Źródło: 123rf.com
  • Pies
  • Mam psa
  • Życie z psem

Patron zwierząt — św. Franciszek — kim był i dlaczego został patronem?

Opublikowane: 21:12 Przeczytasz w: 4 min

Święty Franciszek z Asyżu, znany wszystkim jako patron zwierząt, miał niezwykle ciekawe życie, które w całości poświęcił religii i pomaganiu bliźnim. Został on patronem nie tylko zwierząt, które traktował z szacunkiem i dobrocią, ale i ekologów, których nadal uczy tego, jak traktować ziemię i przyrodę.

Spis treści

    Nauki świętego Franciszka z Asyżu wciąż inspirują ludzi do łagodności i troski o zwierzęta dzikie i domowe oraz ochronę środowiska naturalnego. Jego życie stanowi przykład harmonijnej relacji człowieka ze światem przyrody, gdyż Franciszek czerpał przyjemność z obcowania z braćmi mniejszymi, traktując ich z szacunkiem i nie wyzyskując. W swojej łagodności i dobroci wobec boskich stworzeń przypominał Jezusa Chrystusa, a obecny papież Franciszek przyjął jego imię i patronat.

    Inni patroni zwierząt to np. święty Antonii, a patronka zwierząt to święta Klara.

    Patron zwierząt domowych — historia św. Franciszka

    Święty Franciszek z Asyżu, znany również jako Franciszek z Asyżu, był postacią niezwykłą nie tylko dla Kościoła katolickiego, ale także dla całego świata. Kim był ten niezwykły człowiek i dlaczego jego postać jest tak ważna w kontekście relacji człowieka ze zwierzętami? Dlaczego jego postawa inspiruje nadal miliony ludzi na całym świecie?

    Kim był święty Franciszek z Asyżu?

    Franciszek z Asyżu urodził się około 1181 lub 1182 roku w Asyżu we Włoszech w zamożnej rodzinie kupieckiej. Służył na wojnie między Asyżem a Perugią, mając 21 lat. Jednak pewnego dnia w swoim życiu zrezygnował z dóbr materialnych na rzecz pomagania ubogim, leczenia trędowatych i wstąpienia do klasztoru. Jego nawrócenie nastąpiło po doświadczeniu widzenia ubóstwa i cierpienia podczas podróży do Rzymu. Był to ten moment przełomowy, po którym sam postanowił żyć jak najskromniej i poświęcić się pomocy potrzebującym i woli bożej. Zmarł w wieku zaledwie 45 lat, poświęcając całe życie pomocy innym.

    Patron zwierząt — św. Franciszek — kim był i dlaczego został patronem? Źródło: 123rf.com

    Dlaczego święty Franciszek został patronem zwierząt?

    To, co wyróżniało św. Franciszka spośród innych świętych, to jego niespotykana miłość do natury i zwierząt. Legenda głosi, że potrafił rozmawiać ze zwierzętami, a one odpowiadały mu swoim zachowaniem. Historie o jego życiu w harmonii z przyrodą i zwierzętami stały się sławne na całym świecie.

    Legendy o świętym Franciszku z Asyżu i zwierzętach

    W jednej z historii pt. "Kwiatki świętego Franciszka" poznajemy historię wieśniaka bijącego swojego upartego i opornego osła, który kopał go i gryzł. Franciszek klęknął przed osłem, widząc to zachowanie i przemówił do niego. Wieśniaka nauczył szacunku do zwierzęcia, przekonując go do używania miłości i cierpliwości, nie przemocy. Franciszek nie chciał rozdeptywać nawet robaków. Nawet wilk o imieniu Gubbio został przekonany przez świętego Franciszka, by nie krzywdził już ludzi. Nie tylko dbał o zwierzęta, ale tez przyrodę i stał się patronem ekologów, którym na przykład radził, by pomiędzy grządkami zostawiali zawsze jedną dla chwastów i robaczków, aby zachować żyzność gleby.

    Światowy dzień zwierząt a św. Franciszek

    Światowy dzień zwierząt obchodzony jest od 1931 roku dnia 4 października i jest to w kościele katolickim dzień wspomnień świętego Franciszka. Można wtedy przyjść ze swoim zwierzakiem do niektórych kościołów, gdzie zostają one pobłogosławione przez księdza. Ludzie na całym świecie obchodzą ceremonie błogosławieństwa zwierząt, odbywają pielgrzymki do miejsc związanych z życiem św. Franciszka i podejmują różne działania na rzecz ochrony środowiska.

    Patronat świętego Franciszka nad zwierzętami nie ogranicza się jedynie do Kościoła katolickiego. Ludzie różnych wyznań i kultur szanują jego dziedzictwo i szukają inspiracji w jego nauczaniu. Św. Franciszek przypomina nam, że nasza odpowiedzialność wobec świata przyrody nie ogranicza się jedynie do wykorzystywania zasobów, ale także do szacunku, miłości i troski a porozumienie z nimi można osiągnąć miłością, nie przemocą.

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.