REKLAMA
Źródło: 123rf.com
  • Pies
  • Szkolenie psów
  • Szkolenie

Szelki bezuciskowe dla psa — jakie powinny być?

Opublikowane: 16:18 Przeczytasz w: 7 min

Dobór odpowiednich szelek to problem wielu właścicieli czworonogów. Rynek zoologiczny oferuje obecnie multum możliwości, w których łatwo się pogubić. Szelki bezuciskowe wydają się jednak optymalnym rozwiązaniem. Odpowiednie dopasowanie do sylwetki psa i miękka podszewka niwelują ucisk, a to przekłada się na większy komfort czworonoga!

Spis treści

    Źródło: Protekt Animals

    Dlaczego nie każde szelki są dobre dla psa?

    Bezpieczny spacer z psem to przede wszystkim prawidłowy dobór szelek. Czym więc powinny się one charakteryzować, aby nie sprawiać pupilowi dyskomfortu?

    Warto mieć świadomość tego, że nie każde szelki są odpowiednie dla naszych czworonogów. Na rynku zoologicznym dostępne są głównie ich dwa rodzaje: szelki norweskie i szelki typu guard. Pierwsze z nich stworzone zostały już bardzo dawno w celu przypinania psów do zaprzęgów. Niestety ówczesna świadomość dotycząca dobrostanu zwierząt nie była jeszcze rozwinięta.

    Obecne zaleca się unikanie szelek typu norweskiego. Ich główną wadą jest obecność paska przebiegającego na wysokości stawu ramiennego i wpustu do klatki piersiowej. Ucisk przez niego generowany nie pozwala na prawidłowe ruchy oddechowe. Ponadto pasek naciska na okolice splotu barkowego i stawu ramiennego, co w znacznym stopniu ogranicza ruchomość kończyny piersiowej. Dłuższe stosowanie szelek typu norweskiego może doprowadzić do upośledzenia w ukrwieniu przedniej łapki i ograniczenia przewodzenia przez nią impulsów nerwowych. W zaawansowanych przypadkach dochodzi nawet do zaników mięśniowych.

    Nie oznacza to jednak, że szelki typu norweskiego powinny zostać kategorycznie zakazane. Można uznać, że nadają się one dla czworonogów, które nie ciągną na smyczy. Wówczas szelki nie naciskają na ważne struktury anatomiczne i nie szkodzą zwierzęciu. Pies bez smyczy również może mieć założone szelki typu norweskiego.

    Szelki typu guard to uniwersalny model odpowiedni dla większości czworonogów. Ich główną zaletą jest prawidłowe rozkładanie nacisku na ciało pupila nawet podczas ciągnięcia na smyczy. Smycz dla psa przyłączana jest do zapięcia na grzbiecie, co niweluje zbędne obciążenie kręgosłupa zwierzaka. Szelki typu guard nie naciskają na kończynę piersiową i splot barkowy, co czyni je bezpieczniejszymi dla zdrowia pupila. Model ten sprawdzi się również podczas aktywności takich jak bieganie z psem.

    Poza szelkami guard i typu norweskiego warto rozważyć także szelki bezuciskowe stworzone z miękkich poduszek, co zapewnia pupilowi jeszcze większy komfort.

    Źródło: Protekt Animals

    Na co zwrócić uwagę wybierając komfortowe szelki?

    Szelki dla psa powinny być prawidłowo dopasowane do jego rozmiaru. Większość producentów podaje wymiary swoich produktów, dlatego zanim zdecydujesz się na konkretny model — zmierz swojego psa! Najlepiej zrobić to w pozycji stojącej. Pamiętaj, że szelki dla psa powinny przylegać bezpośrednio do ciała, ale zbyt duży ucisk nie jest pożądany. Do bezpośredniego pomiaru dodaj więc około 2 centymetry. Pod prawidłowo dobrane szelki założone na pupila powinny wchodzić 2 palce dorosłej osoby. Większość produktów posiada regulowane paski. Pozwala to na indywidualne przystosowanie rozmiaru szelek do psa. Pamiętaj, że zbyt luźne dopasowanie może być niebezpieczne dla twojego pupila. Psy to sprytne zwierzęta umiejące bardzo szybko wyswobodzić się zza dużych szelek, tak więc dobór ich odpowiedniego rozmiaru to kluczowa kwestia!

    Zwróć uwagę kolor produktu. Warto, aby twój pupil był widoczny podczas spaceru. Zdecyduj się więc na wyrazistą barwę szelek i elementy odblaskowe.

    Jeśli jesteś właścicielem psa bez sierści (np. grzywacza chińskiego), wybierz szelki wykonane z delikatnego materiału, który nie będzie obcierał jego skóry. Zwróć uwagę na to czy model, na który chcesz się zdecydować nie przebiega bezpośrednio pod pachami pupila.

    Źródło: Protekt Animals

     

    Wygodne szelki — nasze propozycje modeli

    Odpowiednio skomponowana wyprawka dla psa powinna zawierać wygodne, bezuciskowe szelki dla psa. Przedstawiamy propozycje, które naszym zdaniem idealnie spełniają swoje funkcje!

    Szelki bezuciskowe dla psa Soft Breath od Protekt Animals to model typu guard w wyjątkowo lekkiej i miękkiej odsłonie. Posiadają oddychającą siatkę doskonale sprawdzającą się podczas długich spacerów. To idealne rozwiązanie dla aktywnych pupili i ich właścicieli ceniących sobie komfort swojego czworonoga. Ich mocne szwy zapewniają trwałość produktu, a odblaskowe metki zwiększają widoczność zwierzaka podczas wieczornych przechadzek. W tych szelkach pies czuje komfort, jednocześnie będąc bezpiecznym.

    Ten sam producent proponuje szelki Soft Y w wersji Standard i Light. Ich cechą charakterystyczną jest unikatowa konstrukcja z podkrojem poduszek w kształcie litery "Y" na klatce piersiowej, która doskonale odciąża kręgosłup zwierzęcia nie powodując tym samym zbędnych nacisków i nie ograniczając ruchów oddechowych klatki piersiowej. Szelki te zakładane są przez głowę pupila. Posiadają również dwie porządne klamry z tyłu. Dwa punkty zaczepu wzdłuż grzbietu zmniejszają prawdopodobieństwo wystąpienia urazów kręgosłupa w razie nagłych szarpnięć. Szelki te wytrzymują obciążenie nawet do 214 kg — ich skuteczność została przebadana laboratoryjnie. Warto również zaznaczyć, że szelki Soft w wersji Standard wykonane są z dwuwarstwowych miękkich poduszek, które z jednej strony podszyte są miękką siatką dystansową, a z drugiej wodoodporną kordurą.

    Lżejszym modelem szelek Soft Y jest ich modyfikacja Light — to lżejszy model tego samego produktu charakteryzujący się mniejszym zabudowaniem po stronie grzbietowej. Przydadzą się więc podczas ciepłych, wiosennych lub letnich spacerów. Ze względu na swoją obniżoną wagę mogą okazać się nieocenione dla pupili nietolerujących ciężkich szelek.

    Produkty od Protekt Animals występują w wielu jaskrawych wersjach kolorystycznych i posiadają elementy odblaskowe — zwiększa to widoczność psa podczas spaceru zwiększając tym samym jego bezpieczeństwo. To odpowiednie szelki dla czworonogów odpowiedzialnych właścicieli!

    Źródło: Protekt Animals

    Szelki bezuciskowe dla psa — podsumowanie informacji

    Wybierając szelki dla psa zwróć uwagę na ich rodzaj — pamiętaj o tym, że bezpieczniejszy dla zdrowia czworonoga jest model guard. W przeciwieństwie do swojego poprzednika — tradycyjnych szelek norweskich — nie generuje on zbędnego ucisku na obręcz barkową i klatkę piersiową pupila. Elementem dodatkowo zwiększającym komfort zwierzęcia jest wybór bezuciskowej wersji szelek — zwiększona powierzchnia kontaktu z ciałem czworonoga rozkłada równomiernie nacisk powstający podczas ciągnięcia na smyczy. Warto zdecydować się na produkt wykonany z miękkiego i przewiewnego materiału.

    Pamiętaj o tym, że rozmiar szelek ma niebagatelne znaczenie dla bezpieczeństwa zwierzaka. Zbyt małe będą sprawiać dyskomfort psu, obcierać jego skórę i utrudniać oddychanie. Zbyt duże grożą wyswobodzeniem się z nich i ucieczką.

    Dodatkowym atutem jest obecność elementów odblaskowych, które zwiększają widoczność czworonoga w godzinach wieczornych. Warto zdecydować się również na jaskrawy kolor szelek.

    Produkty od Protekt Animals posiadają wszystkie wymienione zalety. Pozwalają one zapewnić wygodę czworonogowi jednocześnie dbając o jego zwiększoną widoczność. Producent proponuje wiele modeli szelek bezuciskowych gwarantujących stuprocentowy zakres ruchu przedniej łapy psa. Protekt Animals dba o szczegółowe wykończenie swoich produktów, dzięki czemu prezentują się świetnie i służą czworonogowi i jego opiekunowi przez bardzo długi czas.

    Źródło: Protekt Animals

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

    Dostosowujemy się do Ciebie

    Używamy plików cookies, dzięki którym nasza strona jest dla Ciebie bardziej przyjazna i działa niezawodnie. Pozwalają one również dopasować treści i reklamy do Twoich zainteresowań. Jeśli się nie zgodzisz, reklamy nadal będą się wyświetlać, ale nie będą dopasowane do Ciebie.