Źródło: 123rf.com
  • Pies
  • Żywienie psów
  • Karma

5 najlepszych karm dla psa - porównanie popularnych produktów

Opublikowane: 12:42 Przeczytasz w: 7 min

Żywienie odgrywa ogromną rolę w utrzymaniu prawidłowego zdrowia i dobrego samopoczucia naszych pupili. Warto zwrócić uwagę na to, co dajemy czworonożnemu przyjacielowi do miski, aby w przyszłości nie miał problemów zdrowotnych. Na rynku istnieje ogromny wybór karm suchych, mokrych i specjalistycznych. Oprócz tego wielu właścicieli próbuje żywienia zwierząt zbliżonego do ich natury, czyli diety BARF. Jeszcze inni opiekunowie preferują gotowane jedzenie dla swoich psów. Nic więc dziwnego, że właściciel może czuć się przytłoczony nadmiarem informacji. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o prawidłowym żywieniu pupila, to koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Spis treści

    Karmy bytowe dla szczeniąt i dorosłych psów 

    Karma bytowa ma za zadanie zapewnić zwierzęciu odpowiednią ilość energii. Pożywienie musi być prawidłowo zbilansowane, czyli zawierać właściwe proporcje tłuszczu, białka oraz węglowodanów. Niezwykle ważna jest również zawartość makro- i mikroskładników. Zapotrzebowanie na poszczególne składniki odżywcze jest zupełnie różne w przypadku szczeniąt oraz psów dojrzałych. Przykładowo szczenięta muszą mieć w diecie co najmniej 25 g białka na 100 g suchej masy karmy, a psy dorosłe tylko 18 g. W związku z tym nie wolno karmić psów rosnących tymi samymi produktami, które są przeznaczone dla psów dorosłych. 

    Karmy weterynaryjne 

    Karmy bytowe są przeznaczone dla zwierząt zdrowych. Jednak są też psy, które cierpią z powodu cukrzycy, niewydolności nerek czy alergii. Takie czworonogi mają specjalne wymagania żywieniowe. Producenci karm opracowali karmy suche oraz mokre, które mogą być stosowane w żywieniu zwierząt jako wspomaganie terapii. Przykładowo karmy nerkowe mają obniżoną zawartość białka oraz fosforu. Natomiast karmy dla psów z nietolerancjami pokarmowymi są oparte na jednym źródle białka, które w dodatku powinno być zhydrolizowane. Niektóre karmy dla alergików nie zawierają zbóż, a produkty pochodzenia zwierzęcego są na pierwszym miejscu w składzie. W przypadku chorego czworonożnego przyjaciela warto ustalić postępowanie dietetyczne wraz z lekarzem weterynarii. Karma sucha nerkowa i cukrzycowa nie sprawdzi się u każdego psa, dlatego może być konieczność ułożenia np. diety gotowanej. 

    Karma sucha czy mokra? 

    Na rynku są dostępne suche karmy oraz mokre. Opiekunowie zwykle decydują się na zakup karmy suchej jako podstawowego źródła pokarmu dla pupila, a mokrą karmę kupują jako przekąskę. Zdecydowanie rzadziej zdarza się, że karma mokra dla psa jest głównym źródłem energii. Dzieje się tak z kilku względów. Karma mokra jest droższa a mniej kaloryczna, więc pupil musi dostać więcej zawartości puszek niż karmy suchej. Oprócz tego wielu opiekunów zwierząt uważa, że mokre karmy nie mają tylu składników odżywczych, co sucha karma dla psa. Jest to błędne przeświadczenie, ponieważ skład karmy powinien być zawsze zbilansowany i kompletny, aby zagwarantować odpowiednią ilość składników odżywczych niezależnie od struktury pożywienia.

    Opiekun musi pamiętać, że bez względu na to czy podaje psu suchą karmę czy mokrą, to zwierzak musi mieć cały czas dostęp do świeżej wody pitnej. 

    Karolina Ściubisz lekarka weterynarii, ekspertka zoocial.pl

    Kiedy podawać psu suchą karmę? 

    Karmę suchą można podawać zdrowym, dorosłym psom. Jednak warto zwrócić uwagę na skład karmy. Na pierwszym miejscu powinno być mięso, a nie zboża. Psy to mięsożerne zwierzęta i podawanie im karmy o wysokiej zawartości zbóż może prowadzić do otyłości, a także problemów z przewodem pokarmowym. Skład karmy powinien być prosty. Szczególnie należy zwrócić na to uwagę w przypadku psów z alergią pokarmową. 

    Dowiedz się także, jak karmić starszego psa

    Kiedy pies powinien jeść mokrą karmę? 

    Karmy mokre są dobre dla psów, które mają problemy z pęcherzem moczowym oraz nerkami. W takich przypadkach organizm psa lepiej funkcjonuje, kiedy pobiera więcej wody.

    Karmy mokre są zdecydowanie bardziej wilgotne niż ich suche odpowiedniki, dzięki temu pupil będzie lepiej nawodniony. Karma mokra jest też polecana dla psów, które cierpią z powodu refluksu. 

    Karolina Ściubisz lekarka weterynarii, ekspertka zoocial.pl

    Karma gotowana a może BARF? 

    Wielu opiekunów zwierząt zastanawia się lub już przeszło na dietę gotowaną albo BARF. Są to sposoby żywienia, które w założeniu mają być jak najbardziej zbliżone do tego, co przodkowie psów jedli w naturze. Dieta BARF opiera się na karmieniu pupila surowym mięsem wraz z suplementami. W diecie gotowanej mięso jest przetworzone termicznie, ale również istnieje konieczność dodania innych składników odżywczych. Przygotowanie odpowiednio zbilansowanego pożywienia w obu przypadkach wymaga wiedzy. Najlepiej udać się do dietetyka zwierzęcego, który wyjaśni na czym polega suplementacja diety oraz ułoży pierwszy jadłospis. Na tej podstawie opiekun dalej będzie mógł samodzielnie przygotowywać pupilowi posiłki. Oczywiście nie każdy właściciel jest w stanie poświęcić dużo czasu na robienie pożywienia dla psa w domu. Należy też zwrócić uwagę na to, że taka forma żywienia psa jest bardziej kosztowna niż zakup karmy suchej. 

    W przypadku żywienia metodą BARF pies otrzymuje jedzenie w najbardziej naturalnej formie, ale zagrożeniem mogą być pasożyty, które bytują w mięsie. Część z nich można wyeliminować za pomocą mrożenia, ale niestety nie wszystkie. Opiekun powinien też zdawać sobie sprawę, że nieodpowiednia suplementacja może doprowadzić do nieodwracalnych konsekwencji zdrowotnych. 

    Dieta BARF może dostarczyć psu wielu wartości odżywczych, ale wymaga ostrożności w przygotowaniu i suplementacji. Bez odpowiedniej wiedzy łatwo doprowadzić do niedoborów, które mogą mieć poważne konsekwencje zdrowotne.

    Dr. Marcus Brown (US) lekarz weterynarii, specjalista żywienia zwierząt

    Polecane karmy dla psów 

    Poniżej prezentujemy kilka przykładów karm, które można stosować u psów, aby cieszyły się dobrym zdrowiem:

    • Karmy z serii Empire Super Petfood są bezzbożowe oraz nie zawierają glutenu. Te suche karmy dla psów charakteryzują się dużą zawartością mięsa, a jego głównym źródłem jest dziczyzna. Karmę można dopasować do fazy życia oraz rasy psa. 
    • Brit Care Adult Lamb & Rice to pełnoporcjowa karma sucha dla psów dorosłych, która zawiera jagnięcinę i ryż. Jest karmą bezzbożową. Lekarze weterynarii przyznają, że jagnięcina to mięso, które zdecydowanie najrzadziej uczula zwierzęta. Karma Brit zawiera kwasy omega-3 i omega-6,więc jej skład powoduje, że sierść psów jest zdrowsza i bardziej lśniąca. Warto też podkreślić, że w przypadku wszystkich rodzajów karm suchych Brit stosunek jakości do ceny wypada bardzo korzystnie. 
    • Happy Dog Karibik to pełnoporcjowa karma sucha dla psów. Głównym źródłem białka są ryby morskie. Dzięki temu karma jest bogata w witaminy, a jej intensywny zapach powoduje, że pies chętnie będzie ją spożywać. Ta karma sucha jest polecana zwłaszcza dla psów, które mają wrażliwy żołądek. 
    • Sucha karma Wiejska Zagroda Kaczka z gruszką jest świetnym rozwiązaniem dla psów aktywnych. Zawiera aż 3750 kcal na kilogram karmy. W składzie znajdziemy ponad 50% mięsa z kaczki, a także sporo dobrych dla zdrowia psa dodatków np. nasiona lnu czy świeży olej z łososia. 
    • Karma mokra, którą można polecić dla dorosłych psów to Taste of the wild Pacific Stream. Jest karmą mokrą bez dodatku zbóż i o wysokiej zawartości mięsa. Na pierwszym miejscu w składzie są ryby: łosoś i biała ryba. Co ciekawe składniki do produkcji tej karmy pochodzą od rolników ze Stanów Zjednoczonych i są wysokiej jakości. 
    Bibliografia
    1. M.Ceregrzyn,R.Lechowski,B.Barszczewska, Podstawy żywienia psów i kotów. Podręcznik dla lekarzy i studentów weterynarii, Edra Urban & Partner, s.3-7, 194-208, 2019 

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

    Nasi eksperci