Źródło: 123rf.com
  • Pies
  • Mam psa
  • Życie z psem

Poznaj najbardziej przyjazne rasy dla rodziny - psy domowe

Opublikowane: 11:58 Przeczytasz w: 6 min

Wybór psiego towarzysza to decyzja, która spędza wielu potencjalnym właścicielom sen z oczu. W trakcie jej podejmowania trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników. Jednym z kryteriów wyboru jest stosunek psa do dzieci. Nie jest tajemnicą, że nie wszystkie rasy psów domowych nadają się do obcowania z najmłodszymi. Całe szczęście istnieje szereg czworonogów, którym towarzystwo dzieci zupełnie nie przeszkadza, a nawet sprawia jeszcze większą radość!

Spis treści

    Poznaj najbardziej przyjazne rasy dla rodziny - psy domowe. Żródło: 123rf.com

    Shih tzu czyli kanapowiec z wielkim sercem

    Shih tzu to przedstawiciel małych ras psów. W wolnym tłumaczeniu nazwa ta oznacza "lwi pies", co idealnie oddaje jego usposobienie, bowiem jest to niewielki pupil o ogromnym sercu. Rasa ta jest bardzo stara i prawdopodobnie pochodzi z Tybetu. Pierwsze doniesienia na jej temat pochodzą z roku 625. 

    Do Europy trafiły w latach 30. XX wieku i do dziś cieszą swoim wesołym usposobieniem wielu właścicieli. Shih tzu to urodzony kanapowiec, który uwielbia pieszczoty. Rasę tę zadowoli umiarkowana dawka ruchu, za to więcej czasu należy poświęcić na pielęgnację jej bujnego włosa. Shih tzu należą do psów brachycefalicznych, czyli mających skróconą twarzoczaszkę. Niestety wiąże się to z utrudnionym oddychaniem. 

    Schorzenia, do których predysponowane są shih tzu, to dysplazja łokciowa i biodrowa, choroba Legga-Calvégo-Perthesa, zwichnięcie rzepki i dysplazja nerek. 

    Shih tzu, czyli "lwi pies"

    Dlaczego kochamy rasę Labrador retriever?

    Labrador retriever to najpopularniejszy pies domowy w Ameryce Północnej. Nazwa rasy pochodzi od nazwy kanadyjskiej prowincji - Nowa Fundlandia i Labrador. Pierwsze doniesienia na temat rasy pochodzą z początków XIX wieku. 

    Początkowo były utrzymywane jako psy uczestniczące w polowaniach, do odnajdywania odstrzelonego ptactwa wodnego. Są jednak o wiele bardziej wszechstronne. Inteligencja i łagodne usposobienie pozwoliły im odnaleźć się również jako psi terapeuci, przewodnicy i ratownicy. Pies tej rasy z pewnością okaże się wiernym przyjacielem także najmłodszych domowników. 

    Niestety labradory predysponowane są do szeregu chorób. Podobnie jak shih tzu, często cierpią na dysplazję łokciową i biodrową oraz mają tendencję do zwichnięć rzepki. Inne schorzenia, które im towarzyszą, to alergie pokarmowe i środowiskowe, niedoczynność tarczycy tła autoimmunologicznego i padaczka. Należy pamiętać o tym, że psy tej rasy mają skłonność do tycia, dlatego należy zapewnić im dobrze dobraną dawkę żywieniową i długie spacery.

    Labrador retriever, którego nazwa pochodzi od nazwy kanadyjskiej prowincji - Nowa Fundlandia i Labrador

    Polansuj się z rasą Cavalier King Charles Spaniel?

    Cavalier King Charles Spaniel to psy, które od zawsze towarzyszyły arystokracji. Pierwsze doniesienia na temat przodków tej rasy pochodzą z dzieł sztuki z XV wieku. Wiadomo również, że były to ukochane pupile na dworze królów angielskich - Karola I i II Stuartów. Stąd też wzięła się niebanalna nazwa tej rasy psów hodowanej od zawsze wyłącznie w celach towarzyskich. To właśnie z tego powodu łagodne usposobienie cavalierów wpisane jest w ich genetyczny wzorzec. 

    Ze względu na swoją towarzyskość psy te wymagają stałego kontaktu z ludźmi. Są aktywne i pomimo niewielkich rozmiarów potrzebują dużej dawki ruchu. Idealnie nadają się do rodzin z dziećmi i niespecjalnie przeszkadza im miejski zgiełk. 

    Są predysponowane do wystąpienie schorzeń takich jak wspomniana już wcześniej choroba  Legga-Calvégo-Perthesa, dysplazja łokciowa, zwichnięcie rzepki, wrodzony zespół suchego oka, malformacja Chiariego i syringomielia.

    Cavalier King Charles Spaniel - pies arystokracji

    Szukasz przyjaciela, kup Golden retrievera

    Golden retriever to ulubieńcy wielu psich miłośników. Pochodzą z Wielkiej Brytanii, gdzie pierwotnie były wykorzystywane jako psy łowcze. Obecnie, podobnie jak labrador retrievery, spełniają się jako psi terapeuci, przewodnicy i ratownicy, ale przede wszystkim - towarzysze rodzin. 

    Charakteryzuje je duża łatwość szkolenia. Dobrze odnajdują się w towarzystwie dzieci, są przyjazne i inteligentne. Potrzebują bliskiego kontaktu z człowiekiem i stałej stymulacji psychicznej. Ich umiarkowanie długa sierść wymaga regularnej pielęgnacji. 

    Niestety, jak większość ras psów, golden retrievery są predysponowane do wielu chorób. Należą do nich: dysplazja biodrowa i łokciowa, hemofilia, choroba von Willebranda, przewlekłe zapalenia ucha, padaczka oraz nowotwory, takie jak naczyniakomięsaki, chłoniaki i mastocytoma, czyli guz z komórek tucznych

    Golden retriever - najlepszy przyjaciel człowieka 

    Niespożyta energia w małym sercu Parson Russell Terriera

    Parson Russell Terrier to rasa hodowana do 200 lat, pochodząca z południa Anglii. Wykorzystywana była w trakcie polowań na lisy, a także jako element walki ze szczurami w miastach. W tym celu musiały być odważne i nieustraszone, co rzutuje na ich charakter do dziś. Są to bardzo aktywne pupile o radosnym nastawieniu i żywiołowym temperamencie. Wymagają dużo ruchu, dlatego są polecane rodzinom lubiącym aktywność fizyczną na świeżym powietrzu. 

    Niestety są predysponowane do głuchoty, zaćmy, dysplazji bioder i łokci oraz ciężkiego wrodzonego niedoboru odporności (SCID)

    Rasy psów dla rodzin z dziećmi 

    Istnieje szeroki wybór ras psów dla rodzin. Należy jednak pamiętać o tym, że posiadanie psa wiąże się jednak z wieloma obowiązkami. Zwierzęta rasowe są także często obciążone genetycznie różnymi chorobami, z których wystąpieniem trzeba się liczyć. 

    Nie zmienia to jednak faktu, że codzienne życie z czworonogiem przepełnione jest radością. Pupile wnoszą do domu pozytywną energię, którą dzielą się z członkami rodziny, co często pozwala przetrwać trudne chwile. 

    Parson Russell Terrier - pies dla aktywnych

    Bibliografia
    1. "Veterinary Medical Guide to Dog and Cat Breeds" - J. S. Bell, K. E. Cavanagh, L. P. Tilley, F. W. K. Smith; 2012; strony 134-136, 230-231, 288-289, 350-351, 428 

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.