Jeden z najbardziej rozpoznawalnych psów na świecie to właśnie owczarek niemiecki. Jednak charakter tej rasy budzi wiele emocji. To inteligentny, niezwykle oddany swojemu właścicielowi i lojalny pies. Z drugiej strony uchodzi za nadmiernie emocjonalnego i podatnego na bodźce. Sprawdź, jak jest naprawdę.
Spis treści
Historia rasy owczarek niemiecki w dużej mierze determinuje charakter jej przedstawicieli. Przez wielu traktowane jako najmądrzejsze psy i niemal doskonali stróże i w istocie są to psy pracujące, nastawione na współpracę z opiekunem i bardzo lojalne. Jednocześnie powszechna hodowla doprowadziła do niewłaściwego wykorzystania potencjału tych psów. Owczarek niemiecki to wspaniały towarzysz, który jednak wymaga odpowiedniego opiekuna.
Owczarek niemiecki — charakter
Owczarki niemieckie powstały pod koniec XIX wieku za naszą zachodnią granicą. Pierwotnie rasa była przeznaczona do pracy w niemieckiej policji. Przykładano więc dużą wagę do bardzo konkretnych cech charakteru, takich jak:
- szybka reakcja na bodźce,
- nastawienie do pracy z człowiekiem,
- wierność przewodnikowi,
- upór w dążeniu do celu,
- nieustępliwość,
- inteligencja.
Chociaż psy rasy owczarek niemiecki przeszły w swojej historii wiele zmian, to jednak do dzisiaj wykorzystywane są w różnych służbach, pracują również jako psy ratownicze, czy tropiące. W swojej ojczyźnie do dzisiaj wszystkie psy tej rasy przeznaczone do hodowli muszą przejść egzamin użytkowy.
Owczarek niemiecki suka – charakter łagodniejszy od samca?
Można spotkać się z opinią, że suka owczarka niemieckiego jest z natury łagodniejsza od samca i ma bardziej uległy charakter. Wielu hodowców i miłośników rasy potwierdza, że taka tendencja zachodzi. Pamiętaj jednak, że są to kwestie osobnicze i nie można brać ich za pewnik.
Owczarek niemiecki — charakter. Jakie jest usposobienie owczarków? Źródło: 123rf.com
Czy owczarek niemiecki jest trudny w wychowaniu?
Niezależnie od tego, czy interesuje cię owczarek niemiecki długowłosy, czy krótkowłosy, samiec, czy suczka, musisz nastawić się na konieczność pracy z nim. Często traktowane jako psy stróżujące, pozostawiane są samym sobie do pilnowania posesji. To niebezpieczna pułapka. Owczarek niemiecki źle znosi samotność. Został stworzony do pracy z człowiekiem a opiekun jest dla niego całym światem.
Wychowanie owczarków niemieckich powinno opierać się do pozytywnym wzmacnianiu, budowaniu więzi z opiekunem i konsekwentnym wyznaczaniu granic. Nie można również zapomnieć o socjalizacji szczeniaka z innymi psami, ludźmi w różnym wieku a także odwiedzaniu miejsc, w których w dorosłości będzie miał szansę się znaleźć.
Pamiętaj, że profesjonalny trener lub behawiorysta to właściwe wsparcie we wszelkich wątpliwościach. Wybieraj osoby, które mają doświadczenie w szkoleniu tej rasy i pracują metodami pozytywnymi. To mit, że owczarka niemieckiego można wychować wyłącznie przemocą.
Czego nie lubią owczarki niemieckie?
Jako pracująca rasa owczarek niemiecki nie lubi bezczynności. Nie musisz pracować w służbach mundurowych, warto jednak zainteresować się sportami kynologicznymi. Owczarki niemieckie doskonale radzą sobie w obronie sportowej, tropieniu czy canicrossie. Nie obejdzie się również bez różnorodnych i długich spacerów, wspólnego odkrywania nowych miejsc.
Tak, owczarek niemiecki sprawdzi się jako pies do bloku, ale tylko wtedy, gdy jego codzienne potrzeby ruchu i eksploracji zostaną zaspokojone. Na brak czasu i chęci opiekuna nie pomoże nawet największą posesja.
Jakie wady ma owczarek niemiecki?
Owczarki niemieckie to psy narażone na wiele chorób genetycznych. Trapią je przede wszystkim problemy ze stawami i układem kostnym. Podczas poszukiwania szczeniaka dla siebie warto wybierać te hodowle, które wykonują regularne badania i prześwietlenia u swoich reproduktorów i suk hodowlanych. Ważna jest odpowiednia dieta psa, która obniży ryzyko otyłości, na którą zresztą owczarki niemieckie cierpią wyjątkowo rzadko.
Za największą „wadę" można jednak uznać fakt, że owczarka niemieckiego wyjątkowo łatwo „zepsuć". Jego potrzeba pracy, częsta w rasie niska tolerancja na bodźce, czy chociażby siła fizyczna to czynniki, które sprawiają, że zaniedbanie socjalizacji i budowania więzi może być wyjątkowo trudne do odwrócenia. Nie bez powodu to właśnie psy w typie tej rasy tak często zamieszkują schroniska.
Bibliografia
- Andrew Winfrow, The German Shepherd: Your Essential Guide from Puppy to Senior, First Stone Publishing, 2015.
Brak komentarzy
Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.