"Krótko żyją - to jedyna ich wada". Takie zdanie mają ludzie będący opiekunami zwierząt. Każda osoba, której w życiu towarzyszy czworonóg boi się choroby i starzenia pupila a najbardziej jego odejścia. Psy w starszym wieku najczęściej chorują na choroby kardiologiczne i ortopedyczne co znacząco obniża ich komfort oraz skraca życie.
Spis treści
Ostatnie wieści ze świata nauki wywołało niemałe poruszenie wśród miłośników zwierząt. Loyal — firma biotechnologiczna zlokalizowana w San Francisco jest częścią Cellular Longevity, prowadzącej pionierskie badania w dziedzinie nauki długość życia. 28 listopada zostało ogłoszone, że amerykańska Agencja do spraw Żywności i Leków warunkowo zatwierdziła preparat w postacią zastrzyków.
W tym momencie nie wiadomo jeszcze, jak skuteczny będzie lek. Szacowany czas przedłużenia życia to co najmniej rok. Zarząd firmy nie ukrywa, że to dopiero pierwszy krok a długoterminowym celem jest przedłużenie bytu człowieka.
Działanie leku przeciwstarzeniowego dla psów
Lek ma za zadanie obniżać poziom insulinopodobnego czynnika wzrostu IGF-1. Okazuje się, że większe psy mają prawie 30-krotnie wyższe stężenie hormonu niż małe.
Badania przeprowadzone na nicieniach, owadach i myszach wykazały, że mutacje receptorów lub zaburzone szlaki metaboliczne kierowane IGF-1 są jednymi z powodów długowieczności takich osobników. Preparat opóźni występowanie chorób pojawiających się z wiekiem: choroby serca, zwyrodnienia stawów co faktycznie wydłuży ich życie. Inne badania z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis pokazują, że za wcześniejszą śmierć u dużych ras psów może odpowiadać jeszcze co najmniej jeden inny wariant genu.
Kiedy będzie dostępny lek przeciwstarzeniowy dla psów?
Jest szansa, że lek przeciwstarzeniowy dla psów będzie dostępny już za kilka lat. Testy kliniczne na zwierzętach mają odbyć się na przełomie 2024 i 2025 roku. Badanie ma objąć około 1000 psów. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z założeniami jakość życia psów dużych ras znacząco się zmieni. W przyszłości program może objąć nie tylko duże psy, ale również mniejsze. Firma zamierza wprowadzić preparat na rynek w 2026 roku.
Dla kogo lek przeciwstrzarzeniowy?
Lek skierowany będzie dla dorosłych psów w wieku powyżej 7 lat i wadze co najmniej 18 kg.
LOY-001 ma być podawany przez lekarza weterynarii w formie zastrzyków co trzy do sześciu miesięcy. Amerykańscy naukowcy pracują nad wersją doustną leku w postaci codziennych kapsułek LOY-003 oraz wersję skierowaną dla psów o mniejszej wielkości LOY-002. Obecnie nie jest znana szacowana cena leku.
Mechanizm starzenia leku przeciwstarzeniowego dla psów
Psy dużych i olbrzymich ras, takie jak dog niemiecki, wilczarz irlandzki, bernardyn, starzeją się szybciej i szybciej umierają. Średnia długość ich życia to 7-9 lat. Małe rasy na przykład yorkshire terrier, chihuahua mogą żyć 13-16 lat a nawet więcej.
Proces starzenia jest nieunikniony i naturalny. Wynika ze zmniejszonej aktywności komórkowej, spowolnienia regeneracji i naprawy, obniżenia odporności i większej podatności na choroby. Badania dowodzą, że jedynie w 30% geny wpływają na długość życia. Na 70% czynników mamy wpływ na co dzień.
Stres u psa, zła dieta, brak aktywności fizycznej przyspieszają u psów starzenie i zapadanie na choroby.
piesze spacery po przyrodzie, zielenie, kwiaty Nova Scotia Duck Tolling Retriever latem 123rf.com
Jak samemu wydłużyć życie psów?
Warto już od samego początku zadbać o wybór czworonoga. Jeśli decydujemy się na zakup szczeniaka rasowego — zwróćmy uwagę, aby pochodził z hodowli oraz posiadał rodowód Związku Kynologicznego. Zminimalizuje to ryzyko wystąpienia chorób genetycznych.
Kiedy chcemy zaadoptować starszego psa ze schroniska musimy wziąć pod uwagę jego historię oraz dotychczasowe potrzeby, leczenie żeby jak najlepiej o niego zadbać i zapewnić komfortowe, długie życie. Przed każdą decyzją o posiadaniu psa należy przeanalizować specyfikę rasy, własne możliwości czasowe, mieszkaniowe i finansowe.
O czym należy pamiętać, aby zapewnić najlepsze życie psom:
- odpowiednio dobrane żywienie;
- regularne wizyty u lekarza weterynarii, badania krwi, USG;
- profilaktyka: szczepienia psa przeciwko chorobom zakaźnym, zabezpieczenie przeciw pasożytom;
- chipowanie, oznakowanie zwierzęcia;
- czyste, bezpieczne miejsce bytowania;
- regularne wizyty u groomera w przypadku wymagających takiej pielęgnacji pupili;
- aktywność fizyczna odpowiednia dla danego osobnika;
Podsumowanie — lek przeciwstarzeniowy dla psów
Zarówno u ludzi, jak i u psów starzenie jest nieuniknione. Każda osoba mająca pod opieką czworonoga chce, aby jego przyjaciel trwał przy nim jak najdłużej w dobrym zdrowiu. Być może będzie to możliwe już w najbliższych latach a lek okaże się rewolucją w medycynie zwierząt i ludzi. Nic jednak nie zastąpi odpowiedniej profilaktyki zapobiegania chorobom wieku starczego, badań u lekarza weterynarii oraz leczenia.
Bibliografia
- Geriatria psów i kotów, SC. Sala, Edra Urban & Partner, 2017
- Loyal For Dogs — informacje o produkcie ze strony firmy
- Starzenie a długowieczność, E. Gregoraszczuk, Wszechświat, nr 10 ̶12/2017
Brak komentarzy
Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.