Źródło: 123rf.com
  • Pies
  • Mam psa
  • Życie z psem

Ile kolan ma pies? Proste pytanie, na które odpowiedź nie dla wszystkich jest oczywista

Opublikowane: 16:59 Przeczytasz w: 6 min

Choć psy poruszają się na czterech łapach, ich kończyny zbudowane są na podobnej zasadzie, co ręce i nogi u człowieka. Pomimo iż wiele osób uważa, że pies ma 4 kolana, nie jest to prawdą. Ile więc kolan ma pies i jak jest zbudowany oraz jakie może mieć problemy z układem ruchu?

Spis treści

    Ile kości ma pies? 

    Pies jest drapieżnikiem. Aby przetrwać w naturze, jego przodkowie musieli doganiać swoje ofiary. Mają więc sprawne i silne mięśnie i specyficzną budowę.
    Anatomia psa nie odbiega zasadniczo od budowy innych ssaków, jednak budowa szkieletu psa nie przypomina ludzkiej. Układ kostny psa różni się bowiem od szkieletu człowieka głównie kształtem kości i ich liczbą. Oczywiście inny od ludzkiego kształt ma również czaszka psa.

    Szkielet psa składa się z 319–321 elementów w zależności od długości ogona konkretnego osobnika. Jest to dużo więcej niż u człowieka, który ma ich 206. Największe rozbieżności występują w liczbie kości ogonowych oraz zębów obecnych u obydwu gatunków. Natomiast w kończynach jedyną różnicą jest liczba palców u psa – w przednich łapach jest ich tyle, co u człowieka, czyli 5, natomiast w tylnych są tylko 4. U niektórych psów może się tam mimo wszystko pojawić dodatkowy palec, czyli wilczy pazur.

    Czy pies ma kolana z przodu, czy z tyłu?

    Obserwując sposób poruszania się naszych pupili, można odnieść mylne wrażenie, że ich łokcie i kolana zginają się w odwrotną stronę niż nasze. Kończyny psa wyglądają bowiem inaczej od ludzkich i zasadniczo różnią się od nich ze względu na inne proporcje długości. W przeciwieństwie do ludzkiego psie ramię, przedramię i dłoń nie są ułożone w linii prostej, ale pod kątem do siebie, tworząc układ przypominający nieco kształt sprężyny. Taka budowa kończyn pozwala psom bardzo sprawnie biegać i skutecznie wybijać się oraz zapewnia a amortyzację kończyn.

    Nie wszyscy wiedzą, że psia łapa opiera się o podłoże tylko końcami palców. Wydłuża to kończynę, umożliwiając jej szybki ruch. U naszych czworonogów kości nadgarstka i śródręcza są zrośnięte i wydłużone. Psia dłoń jest długa, a jego staw nadgarstkowy położony bardzo wysoko. W kończynach przednich jeszcze wyżej położony jest staw łokciowy.

    Natomiast kości śródstopia u psa zrastają się i wydłużają, tworząc kość skokową. Ponieważ w porównaniu z ludzkim psie kolano położone jest dość wysoko, pod okrytą w dużym stopniu mięśniami kością udową, wiele osób mylnie uważa położony niżej staw skokowy właśnie za psie kolano.

    Z kolei łokcie u psa obecne są tylko w przednich kończynach. Pierwszy staw widoczny u naszego pupila pod klatką piersiową jest właśnie wygiętym do tyłu łokciem. Osoby nieobeznane z psią anatomią często biorą nadgarstek za łokieć u psa.

    Czy pies ma 4 kolana?

    Wydawać by się mogło, iż ponieważ psy posiadają cztery łapy, posiadają także cztery kolana, z których dwa znajdują się na przednich łapach, a dwa na tylnych. Nic bardziej mylnego. Pies bowiem, tak samo, jak inne czworonożne ssaki, ma dwa kolana. Psie stawy kolanowe zlokalizowane są na tylnych łapach, pomiędzy kością udową a kośćmi podudzia. Zaczynają się one od kości udowej, która osadzona jest w miednicy i właśnie za pomocą kolana łączy się z kością piszczelową i strzałkową. Kończyna miedniczna u czworonogów zakończona jest stopą składającą się z kości śródstopia i paliczków.
    Natomiast na przednich nogach psa znajdują się dwa łokcie. Odgrywają one istotną rolę w poruszaniu się, zarówno w chodzeniu, jak i skakaniu oraz bieganiu.

    Psie kolano to, podobnie jak u człowieka, bardzo złożony staw. Składa się on z: kości udowej, piszczelowej, strzałkowej, rzepki, łąkotki i więzadeł krzyżowych. Głównym więzadłem u psa jest rzepka, a ważną rolę odgrywa także chrząstka, która znajduje się na powierzchniach stawowych stykających się ze sobą kości, pozwalając czworonogom nie odczuwać bólu podczas aktywności fizycznej. Z kolei mięśnie, otaczające psie kolano, zapewniają zwierzakom siłę potrzebną do poruszania stawami i więzadłami.

    Chore kolano, zwyrodnienia stawów i inne problemy psich kończyn

    U psów, podobnie jak u ludzi, problemy z poruszaniem spowodowane są różnymi przyczynami. U młodych psów zazwyczaj przyczyną kulawizny są urazy – zwichnięcia, skręcenia, złamania, czy naderwanie więzadeł, co jest zazwyczaj skutkiem ich wysokiej aktywności. Natomiast starsze psy cierpią zazwyczaj na choroby zwyrodnieniowe i dyskopatie, które są często przyczyną stresu u psa.

    U czworonogów występują również problemy z kolanami. Do najczęstszych zaliczamy:

    • zwichnięcie rzepki,
    • zerwanie więzadła krzyżowego,
    • zapalenie stawów kolanowych.

    Zwichnięcie rzepki najczęściej pojawia się u małych psów. Cierpią na nie boykin spaniele, yorkshire terriery czy bedlington terriery. Są to uszkodzenia związane z chorobami genetycznymi. Zdarzają się one szczególnie u zwierząt pochodzących z pseudohodowli psów. Z kolei u ras dużych i ciężkich na skutek rozmaitych obciążeń dochodzi też do zwyrodnień stawów oraz różnego rodzaju urazów. Na przykład zerwanie więzadła krzyżowego to dolegliwość występująca najczęściej u pitbullów oraz labradorów.

    Ze względu na możliwość prawidłowego chodu bardzo ważne jest, aby zadbać o właściwą pielęgnację pazurów u psa. Szczególnie istotne jest regularne obcinanie pazurów u psa.

    Ile kolan ma pies?

    Jak widać, budowa psich kończyn nie różni się aż tak bardzo od ludzkiej, jak mogłoby się to wydawać na pierwszy rzut oka. Nasi pupile mają bowiem tak jak i my dwie kończyny przednie i dwie tylne.  Podobnie jak człowiek psy posiadają dwa łokcie znajdujące się w przednich kończynach i dwa kolana występujące w tylnych.

     

    Bibliografia
    1. Done S.H. Goody P.C. Evans S Atlas anatomii psa i kota EDRA URBAN & PARTNER 2010

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.