Czy pies może mieć zgagę? Jak pomóc pupilowi zmagającemu się z problemem refluksu? Odpowiedzi na te pytania (i więcej!) znajdziesz w poniższym artykule. Czy wiedziałeś, że twój pies może zmagać się z refluksem żołądkowym? Tak samo jak ludzie, zwierzęta mogą być predysponowane do problemów związanych z pracą przewodu pokarmowego. Skutkują one wystąpieniem zgagi, której towarzyszy nieprzyjemny smak (i nie tylko). Jeżeli kiedykolwiek sam zmagałeś się z tym problemem to na pewno wiesz, że jest on wysoce dyskomfortowy oraz bolesny. Na samym początku warto wspomnieć, iż choroby reflusowe noszą analogiczne nazwy do odpowiadających im refluksów i są to: choroba refluksowa dwunastniczo-żołądkowa, dwunastniczo-żołądkowo-przełykowa, żołądkowo-przełykowa – często nazywana potocznie chorobą refluksową przełyku.
Spis treści
Refluks u psa — przyczyny, objawy, leczenie, dieta. Źródło: 123rf.com
Czym jest refluks u psa?
Refluks u psa to schorzenie, którego najczęstszym objawem jest zgaga. To przykład jednej z chorób układu pokarmowego u psa. Polega ona na zarzucaniu treści żołądka do przełyku. Może to skutkować rozwojem podrażnienia oraz infekcji. W przypadku często nawracającego problemu treść pokarmowa, a konkretnie enzymy oraz kwas solny w niej obecne mogą powodować rozwój zapalenia przełyku, a nawet nadtrawienia śluzówki przełyku psa. Z czasem może dojść do zwężenia przełyku, co ogranicza ilość pokarmu spożywanego przez zwierzę. W odpowiedzi na nieleczony refluks może rozwinąć się choroba wrzodowa żołądka.
W warunkach fizjologicznych zawartość żołądka psa nie osiąga światła przełyku, ponieważ pomiędzy nim a żołądkiem występuje zwieracz przełyku. U zdrowych zwierząt nie pozwala on na cofanie się płynnej treści w górę przewodu pokarmowego. U zwierzaków z refluksem żołądkowo przełykowym mięsień ten rozluźnia się, przez co śluzówka przełyku psa jest stale drażniona, co wywołuje u psa uczucie dyskomfortu.
Magdalena Ignasik lekarka weterynarii, ekspertka zoocial.plJakie inne czynniki mogą przyczynić się do rozwoju refluksu u psa?
- Nieprawidłowa praca przewodu pokarmowego — może być spowodowana przez inne jednostki chorobowe, takie jak np. przepuklina rozworu przełykowego.
- Alergia pokarmowa.
- Przewlekłe wymioty.
- Przepuklina przeponowa — to sytuacja, w której żołądek zwierzęcia przedostaje się do klatki piersiowej przez poszerzony otwór przeponowy lub na skutek uszkodzenia ciągłości przepony.
- Predyspozycje genetyczne częste u psów ras brachycefalicznych takich jak np. mops, boston terrier, buldog francuski etc. - ze względu na ich skrócony przełyk istnieje większe ryzyko powstania przepukliny przeponowej.
- Nadprodukcja kwasów żołądkowych.
- Nieprawidłowa pozycja ciała podczas pobierania pokarmu przez psa.
- Nieprawidłowa dieta psa — pokarmy "ludzkie", czyli tłuste, smażone, wysoce przetworzone produkty mogą podrażniać przełyk i żołądek.
- Nadwaga i otyłość.
- Stres — stres może powodować osłabienie dolnego zwieracza przełyku co jest częstym zjawiskiem u ludzi.
Warto wspomnieć, iż na problem refluksu można popatrzeć od drugiej strony. Często jest ona skutkiem innych chorób układu pokarmowego – na przykład wrzodów żołądka, kamicy żółciowej, zapalenia przełyku czy nadkwasoty, a w odpowiedzi na nie organizm zwierzęcia rozwija stany zapalne, które są uciążliwe dla każdego czworonoga.
Magdalena Ignasik lekarka weterynarii, ekspertka zoocial.plRefluks u psa — przyczyny, objawy, leczenie, dieta. Źródło: 123rf.com
Czym jest zgaga?
Jest to termin odnoszący się do nieprzyjemnego uczucia pieczenia, które jest odczuwane w momencie kontaktu błon śluzowych układu pokarmowego z silnie kwasową treścią pokarmową. Często prowadzi ona do podrażnień przełyku, jamy ustnej, języka i zębów.
Objawy refluksu żołądkowego u psa
Niepokojące objawy refluksu żołądkowego u psa mogą być różne i zależą od stopnia nasilenia schorzenia. Głównie pojawiają się one ze strony przewodu pokarmowego zwierzęcia i mogą obejmować:
- Częste oblizywanie warg lub próba "lizania powietrza".
- Wymioty żółcią — mogą występować zarówno po posiłku, jak i w nocy.
- Bolesne połykanie kęsów pokarmowych.
- Spadek masy ciała.
- Uszkodzenie zębów i dziąseł — kwas żołądkowy może powodować uszkodzenie szkliwa zębów i stan zapalny dziąseł.
- Osłabienie apetytu.
- Chrapliwy oddech.
- Zwiększone ślinienie.
- Zmiana zachowania — pies może być apatyczny lub nadmiernie pobudzony.
Jeżeli twojego przyjaciela dotknęła choroba refluksowa to może wymiotować żółcią. Jest to pienista, żółta wydzielina, która jest składową treści pokarmowej. Może być ona zwracana przez zwierzę w momencie, w którym zwierzę cierpi na refluks i ma pusty żołądek.
Regurgitacja może być kolejnym objawem zgagi u psa. Polega ona na biernym przesunięciu treści pokarmowej z żołądka do przełyku, bez odruchu wymiotnego. Spożyty pokarm wywiera nacisk na przełyk oraz mięśnie żołądka przyczyniając się do rozwoju opisanej dolegliwości. Pokarm wydalony poprzez regurgitację zwykle jest niestrawiony.
Jeżeli problem powtarzają się, pies jest narażony na deficyt niezbędnych składników pokarmowych oraz nagłą i postępującą utratę masy ciała. Mogą one również rozwinąć zapalenie przełyku, które sprawia, że zwierzę ma problemy w jedzeniu oraz odczuwa ból w klatce piersiowej.
Jednak nie wszystkie psy będą wymiotować czy regurgitować, jeżeli cierpią na refluks żołądkowo przełykowy. Dlatego tak ważne jest byś podczas konsultacji z lekarzem weterynarii wspomniał o wszystkich niepokojących cię objawach takich, jak niechęć do jedzenia, popiskiwanie czy częste oblizywanie warg.
Magdalena Ignasik lekarka weterynarii, ekspertka zoocial.plMój pies je trawę — czy to choroba refluksowa?
Jeśli twój pupil je duże ilości trawy na spacerze to może być to objaw refluksu żołądka psa, ale również wiele innych problemów gastroenterologicznych np. niedobór włókna w diecie. Jeżeli żołądek czworonoga jest podrażniony to może on chcieć wywołać wymioty w celu pozbycia się dyskomfortu. Dodatkowo jedzenie trawy powoduje obniżenie pH treści pokarmowej czym zmniejsza uczucie nieprzyjemnego pieczenia.
Diagnostyka refluksu żołądkowego u psa
W celu diagnostyki refluksu żołądkowego u psa lekarz weterynarii może wykonać następujące badania:
- Badanie kliniczne, badanie krwi i moczu — lekarz weterynarii może sprawdzić, czy pies ma jakieś zmiany w jamie ustnej, gardle lub przełyku.
- Zabiegi endoskopowe u psa — polega ono na wprowadzeniu do przełyku i żołądka cienkiej rurki z kamerą. Pozwala to lekarzowi weterynarii dokładnie obejrzeć wnętrze przewodu pokarmowego oraz wykluczyć lub potwierdzić obecność nadżerek czy krwawienia.
- Badanie obrazowe (USG lub RTG z kontrastem) — może pomóc wykryć zmiany w żołądku lub przełyku.
Endoskopia jest złotym standardem w diagnostyce refluksu żołądkowego u psów. Dzięki temu badaniu można dokładnie ocenić stan przełyku i żołądka oraz zidentyfikować ewentualne uszkodzenia błony śluzowej, takie jak nadżerki czy owrzodzenia.
Dr. Sarah Mitchell (US) lekarka weterynarii, specjalistka gastroenterologiiJak leczyć refluks u psa?
Leczenie refluksu żołądkowego u psa zależy od jego przyczyny oraz stopnia nasilenia schorzenia. W przypadku łagodnych objawów lekarz weterynarii może zalecić zmianę diety i wprowadzenie leków, które zmniejszają wydzielanie kwasu żołądkowego oraz usprawniają motorykę przewodu pokarmowego. W przypadku ciężkich objawów konieczne może być leczenie chirurgiczne.
Zmiana diety
Psom z refluksem żołądkowym zaleca się podawanie diety o niskiej zawartości tłuszczu i błonnika. Dieta ta powinna być również bogata w białko i węglowodany złożone.
Leki
Leki pomogą psu zapomnieć o przykrych dolegliwościach, ale podstawą jest zmiana diety. Preparaty, które zmniejszają wydzielanie kwasu żołądkowego, mogą być podawane w postaci tabletek lub kapsułek. Głównie są to leki o działaniu gastroprotektycznym np. omeprazol, który jest inhibitorem pompy protonowej. Jego działanie przyczynia się do zmniejszenia zakwaszenia soków żołądkowych.
Leczenie chirurgiczne
W przypadku ciężkich objawów refluksu żołądkowego konieczne może być leczenie chirurgiczne. Operacja polega na podniesieniu dolnego zwieracza przełyku.
Czym karmić psa z refluksem żołądkowym?
Przykładowe element diety, które warto uwzględnić, jeśli twój pies cierpi na zarzucanie treści przewodu pokarmowego to:
- obrane pieczone bataty,
- puree z dyni,
- ryż,
- ryba,
- kurczak,
- indyk,
- bulion (pamiętaj, by nie dodawać soli i przypraw),
- banan.
To przykłady składników, które są lekkostrawne dla psa, przez co nie obciążają jego przewodu pokarmowego.
Profilaktyka refluksu żołądkowego u psa
Aby zapobiec refluksowi żołądkowemu u psa, należy:
- Podawać psu dietę o niskiej zawartości tłuszczu i błonnika.
- Unikać podawania psu pokarmów wysoceprzetworzonych, tłustych, smażonych lub pikantnych.
- Nie pozwalać psu jeść w pozycji leżącej.
- Utrzymywać psa w zdrowej wadze.
- Zmniejszyć stres u psa.
Bibliografia
- Gastroesophageal Reflux Disease (GERD) in Non-Brachycephalic Dogs By Catherine Barnette, DVM
- Acid Reflux in Dogs By PetMD Editorial. Reviewed by Jennifer Coates, DVM on Nov. 18, 2022
Brak komentarzy
Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.