• Inne gatunki
 • Gady i płazy

Terrarium dla gekona lamparciego – jakie wybrać, jak je wyposażyć?

Opublikowane: 02.06.202310:15 Przeczytasz w: 5 min

Gekon lamparci, nazywany również tygrysim to jedna z najchętniej hodowanych jaszczurek w Polsce. Sprawdź, jak urządzić jego terrarium, aby spełnić wszystkie potrzeby tego niezwykłego gada. Terrarystyka to wymagające, ale także wyjątkowo rozwijające hobby. Musimy stworzyć wybranemu zwierzęciu habitat, który najbardziej przypomina jego naturalne środowisko. Idealne dla gekona terrarium powinno być nie tylko odpowiednio duże, ale także starannie wykończone. W dalszej części artykułu podpowiemy, jak w domowym zaciszu stworzyć odpowiednie warunki dla gekona lamparciego.

Spis treści

  Gekon lamparci – najważniejsze informacje 

  Gekon lamparci (Eublepharis macularius) to bardzo popularny gatunek hodowlany, często polecany początkującym terrarystom. Jaszczurki te dorastają do 28 cm długości i ważą od 60 do 100 gramów. Ze względu na brak przyssawek na łapkach nie mogą wspinać się po płaskich powierzchniach. Są natomiast w stanie bardzo umiejętnie kopać w ziemi. 

  Przedstawiciele tego gatunku gada dożywają nawet dwudziestego roku życia. Gekony lamparcie w naturze występuje na trawiastych i pustynnych terenach Iraku, Pakistanu, Iranu czy Indii. Prowadzą nocny tryb życia, polując na drobne kręgowce i owady. 

  Ze względu na olbrzymią popularność hodowlaną powstało wiele odmian kolorystycznych gekona lamparciego, które nie występują w naturze. Dobrym przykładem jest odmiana diablo blanco, czyli białej jaszczurki z czerwonymi oczami. 

  Terrarium dla gekona lamparciego 

  Chcąc zapewnić swojemu zwierzakowi najlepsze warunki, trzeba wybrać odpowiednią wielkość terrarium i stosowny materiał. Dobrą wiadomością dla początkujących hodowców może okazać się fakt, że ten gatunek nie wymaga bardzo dużych zbiorników. W naturze gekon lamparci spędza większość czasu blisko ziemi i raczej się nie wspina, dlatego od wysokości ważniejsza jest powierzchnia dna. Za minimalne wymiary terrarium dla jednego gekona przyjmuje się 60 cm x 40 cm x 40 cm. Nie ma górnej granicy, dlatego warto kierować się zasadą, że im więcej miejsca, tym lepiej. 

  A jaki materiał pojemnika wybrać? Doświadczeni terraryści polecają te wykonane z płyty meblowej. Nie tylko trzymają odpowiednią temperaturę, ale także zapewniają zwierzęciu izolację od większości stresogennych bodźców zewnątrz. Na początek możesz jednak zdecydować się na terrarium szklane. Jest łatwiej dostępne i bardzo proste w czyszczeniu. 

  Jak urządzić terrarium gekona lamparciego? 

  Najważniejszym zadaniem terrarium jest maksymalne możliwe odtworzenie naturalnego środowiska życia zwierzęcia. Gekon lamparci to jaszczurka, która nie wymaga od ciebie ani drogiego sprzętu, ani dużego doświadczenia. Kluczem do jej zdrowia i dobrego samopoczucia jest jednak spełnienie podstawowych potrzeb gatunku. 

  Temperatura i wilgotność w terrarium dla gekona lamparciego 

  Zwierzęta tego gatunku pochodzą z pustynnych rejonów, dlatego w ich terrarium musi panować ciepła temperatura. Pomoże ci w tym mata grzewcza. W ciągu dnia postaraj się zapewnić 28-30 stopni Celsjusza. Nocą zaś nie powinna spadać poniżej 18 stopni Celsjusza. Lampa UV nie jest koniecznym elementem wyposażenia pojemnika. Staraj się jednak zapewnić gekonowi wyraźne rozróżnienie na dzień i noc. 

  Co do wilgotności w terrarium to na co dzień powinna ona wynosić od 40 do 50%. Wyjątkiem jest okres wylinki. Wówczas na obszarze kryjówki należy zwiększyć ją do 70%. W utrzymaniu konkretnego poziomu wilgotności pomoże ci stojąca w terrarium miseczka z wodą. Raz na jakiś czas możesz również zraszać habitat atomizerem. 

  Jakie podłoże w terrarium gekona tygrysiego? 

  W terrarium twojego gekona lamparciego powinno znaleźć się odpowiednie podłoże. Przy jego wyborze należy pamiętać, że jaszczurka tego gatunku pochodzi z terenów pustynnych. Najlepszym rozwiązaniem będzie więc sterylizowany piasek przeznaczony specjalnie do celów terrarystycznych. Jest on całkowicie bezpieczny. Gekon może do woli w nim kopać a w przypadku zjedzenia piasek zostanie szybko i bezpiecznie wydalony. 

  Wprawdzie niektórzy terraryści w roli podłoża wykorzystują papier ręcznikowy albo nawet gazety. Nie jest to jednak szczególnie praktycznie rozwiązanie. Na dodatek terrarium w takim wydaniu nie wygląda szczególnie estetycznie. 

  Wyposażenie terrarium dla gekona lamparciego 

  Najważniejszym elementem wyposażenia terrarium gekona jest kryjówka. Zwierzę to prowadzi nocny tryb życia, dlatego w ciągu dnia musi mieć spokojne miejsce na sen i odpoczynek. W sklepach terrarystycznych dostępne są różne kryjówki, najczęściej wykonane z naturalnych materiałów, takich jak drewno czy kamień. Wybierz taką, która najbardziej pasuje do twojego gustu. Brak bezpiecznego miejsca spowoduje u gekona duży stres, który skróci jego życie. 

  Koniecznie wyposaż się również w proste narzędzia, jakimi są higrometr i termometr. Pozwolą ci zachować w pojemniku odpowiednią temperaturę i wilgotność. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w terrarium dla gekona lamparciego zasadzić bezpieczne dla jaszczurki rośliny. 

  Gekon lamparci nie jest trudny w hodowli. Ważne jest jednak to, aby zapewnić mu właściwe warunki do życia. Prawidłowo wyposażone terrarium to ważne kryterium zdrowia i dobrego samopoczucia tej jaszczurki. 

  Oceń artykuł

  Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
  0/400

  Brak komentarzy

  Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

  Dostosowujemy się do Ciebie

  Używamy plików cookies, dzięki którym nasza strona jest dla Ciebie bardziej przyjazna i działa niezawodnie. Pozwalają one również dopasować treści i reklamy do Twoich zainteresowań. Jeśli się nie zgodzisz, reklamy nadal będą się wyświetlać, ale nie będą dopasowane do Ciebie.