów i nie atakuje, a w sytuacji zagrożenia chowa się we własnym ciele. Ponadto bardzo łatwo się oswaja i rzadko przejawia agresję. Gdy coś mu nie odpowiada, zwija się w kłębek i chowa głowę między zwoje ciała.

    Czy pyton jest jadowity?

    Pyton to łagodny nieagresywny wąż, który jest, nawet nieco leniwy. Nie jest jadowity. Mimo wszystko jednak, w chwili strachu i dużego stresu, może ugryźć. Podczas kontaktu z nim, należy być wrażliwym na mowę jego ciała oraz potrzeby.

    Ile jaj znosi pyton królewski?

    Samica składa zazwyczaj 6-8 szt. jaj, Maksymalny ich rekord, jaki został odnotowany to 15 sztuk. Robi to zwykle w okresie od lutego do marca. Jaja są pokryte skórzastą powłoką i bardzo duże ok. 9x4 cm. Ważą one 85 do 110 g każde. Młode wylęgają się po około 2 miesiącach.

    Podsumowanie

    Jak widać, pyton królewski to nieagresywny, przyjazny i dość łatwy w hodowli wąż o atrakcyjnym wyglądzie, Ma niewielkie rozmiary do 180 cm i jest stosunkowo społecznym gadem. Cena, jaką trzeba zapłacić za młodego osobnika, nie jest też zbytnio wygórowana. Jego żywienie może być jednak nieco kłopotliwe, gdyż wymaga mięsa gryzoni lub ptactwa. Dla wielbicieli gadów pyton królewski może być miłym i zapewne fascynującym towarzyszem.

    Bibliografia
    1. M. Gorazdowski Węże Wydawnictwo: Agencja Wydawnicza Egros, 1995

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 5,0 | liczba ocen: 1
    0/400
    .
    5
    04.05.2024

    Dziękuję bardzo pozdrawiam