REKLAMA
Źródło: 123rf.com
 • Inne gatunki
 • Gady i płazy

Ile kosztuje żółw? Dowiedz się, z jakimi kosztami wiąże się posiadanie żółwia

Opublikowane: 14:16 Przeczytasz w: 6 min

Ile lat żyje żółw domowy? Ceny żółwi wahają się od kilkudziesięciu do nawet tysiąca złotych. Zależy to m.in. od gatunku, wieku i wielkości żółwia. Jednak to nie wszystkie koszty związane z hodowlą gada. Sprawdź, jakie akcesoria są potrzebne żółwiowi do prawidłowego funkcjonowania i ile kosztują.

Spis treści

  Ile kosztuje żółw? Dowiedz się, z jakimi kosztami wiąże się posiadanie żółwia. Źródło: 123rf.com

  Ile kosztuje żółw w sklepie zoologicznym?

  Cena żółwia odnosi się do różnych parametrów. Jednym z nich jest gatunek zwierzęcia. Występują żółwie lądowe, a także żółwie wodno-lądowe. Wybór jest ogromny, ponieważ możemy wybierać spośród 400 znanych gatunków, do których m.in. należą:

  • żółw grecki,
  • żółw chiński,
  • żółw stepowy,
  • żółw czerwonolicy.

  Kolejnym czynnikiem, który wpływa na to, ile kosztuje żółw, jest jego wiek. Im starszy i większy żółw, tym wyższa cena. Na koszt związany z posiadaniem tego długowiecznego stworzenia może wpłynąć oczywiście stan jego zdrowia oraz pochodzenie zwierzęcia. Najlepiej jest zdecydować się na osobnika, który jest sprzedawany razem z dokumentami potwierdzającymi legalność zakupu.

  Ile kosztuje najtańszy żółw domowy? 

  Ile zatem kosztuje żółw domowy? Za tego gada zapłacimy od około 50 do nawet 1000 zł. Można też skorzystać z opcji adopcji zwierzęcia. Pamiętajmy, że żółwie to zwierzęta długowieczne, zatem opieka nad takim pupilem może trwać długo.

   

  Jaki żółw w domu?

  Istnieje kilka popularnych gatunków, które mogą być odpowiednie jako zwierzęta domowe. Na przykład, żółwie błotne greckie  są popularne ze względu na swoją stosunkowo małą wielkość i łatwość w utrzymaniu. Inne gatunki, takie jak żółwie pustynne lub żółwie pancerniki, również mogą być odpowiednie, ale wymagają specjalistycznej opieki i większej przestrzeni. Przed podjęciem decyzji o posiadaniu żółwia w domu, zaleca się dokładne zapoznanie się z potrzebami i wymaganiami danego gatunku oraz skonsultowanie się z doświadczonym weterynarzem.

  Ile kosztują akcesoria dla żółwia? 

  Akcesoria dla żółwia, które należy mu zapewnić, to:

  1. Terrarium dla żółwia — tu obowiązuje zasada: im większe, tym lepsze; nie musi być wysokie, ale jego dno powinno być przestronne; minimalne wymiary pomieszczenia dla tego pupila powinny wynosić: 100 (długość) x 60 (szerokość) x 40 (wysokość) cm. Dla żółwi wodno-lądowych natomiast najbardziej właściwe będzie akwaterrarium z wydzieloną strefą wodną (większą) i lądową (mniejszą).
  2. Żarówki grzewcze i żarówki UVB — w zależności od gatunku żółwia, odmiennie będą wyglądać jego preferencje cieplne, dlatego ważną rzeczą jest zapoznanie się z potrzebami konkretnego osobnika i zapewnienie mu odpowiednich warunków związanych z ciepłotą.
  3. Termometr — konieczne narzędzie do monitorowania wysokości temperatury panującej w terrarium.
  4. Higrometr — służy do mierzenia wilgotności powietrza, jaka jest w żółwiowym domu.
  5. Filtr wodny — do pojemników dedykowanych żółwiom wodno-lądowym.
  6. Odpowiednie podłoże terrarium — najlepiej kupić gotową, przeznaczoną dla tych gadów wyściółkę dna pomieszczenia, w którym przebywają.
  7. Naczynia, czyli miska na jedzenie oraz miska na wodę.
  8. Jeśli mamy wystarczająco dużo miejsca w terrarium, warto dokupić basenik, w którym nasz wodno-lądowy pupil będzie mógł zażywać kąpieli.

  W zależności od gatunku żółwia być może trzeba będzie doposażyć jego lokum w inne akcesoria, takie jak kamienie, sztuczne groty, korzenie, rośliny, specjalne wyspy itp. Wymienione produkty bez problemu nabędziemy w sklepie zoologicznym. Trzeba się przygotować na wydatek rzędu co najmniej kilkuset złotych za całą wyprawkę dla żółwia. Najwięcej zapłacimy za terrarium dla żółwia!!! (od około 100 do nawet 1000 zł i więcej).

  Ile kosztuje żółw? Dowiedz się, z jakimi kosztami wiąże się posiadanie żółwia. Źródło: 123rf.com

  Ile kosztuje jedzenie dla żółwia?

  Co je żółw? Menu żółwia jest uzależnione od gatunku i rodzaju, do którego przynależy. Żółw wodno-lądowy w przeważającej większości je przede wszystkim pokarm mięsny, zatem m.in. krewetki, ślimaki, ryby słodkowodne, raki, robaki. Rośliny wodne i inne produkty roślinne stanowią w jego jadłospisie jedynie skromny dodatek. Z kolei dla niektórych żółwi rośliny, trawa, siano i zioła (np. mięta, mniszek lekarski) są istotną pożywienia. Typowym roślinożercą jest żółw domowy. Jeszcze inne żółwie gustują zaś w mieszanym pokarmie — mięsno-roślinnym.

  Trzeba wiedzieć, iż żółwi nie wolno karmić sałatą, a także innymi warzywami i owocami oraz mięsem ssaków, ptaków, serem, czy jajami. Najbezpieczniej jest podawać im gotową karmę, dostępną w sklepach zoologicznych. W zależności od wielkości opakowania, jakości produktu i producenta, specjalistyczny pokarm dla żółwia kosztuje od około 40 zł do ok. 100 zł.

  Inne wydatki związane z żółwiem, o których trzeba wiedzieć

  Pamiętajmy, aby sprzęt, który zamierzamy kupić dla żółwia, był adekwatny do jego potrzeb. Jeśli zwierzę preferuje warunki wodne, najlepszym domem dla niego będzie akwarium połączone z funkcją lądową. Żeby zapewnić czystość wody, konieczny będzie zakup filtrów wodnych i innych akcesoriów do uzdatniania wody. Jeśli natomiast planujemy wybrać żółwia lądowego, właściwszym wyborem będzie terrarium, które dobrze jest przyozdobić np. gałęziami, korzeniami, a także zadbać o kryjówki, np. w postaci groty itp.

  Należy wiedzieć, że mimo tego, iż ten zwierzak nie jest tak absorbujący, jak pies, kot czy króliki, trzeba mu zapewnić opiekę weterynaryjną, a w razie problemów ze zdrowiem — odpowiednie leczenie. Poza tym pamiętajmy, że oprócz kosztów związanych z wizytami u lekarza weterynarii czy badaniami, trzeba opłacić transport zwierzęcia do i z lecznicy.

  Na koniec dodajmy również nakłady dotyczące zużycia energii elektrycznej, która jest niezbędna, by zagwarantować żółwiowi jak najlepsze warunki hodowli.

  Ile lat żyje żółw domowy?

   

  Żółwie domowe mogą żyć przez wiele lat, a ich długość życia zależy od gatunku i warunków hodowlanych. Przeciętnie, żółwie domowe mogą żyć od 20 do nawet ponad 100 lat, co czyni je zwierzętami długowiecznymi, które wymagają zaangażowania na długie lata.

  Podsumowanie

  Opisywany gad, jeśli ma zapewnioną dobrą dietę, odpowiednie warunki bytowania może dożyć sędziwego wieku. W naturze te zwierzęta żyją nawet 100-150 lat. Miejmy świadomość tego, że takim pupilem będziemy musieli zajmować się przez większość, jeśli nie całe nasze życie.

  Bibliografia
  1. Dorota Baruszowska, Żółwie lądowe, Wydawnictwo Inne, 2007.
  2. Beata Kisiel, Marcin Gorazdowski, Żółw ozdobny w naszym domu, Wydawnictwo Egros, 2017.
  3. Zbigniew Głowaciński, Piotr Sura, Atlas płazów i gadów Polski, Wydawnictwo Naukowe PWN, 2018.

  Oceń artykuł

  Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
  0/400

  Brak komentarzy

  Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

  Dostosowujemy się do Ciebie

  Używamy plików cookies, dzięki którym nasza strona jest dla Ciebie bardziej przyjazna i działa niezawodnie. Pozwalają one również dopasować treści i reklamy do Twoich zainteresowań. Jeśli się nie zgodzisz, reklamy nadal będą się wyświetlać, ale nie będą dopasowane do Ciebie.