Źródło: 123rf.com
  • Pies
  • Mam psa
  • Życie z psem

"Nie dla psa kiełbasa" - skąd się wzięło i co znaczy to powiedzenie?

Opublikowane: 09:14 Przeczytasz w: 2 min

Psy, czy koty to bohaterowie wielu powiedzonek i związków frazeologicznych. „Nie dla psa kiełbasa" to jeden z najbardziej reprezentatywnych przykładów. Sprawdź, jakie dokładnie jest znaczenie tego przysłowia i w jakim kontekście warto go używać.

Spis treści

    Nasz kraj ma bardzo długą tradycję zróżnicowanych warstw społecznych. W porównaniu z innymi częściami Europy stan szlachecki obejmował swoim zasięgiem nawet 10% obywateli Rzeczpospolitej! Do przywilejów przywiązywano ogromną wagę a ślady po nich pozostały w języku. Powiedzenie „nie dla psa kiełbasa" to właśnie jeden z nich.

    Nie dla psa kiełbasa — co to znaczy?

    Tego powiedzenia (pod którym podpisałby się zresztą nie jeden psi dietetyk) używamy w momencie, kiedy chcemy podkreślić, że pewne rzeczy są dostępne tylko dla określonej grupy odbiorców. Kiełbasa z pańskiego stołu nie była przecież bynajmniej przeznaczona dla zwierząt (ani chłopów).

    Co ciekawe, powiedzenie ma dłuższą wersję: „Nie dla psa kiełbasa, nie dla kota sadło/nie dla kota spyrka". Alternatywną, mniej znaną wersją jest również „Nie dla prosiąt miód".

    Źródło:123rf.com

    Nie dla psa kiełbasa po angielsku

    Warto pamiętać, że przysłów i idiomów nie tłumaczy się na inne języki dosłownie. W świecie anglosaskim istnieje jednak odpowiednik naszego powiedzenia „Nie dla psa kiełbasa". Z tym że występuje w nim niedźwiedź. Po angielsku powiemy: „Honey is too good for a bear".

    Kiełbasa w diecie psa — czy to dobry pomysł?

    Na końcu warto wspomnieć, że to urocze przysłowie można potraktować dosłownie. Jeżeli zastanawiasz się, czy pies może jeść kiełbasę, odpowiedź jest bardzo prosta: w żadnym wypadku nie. Kiełbasa to przetworzone mięso bogate w przyprawy dla psa szkodliwe (na przykład czosnek. Jeśli chcesz podzielić się z pupilem pętem kiełbasek wybierz takie, które zostały przeznaczone dla jego gatunku. Znajdziesz je w sklepie zoologicznym a nie mięsnym.

    Bibliografia
    1. „Nie dla psa kiełbasa" Wielki Słownik Języka Polskiego, wyd. PWN, https://wsjp.pl/haslo/podglad/7091/nie-dla-psa-kielbasa, [dostęp: 30 marca 2024].

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

    Nasi eksperci