Czy żółwie żywią się tylko roślinami? Czy można je karmić mięsem? Jak często powinno się podawać jedzenie żółwiom? Na te oraz inne pytania znajdziecie odpowiedzi czytając artykuł.
Spis treści
Co jedzą żółwie — jak karmić żółwie? Źródło: 123rf.com
Dlaczego pożywienie żółwia jest ważne?
Od jakości pokarmu dla żółwia zależy stan jego zdrowia, samopoczucie oraz długość życia. Zróżnicowana dieta, pełna rozmaitych substancji odżywczych, witamin i minerałów, sprawia, że pancerz zwierzęcia oraz jego kości są silne. Posiłki dla tego pupila powinny bazować na świeżych produktach dobrej jakości.
W naturalnych warunkach żółwie żywią się różnorodnym pokarmem, dlatego stwarzając im sztuczne warunki bytowania w terrarium dla żółwia, musimy pamiętać o zasadzie bogactwa pożywienia. Co więcej, karmienie żółwi powinno odbywać się w odpowiednim czasie.
Pamiętajmy, że co innego jedzą żółwie lądowe, czym innym żywią się żółwie wodno-lądowe. Pomyłka w tym zakresie może być bardzo poważna w skutkach dla naszego domowego gada.
Pokarm dla żółwia wodno-lądowego
Co jedzą żółwie wodno-lądowe? Nie zapominajmy, że w swoim naturalnym środowisku to drapieżcy, zatem w ich jadłospisie nie może brakować mięsa, jednak powinno się unikać mięsa ssaków i ptaków, ponieważ jest ono zbyt ciężkie dla nerek i wątroby żółwia.
W diecie żółwia wodno-lądowego istotną rolę odgrywa podaż wapnia, który znajduje się w mięczakach, skorupiakach oraz rybach, zjadanych z całym szkieletem. Dla żółwi wodno-lądowych smakowitym kąskiem są zatem m.in. ślimaki wodne i lądowe, dżdżownice, krewetki, kalmary, małże, małe ryby, kijanki, chrząszcze, świerszcze i larwy owadów. Te gady nie pogardzą też konikami polnymi.
Poza mięsem żółw wodno-lądowy żywi się także obfitującymi w witaminy roślinami, takimi jak np. mniszek lekarski, babka lancetowata, rzęsa wodna, koniczyna, paproć wodna czy inne rośliny wodne. Pokarm roślinny powinien pochodzić z czystych, ekologicznych obszarów.
Tych żółwi nie należy karmić sałatą, warzywami oraz owocami.
Co jedzą żółwie lądowe?
Żółwie lądowe to gady roślinożerne, w ich pożywieniu muszą występować takie substancje jak błonnik, wapń, fosfor. Natomiast nie należy karmić żółwi lądowych produktami zawierającymi węglowodany oraz białko, bądź powinno się podawać im takie produkty w małej ilości.
Czym karmić żółwia lądowego? W ramach pokarmu roślinnego serwujemy gadom m.in. liście mniszka lekarskiego, liście pokrzywy, koniczynę, babkę lancetowatą oraz szerokolistną, fiołka, niezapominajkę, stokrotkę, wrotycz, rumianek, rzeżuchę łąkową, szałwię, ale też liście krzewów owocowych, takich jak malina, jeżyna, porzeczka, truskawka.
W okresie, kiedy świeże zioła i rośliny nie są dostępne, podajemy rośliny suszone w postaci np. cukinii, cykorii, roszponki, rukoli oraz susz z wyżej wymienionych pędów.
Konkretny jadłospis twojego pupila jest uzależniony od gatunków żółwi. Przykładowo żółw lamparci przebywając na wolności pożywia się przede wszystkim trawami, zatem w terrarium należy serwować mu dietę opartą o trawę i siano.
Gatunki należące do żółwi lądowych nie powinny otrzymywać następujących produktów:
- sałaty i roślin o dużej zawartości szczawianów, takich jak szczaw, kapusta, szpinak;
- roślin o działaniu toksycznym na te zwierzęta, czyli np. jemioła, hortensja, bukszpan, rododendron, cis, dąb, ziemniak;
- pokarmów, które posiadają dużo białka, a zatem twarogu, gotowanego jajka, czy mięsa.
Gotowe jedzenie dla żółwi
Nie każdy hodowca żółwi ma możliwość stworzenia hodowli pokarmu dla swojego pupila. W takim wypadku można poszukać innego hodowcy żółwiego jedzenia albo postawić na gotowe karmy dla żółwia, dostępne w sklepie zoologicznym.
Dieta żółwi karmionych sklepowymi mieszankami powinna uwzględniać niezbędną w ich przypadku podaż wapnia. W sklepach zoologicznych można kupić uzupełniające preparaty dla żółwi, które z powodzeniem wyeliminują niedobory witaminowe i mineralne.
Układanie jadłospisu dla żółwia nie jest łatwym zadaniem, dlatego będąc amatorem warto zastanowić się na podażą pupilowi dedykowanych żółwiom produktów ze sklepu zoologicznego.
Co jedzą żółwie — jak karmić żółwie? Źródło: 123rf.com
W jaki sposób i jak często karmić żółwia?
Jeśli chodzi o częstotliwość podawania posiłków, żółwie jedzą stosownie do swojego wieku. Małe żółwiki należy karmić każdego dnia, podrośnięte zwierzaki — co drugi dzień, natomiast dorosłe osobniki mogą jeść nawet co trzeci dzień. Nie należy podawać zwierzęciu jedzenia częściej, ponieważ może to doprowadzić do problemów zdrowotnych.
Żółwiom serwujemy posiłki w misce, przy czym w oddzielnym naczyniu powinna znaleźć się czysta woda (powinno się ją wymieniać przynajmniej raz na dzień). Osobnikom, które mają takie preferencje żywieniowe, w osobnym miejscu dajemy siano i trawę.
Żółwie mięsożerne żywimy mięsem, które ma temperaturę pokojową. Ryba powinna być wkładana do żółwiowej miski w całości, ponieważ zwierzę potrzebuje substancji odżywczych znajdujących się zarówno w szkielecie, głowie, jak i samym rybim mięsie. Niezjedzone resztki pokarmu należy regularnie usuwać, by nie stwarzać bakteriom szansy na namnożenie się w terrarium.
Podsumowując, rozważając zakup pupila z pancerzem, weźmy pod uwagę nie tylko to, ile kosztują żółwie, ale też konieczność zapewnienia im właściwej diety, która jest dość wymagająca i droga.
Bibliografia
- Beata Kisiel, Wąż ozdobny w naszym domu, Wydawnictwo Egros, 2017.
- Jerzy Gosławski, Adam Hryniewicz, Żółwie w domu, Wydawnictwo Spółdzielcze, 1992.
- Elena Szapkarow-Orłowska, Żółwie, moje hobby, Wydawnictwo Zoo-Market, 1993.
Brak komentarzy
Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.