Przodkowie dzisiejszych bulterierów byli wykorzystywani do walk z niedźwiedziami, a później także z bykami i innymi psami. Tego rodzaju rozrywka była popularna w przeszłości, jednak została zakazana w Anglii w 1835 roku. W związku z tym, zaczęto organizować konkursy tępienia szczurów, które wymagały innego rodzaju psów. Aby stworzyć odpowiednie psy do tępienia szczurów, buldogi były krzyżowane z terrierami angielskimi.
W XIX wieku James Hinks rozpoczął hodowlę bulterierów o lżejszej budowie ciała i naturalnie stojących uszach. Do krzyżowania używał również dalmatyńczyków. Istnieją również informacje sugerujące, że wykorzystywał charty angielskie i pointery. Jeden z najbardziej znanych bulterierów Hinksa nosił imię Madman, a na podstawie jego cech stworzono pierwszy wzorzec rasy bulterierów.
Cechy fizyczne
Linienie: Nie linieje (wymaga strzyżenia lub trymowania)
Bulterier należy do ras, które nie gubią wiele sierści. Psiak tej rasy z pewnością zostanie doceniony przez osoby, które lubią czystość i porządek. Należy jednak pamiętać, że niezbędna jest odpowiednia pielęgnacja – przede wszystkim regularne szczotkowanie. Dzięki temu sierść bulteriera będzie utrzymana w dobrej kondycji.
Gatunek włosa: Krótka
Bulterier ma krótką, gładką sierść, która może być nieco szorstka w dotyku. Jego sierść jest lśniąca, a skóra przylegająca do ciała. Zimą u bulteriera może pojawić się miękki podszerstek. Kolorystyka sierści jest bardzo zróżnicowana – może ona być biała, pręgowana czarna, płowa lub ruda, a także trójbarwna.
Osobowość
Szczekliwość: Nie szczeka
Bulterier nie jest bardzo szczekliwy. Pies tej rasy nie należy też do szczególnie czujnych, a zatem może ignorować różne hałasy za oknem. To dobra wiadomość dla osób, które cenią sobie ciszę, a także dla mieszkańców bloków. Jest to jednak świetny pies stróżujący. Jego wygląd budzi respekt i zniechęca do wtargnięcia na posesję.
Aktywność: Wystarczy regularny spacer
Bulterier jest psem średnio aktywnym, choć nie pogardzi on długim spacerem i dobrą zabawą ze swoim opiekunem lub z innymi psami. To świetny kompan o bardzo pozytywnym usposobieniu. Codzienny spacer, zabawa i aktywność intelektualna są niezbędne do zaspokojenia jego potrzeb, choć chętnie spędzi on popołudnie, drzemiąc na wygodnej kanapie.
Podatność na układanie: Dobra
Bulterier jest bardzo inteligentny i zaskakująco szybko się uczy, o ile… akurat ma na to ochotę. Warto zadbać o to, aby odpowiednio go zmotywować, ponieważ może on być nieco niecierpliwy. Sesje szkoleniowe powinny być krótkie i częste – dzięki temu pies nie zdąży się zniechęcić. Ucieszy go zarówno pochwała, jak i ulubiony smakołyk.
Predyspozycje użytkowe: Towarzysz rodziny
Bulterier jest znany ze swojej silnej osobowości i charakterystycznego temperamentu. Jest odważny i pewny siebie. Choć nie posiada specjalnych predyspozycji do konkretnych zadań użytkowych, może być świetnym towarzyszem. Może również pełnić rolę psa stróżującego. Jego obecność i wygląd stanowią często wystarczającą ochronę.
Uspołecznienie
Stosunek do innych zwierząt domowych: Dominujący
Bulterier może mieć kłopot z dogadaniem się z innymi psami, zwłaszcza tej samej płci. Wiele zależy tutaj od socjalizacji i wychowania, a także od hodowli, z której pochodzi. Jeśli bulterier od małego miał kontakt z innymi psami, jest duża szansa na to, że dogada się ze swoim psim współlokatorem.
Stosunek do dzieci: Troskliwy
Bulterier jest bardzo przyjazny i oddany. Uwielbia spędzać czas ze swoją rodziną, również z dziećmi. Jest cierpliwy, tolerancyjny i pełen miłości wobec małego człowieka, choć czasem potrafi być niedelikatny. Pokazując psu i dziecku, jak odnosić się do siebie nawzajem, można pomóc im w stworzeniu wspaniałej, głębokiej relacji.
Brak komentarzy
Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tej rasy.