Źródło: 123rf.com
  • Pies
  • Zdrowie
  • Profilaktyka

Permetryna na kleszcze — cena, właściwości zastosowanie

Opublikowane: 11:06 Przeczytasz w: 5 min

Permetryna to związek chemiczny będący insektycydem używanym w weterynarii do zwalczania kleszczy i pcheł u psów. Wiedza na temat toksyczności tej substancji dla kotów jest powszechna. Wielu właścicieli zastanawia się jednak, czy permetryna jest bezpieczna dla psów? Jaki jest sposób jej działania i jak ją stosować? Podpowiadamy!

Spis treści

    Czym jest permetryna na kleszcze?

    Permetryna to substancja zaliczana do pyretroididów syntetycznych. Ta grupa związków chemicznych działa na kanały sodowe błony komórkowej neuronów owadów, co powoduje ich osłabienie i paraliż.

    Pyretroidy to naturalne lub syntetyczne środki ochrony roślin mające działanie owadobójcze. Pierwsze z nich, nazywane również pyretrynami, pozyskiwane są ze złocienia dalmatyńskiego (łac. Chrysanthemum cinerariaefolium). Wykazują one niewielką toksyczność w stosunku do ludzi i zwierząt. Wynika to z bardzo szybkiej biotransformacji pyretryn do produktów pochodnych. Niestety, możliwości wykorzystania ze względu na ich światłoczułość są ograniczone.

    Rozwiązaniem tego problemu okazało się pozyskanie pyretroidów syntetycznych charakteryzujących się wysoką stabilnością w obecności światła. Są one szeroko stosowane w rolnictwie, ogrodnictwie i weterynarii do zwalczania owadów poprzez spowodowanie ich paraliżu. Syntetyczne pyretroidy zaliczane są do insektycydów trzeciej generacji. Wyróżniamy dwie grupy tych substancji:

    • niezawierające grupy cyjanowej ( np. permetryna),
    • zawierające grupę cyjanową w cząsteczce (np. flumetryna) - o wiele bardziej toksyczne.

    Permetryna działa także na inne owady latające, np. komary, moskity i bolimuszki. To samo dotyczy flumetryny.

    Zatrucia pyretroidami syntetycznymi u zwierząt zdarzają się rzadko i zazwyczaj wynikają z omyłkowego wielokrotnego podania preparatu na pasożyty zewnętrzne. Permetryna i flumetryna są więc bezpieczne dla psów. Warto jednak zaznaczyć, że substancji tych bezwzględnie nie należy podawać kotom. Do zatruć u tego gatunku dochodzi już po zastosowaniu dawek terapeutycznych dla innych zwierząt. Koty nie metabolizują pyretroidów syntetycznych w wątrobie.

    Kleszcz wypełniony krwią na ludzkiej skórze. 123rf.com

    Zatrucie permetryną u kotów

    Koty to gatunek szczególnie wrażliwy na pyretroidy syntetyczne, w tym powszechnie stosowaną w weterynarii permetrynę. Na podstawie przypadków zgłoszonych do American Poison Control Center (APCC) w Stanach Zjednoczonych, już 1 ml 45% permetryny podany na skórę 4,5 kg zwierzaka może spowodować objawy zatrucia zagrażające życiu mruczka.

    Istnieją dwa główne powody przyczyniające się do zwiększonej podatności kotów na zatrucia permetryną. Po pierwsze, mruczki posiadają ograniczone możliwości metabolizowania pyretroidów syntetycznych w wątrobie. U innych gatunków substancje te zostają utlenione lub sprzężone z kwasem glukuronowym, co umożliwia ich usunięcie z organizmu. Proces glukuronizacji u kotów jest ograniczony, co doprowadza do nagromadzenia się permetryny w organizmie i wywołuje objawy zatrucia.

    Po drugie, koty cechują się wysokim stosunkiem powierzchni ciała do jego masy. Oznacza to, że po miejscowym podaniu preparatu otrzymują one dużą dawkę leku.

    Do objawów zatrucia u kota należą:

    • wymioty u kota,
    • nadmierne ślinienie,
    • ataki padaczkowe,
    • drgawki lub drżenia,
    • niekontrolowane skurcze mięśni skórnych tułowia,
    • przeczulica,
    • gorączka u kota,
    • rozszerzenie źrenic,
    • czasowa ślepota.

    Warto zaznaczyć, że pomimo tego, iż symptomy z reguły pojawiają się bezpośrednio po podaniu preparatu, ich wystąpienie może opóźnić się nawet o 72 godziny.

    Pamiętaj o tym, że nie powinieneś podawać preparatów na pchły i kleszcze przeznaczonych dla psów kotu. Może to skończyć się tragicznie dla mruczka. Jeśli jesteś właścicielem zarówno psa, jak i kota — zdecyduj się na podanie temu pierwszemu produktu niezawierającego syntetycznych pyretroidów. W tym celu skontaktuj się z lekarzem weterynarii.

    Jeśli podejrzewasz, że mruczek mógł zatruć się permetryną poprzez omyłkowe podanie jej na skórę — wykąp go w letniej wodzie z użyciem delikatnego detergentu, osusz, zawiń w ręcznik i jak najszybciej udaj się na wizytę w pobliskiej lecznicy weterynaryjnej. Pamiętaj, że jeśli kot zlizał permetrynę, np. z grzbietu psa, kąpiel nie będzie pomocna. W takiej sytuacji wskazany jest jak najszybszy kontakt z lekarzem weterynarii.

    Preparaty zawierające permetrynę

    Permetryna to substancja czynna wielu środków na pchły i kleszcze u psa. Najpopularniejsze z nich to Advantix, Ataxxa, Frontline (dla psów) i Vectra 3D. Są to preparaty typu spot-on, czyli krople do podania na skórę w okolicę międzyłopatkową. Działają miesiąc. Cena tych preparatów waha się od kilkudziesięciu do stu złotych.

    Permetryna — podsumowanie

    Permetryna to powszechnie stosowany środek owadobójczy zwalczający pchły i kleszcze, a także inne owady latające. Charakteryzuje się ona wysokim stopniem bezpieczeństwa przy stosowaniu u psów, natomiast jest bardzo toksyczna dla kotów. Objawy zatrucia permetryną u mruczków pochodzą głównie z układu nerwowego i obejmują m.in. drżenia, drgawki i napady padaczkowe. Preparat z permetryną dla psa podany na skórę kota może doprowadzić do jego śmierci.

    Jeśli posiadasz jakiekolwiek pytania dotyczące stosowania kropel lub tabletek na kleszcze i pchły u psów i kotów — skontaktuj się z lekarzem weterynarii.

     

    Bibliografia
    1. "Toksykologia weterynaryjna - wybrane zagadnienia; publikacja bezpłatna - skrypt dla studentów weterynarii" - D. Barski, A. Spodniewska; Olsztyn, 2014; str. 153-156
    2. "Leki po Dyplomie -2023" - praca zbiorowa; Medical Tribune Polska, Warszawa, wydanie 2023; strony 10-40
    3. "Leki stosowane w zwalczaniu inwazji kleszczy i pcheł - przegląd wybranych substancji czynnych" - A. Wieczorek, D. Jańczak; Magazyn Weterynaryjny; 03/2021
    4. "Zatrucie permetryną u kotów" - K. Majcher; vetco.org

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.