Źródło: 123rf.com
  • Pies
  • Żywienie psów
  • Porady żywieniowe

Czy pies może jeść ziemniaki?

Opublikowane: 23:07 Przeczytasz w: 5 min

Czy pies może jeść ziemniaki gotowane? I co jest lepsze dla psa ryż czy ziemniaki? Wielu opiekunów zastanawia się, czy pies może jeść ziemniaki. Ten popularny element naszej diety jest stosunkowo tani i zawiera wiele cennych składników odżywczych. Poniżej postaramy się rzucić nieco więcej światła na ten temat.

Spis treści

    Źródło: 123rf.com

    Zasady prawidłowego żywienia psa 

    Na początku warto powiedzieć kilka słów na temat ogólnych zasad żywienia psów. Nasi pupile są mięsożerni, dlatego zdecydowaną podstawę ich diety powinno stanowić wysokiej jakości mięso szkieletowe uzupełniane podrobami. 

    Od 10 do 15% diety czworonoga mogą stanowić węglowodany. W karmach komercyjnych ich źródłem najczęściej są zboża (w tym ryż) oraz warzywa. Coraz więcej cenionych producentów zastępuje jednak zboża w swoich karmach właśnie ziemniakami. 

    Ziemniaki jako składnik gotowych karm dla psów 

    Dlaczego to właśnie ziemniaki robią teraz taką karierę w przemyśle karm dla psów? W przeciwieństwie do większości zbóż nie są one jedynie zbędnym wypełniaczem. Nie tylko nie powodują alergii u psa, ale także stanowią źródło węglowodanów i wielu cennych składników odżywczych. 

    Ziemniaki w diecie psa są źródłem wapnia, magnezu, potasu oraz witamin z grupy B. Dodatkowo są lekkostrawne i dobrze przyswajalne przez organizm. 

    W niektórych karmach pojawiają się również słodkie ziemniaki, czyli bataty. Znajdziemy w nich mnóstwo betakarotenu, który jest ważnym przeciwutleniaczem, a także żelazo i fosfor. Zwykłe ziemniaki są jednak znacznie mniej kaloryczne. 

    Czy pies może jeść surowe ziemniaki? 

    Wiesz już, że można podawać psu ziemniaki. Warto jednak pamiętać, że muszą one zostać wcześniej poddane obróbce termicznej. Surowe ziemniaki zawierają niebezpieczną dla zdrowia zwierzęcia solaninę. Ten toksyczny glikoalkaloid podrażnia błonę śluzową żołądka, wywołując ból i dyskomfort. W dużej ilości może nawet stanowić zagrożenie dla życia czworonoga. 

    Ziemniaki surowe warto trzymać w miejscu, w którym zwierzak nie będzie miał do nich dostępu. Jeśli masz podejrzenie, że zjadł ich większą ilość, skonsultuj się z lekarzem weterynarii. 

    Czy pies może jeść ziemniaki gotowane? 

    Gotowane ziemniaki jak najbardziej mogą pojawić się w psiej diecie. Często stanowią uzupełnienie posiłków w ramach diety BARF dla psa. Pojawiają się również w wielu gotowych karmach, zarówno mokrych, jak i suchych. 

    Ziemniaki gotowane będą świetnym rozwiązaniem dla psów z alergią pokarmową, które nie powinny spożywać glutenu ani roślin strączkowych. Można z ich pomocą skomponować pełnowartościowy posiłek dla zwierzaka. Odpowiednio przygotowane ziemniaki mogą z powodzeniem zastąpić popularny w domowych posiłkach dla psów ryż. 

     

    Jak przygotować ziemniaki dla psa?

    Należy pamiętać, że pies powinien jeść wyłącznie ziemniaki bez żadnych przypraw. Gotowanych ziemniaków dla pupila nie solimy. Nie zalewamy ich również żadnymi sosami ani śmietaną. Nie należy także podawać psu gorących ziemniaków. Warzywa wkładamy do miski dopiero po wystudzeniu. 

    Żeby zapewnić zwierzęciu podaż wszystkich niezbędnych składników odżywczych, konieczne jest łączenie źródła węglowodanów (czyli na przykład ziemniaków) z mięsem i suplementami diety dla psa. Pies może jeść ziemniaki, jednak w żadnym wypadku nie mogą one stanowić podstawy jego diety. 

     

    Co jest lepsze dla psa ryż czy ziemniaki? 

    Wybór między ryżem a ziemniakami jako dodatkiem do diety psa zależy głównie od indywidualnych potrzeb i tolerancji psa. Oba produkty mogą być składnikami zdrowej diety, ale istotne jest, aby były one odpowiednio przygotowane i podane w odpowiednich proporcjach.

    1. Ryż: Jest łatwostrawny i często stosowany w dietach dla psów z delikatnym układem trawiennym lub alergiami pokarmowymi. Może być szczególnie korzystny przy problemach trawiennych, takich jak biegunka, ponieważ ma właściwości zbliżone do diety łatwostrawnej.

    2. Ziemniaki: Są bogate w skrobię i witaminy, co sprawia, że mogą być cennym źródłem energii i składników odżywczych dla psa. Jednak niektóre psy mogą mieć trudności z trawieniem skrobi, dlatego należy obserwować reakcję psa po spożyciu ziemniaków.

    Ziemniaki w diecie psa – podsumowanie 

    W ziemniakach znajduje się wiele cennych składników mineralnych i witamin. Stanowią one także bogate źródło błonnika pokarmowego, są lekkostrawne i dobrze przyswajalne. Jeżeli zastanawiasz się, czy pies może jeść ziemniaki surowe, to odpowiedź brzmi zdecydowanie: nie. Pupilowi można podać wyłącznie gotowane ziemniaki bez żadnych przypraw. Świetnie sprawdzą się jako uzupełnienie niektórych przepisów diety BARF. Znajdziesz je również w wielu wysokiej jakości karmach komercyjnych. 

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.