Co zrobić, gdy pies ma ciążę urojoną? Jakie są objawy ciąży urojonej u psa? I czy ciąża urojona u psa sama przejdzie? Ciąża urojona to stan, w którym nieciężarna samica w krótkim czasie po cieczce wykazuje zachowania rodzicielskie. Zjawisko to występuje powszechnie u niesterylizowanych suk i jest uważane za fizjologiczne. Nie wiąże się go z jakimikolwiek zaburzeniami cyklu rujowego bądź bezpłodnością. Ciąża urojona stanowi dowód owulacji, która miała miejsce podczas danego cyklu i zachowania czynności osi podwzgórze-przysadka-gonady. Nie wyjaśniono czynników decydujących o tym, że niektóre suki manifestują objawy kliniczne ciąży urojonej. Ciąża urojona pojawia się znacznie częściej u suk niż u kotek, co wynika z różnic w cyklu rujowym u tych gatunków.
Spis treści
Pojęcia ciąża urojona i ciąża rzekoma używane są często zamiennie, lecz żadne z nich tak naprawdę nie jest odzwierciedleniem sytuacji obserwowanej u psów, u których objawy kliniczne przypominają okres poporodowy, a nie okres odpowiadający fizjologicznie ciąży. Ile trwa ciąża urojona u psa? W zależności od indywidualnych predyspozycji może trwać od kilku dni do nawet kilku tygodni. Pamiętajmy jednak, że jeśli objawy kliniczne utrzymują się dłużej niż 2-3 tygodnie, suczkę należy poddać badaniu w kierunku niedoczynności tarczycy.
Jakie są objawy ciąży urojonej u psa?
W czasie urojonej ciąży samice mogą wykazywać szereg niepożądanych objawów fizycznych oraz behawioralnych. Nie występują one jednak z takim samym nasileniem u każdej suki. Najczęściej obserwuje się rozbudowę gruczołu mlekowego, produkcję mleka, budowanie gniazda, zachowania macierzyńskie w stosunku do szczeniąt, kociąt, zabawek i innych przedmiotów oraz agresję i apatię. W trakcie ciąży urojonej gruczoł mlekowy może produkować fizjologiczną wydzielinę mleczną lub bardziej wodnistą, o brązowawym zabarwieniu. W literaturze opisywane są również przypadki suk, u których wystąpiły wzdęcia oraz powiększenie macicy.
Dowiedz się także, jak rozpoznać, że pies jest w ciąży.
Co zrobić, gdy pies ma ciążę urojoną?
Ciąża urojona u psa, jak wspomniano wcześniej, stanowi u suk fizjologiczne, ustępujące samoistnie zjawisko, które zwykle nie wymaga leczenia. W przypadku znacznego nasilenia objawów lekarz weterynarii może zadecydować o zastosowaniu preparatów hamujących uwalnianie prolaktyny. Przed podjęciem terapii należy koniecznie wykluczyć ciążę za pomocą odpowiedniego postępowania diagnostycznego, gdyż jakiekolwiek leczenie stosowane przy ciąży urojonej oddziałuje niekorzystnie na płód. Objawy występują zwykle po 4-6 dniach od wprowadzenia leczenia. Powikłaniem ciąży urojonej może być zapalenie sutka. Nie zdarza się ono jednak często.
Rola właściciela w procesie leczenia ciąży urojonej jest niezwykle ważna. Warto zastosować się do kilku wskazówek w celu zapewnienia jak najwyższego komfortu zwierzęcia poprzez skrócenie czasu trwania objawów ciąży urojonej. Po pierwsze nie należy pozwalać na budowanie gniazda i gromadzenie w nim rzeczy, dlatego pierwszym krokiem, jaki należy podjąć, jest zabranie wszystkich zabawek. Uwaga poświęcona w tym czasie pupilowi powinna być ograniczona do minimum – u suczek podczas ciąży urojonej często pojawia się ochota na pieszczoty. Szczególnie niewskazane jest głaskanie po brzuchu, ponieważ przyczynia się to do zwiększenia produkcji mleka na skutek pobudzenia gruczołu mlekowego, co w konsekwencji może prowadzić do jego zapalenia.
Uważa się, że dużą rolę w łagodzeniu objawów ciąży urojonej u psa odgrywa zwiększenie aktywności fizycznej. Długie spacery okażą się świetnym rozwiązaniem w tym czasie. Warto również skonsultować z lekarzem weterynarii opcję zmiany diety, ponieważ obniżenie ilości białka w pokarmie może skrócić czas trwania ciąży urojonej u psa. Przede wszystkim należy zmniejszyć ilość posiłków, co przyczyni się do obniżenia produkcji mleka. Zimne okłady gruczołów mlekowych przyniosą ulgę i spowodują ich obkurczenie. Dobrym pomysłem może być również założenie specjalnego kołnierza, który zapobiegnie samodzielnemu odciąganiu mleka i lizaniu sutków.
Źródło: 123rf.com
Jak zapobiegać ciąży urojonej u suki?
Ciąża urojona może pojawiać się podczas kilku następujących po sobie cykli rujowych, a jej nawrotom zapobiega usunięcie jajników i macicy w późnym okresie bezrujowym. Zabiegu tego nie należy wykonywać bezpośrednio po cieczce, gdyż ciąża urojona może rozwinąć się w następstwie usunięcia źródła progesteronu, czyli jajników. Zaburzenie to pojawiające się po zabiegu sterylizacji utrzymuje się często dłużej niż u suk niesterylizowanych.
Czy ciąża urojona u psa sama przejdzie?
Ciąża urojona u psa nie przejdzie samoistnie i może wymagać interwencji weterynaryjnej. Zatrzymanie ciąży urojonej u psa może być wykonane przez weterynarza poprzez zastosowanie odpowiednich leków lub procedur, jednak decyzja i sposób postępowania zależą od indywidualnej sytuacji i stanu zdrowia psa. Ważne jest szybkie skonsultowanie się z weterynarzem, aby podjąć odpowiednie kroki w celu zapobieżenia ewentualnym powikłaniom związanym z ciążą urojoną.
Ciąża urojona u psa może trwać od tygodnia do miesiąca, długość zależy od nasilenia objawów.
Anna Papierz Behawiorystka zwierzęcaJak zatrzymać ciążę urojoną u psa?
Oto lista metod, które weterynarz może zastosować w celu zatrzymania ciąży urojonej u psa:
-
Metody farmakologiczne: Weterynarz może zalecić stosowanie leków, które pomogą zatrzymać ciążę urojoną i zapobiec dalszemu rozwojowi płodów.
-
Metody chirurgiczne: W niektórych przypadkach konieczne może być przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego, takiego jak sterylizacja chirurgiczna (kastracja psa) w celu usunięcia zapłodnionych komórek jajowych lub zarodka.
-
Hormonalne terapie: Możliwe jest również zastosowanie hormonalnych terapii, które mogą wpłynąć na hormony odpowiedzialne za utrzymanie ciąży urojonej.
-
Monitorowanie stanu zdrowia: Regularne wizyty u weterynarza i monitorowanie stanu zdrowia psa są kluczowe w przypadku ciąży urojonej, aby zapewnić właściwe leczenie i uniknąć powikłań.
Ciąża urojona u psa - domowe sposoby
Aby pomóc przejść psu przez ten trudny czas możesz wykorzystać następujące wskazówki:
- więcej spacerów – dodatkowe spacery z psem pomogą złagodzić niepokój i oderwać myśli od trudnych objawów (ale jeżeli pies nie chce wyjść, nie zabieraj go na siłę),
- okaż zrozumienie i współczucie, zamiast gniewu, gdy na przykład suczka ukradnie Twoje buty lub gazetę i zaniesie je do swojego “gniazda” (najlepiej przechowuj swoje rzeczy poza zasięgiem psa),
- cierpliwie czekaj i wspieraj psa w czasie trwania urojonej ciąży,
- ubierz psu bawełnianą koszulkę lub użyj specjalnej obroży stożkowej, jeżeli podrażnia swoje sutki poprzez lizanie,
- nie dotykaj sutków psa, ponieważ może to wpłynąć na stymulację gruczołów mlekowych i zwiększenie produkcji mleka, co jest zupełnie niepotrzebne,
- usuń zabawki, które pies „matkuje” – jeśli zwierzak ma swoje ukochane zabawki, być może będzie trzeba je usunąć z widoku na czas ciąży urojonej, ponieważ będzie on prawdopodobnie myśleć o tych zabawkach jak o własnych szczeniakach. Dlatego zanim to się stanie, trzeba będzie je zabrać i schować w delikatny sposób. Dobrą metodą jest wyjście z psem na spacer, a w tym czasie ktoś inny chowa zabawki. Jeśli znowu zacznie gnieździć się lub matkować, można odwrócić jej uwagę grami i zabawkami, które z mniejszym prawdopodobieństwem będzie matkować, takie jak maty węchowe lub Kongi. Należy pamiętać, aby pod żadnym pozorem nie karcić psa za matkowanie zabawek – to zachowanie jest całkowicie naturalne dla suczki i kara nie zostanie zrozumiana.
Jakie są powikłania ciąży urojonej u suki?
Nieleczona urojona ciąża u psa o dużym nasileniu objawów takich jak intensywna laktacja może skutkować zatrzymaniem mleka. Rozwój choroby wywołać aseptyczne lub septyczne zapalenie gruczołów mlekowych u psa, które objawia się obrzękiem i zaczerwienieniem zajętego pakietu, podwyższeniem ciepłoty oraz bolesnością przy omacywaniu. Stan taki wymaga bezwzględnej interwencji lekarza weterynarii, aby nie dopuścić do dalszych powikłań. Równocześnie warto zauważyć, iż 56,6% suk z ropomaciczem, w przeszłości przechodziło pełnoobjawową ciążę urojoną.
Przy kolejnej cieczce niewykluczone jest ponowne wystąpienie ciąży urojonej u psa. Dane literaturowe podają, że u 64,3% suk występuje ona regularnie. Warto mieć to na uwadze, gdyż powtarzające się ciąże urojone mogą zwiększać ryzyko rozwoju guzów listwy mlecznej. Z tego względu u samic niebędących sukami hodowlanymi zaleca się przeprowadzenie zabiegu owariohisterektomii po wyciszeniu objawów ciąży urojonej w okresie nierujowym.
Bibliografia
- England G., von Heimendahl A. Położnictwo I neonatologia psa I kota. BSAVA , Wyd. ELSEVIER, 2014, rozdz. 17
- Wehrend A. Ginekologia I położnictwo Psów. Diagnostyka i terapia. Wyd, GALAKTYKA, 2015, Rozdz. 19
- Choroby wewnętrzne małych zwierząt. Tom 2 - R.W. Nelson, C.G. Couto, s. 985-986
Brak komentarzy
Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.