Źródło: 123rf.com
  • Pies
  • Zdrowie
  • Leczenie

Kaszak u psa — przyczyny, objawy, rokowanie

Opublikowane: 11:19 Przeczytasz w: 5 min

Kaszak u psa to potoczna nazwa określająca niewielką zmianę guzowatą na skórze. Wypełniona jest z reguły masą będącą mieszaniną łoju i martwego naskórka. Kaszaki to niegroźne i niezagrażające życiu zwierzaka narośle. Nie oznacza to jednak, że należy je bagatelizować! Każda zmiana guzowata powinna zostać skonsultowana z lekarzem weterynarii.

Spis treści

    Jak wygląda kaszak u psa?

    Kaszak u psa (torbiel naskórkowa) to z reguły niewielka guzowata zmiana skórna. Zazwyczaj jest przesuwalna i nie powoduje dolegliwości bólowych. Po naciśnięciu na kaszaka lub nakłuciu go igłą wydobywa się z niego wydzielina będąca w większości mieszaniną łoju i martwego naskórka, a czasami nawet ropy. Jej kolor i konsystencja mogą być różne, z reguły jednak jest to kremowa i niejednorodna maź (przypomina rozwodnioną kaszę — stąd potoczna nazwa "kaszak"), czasami podbarwiona krwią.

    Omawiana zmiana skórna ma kształt torbieli i powstaje na skutek zaburzeń rogowacenia naskórka i niedrożności gruczołów łojowych. Do występowania kaszaków predysponowane są szczególnie psy młode. Zdarza się, że w wyniku gromadzenia się wydzieliny w torbieli dochodzi do stanu zapalnego skóry. Zmiana staje się wówczas zaczerwieniona, ciepła i bolesna. W takiej sytuacji może dojść do jej znacznego powiększenia.

    Właściciele z reguły odkrywają kaszaki podczas zabawy z pupilem. Zdarza się również, że zmiany skórne zauważane są przez psiego fryzjera.

    Jak wyleczyć kaszaka u psa?

    Leczenie kaszaka u psa polega na manualnym usunięciu jego zawartości poprzez wyciśnięcie. Czasami konieczne jest nakłucie zmiany i aspiracja wydzieliny igłą i strzykawką. Warto mieć świadomość tego, że kaszak u psa może nawrócić. Pozostawiona torbiel naskórkowa ma tendencję do ponownego wypełniania się wydzieliną będącą mieszanką złuszczonego naskórka i łoju. W takiej sytuacji konieczne jest chirurgiczne usunięcie zmiany.

    Pomocniczo w leczeniu kaszaków można stosować maść ichtiolową. Posiada ona działanie antybakteryjne i ściągające, co czasami przyczynia się do samoistnego wydostania się wydzieliny z torbieli.

    W przypadku stwierdzenia przez lekarza weterynarii stanu zapalnego w obrębie kaszaka konieczne jest wdrożenie leczenia przeciwbólowego i przeciwzapalnego.

    Należy pamiętać, że każda zmiana guzowata powinna zostać skonsultowana ze specjalistą w dziedzinie medycyny weterynaryjnej. Nie można samodzielnie diagnozować swojego zwierzęcia i wychodzić z założenia, że każdy guzek to kaszak. Nie próbuj wyciskać lub nakłuwać takich zmian na własną rękę. W tym celu skontaktuj się z lekarzem weterynarii, który wykona wszelkie niezbędne zabiegi dermatologiczne prowadzące do diagnozy. Nie powinno się lekceważyć guzków, ponieważ każdy z nich potencjalnie może okazać się nowotworem u psa.

    Inne przyczyny guzków na skórze psa

    Diagnostyka różnicowa guzowatych zmian skórnych jest bardzo szeroka i obejmuje:

    • omawiane torbiele naskórkowe (kaszaki),
    • zmiany zapalne skóry,
    • alergia u psa,
    • odczyn poiniekcyjny (po zastrzyku/szczepieniu),
    • odczyn po ugryzieniu owada,
    • łagodna zmiana nowotworowa (np. tłuszczak, włókniak),
    • złośliwa zmiana nowotworowa (np. rak płaskonabłonkowy, mastocytoma).

    Nie należy bagatelizować zmian guzowatych na skórze psa. Każdą z nich trzeba skonsultować na wizycie u lekarza weterynarii, który wykona badanie palpacyjne. Może zdecydować się również na cytologię lub inne zabiegi dermatologiczne. Wybierając się do przychodni weterynaryjnej pamiętaj o zabraniu ze sobą książeczki zdrowia psa.

    Cute sick dog lying on pillow in cozy blanket and resting. 123rf.com

    Chirurgiczne usunięcie torbieli naskórkowej

    Nawracające kaszaki powinny zostać usunięte chirurgicznie. Torbiele naskórkowe z reguły nie wyrównują się pomimo opróżnienia ich zawartości, dlatego zdarza się, że kaszaki nawracają w konkretnym miejscu. W takiej sytuacji warto rozważyć interwencję chirurgiczną. Sam zabieg usunięcia kaszaka jest łatwy i szybki do wykonania.

    Należy pamiętać, że każdorazowo przed znieczuleniem zwierzaka warto zdecydować się na badanie krwi u psa. Starsi pacjenci powinni mieć wykonaną echokardiografię serca.

    Kaszak u psa — podsumowanie

    Kaszak u psa to jeden z najczęściej spotykanych guzów skóry. Jest to niegroźna, torbielowata zmiana wypełniona wydzieliną gruczołów łojowych i zrogowaciałym naskórkiem. Z reguły nie wywołuje dolegliwości bólowych. Przyczyny powstawania kaszaków są różne. Zmiany te powstają na skutek zablokowania drożności gruczołu łojowego i zaburzeń w rogowaceniu naskórka.

    Objawy kaszaka z reguły nie są uciążliwe dla zwierzęcia, niemniej jednak zdarza się, że dochodzi do zakażenia zmiany. Wówczas staje się ona bolesna, obrzęknięta i zaczerwieniona. Konieczne staje się wówczas zastosowanie farmakoterapii przeciwbólowej i przeciwzapalnej.

    Leczenie kaszaka u psa polega na manualnym usunięciu jego zawartości. Czasami wystarczające jest jej wyciśnięcie. Zdarza się jednak, że konieczne okazuje się nakłucie zmiany igłą i aspiracja wydzieliny. Należy pamiętać, aby nie robić tego samodzielnie w warunkach domowych. Lekarz weterynarii posiada w swoim gabinecie wszelkie niezbędne środki antyseptyczne, których zastosowanie zmniejsza ryzyko infekcji.

    Warto mieć świadomość tego, że niektóre torbiele naskórkowe po opróżnieniu napełniają się ponownie i jedynym sposobem na pozbycie się ich jest chirurgiczne usunięcie.

    Nieleczony kaszak z reguły nie znika samoistnie. Warto więc zdecydować się na jak najszybszą wizytę u lekarza weterynarii, aby zapobiec infekcji guzka.

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.