Staffordshire Bull Terrier

Staffordshire Bull Terrier, znany również jako Staffie, to rasa psa stworzona w Anglii w XIX wieku poprzez krzyżowanie buldogów z terrierami. Początkowo rasa ta została stworzona do walk z psami, ale po zakazaniu takich walk w Anglii, jej rola ewoluowała w kierunku psa towarzyszącego i rodzinnego.

W 1935 roku Staffordshire Bull Terrier został zaakceptowany przez Kennel Club w Anglii. Później, w 1975 roku, pierwszy staffik został zarejestrowany w American Kennel Club, a pierwszym amerykańskim championem tej rasy był importowany z Australii pies o imieniu Champion Tinkinswood Imperial. Ważne jest odróżnienie Staffordshire Bull Terriera od innych podobnych ras, takich jak Amerykański Staffordshire Terrier czy Amerykański Pit Bull Terrier.

Obecnie obowiązujący wzorzec dla rasy Staffordshire Bull Terrier został ustanowiony 24 czerwca 1987 roku. Jest to pies o krótkiej sierści, proporcjonalnej budowie, silnym, muskularnym ciele, aktywnym i zwinny. Staffie jest znany ze swojej nieposkromionej odwagi i wytrwałości. Jest również niezwykle inteligentny i serdeczny, szczególnie w obcowaniu z dziećmi. Jest odważny i nieustraszony, można na nim w pełni polegać.

Wielkość Wielkość: Średni
Waga Waga: 10-20 kg
Długość życia Długość życia: 10-14 lat
Cechy fizyczne

Cechy fizyczne

Linienie: Nie linieje (wymaga strzyżenia lub trymowania)

Pies rasy staffordshire bull terrier nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji. Wystarczy raz na jakiś czas dokładnie wyczesać sierść. W okresie jesiennym i zimowym staffordshire bull terriera intensywnie linieje, więc konieczne jest codzienne wyczesywanie. Kąpiel nie powinna odbywać się zbyt często. 

Gatunek włosa: Krótka

Włos staffordshire bull terriera jest krótki, gładki i przylegający. Umaszczenie może być czerwone, płowe, białe, czarne lub błękitne. Mogą również wystąpić białe łaty lub pręgowania. Nie występują odmiany długowłose czy szorstkowłose.

Osobowość

Osobowość

Szczekliwość: Rzadko

Staffordshire bull terrier rzadko szczeka, choć z pewnością nie można nazwać go psem cichym. Wydaje on wiele różnorodnych dźwięków, co jest cechą specyficzną dla tej rasy. Z uwagi na ogromną ilość energii, staffordshire bull terrier lubi robić wokół siebie dużo zamieszania, przez co może sprawiać wrażenie głośnego. 

Aktywność: Potrzebuje dużo ruchu i przestrzeni

Staffordshire bull terrier jest wulkanem energii. Jest zawsze chętny do zabawy, a jego potrzeby ruchowe są ogromne. Jest to więc rasa przeznaczona wyłącznie dla aktywnych osób, które będą w stanie sprostać potrzebom psa. Konieczne są nie tylko długie spacery i regularne treningi, ale też częste zabawy o bardzo wysokim poziomie intensywności. W przeciwnym wypadku staffordshire bull terrier – również pomimo doskonałego wychowania – może rozładowywać nadmiar energii, niszcząc przedmioty w domu. 

Podatność na układanie: Bardzo wysoka

Pies rasy jest chętny do nauki i wszelkich interakcji ze swoim opiekunem. Jest też inteligentny, więc szybko uczy się nowych sztuczek. Staffik jest wpatrzony w  swojego opiekuna, więc chętnie wykonuje wszystkie komendy. Szkolenia powinny odbywać się w atmosferze pozytywnej energii – nudne, monotonne powtarzanie komend to niezbyt interesujący trening dla psa tej rasy. Nie należy krzyczeć na psa – staffordshire bull terrier jest szczególnie wrażliwy na krzyk i takie zachowanie opiekuna przysporzy mu dużo cierpienia. 

Predyspozycje użytkowe: Agility

Niestety, początkowo staffordshire bull terrier wykorzystywany był podczas różnego rodzaju krwawych rozgrywek, w związku z czym od samego początku należy zadbać o bardzo dobrą socjalizację. Obecnie pies ten uznawany jest przede wszystkim za dobrego towarzysza rodziny. Ma on znakomite predyspozycje do uprawiania różnych psich sportów, jak agility, obedience czy weight pulling. Warto sprawdzić, która forma aktywności sprawi psu najwięcej radości. Coraz częściej staffordshire bull terrier wykorzystywany jest w dogoterapii, z uwagi na jego niezrównaną cierpliwość do dzieci. 

Uspołecznienie

Uspołecznienie

Stosunek do innych zwierząt domowych: Toleruje

Odpowiednia socjalizacja sprawi, że staffordshire bull terrier doskonale dogada się z innymi psami, również tymi, które mieszkają z nim pod jednym dachem. Warto już we wczesnym okresie szczenięcym zadbać o to, aby staffordshire bull terrier uczył się dobrych psich manier – również od innych, ułożonych psów. Takie wychowanie sprawi, że będzie łagodny. Jeśli chodzi o stosunek do kotów, nie zaleca się, aby staffordshire bull terrier miał w domu kociego towarzysza. 

Stosunek do dzieci: Opiekuńczy

Nie bez powodu pies rasy staffordshire bull terrier bywa nazywany psią nianią. Nie należy sugerować się groźnym wyglądem i muskularną sylwetką staffika. Jest on bardzo czuły i delikatny, a w kontaktach z dziećmi wykazuje nieograniczoną wręcz cierpliwość. Pies musi jednak mieć zapewniony bezpieczny azyl, w którym będzie mógł odpocząć od najmłodszych członków rodziny. 

Rasa objęta obowiązkiem pracy: nie

Oceń artykuł

Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
0/400

Brak komentarzy

Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tej rasy.

Dostosowujemy się do Ciebie

Używamy plików cookies, dzięki którym nasza strona jest dla Ciebie bardziej przyjazna i działa niezawodnie. Pozwalają one również dopasować treści i reklamy do Twoich zainteresowań. Jeśli się nie zgodzisz, reklamy nadal będą się wyświetlać, ale nie będą dopasowane do Ciebie.