Źródło: 123rf.com
  • Pies
  • Rasy psów

Australian cattle dog — wszystkie informacje i opis rasy

Opublikowane: 00:00 Przeczytasz w: 18 min

Australian cattle dog, zwany również blue heeler, to rasa psów krótkowłosych, wyhodowanych na kontynencie australijskim z przeznaczeniem do pracy przy zaganianiu bydła. W swojej ojczyźnie te psy zaganiające są bardzo popularne, jednak poza nią spotykane są dość rzadko. W Polsce na wystawach są prawdziwym rarytasem. Poznajmy psa australijskich farmerów.

Spis treści

    Historia rasy australian cattle dog

    Przybywający w XIX wieku do Australii osadnicy, w ogromnej większości z Wielkiej Brytanii, trudnili się głównie hodowlą bydła i owiec. Zagospodarowywali swoimi farmami zwłaszcza stan Nowa Południowa Walia (New South Wales), który do tej pory pełnił rolę jedynie kolonii karnej dla zsyłanych z Wysp Brytyjskich przestępców. Wielu z nich pozostało już w Australii na zawsze, znajdując zatrudnienie na powstających farmach.

    Osadnicy przywozili ze sobą psy, które jednak nie sprawdzały się w trudnych warunkach suchego i gorącego klimatu. Stada bydła i owiec wypasane były na ogromnych przestrzeniach, które nie posiadały żadnych ogrodzeń ani zabezpieczeń. Potrzebny był zatem pies wytrzymały, szybki i z silnie rozwiniętym instynktem pasienia i zaganiania.

    W tej sytuacji jeden z farmerów, niejaki Thomas Hall, sprowadził z północno-wschodniej Anglii, gdzie panuje surowy, górski klimat, kilka psów, wykorzystywanych tam do zaganiania owiec. Skojarzył te psy z oswojonymi przez siebie dingo, uzyskując pokolenie mieszańców, nazwanych Hall’s heelers. Kojarzenie to bynajmniej nie było przypadkowe; Hall zaobserwował, że dingo są psami wytrzymałymi, nieszczekliwymi, a w trakcie zdobywania pożywienia polują, zaganiając osaczaną zwierzynę od tyłu. Cechy te odziedziczyło ich potomstwo. Farmer strzegł pilnie swoich psów; nie miały one prawa opuszczać należących do niego terenów. Dopiero kiedy Hall zmarł w 1870 roku, jego majątek został sprzedany wraz z psami. Od tej pory stawały się coraz bardziej popularne, chętnie nabywane i hodowane przez farmerów, którzy zaczęli stosować dolewki innych ras. Niestety, działania te nie były dokumentowane, dlatego u współczesnego psa rasy Australian cattle dog można doszukać się, oprócz dingo, także owczarka szkockiego collie o umaszczeniu blue merle, smithfield collie, owczarek australijski kelpie czarny podpalany, a nawet owczarek staroangielski bobtail i dalmatyńczyk. Nie ma na to, niestety, żadnych dowodów, dlatego rzeczywiste pochodzenie Australian cattle dog pozostaje tajemnicą. Pewną poszlakę, wskazującą na udział bobtaila w tworzeniu australijskiego psa pasterskiego może stanowić równoległe powstanie rasy Australian stumpy tail cattle dog, charakteryzującej się krótkim, krępym ogonem; nazwa „bobtail” oznacza właśnie krótki ogon, z jakim rodzi się do tej pory pewien odsetek szczeniąt owczarka staroangielskiego. Stumpy tail cattle dog jest obecnie rasą unikatową, niewystępującą poza Australią. Z kolei przesłanką, sugerującą udział dalmatyńczyka w powstaniu Australian catle dog, jest fakt, że szczenięta australijskiego psa pasterskiego rodzą się białe, a wybarwiają się po kilkunastu tygodniach, podobnie jak szczenięta dalmatyńczyka.

    Pierwszy wzorzec rasy Australian cattle dog powstał w roku 1903. Wtedy też otrzymała ona tę nazwę. Obecnie rasa ta jest uznawana przez wszystkie liczące się organizacje kynologiczne na świecie. FCI uznała australijskiego psa pasterskiego w marcu 1972 roku, zaliczając go do grupy psów pasterskich i zaganiających. Oprócz tego uznawany jest między innymi przez następujące organizacje, współpracujące z FCI i uznające wzajemnie rodowody:

    • American Kennel Club (AKC) – w grupie Herding dog breeds (psy pasterskie)
    • Australian National Kennel Council (ANKC) – w grupie Working dog breeds (psy pracujące)
    • Canadian Kennel Club (CKC) – w grupie Herding dog breeds
    • Kennel Club in the United Kingdom (KC-UK) – w grupie Pastoral dog breeds (psy pasterskie).

    Poza ojczyzną rasy australijskie psy pasterskie są dość popularne w USA, dokąd trafiły przywiezione przez żołnierzy amerykańskich, stacjonujących w Nowej Południowej Walii i Queensland. Stamtąd zawędrowały do Kanady, a także do Wielkiej Brytanii i Europy kontynentalnej. Są jednak dość rzadką rasą, także w Polsce, choć są również i u nas hodowane, przede wszystkim dla sportów, do których doskonale się nadają, jako potrzebujące dużych dawek ruchu. Można było w Polsce obejrzeć psa rasy Australian cattle dog na ekranach kin – pies Ricky wystąpił w filmie „Incredible Hulk".

    Iwona Czechowska sędzina kynologicza, hodowczyni psów, ekspertka zoocial.pl

    Ciekawostkę stanowi, że autor pierwszego wzorca rasy Australian cattle dog był z pochodzenia Polakiem i nazywał się Robert Kaleski.

    Wzorzec australijskiego psa pasterskiego

    Wzorzec FCI nr 287

    AUSTRALIAN CATTLE DOG

    KRAJ POCHODZENIA: Australia.

    UŻYTKOWOŚĆ: Jak wskazuje nazwa (ang. cattle – bydło), głównym zadaniem tego psa jest strzeżenie i przepędzanie bydła na pastwisku i w zagrodach. Australian cattle dog jest bezkonkurencyjny w wykonywaniu tego zadania; żywy, niezwykle inteligentny, czujny, odważny i godny zaufania. Cechy te, połączone z wielką chęcią do pracy, czynią z niego niemal idealnego psa użytkowego.

    KLASYFIKACJA FCI: grupa I. Psy pasterskie i zaganiające. Sekcja 2. Psy zaganiające.

    Rasa nie jest objęta obowiązkiem pracy.

    WRAŻENIE OGÓLNE: Mocny, zwarty, proporcjonalnie zbudowany roboczy pies pasterski, zdolny i chętny do wykonania wszelkich zadań, nawet najtrudniejszych. Połączenie masy, siły, harmonii budowy i atletycznej, roboczej kondycji daje wrażenie wielkiej sprawności i wytrzymałości. Jakakolwiek ociężałość lub lekkość budowy są poważnymi wadami.

    ZACHOWANIE/TEMPERAMENT: Australian cattle dog odznacza się oddaniem i silnym instynktem obrony. Jest samodzielnym obrońcą swego pana, jego stada i posiadłości. Z natury jest nieufny wobec obcych; musi być jednak opanowany, szczególnie na ringu wystawowym, kiedy jest oglądany przez sędziego. Wszelkie wady temperamentu i budowy, obniżające jego sprawność w pracy, muszą być uważane za poważne wady.

    Głowa

    rozwiń schowaj

    Masywna, proporcjonalna do wielkości psa i jego budowy.

    Mózgoczaszka:

    Czaszka: szeroka, lekko zaokrąglona pomiędzy uszami. Stop: czaszka z przodu spłaszczona, przechodzi w nieznaczny, ale wyraźny stop.

    Trzewioczaszka:

    Nos: czarny. Kufa: średniej długości, szeroka, dobrze wypełniona pod oczami, głęboka i mocna, stopniowo zwężająca się ku końcowi. Linie górne mózgoczaszki i kufy równoległe. Wargi: suche i przylegające. Policzki: umięśnione, ale niezbyt wyraźnie zaznaczone. Uzębienie: mocne, zdrowe, zęby równomiernie rozstawione zęby, ciasny zgryz nożycowy. Pies pogania bydło kąsaniem, dlatego mocne i zdrowe uzębienie jest bardzo istotną cechą. Żuchwa: mocna, głęboka, silnie rozwinięta. Oczy: średniej wielkości, owalne, ani nie wypukłe, ani głęboko osadzone, o czujnym i inteligentnym wyrazie. Na widok obcego wzrok nabiera wyrazu podejrzliwego i ostrzegawczego. Barwa tęczówki  ciemnobrązowa. Uszy: średniej wielkości, raczej małe, szerokie u podstawy, grube, stojące i lekko szpiczaste, nie mogą być zaokrąglone ani nietoperzowate. Osadzone szeroko po bokach głowy, skierowane na zewnątrz, bardzo ruchliwe i nastawione, gdy pies jest czymś zainteresowany. Małżowina gruba, uszy psa od wewnątrz dość obficie porośnięte sierścią.

    SZYJA: bardzo gruba i muskularna, średniej długości, płynnie przechodząca w łopatki, bez podgardla.

    Tułów

    rozwiń schowaj

    Długość tułowia, mierzona w prostej linii od najbardziej wysuniętej do przodu krawędzi mostka do guza siedzeniowego, jest większa od wysokości w kłębie w proporcji 10 do 9. Linia górna prosta. Grzbiet: mocny. Lędźwie: mocne, szerokie, muskularne i związane. Zad: dość długi i opadający. Klatka piersiowa: głęboka, dobrze umięśniona, średnio szeroka. Żebra: dobrze wysklepione na całej długości klatki, ale nie beczkowate. Słabizna: wypełniona.

    OGON: osadzony umiarkowanie nisko, stanowi przedłużenie opadającej linii zadu. Sięga mniej więcej do stawu skokowego. W spoczynku zwisa bardzo lekko zagięty. W ruchu lub pobudzeniu może być uniesiony, ale nigdy żadną częścią powyżej swej nasady. Sierść na ogonie tworzy wyraźną szczotkę.

    Kończyny

    rozwiń schowaj

    Kończyny przednie: ich kościec jest mocny na całej długości, okrągły na przekroju. Kończyny widziane z przodu proste i równoległe. Łopatka: mocna, ukośnie ustawiona, staw barkowy dobrze kątowany. W kłębie odległość między szczytami łopatek dość duża. Łopatki muskularne, o mocnym kośćcu, ale nie mogą być przeładowane, ponieważ upośledzają sprawność ruchu, a tym samym wartość użytkową psa. Śródręcze: sprężyste, widziane z boku nieco nachylone.

    Kończyny tylne: mocne i muskularne. Śródstopia, widziane z tyłu, pionowe i równoległe, niezbyt blisko siebie, ale i nie za szeroko rozstawione. Udo: długie, szerokie i dobrze umięśnione. Staw kolanowy: wyraźny. Staw skokowy: niski i mocny. Łapa: okrągła, palce krótkie, mocne, dobrze wysklepione i zwarte. Opuszki grube i twarde, pazury mocne i krótkie.

    RUCH: pewny, swobodny, przestrzenny i niezmordowany. Akcja przodu w harmonii z mocną akcją tyłu. Ważna jest zdolność do nagłych i szybkich zwrotów. Prawidłowy i wydajny ruch jest w rasie Australian cattle dog cechą o największym znaczeniu, i wszelkie wady budowy, mające na niego negatywny wpływ (strome, przeładowane, źle związane łopatki, luźne łokcie, słabe śródręcza czy łapy, strome kolana, iksowaty lub beczkowaty tył), muszą być uznane za poważne. W kłusie, w miarę zwiększania prędkości, łapy zbiegają się nieco, ale w postawie pies stoi szeroko.

    Szata

    rozwiń schowaj

    Sierść: krótka, z gęstym, krótkim podszerstkiem. Okrywowy włos psa zwarty, prosty, twardy i przylegający, daje dobrą ochronę przed deszczem. Na spodzie tułowia dłuższy, na udach tworzy niewielkie portki. Na głowie (również wewnątrz uszu), przednich stronach kończyn i na łapach włos krótki, na szyi dłuższy i gęsty. Zarówno zbyt długi, jak i zbyt krótki włos stanowią wadę; odpowiednia długość na tułowiu wynosi od 2.5 do 4 cm. Umaszczenie:

    • Niebieskie: jednolite, przesiane lub nakrapiane, może mieć jeszcze znaczenia. Dopuszczalne znaczenia to czarne lub niebieskie łaty na głowie i podpalane znaczenia, najlepiej rozmieszczone symetrycznie. Na przednich nogach podpalanie do połowy ich wysokości, także na piersi i spodzie żuchwy oraz kufie. Na tylnych nogach po ich wewnętrznych stronach aż po uda, na zewnętrznych poniżej stawu skokowego. Płowy podszerstek dopuszczalny, o ile nie prześwieca przez niebieski przylegający włos okrywowy. Czarne łaty na tułowiu niepożądane.

    • Rude przesiane: równomiernie rozłożone na całym ciele, gęsty podszerstek tej samej barwy, ani biały, ani kremowy, na głowie mogą występować ciemniejsze łaty, najlepiej rozmieszczone symetrycznie. Ciemniejsze rude łaty na tułowiu dopuszczalne, ale niepożądane.

    Wielkość i Waga

    rozwiń schowaj

    Australian cattle dog jest psem średniej wielkości. Wysokość w kłębie dla psa to 46 do 51 cm, dla suki 43 do 48 cm.

    Wady

    rozwiń schowaj

    WADY: Wszelkie odchylenia od powyższego wzorca powinny być uznane za wady i oceniane w zależności od stopnia nasilenia oraz wpływu na zdrowie, dobrostan psa i zdolność do wykonywania pracy, do której był przeznaczony.

     Wady duże

    • strome, przeładowane lub niezwiązane łopatki,
    • luźne łokcie,
    • miękkie śródręcze lub łapy,
    • niedostateczne kątowanie stawów kolanowych,
    • postawa tyłu iksowata lub beczkowata,
    • ruch związany.

    Wady dyskwalifikujące:

    • agresja lub wyraźna lękliwość,
    • każdy pies, wykazujący wady anatomiczne lub zaburzenia psychiki, powinien zostać zdyskwalifikowany.

    UWAGA: 

    Samce mieć muszą dwa normalnie ukształtowane jądra, w pełni wyczuwalne w mosznie.

    123rf.com

    Charakter Australian cattle dog

    Rasa Australian cattle dog wyhodowana została z konkretnym przeznaczeniem użytkowym – psy te miały zaganiać bydło w obrębie terenu należącego do farmera. Do dziś zresztą pracują w tym charakterze, a praca ta nie jest lekka; wymaga samodzielności, twardego charakteru i zdeterminowania. Dlatego niezależność i upór są cechami typowymi dla tej rasy psów i początkujący opiekun może nie dać sobie rady z wychowaniem pupila.

    Australian cattle dog to wyjątkowo aktywny pies, o bardzo silnej potrzebie ruchu i pracy, a także o silnym instynkcie stróżowania. Najlepsze warunki dla psa tej rasy to dom na wsi i gospodarstwo ze zwierzętami domowymi, choć z powodzeniem może on mieszkać także w mieście. Ważne, aby miał zapewnioną tzw. substancję pracy. Co ważne, Australian cattle dog nie powinien mieszkać w kojcu. Jest to pies pasterski, a więc taki, dla którego kontakt z człowiekiem odgrywa ogromną rolę, a izolację od opiekuna, wobec którego jest bezgranicznie lojalny, potraktuje jak niezasłużoną karę, a lęk separacyjny u psa może objawiać się w przykry sposób – Australian cattle dog pozostawiony samemu sobie może niszczyć i demolować wszystko dookoła

    Australian cattle dog to pies zaganiający, zatem sprawdzi się w wielu psich sportach, wymagających szybkości, zwinności i wytrzymałości. Sporty kynologiczne, do jakich się nadaje, to nosework, agility, flyball, tropienie sportowe, a nawet obrona – Australian cattle dog jest cięty, nieufny wobec obcych i ma silny instynkt terytorialny. Lubi też długie spacery, podczas których może się wybiegać.

    Australian cattle dog to pies samodzielny i nie przepada za innymi psami w swoim otoczeniu, dlatego nie jest wskazany jako drugi pies w domu. Jest też raczej mało delikatny w obejściu, dlatego nie jest polecany jako rasa dla rodziny z dziećmi, zwłaszcza małymi. Starsze dzieci nie powinny być pozostawiane bez nadzoru z psem tej rasy, który już jako szczeniak gryzie, kiedy ktoś np. zbyt mocno go przytuli.

    Szkolenie Australian cattle dog jest dość trudne z uwagi na jego ogromną samodzielność i upór. Charakter Australian cattle dog wymaga, aby jego opiekun był osobą cierpliwą, konsekwentną, ale również delikatną i stosował pozytywną motywację podczas układania. Sesje nie powinny być zbyt długie, ale systematyczne i raczej nie należy ich odbywać w miejscach, gdzie mogą przebywać inne psy.

    Iwona Czechowska

    Zdrowie Australian cattle dog, jego pielęgnacja i żywienie

    Australian cattle dog – pies zdrowy i długowieczny

    Australijskie psy pasterskie to psy odporne i zdrowe, którym nie jest straszny upalny i suchy australijski klimat. Jednak żadna rasa nie jest wolna od schorzeń genetycznych. Australian cattle dog może być dotknięty następującymi chorobami:

    • Dysplazja stawów biodrowych. Jest dziedziczna, aczkolwiek na jej rozwój mają wpływ także czynniki zewnętrzne – wysiłek fizyczny, żywienie, tryb życia.
    • Wrodzona głuchota jedno- lub dwustronna. Występuje ona u psów o umaszczeniu białym, które jest dopuszczalne w niektórych organizacjach kynologicznych. Ponieważ w rasie Australian cattle dog szczenięta rodzą się całe białe, a ich wybarwienie następuje około 5. miesiąca życia, szczenięta powinny być poddane badaniu słuchu w wieku 6 tygodni. Badanie odbywa się metodą BAER, która umożliwia stwierdzenie, czy głuchota jest jedno- czy obustronna.
    • Wrodzone choroby oczu (postępujący zanik siatkówki – PRA, zaćma, jaskra).
    • Kamica moczowa – kamienie cystynowe w pęcherzu.
    • Spondyloza – postępująca choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa.

    Oprócz tego Australian cattle dog jest narażony na urazy mechaniczne, związane z jego aktywnością fizyczną.

    Pielęgnacja Australian cattle dog

    Pielęgnacja psa Australian cattle dog nie jest trudna. Ma on krótką sierść okrywową, do której potrzebna jest szczotka z włosia, oraz gęsty podszerstek, wymagający użycia szczotki drucianej – w okresie linienia jest niezastąpiona przy usuwaniu wychodzących kęp spodniej warstwy. W przypadku Australian cattle dog psi fryzjer nie jest potrzebny. Częsta kąpiel psa nie jest konieczna; przyda się jedynie, kiedy „uperfumuje” się w nieczystościach lub szczotkowanie nie wystarcza do wyczyszczenia sierści.

    Ważna jest pielęgnacja pazurów u psa. Australian cattle dog normalnie zażywa dużo ruchu, więc teoretycznie pazury psa powinny ścierać się same. Tempo ich przyrostu jest jednak cechą osobniczą, dlatego trzeba pilnować ich długości i w razie potrzeby skracać. Przy braku wprawy lepiej powierzyć obcinanie pazurów u psa doświadczonemu hodowcy lub udać się w tym celu do lekarza weterynarii.

    Należy regularnie sprawdzać stan oczu, uszu i uzębienia psa, jak również gruczołów okołoodbytowych, które w razie potrzeby muszą być opróżnione, aby zapobiec utworzeniu się przetoki. Zabieg ten, bezbolesny dla psa, wykona lekarz weterynarii.

    Oczywiście konieczne jest przestrzeganie kalendarza odrobaczeń i szczepień. Choroby zakaźne u psa są bardzo niebezpieczne i mają bardzo ciężki przebieg, często kończąc się śmiercią. Dlatego, oprócz obowiązkowego szczepienia przeciwko wściekliźnie, Australian cattle dog powinien być szczepiony przeciwko wszystkim pozostałym chorobom zakaźnym. Lekarz weterynarii ustala kalendarz szczepień; najpierw pies musi zostać odrobaczony, a tydzień później wykonuje się szczepienie psa.

    Żywienie Australian cattle dog

    Wymagania Australian cattle dog względem żywienia nie są szczególnie wygórowane. Trzeba jednak pamiętać, że jest to pies pasterski i zaganiający, potrzebujący dużej dawki ruchu, dlatego jego pożywienie musi być dostosowane do poziomu aktywności. Powinno być wysokobiałkowe, umożliwiające odpowiednie odżywienie organizmu po wysiłku. Dla psa pracującego odpowiednia jest karma gotowa, sucha lub mokra, przeznaczona dla psów aktywnych ras średnich. Do takiej karmy nie trzeba dodawać żadnych suplementów, jest ona w pełni zbilansowana i zawiera komplet składników odżywczych oraz witaminowo-mineralnych.

    Australian cattle dog może otrzymywać także posiłki przyrządzane w domu, ale wówczas niezbędna jest ich suplementacja odpowiednimi preparatami witaminowymi i mineralnymi. Preparaty takie dostępne są w dobrych sklepach zoologicznych lub w gabinetach weterynaryjnych. Warto również, z uwagi na sposób i układ ruchu psów tej rasy, stymulować stawy poprzez podawanie preparatów wzmacniających, zawierających kolagen.

    Niezależnie od sposobu żywienia, należy przestrzegać zasady podawania posiłku na minimum dwie  godziny przed wysiłkiem i minimum godzinę po nim, w celu wyeliminowania ryzyka skrętu żołądka. Z tego samego względu dzienną dawkę pokarmową lepiej jest podzielić na dwie, a nawet trzy porcje. Pies musi mieć też przez całą dobę dostęp do miski z wodą.

    Ważne jest, aby Australian cattle dog otrzymywał dobrze zbilansowaną karmę, która dostarcza wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Psy tej rasy są bardzo aktywne i ich dieta musi odpowiadać ich potrzebom energetycznym, szczególnie gdy pracują lub biorą udział w zawodach sportowych

    Dr. Ian Dunbar (UK) Lekarz weterynarii, behawiorysta psów

    Australian cattle dog – od szczeniaka do hodowli

    W Polsce istnieje kilka hodowli Australian cattle dog. Nie są to jednak psy znane i popularne; na wystawach pojawiają się sporadycznie i często pojedynczo. Mimo że są to psy pasterskie, które z natury są jednymi z najłagodniejszych, Australian cattle dog bynajmniej do nich nie należy i – mimo że jest to rasa bardzo inteligentna – jest trudny w ułożeniu. Sprawia to, że nie znajduje wielu amatorów, szczególnie wśród początkujących miłośników psów oraz rodzin z dziećmi.

    Osoba zdecydowana na zakup szczeniaka Australian cattle dog powinna skonsultować się z kierownikiem sekcji rasy w najbliższym oddziale Związku Kynologicznego w Polsce, ewentualnie znaleźć w sieci hodowle tej rasy i wybrać tylko takie, które zaopatrzone są logo ZKwP i/lub FCI. Kupowanie rasowego psa powinno być poprzedzone dokładnym rozeznaniem i przeprowadzeniem rozmów telefonicznych z hodowcami, którzy także dokonują selekcji nabywców z uwagi na – generalnie ujmując – trudność rasy.

    Odpowiedzialny hodowca rasy Australian cattle dog, oprócz spełnienia obowiązkowych wymogów, uprawniających do uzyskania kwalifikacji hodowlanej, wykonuje badania genetyczne suki w kierunku schorzeń dziedzicznych i dopuszcza do krycia jedynie przebadanym reproduktorem. Ponadto wykonuje badanie słuchu u szczeniąt, które, jak już wiadomo, rodzą się białe, a wybarwiają się do umaszczenia niebieskiego lub czerwonego około 5. miesiąca życia.

    Wymogi hodowlane zawarte są w Regulaminie Hodowli Psów Rasowych ZKwP https://www.zkwp.pl/regulaminy.php. Dodatkowym wymogiem jest prześwietlenie psa/suki w kierunku dysplazji stawów biodrowych. Dopuszczalny wynik to A, B lub C. Osobnik z wynikiem C może być skojarzony wyłącznie z osobnikiem, posiadającym wynik A lub B.

    Podsumowanie - australian cattle dog

    Australian cattle dog to pies pasterski i zaganiający; zdecydowanie nie jest psem dla każdego. Ma twardy, silny charakter, jest niezależny i uparty, potrafi także być agresywny przy nieumiejętnym prowadzeniu. Dlatego potrzebuje doświadczonego przewodnika, do którego przywiązuje się bardzo silnie i jest mu całkowicie oddany. Potrzebuje dużo ruchu i pracy, bez której dziczeje i ma skłonności do niszczenia wszystkiego, co napotka na swojej drodze.

    Australian cattle dog, jak na psy pasterskie przystało, to rasa podatna na układanie i bardzo inteligentna. Wymaga jednak konsekwencji, oczywiście przy zastosowaniu pozytywnej motywacji. Jest to rasa zdrowa i długowieczna, a także łatwa w pielęgnacji. Dobrze utrzymany Australian cattle dog żyje 14-15 lat, choć w Australii rekordzista przeżył ponad 29 lat.

    Bibliografia
    1. Anna M. Pol. Australian cattle dog. Wydawnictwo ACD Rutkowscy, Płock, 2018, ISBN 9788395022302 https://fci.be/en/nomenclature/AUSTRALIAN-CATTLE-DOG-287.html

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

    Nasi eksperci