Źródło: 123rf.com
  • Inne gatunki
  • Gady i płazy

Najpopularniejsze węże domowe – poznaj 5 najpopularniejszych gatunków

Opublikowane: 09:01 Przeczytasz w: 5 min

Węże domowe cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Czy znasz ich najpopularniejsze gatunki? Koniecznie sprawdź to na naszej liście! Węże często kojarzą się z niebezpiecznymi jadowitymi zwierzętami, które stanowią zagrożenie dla życia i zdrowia. Wbrew pozorom jednak większość tych gadów gryzie wyłącznie w samoobronie a na co dzień wykazuje się dosyć spokojnym usposobieniem. Obserwowanie ich naturalnych zachowań przynosi wiele satysfakcji, dlatego węże domowe robią dużą karierę w terrarystyce. Które z nich są najpopularniejsze? Sprawdź to!

Spis treści

    Wąż zbożowy (Pantherophis guttatus)

    Niezwykle popularnym gatunkiem węża domowego jest niewielki i prosty w utrzymaniu wąż zbożowy. W naturze występuje na otwartych przestrzeniach: polach i łąkach, gdzie poluje na małe króliki i gryzonie. Charakteryzuje się pięknym ubarwieniem, zazwyczaj w odcieniach czerwieni, pomarańczy i brązu. Nie jest duży, dorasta najwyżej do 1,5 metra.

    Dla dorosłego węża zbożowego wybierz terrarium o minimalnych wymiarach 90 cm długości, 45 cm szerokości i 45 cm wysokości. Wilgotność powinna utrzymywać się na poziomie około 40-60%. Jeżeli zdecydujesz się na węża zbożowego, zadbaj o to, aby temperatura w jego terrarium w ciągu dnia wahała się między 26 a 30°C.

    Lancetogłów królewski (Lampropeltis triangulum)

    Interesują cię węże domowe niejadowite o ciekawym usposobieniu? Lancetogłów królewski to gatunek, który idealnie wpisuje się ten schemat. Wyróżnia się charakterystycznym wzorem na ciele złożonym z jasnych i ciemnych pasów. W hodowli węża tego gatunku występują różne odmiany kolorystyczne, takie jak na przykład czarno-biały, czerwono-czarny czy żółto-czarny.

    Jakie są odpowiednie warunki dla lancetogłowa? Terrarium dla węża domowego powinno mieć wymiary 90 cm długości x 45 cm wysokości x 45 cm szerokości i być wyposażone w kryjówki oraz dodatkowe elementy. W pojemniku należy utrzymywać temperaturę o zakresie 24-29°C w ciągu dnia i 20-22°C w nocy. Wilgotność powinna utrzymywać się na poziomie 40-60%. Warto zastosować podłoże z torfu lub ściółkę kokosową.

    Wąż pończosznik (Thamnophis sirtalis)

    Czy pończosznik to najpopularniejszy wąż domowy? Tego nie możemy stwierdzić z całą pewnością. Z pewnością jest jednak bardzo lubiany gatunek, który występuje w hodowli w bardzo wielu odmianach. Jest stosunkowo nieduży (w zależności od płci i warunków dorasta do długości od 40 do 130 cm) i nadaje się dobrze nawet dla niedoświadczonych hodowców.

    Czym karmić węża tego gatunku? Pończoszniki w naturze żywią się przede wszystkim rybami i drobnymi płazami. W hodowli dorosłe osobniki mogą jeść małe gryzonie (na przykład oseski myszy). Młode okazy zadowolą się dżdżownicami, owadami, czy pokarmem rybnym. Terrarium pończosznika powinno być jednopoziomowe. Żeby zapewnić mu warunki najbardziej zbliżone do naturalnych, upewnij się, że wilgotność zbiornika jest wyższa niż 60%.

    Źródło: 123rf.com

    Pyton królewski (Python regius)

    Pytona królewskiego znają chyba wszyscy. Ten popularny wąż zarezerwowany jest jednak wyłącznie dla bardzo doświadczonych hodowców. Dorasta nawet do dwóch metrów długości, przez co wymaga dużego terrarium. To jednak nie wszystko. W kwestii odpowiednich warunków mieszkaniowych osobniki tego gatunku mają wyjątkowo wyśrubowane potrzeby. Ich karmienie wymaga zaś nie tylko wiedzy, ale także doświadczenia i umiejętności.

    Warto jednak zaznaczyć, że pyton królewski nie należy do szczególnie agresywnych węży domowych. Zestresowany zwija się w kulkę, a atakuje wyłącznie w sytuacjach skrajnych. Mimo wszystko zdecydowanie nie poleca się go początkującym hodowcom. Żeby wąż mógł żyć w odpowiednim komforcie, trzeba spełnić wszystkie jego potrzeby. Te zaś nie są szczególnie proste do zaspokojenia.

    Wąż boa dusiciel (Boa constrictor)

    Chociaż nazwa gatunku brzmi bardzo groźnie, to boa dusiciel jest wyjątkowo łagodnym i popularnym wężem domowym, który zachwyca zarówno charakterem, jak i wyglądem. W hodowlach występują bardzo różne podgatunki i odmiany barwne. Boa dusiciel może być zarówno ciemnobrązowy, jak i karmelowy, czy beżowy.

    Węże tego gatunku wymagają przestronnego terrarium, w którym odtwarzamy klimat tropikalnego lasu równikowego. Pamiętaj jednak, że poszczególne podgatunki zamieszkują różne tereny geograficzne, dlatego ich potrzeby w naturalny sposób będą różniły się między sobą. Odpowiednie terrarium dla boa dusiciela powinno mieć rozmiar minimum 100 x 80 x 80 cm.

    Najpopularniejsze węże domowe – podsumowanie

    Wymienione powyżej gatunki to jedynie przykłady. W istocie ilość węży wyjątkowo lubianych przez terrarystów jest znacznie większa. Jeżeli myślisz o rozpoczęciu swojej przygody z wężem jako pupilem, zdecyduj się na takiego, którego potrzeby możesz spełnić.

    Ile kosztuje wąż domowy i jak odpowiednio o niego zadbać? W tej kwestii wszystko zależy od poszczególnego gatunku. Jeśli zdecydujesz się na konkretny, koniecznie zapoznaj się z jego potrzebami.

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

    Nasi eksperci