Źródło: 123rf.com
  • Pies
  • Żywienie psów
  • Porady żywieniowe

Czy pies może jeść jabłka? Czy jabłka mogą zaszkodzić psu?

Opublikowane: 13:55 Przeczytasz w: 6 min

Okazuje się, że pies nie tylko może jeść jabłka, ale nawet od czasu do czasu powinien się wpierać dietetycznie jabłkami. Dowiedz się, w jaki sposób bezpiecznie podawać czworonogowi jabłko. Sprawdź również, jakich owoców absolutnie nie można dawać pupilom.

Spis treści

    Czy w diecie psa mogą znaleźć się owoce?

    Czy merdający ogonem czworonóg może jeść owoce? Czy dieta psa może być wzbogacana dodatkiem owoców? Owoce i warzywa to zdrowa przekąska nie tylko dla ludzi, ale też dla domowych pupili, takich jak psy. Zawierają one mnóstwo witamin, minerałów oraz innych substancji korzystnie wpływających na funkcjonowania psiego organizmu, takich jak choćby antyoksydanty, które wykazują działanie przeciwnowotworowe. Bardzo dobrym źródłem witamin jest jabłko. Można je z czystym sumieniem wprowadzić do psiego jadłospisu. Kawałek jabłka kryje w sobie m.in. błonnik, dzięki któremu układ pokarmowy czworonoga działa sprawnie. Z drugiej strony należy pamiętać, że owoce, oprócz wartościowych składników odżywczych, zawierają też cukier, który w zbyt dużych ilościach może zwierzakom szkodzić. Dlatego przyjmijmy tu zasadę zdrowego rozsądku.

    Warto dowiedzieć się więcej na temat tego czy podawać psu jabłka, gruszki, a także banany oraz jakich owoców nie należy mu serwować.

    Po co podawać psu jabłko?

    Pies może jeść jabłko. W dodatku: im kwaśniejsze, tym lepsze dla niego. Jabłka stanowią zdrową przekąskę, będącą alternatywą dla mięsnych, tłustych psich przysmaków. W przypadku jabłek, ze względu na to, że mają niski indeks glikemiczny, są one bezpieczne dla psów, zwłaszcza dla czworonogów chorujących na cukrzycę. Stąd nie należy obawiać się stosowania jabłek w psiej diecie. Ponadto w jabłku znajdują się cenne witaminy (m.in. witaminy C, A, E, K i z grupy B), błonnik oraz magnez, potas, fosfor i wapń. Co więcej mamy tu również przeciwutleniacze, takie jak flawonoidy.

    Oto korzyści zdrowotne wynikające z jedzenia jabłek przez psy:

    • wsparcie dla układu trawiennego;
    • regulacja perystaltyki jelit;
    • poprawa metabolizmu;
    • lepsza praca układu odpornościowego;
    • zdrowa skóra, sierść i oczy;
    • regulacja procesów krzepnięcia krwi;
    • właściwe działanie układu nerwowego;
    • uczucie sytości.

    W razie wątpliwości związanych z jadłospisem psa warto porozmawiać z lekarzem weterynarii. W odniesieniu do starszych, schorowanych czworonogów dobrze regularnie wykonywać badanie krwi u psa, by mieć pod kontrolą sytuację zdrowotną swojego pupila.

    Źródło: 123rf.com

    Jakie jabłka są najlepsze dla psów? Jak często i w jaki sposób pies może jeść jabłka?

    Ze względu na układ trawienny psa najwłaściwiej jest podawać mu umyte, kwaśne jabłka pocięte na kawałki. Nasiona jabłek, rdzeń jabłka oraz jego ogonek należy usuwać z owoców, gdyż mogłyby zaszkodzić zwierzęciu. Nie powinno się obierać ich ze skórki, ponieważ to prawdziwa bomba witaminowa. Szczeniętom oraz psim seniorom warto podawać jabłka w postaci startej na tarce lub pokrojone na małe kawałki. Powinniśmy też uważniej podejść do diety niektórych psich ras, charakteryzujących się wrażliwym systemem pokarmowym, np. do czworonoga rasy chihuahua.

    Pamiętajmy, iż zbyt duża ilość jabłek może zaszkodzić pupilowi, uważa się bowiem, że jabłka w diecie psa powinny maksymalnie stanowić 5% całego dziennego bufetu zwierzęcia.

    Które owoce są dobre dla psa?

    Poza jabłkami dobrze jest od czasu do czasu częstować pupila odmiennymi owocami. Oto jakie inne owoce może bezpiecznie jeść pies:

    • truskawki,
    • banany,
    • gruszki,
    • maliny,
    • żurawina (lecz nie suszona),
    • brzoskwinie bez pestek,
    • nektarynki bez pestek,
    • borówki,
    • jagody.

    Na pytanie: czy pies może jeść truskawki, banany, bądź gruszki, trzeba odpowiedzieć twierdząco. Te pokarmy dla diety psa są ciekawą odskocznią, ponadto zawierają witaminy, minerały, cenne przeciwutleniacze oraz inne składniki bogate w wartości odżywcze. Wymienione wyżej owoce m.in. poprawiają funkcjonowanie mózgu, wątroby, nerek, układu trawiennego, czy układu moczowego.

    Domowym czworonogom można zatem od czasu do czasu podać np. kawałek banana, cząstki gruszki bez pestek, czy 2-3 truskawki bez szypułek. Częstując pupila po raz pierwszy jakimś pokarmem, warto dać mu niewielką porcję i obserwować reakcję psa. Jeśli nie wystąpią niepokojące objawy ze strony układu pokarmowego, możemy serwować nową potrawę psu.

    Jakich owoców nie należy dawać psom do jedzenia?

    Obok listy owoców, które można dawać psu, jest też druga, w której znajdziemy owoce zakazane dla czworonoga, ze względu na jego zdrowie. W żadnym razie nie należy karmić psa następującymi owocami:

    • winogrona i rodzynki;

    • cytrusy (szczególnie cytryny, ale też pomarańcze i mandarynki);

    • czereśnie, wiśnie i mirabelki.

    Winogrona i rodzynki, nawet w niewielkiej ilości, mogą niekorzystnie wpływać na psi ustrój. Toksyny mieszczące się w tych produktach wywołują u pupili poważne problemy gastryczne, takie jak silne bóle brzucha, wymioty i biegunki. Co gorsza, mogą doprowadzić do ostrej niewydolności nerek, która może skończyć się śmiercią zwierzaka. Równie niebezpieczne pestki czereśni, wiśni i innych małych owoców, które mogą utknąć w gardle psa, pokaleczyć jelita oraz wywołać stany zapalne. Natomiast kwas znajdujący się w cytrusach może spowodować poważne zatrucie, osłabienie oraz zaburzoną pracę organów wewnętrznych psiego organizmu.

    Jeśli zatem twój pies podczas spacerów zjada, co tylko spotka, wyprowadzaj go na dwór w odpowiednim zabezpieczeniu, takim jak kaganiec na pysk, smycz dla psa, czy szelki dla psa. Uchroni go to przed zjedzeniem groźnych dla jego dobrostanu produktów, takich jak rosnące nisko winogrono, leżące na trawie mirabelki, bądź inne rośliny trujące dla psa.

    Czy można karmić psa jabłkami — podsumowanie

    Jabłko dla psa to bardzo dobry pomysł na przekąskę. Jest zdrowe, smaczne, niskokaloryczne, pełne witamin i innych ważnych dla psiego organizmu substancji. Ten owoc to wartościowy dodatek do psiego menu, jednak nie należy przesadzać z jego ilością. Poza tym dając go psu usuwajmy pestki i ogonek. Jeżeli opiekunów zastanawia, czy powinni karmić własnego pupila jabłkami, powinni zasięgnąć opinii lekarza weterynarii.

    Bibliografia
    1. A. Cholewiak-Góralczyk, Psie smaki. O zbilansowanej diecie psa, Wydawnictwo Otwarte, 2023. Dodd, Sarah A., Lisa M. Cave, "Canine nutrition: What is a healthy diet for dogs?" In Proceedings of the North American Veterinary Conference, vol. 21, pp. 21-25. 2007.

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.