Źródło: 123rf.com
  • Pies
  • Mam psa
  • Życie z psem

Rośliny trujące dla psa - na co zwrócić uwagę?

Opublikowane: 17:41 Przeczytasz w: 11 min

Rośliny ogrodowe czy trujące kwiaty doniczkowe, choć cieszą oko, mogą stanowić zagrożenie zdrowia i życia dla naszych psów. Nawet niegroźnie wyglądające żonkile czy tulipany, mogą wywołać poważne choroby. Jakie kwiaty domowe są trujące dla psa? Jaka jest najbardziej toksyczna roślina dla psów? Jakie są objawy zatrucia roślinami? Jak udzielić pierwszej pomocy w przypadku zatrucia i jakie jest dalsze postępowanie? Tego wszystkiego dowiesz się z niniejszego artykułu.

Spis treści

    Jakie kwiaty domowe są trujące dla psa?

    Lista roślin, które są toksyczne dla psów, jest bardzo długa. Obejmuje ona: 

    • rośliny ogrodowe np. hiacynty, lilie, tulipany, żonkile, 
    • rośliny doniczkowe np. oleander, sagowiec, psianka, 
    • krzewy np. bieluń, cis pospolity, ligustr pospolity, rącznik pospolity, rododendron, 
    • rośliny dziko występujące np. w lasach — np. konwalia majowa, naparstnica purpurowa 
    • drzewa trujące tj. kasztanowiec czy jarzębina. 

    Stopień toksyczności 

    O stopniu toksyczności w dużej mierze decyduje gatunek rośliny. Podobnie objawy zatrucia mogą być różne i mieć rożne nasilenie. Rośliny mogą powodować problemy żołądkowo jelitowe (hortensja, hiacynt),  problemy skórne (fikus, pokrzywa), niewydolność nerek i wątroby (lilie), ale także zaburzenia pracy serca (naparstnica, cis pospolity) czy układu nerwowego (rącznik pospolity, cis pospolity), które mogą doprowadzić do śmierci zwierzęcia. 

    Toksyczność uzależniona jest również od tego, w jaki sposób doszło do kontaktu — czy dana roślina została zjedzona, czy pies miał z nią tylko niewielki kontakt poprzez skórę, czy błony śluzowe jamy ustnej. W przypadku zjedzenia istotne jest czy zjedzona została cała roślina (monstera), czy pies zjadł tylko jej element, tj. owoce (kasztan, pokrzyk wilcza jagoda), cebulki (narcyz), liście (rododendron) lub silnie trujące nasiona (rącznik). Wbrew pozorom potencjalnie trująca może być nawet woda, z którą kontakt miały np. lilie. 

    Nasilenie objawów zatrucia zależy także od ilości spożytej toksyny. Należy pamiętać, że spożycie rośliny nawet w niewielkiej ilości np. okazałych liści rododendronu czy nasion rącznika, może wywołać silne objawy, a w skrajnych przypadkach śmierć twojego czworonożnego przyjaciela. Dlatego, w przypadku zjedzenia nawet części rośliny przez Twojego psa, konieczna jest szybka interwencja u lekarza weterynarii

    Jaka jest najbardziej toksyczna roślina dla psów?

    Najbardziej toksyczną rośliną dla psów jest azalia, zwłaszcza liście i kwiaty. Zawierają one substancje chemiczne, które mogą powodować poważne objawy zatrucia, takie jak nudności, wymioty, biegunka, trudności z oddychaniem, a w przypadkach ekstremalnych nawet zapaść i śmierć. Dlatego ważne jest, aby unikać kontaktu psa z azalią oraz monitorować otoczenie, szczególnie jeśli w domu są rośliny, które mogą być toksyczne dla zwierząt.

    Czy lawenda jest bezpieczna dla psa?

    Lawenda uważana jest za stosunkowo bezpieczną roślinę dla psów w niewielkich ilościach. Jednak spożycie dużej ilości lawendy może powodować objawy takie jak nudności, wymioty lub podrażnienie skóry u psów, dlatego zaleca się ostrożność i ograniczenie kontaktu psa z dużymi ilościami tej rośliny.

    Czy hortensje są trujące dla psów?

    Tak, hortensje są uznawane za toksyczne dla psów. Roślina ta zawiera substancje chemiczne, takie jak cyjanogenne glikozydy, które mogą powodować objawy zatrucia u psów, takie jak nudności, wymioty, biegunka oraz problemy z oddychaniem. Dlatego ważne jest zapobieganie dostępowi psa do hortensji oraz monitorowanie zachowań zwierzęcia w przypadku podejrzenia spożycia tej rośliny. Niezwłocznie należy skontaktować się z weterynarzem w przypadku podejrzenia zatrucia rośliną.

    Czy storczyk jest trujący dla psów?

    Tak, storczyk jest uznawany za trujący dla psów. Roślina ta zawiera substancje chemiczne, które mogą powodować toksyczne reakcje u zwierząt, takie jak nudności, wymioty, biegunka oraz problemy z układem pokarmowym i nerwowym. Dlatego ważne jest unikanie dostępu psa do storczyków oraz monitorowanie zachowania zwierzęcia w przypadku podejrzenia spożycia tej rośliny. Niezwłocznie należy skontaktować się z weterynarzem w przypadku podejrzenia zatrucia.

    Czy tuje są szkodliwe dla psa?

    Tuje są uznawane za szkodliwe dla psów ze względu na zawartość olejków eterycznych, które mogą powodować podrażnienie skóry, błon śluzowych oraz układu pokarmowego psa. Spożycie igieł lub innych części tui może prowadzić do objawów takich jak nudności, wymioty, biegunka i zaburzenia żołądkowo-jelitowe.

    Czy Pelargonie są trujące dla psa?

    Pelargonie (geranium) są również uznawane za trujące dla psów. Roślina ta zawiera substancje chemiczne, które mogą powodować objawy zatrucia u psów, takie jak nudności, wymioty, ślinotok, biegunka oraz podrażnienie skóry. Kontakt z pelargoniami może być szkodliwy dla zdrowia psa, dlatego ważne jest unikanie dostępu zwierzęcia do tych roślin. W przypadku podejrzenia spożycia lub kontaktu z pelargoniami należy skontaktować się z weterynarzem.

    Źródło: 123rf.com

    Objawy zatrucia roślinami 

    Objawy zatruć mogą być różne i mieć różne nasilenie, w zależności od ilości spożytej rośliny, jej rodzaju, wielkości i wieku psa oraz ogólnego stanu zdrowia zwierzęcia. Wiele roślin jest tylko nieznacznie toksycznych i powoduje tymczasowe, dość łagodne objawy ze strony układu pokarmowego. Należy jednak pamiętać, że są rośliny, które zawierają silne toksyny, wpływające na układ sercowo-naczyniowy lub centralny układ nerwowy, potencjalnie prowadząc do śmierci. 

    W przypadku zjedzenia przez psa toksycznej rośliny najczęściej obserwuje się objawy niestrawności u psa, a mianowicie wymioty, nadmierne ślinienie się i biegunkę. Objawy zatrucia roślinami to również dość często występujące podrażnienia pyska, obrzęk języka czy podrażnienie jamy ustnej. Trujące rośliny, w przypadku, gdy substancje toksyczne miały kontakt ze skórą, mogą powodować zapalenie skóry czy inne dermatozy. Zdarza się także zapalenie spojówek i silne łzawienie. Niektóre rośliny mogą wywoływać światłowstręt, zaburzenia widzenia, senność lub pobudzenie. 

    Poważniejsze zatrucia mogą doprowadzić do powstania objawów bólowych, zaburzenia oddychania i połykania, może pojawić się drżenie mięśni, drgawki, wstrząs, zaburzenia rytmu serca, w konsekwencji, jego niewydolność, śpiączkę czy zgon. 

    Wiele roślin jest tylko nieznacznie toksycznych i powoduje tymczasowe i dość łagodne objawy żołądkowo-jelitowe. Należy jednak pamiętać, że te najbardziej trujące, mogą wpływać na układ sercowo-naczyniowy lub centralny układ nerwowy, potencjalnie prowadząc do śmierci z powodu zatrzymania oddechu czy niewydolności serca.

    Karolina Tatarczak doktor nauk weterynaryjnych, ekspertka zoocial.pl

    Zwróć uwagę na to, że niektóre rośliny mimo tego, że w teorii nie są trujące, mogą stanowić zagrożenie dla Twojego psa. Przykładem są tu zdrewniałe części krzewów czy igły z drzew iglastych, które mogą prowadzić do uszkodzenia i choroby psiego przewodu pokarmowego

    Diagnostyka zatruć 

    Musisz wiedzieć, że nie ma testów wykrywających rodzaj zatrucia roślinami. Badania toksykologiczne są wykonywane niezwykle rzadko, a okres oczekiwania na wyniki jest zbyt długi w przypadku ostrych zatruć. Diagnoza w tym przypadku opiera się na wywiadzie z właścicielem oraz na podstawie objawów, które zaobserwowano u pacjenta. Dlatego, jeśli podejrzewasz, że Twój pies zjadł trującą roślinę, jak najszybciej udaj się z nim do lekarza weterynarii. Najlepiej zrób zdjęcie roślinie, z którą kontakt miał Twój pupil, a jeśli nie masz takiej możliwości, spróbuj ją zidentyfikować. 

    Leczenie zatruć roślinami 

    Leczenie wybrane przez weterynarza będzie zależeć od rodzaju spożytej rośliny i stanu psa. W przypadku zatrucia toksycznymi roślinami konieczne jest ich jak najszybsze usunięcie z przewodu pokarmowego. W tym celu lekarz weterynarii, najprawdopodobniej, wywoła wymioty za pomocą wody utlenionej, specjalnych kropli do oczu czy zastrzyku. Niewykluczone, że zostaną zlecone badania krwi psa w celu oceny ogólnego stanu psa, a także narządów, w szczególności wątroby i nerek. W przypadku niektórych zatruć konieczne jest kilkukrotne powtórzenie takich badań, ze względu na długość utrzymywania się toksyny w organizmie czy ryzyko powstawania długofalowych skutków zjedzenia rośliny. 

    W celu wchłonięcia toksyn lekarz może także zastosować węgiel aktywowany. W niektórych przypadkach konieczne będzie płukanie żołądka, które wymaga znieczulenia ogólnego pacjenta. 

    Dalsze leczenie zależne jest od nasilenia objawów i rodzaju rośliny, jaką spożył Twój pies. W przypadku silnych wymiotów czy biegunek lekarz weterynarii może zadecydować o dożylnym podaniu płynów. Jeśli wymioty są uporczywe i trwają już dłuższy czas, konieczne może być podanie środka przeciwwymiotnego. Należy przy tym pamiętać, że dzięki wymiotom organizm pozbywa się części toksyn z organizmu. Konieczne może być także podanie leków rozkurczowych, przeciwwstrząsowych, przeciwarytmicznych czy przeciwdrgawkowych. 

    Jeśli objawy obejmują zaburzenia rytmu serca, występowanie niewydolności nerek czy wątroby, stosuje się środki wspomagające pracę tych narządów. W przypadkach ciężkiego zatrucia konieczna może być dłuższa hospitalizacja twojego psa. 

    W przypadku zatrucia roślinami u psów kluczowa jest szybka reakcja. Wywołanie wymiotów i podanie węgla aktywowanego to pierwsze kroki, ale dalsze leczenie zależy od rodzaju toksyny i stanu pacjenta. Ważne jest monitorowanie pracy nerek i wątroby, ponieważ niektóre toksyny mogą powodować trwałe uszkodzenia tych narządów.

    Dr. Laura Smith (US) lekarka weterynarii, specjalistka toksykologii weterynaryjnej

    Co zrobić gdy pies zje Monsterę? Pierwsza pomoc w przypadku zatrucia wywołanego przez szkodliwe rośliny 

    Pierwsza pomoc w przypadku każdego zatrucia powinna być skonsultowana z lekarzem weterynarii. Działając na własną rękę, możesz pogorszyć stan swojego psiego przyjaciela. Jeśli zauważyłeś niepokojące objawy u psa, najpierw zadzwoń do najbliższej przychodni weterynaryjnej. Tam lekarz może zalecić: 

    1. Wywołanie wymiotów 

    W tym celu można podać doustnie wodę utlenioną, ok. 1-5 ml/ kg m.c. psa, najlepiej rozcieńczoną z niewielką ilością wody, za pomocą strzykawki. Pamiętaj jednak o ryzyku zachłystu, a także możliwości podrażnienia układu pokarmowego. Wymiotów nigdy nie wywołuj u nieprzytomnego psa! Najlepiej wywołać je do 2 godzin od kontaktu z toksyną. 

    2. Podanie węgla aktywnego 

    Udzielając pierwszej pomocy, swojemu psu możesz podać także węgiel aktywowany, który znajduje się w większości domowych apteczek. Najlepiej rozcieńcz go z wodą i podaj za pomocą strzykawki do pyska zwierzęcia. Dawka dla psa to 1-5 g na kg m.c. psa, 3-4 x dziennie. 

    3.JAK NAJSZYBSZE UDANIE SIĘ Z PSEM DO LEKARZA WETERYNARII! 

    Zapobieganie zatruciom 

    Najłatwiejszym sposobem zapobiegania zatruciu roślinami u twojego czworonożnego przyjaciela jest trzymanie niebezpiecznej rośliny z dala od domu i ogródka. Projektując ogród, zwróć uwagę na gatunki roślin. Istnieje wiele nietoksycznych alternatyw roślin wewnętrznych i zewnętrznych. 

    W celu ograniczenia możliwości zatrucia koniecznie zapoznaj się z listą roślin bezpiecznych i trujących dla Twojego czworonoga Jeśli masz podejrzenie, że twoje zwierzę mogło dostać się do czegoś niebezpiecznego, natychmiast skontaktuj się z lekarzem weterynarii, aby uzyskać dokładną poradę. Nie działaj na własną rękę. 

    W celu ograniczenia możliwości zatrucia koniecznie zapoznaj się z listą roślin bezpiecznych i trujących dla Twojego czworonoga Jeśli masz podejrzenie, że twoje zwierzę mogło dostać się do czegoś niebezpiecznego, natychmiast skontaktuj się z lekarzem weterynarii, aby uzyskać dokładną poradę. Nie działaj na własną rękę. 

    Karolina Tatarczak doktor nauk weterynaryjnych, ekspertka zoocial.pl
    Bibliografia
    1. https://www.aspca.org/pet-care/animal-poison-control/dogs-plant-list 
    2. Gfeller, R. W., Messonnier, S. (2004). Handbook of Small Animal Toxicology and Poisonings. United Kingdom: Mosby. 
    3. Peterson, M. E., Talcott, P. A. (2001). Small Animal Toxicology. United Kingdom: W.B. Saunders. 
    4. Poppenga Robert H,Gwaltney-Brant Sharon M. (2011)Small Animal Toxicology Essentials. . United Kingdom: Wiley. 

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

    Nasi eksperci