Zdrowa skóra psa ma pozytywny wpływ na stan okrywy włosowej czworonoga, która stanowi jego największą ozdobę. Z tego powodu właściciele często zastanawiają się, jak wspomóc swojego pupila, aby poprawić wygląd sierści.
Spis treści
Źródło: 123rf.com
Właściwości skóry psa
Skóra jest największym narządem organizmu. Stanowi barierę pomiędzy środowiskiem zewnętrznym a wewnętrznym. U szczeniąt sierść i skóra stanowią około 24% masy ciała, a u psów dorosłych - 12%.
Skóra psa jest cieńsza od ludzkiej. Z tego powodu nie występuje na niej charakterystyczne dla człowieka "poletkowanie". Jeśli jest ono zauważalne na skórze twojego pupila — świadczy to o hiperkeratozie, czyli nadmiernym złuszczaniu naskórka.
Pomimo niewielkiej grubości znakomicie pełni funkcje ochronne dzięki obecności naskórka i lipidów, takich jak ceramidy, kwasy tłuszczowe (głównie linolowy) i sterole (np. powszechnie znany i owiany złą sławą cholesterol). Wszystkie wymienione tłuszcze tworzą warstwę lipidową zatrzymującą wodę w organizmie zapewniając tym samym odpowiednie nawilżenie.
Skóra psa posiada zasadowe pH wynoszące 7,4. W przypadku człowieka wartość ta wynosi 4,8 (jest to więc zdecydowanie kwasowy odczyn). Z tego właśnie powodu stosowanie jakichkolwiek kosmetyków przeznaczonych dla ludzi w codziennej pielęgnacji skóry i sierści psa przynosi niepożądany efekt i nie powinno się tego robić.
Nienasycone kwasy tłuszczowe — nieocenione przy dbaniu o lśniącą sierść
Wielu dermatologów zwraca uwagę na nieocenioną rolę niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT) z grupy omega-3 i omega-6 dla lśniącej sierści i zdrowia skóry czworonogów.
Nienasycone kwasy tłuszczowe to związki chemiczne posiadające w swoim łańcuchu wiązania podwójne (w przeciwieństwie do kwasów nasyconych, które ich nie mają). Stanowią one niezbędny składnik diety, ponieważ nie są produkowane przez organizm. Należą do nich np.:
- kwas eikozapentaenowy (EPA),
- kwas dokozaheksaenowy (DHA),
- kwas gamma-linolenowy (GLA),
- kwas alfa-linolenowy (ALA),
- kwas linolowy (LA).
Są one elementem ochronnej warstwy lipidowej naskórka, a ich niedobory mogą doprowadzać do utraty wody i suchości skóry (w szczególności dotyczy to kwasów LA i ALA). Doprowadza to do szorstkości, pękania naskórka, świądu i obniżonej tolerancji na czynniki środowiskowe, czyli zwiększonej tendencji do podrażnień. Niedobór NNKT może spowodować również łupież u psa.
Ze względu na brak możliwości samodzielnego syntetyzowania niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych z grup omega-3 i 6 niezbędne jest dostarczanie ich w diecie. Niektóre czworonogi cierpiące na choroby skóry (np. atopowe zapalenie) mogą wymagać dodatkowej suplementacji tych składników.
Jagoda Cinciała lekarka weterynarii, ekspertka zoocial.plPokarmy zawierające największą ilość NNKT to:
- oleje rybie, w szczególności pochodzące z łososia, makreli, sardynek, śledzi i pstrąga,
- oleje roślinne takie jak olej słonecznikowy, sezamowy i arachidowy, a także oliwa z oliwek,
- orzechy (np. włoskie),
- algi morskie.
Zbilansowana dieta komercyjna psa powinna pokrywać dzienne zapotrzebowanie na niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Jeśli jednak karmisz swojego pupila jedzeniem przygotowanym w domu lub cierpi on na przewlekłe choroby skóry, warto zastanowić się nad suplementacją. Na rynku dostępny jest szereg preparatów wspomagających prawidłowe funkcjonowanie skóry. Zaleca się również dodatkowe stosowanie oleju z łososia.
W celu wybrania najlepszego preparatu zapytaj o radę lekarza weterynarii.
Jak wygląda zapalenie skóry u psa?
Objawy zapalenia skóry u psa mogą obejmować:
- Swędzenie i drapanie skóry.
- Obszar zaczerwienienia lub zaczerwienienie skóry wokół uszu, oczu, łokci, pod pachami lub na brzuchu.
- Łuszczenie się, złuszczanie się skóry lub obecność łuszczących się placków.
- Łojotok, czyli nadmierna produkcja łoju, która może prowadzić do tłustej skóry lub powstawania łupieżu.
- Łysienie lub utrata sierści na dotkniętym obszarze skóry.
- Owrzodzenia lub ranki na skórze.
- Nawracające infekcje skórne.
- Obecność ropnych wydzielin lub krostek.
- Zmiany zapalne, takie jak gorączka lub obrzęk skóry.
Jakich witamin brakuje psu, gdy wypada sierść?
Zdrowa skóra i sierść psa w dużej mierze zależy od podaży cynku. Jest to jeden z ważniejszych dla funkcjonowania organizmu pierwiastków. Do jego funkcji można zaliczyć działanie antyoksydacyjne, regulowanie aktywności enzymów i hormonów, odgrywanie roli w syntezie kwasów nukleinowych i białek oraz pozytywne oddziaływanie na układ immunologiczny. Cynk posiada również niebagatelny wpływ na skórę psa — ogranicza utratę wody i pozwala na zachowanie elastyczności.
Do źródeł tego pierwiastka zalicza się pokarmy zwierzęce takie jak wołowina, wątroba drobiowa, żółtko jaj kurzych, ryby i sery twarogowe. Cynk występuje również w roślinach, niemniej jednak uważa się je za mniej przyswajalne i gorsze źródło. Zalicza się do nich ryż, pszenicę i marchew.
Suplementacja cynku może okazać się kluczowa w przebiegu pierwotnych i wtórnych chorób skóry u psa. Jego zastosowanie okazuje się bardzo pomocne przy zmianach wynikających z atopowego zapalenia, niedoczynności tarczycy czy zespołu/choroby Cushinga.
Wypadająca sierść u psa często jest efektem niedoboru cynku, który wspiera zdrowie skóry i ogranicza utratę wody. Cynk można uzupełniać poprzez dietę zawierającą wołowinę, wątróbkę, ryby, a w niektórych przypadkach także suplementację.
Dr. Emily Roberts (USA) Lekarka weterynarii, specjalistka w dermatologii psówJaki szampon dla psa wybrać?
Dobrze dobrany szampon może mieć istotny wpływ wygląd sierści i skóry psa. Ze względu na zupełnie inne właściwości, kosmetyki przeznaczone dla ludzi kompletnie nie nadają się do używania u czworonogów. Wybieraj zawsze produkty weterynaryjne.
Jeśli twój pies ma zdrową skórę, prawdopodobnie wystarczający dla niego będzie szampon nawilżający na bazie pantenolu, alantoiny i gliceryny. Niestety nie wszystkie pupile mają takie szczęście. Zdarza się, że dobór kosmetyku jest integralnym elementem terapii dermatologicznej. W zależności od stanu zdrowia skóry zmieniają się jej potrzeby i należy brać je pod uwagę przy wyborze odpowiedniego produktu.
Szampony przeciwalergiczne zawierają szereg substancji nawilżających, łagodzących i ograniczających świąd u psa, takich jak np. kwas mlekowy, hydrolizowane białka pszenicy, oleje roślinne, witamina E oraz aloes. Przyspieszają one regenerację skóry i zapewniają odpowiednie nawilżenie.
Jeśli twój pies cierpi na infekcje bakteryjne, prawdopodobnie będzie potrzebował szamponu o właściwościach zwalczających drobnoustroje. W skład takiego produktu powinna wchodzić przede wszystkim chlorheksydyna. Należy pamiętać o tym, że jest to substancja o działaniu wysuszającym. Nie powinna być więc stosowana u psów zdrowych lub chorujących na atopowe zapalenie skóry. Na rynku obecne są również szampony o działaniu przeciwłojotokowym i przeciwgrzybiczym.
Za dobór szamponoterapii odpowiedzialny jest lekarz weterynarii. Nie próbuj na własną rękę dobierać specjalistycznych produktów dla swojego pupila, jeśli cierpi on na jakąkolwiek chorobę skóry. W pierwszej kolejności udaj się do przychodni weterynaryjnej.
Czymsmarować zmiany skórne u psa?
Zmiany skórne u psa można smarować specjalistycznymi maściami lub kremami przeznaczonymi do pielęgnacji skóry psa. Dobrze jest skonsultować się z weterynarzem, aby dobrać odpowiedni preparat, który pomoże w leczeniu i łagodzeniu objawów.
Jaka maść dla psa na skórę?
Na skórę psa można stosować maści zawierające naturalne składniki łagodzące, takie jak aloes czy witamina E. Ważne jest, aby maść była odpowiednio dobrana do rodzaju problemu skórnego psa, np. łagodzenia podrażnień, nawilżania czy leczenia infekcji.
Czym nawilżyć sierść psa?
Sierść psa można nawilżyć odpowiednimi olejami pielęgnacyjnymi, które są bezpieczne dla zwierząt domowych, takimi jak olej kokosowy lub olej z łososia. Regularne stosowanie pomaga utrzymać zdrową i lśniącą sierść psa oraz zapobiega nadmiernemu wysuszeniu skóry.
Zdrowa skóra i sierść psa — podsumowanie
Podstawowym elementem dbania o okrywę włosową i skórę psa jest podawanie mu zbilansowanej diety bogatej w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i 6 oraz cynk. Jeśli stosujesz dobrej jakości karmę komercyjną, powinna ona pokrywać zapotrzebowanie twojego pupila na te substancje odżywcze. Jeśli jednak gotujesz psu samodzielnie lub zauważasz, że stan jego skóry i sierści jest niezadowalający — skonsultuj się z lekarzem weterynarii i wspólnie zastanówcie się nad suplementacją.
Aby utrzymać zdrową skórę i sierść twojego pupila, pamiętaj o regularnym zabezpieczaniu go przeciwko pasożytom zewnętrznym. Obserwuj, czy nie występują pchły i wszoły u psa.
Pamiętaj o tym, że skóra i sierść to wyznacznik ogólnego zdrowia zwierzęcia. Zwracaj więc uwagę na ich stan.
Jagoda Cinciała lekarka weterynarii, ekspertka zoocial.plBibliografia
- "Szamponoterapia - istotny element w walce z zaburzeniami dermatologicznymi psów i kotów" - Ż. Listowska, Magazyn Weterynaryjny; 06/2018
- "Cynk w żywieniu psów i kotów. Część I. Znaczenie, zawartość w organizmie, użyteczność różnych postaci chemicznych, zawartość w karmach komercyjnych" - A. Mirowski, Życie Weterynaryjne; 88(5)/2013; 377-380
- "Cynk w żywieniu psów i kotów. Część III. Wskazania do suplementacji, naturalne źródła pokarmowe" - A. Mirowski; Życie Weterynaryjne; 88(7)/2013; 570-572
- "Zastosowanie wielonienasyconych kwasów tłuszczowych n-3 w żywieniu psów i kotów" - M. Firląg, K. Gaca, B. Błasińska; Życie Weterynaryjne; 88(7)/2013; 565-569
- "Parametry biofizyczne skóry i ich zastosowanie w diagnostyce dermatologicznej zwierząt" - M. Szczepanik, P. Wilkołek, Ł. Adamek, M. Gołyński; Życie Weterynaryjne; 85(1)/2010; 44-47