Zadławienie u psa lub kota to stan bezpośrednio zagrażający życiu. Każdy właściciel czworonoga powinien wiedzieć, jak zachować się w tej kryzysowej sytuacji. W wyniku zadławienia bardzo często dochodzi do zatrzymania akcji krążeniowo-oddechowej, w związku z czym konieczne może okazać się wykonanie resuscytacji.
Spis treści
Zadławienie u psa lub kota — co jest jego przyczyną?
Do zadławienia dochodzi, gdy ciało obce dostaje się do dróg oddechowych zwierzęcia, w wyniku czego tracą one drożność. Może to być element zabawki, kamień, kawałek patyka lub sucha karma. Zadławienie u psa i kota to jedna z częstszych przyczyn zatrzymania krążenia, w związku z czym zaraz po usunięciu niedrożności należy sprawdzić czynności życiowe zwierzęcia. Obejmuje to obserwację ruchów klatki piersiowej i sprawdzenie tętna na tętnicy udowej.
Objawy zadławienia
Aby dobrze rozpoznać zadławienie u zwierzaka, należy znać jego objawy. Należą do nich:
- bezskuteczny kaszel,
- odruch wymiotny,
- ślinotok u psa,
- sinica błon śluzowych (wynikająca z niedotlenienia),
- utrata przytomności.
Jakie kroki powinieneś podjąć, jeśli podejrzewasz zadławienie u zwierzaka?
Krok 1: sprawdź, czy ciało obce jest w jamie ustnej lub w krtani
Pierwszym z twoich działań powinno być sprawdzenie czy ciało obce znajduje się w jamie ustnej lub w okolicy krtani. W tym celu otwórz szeroko pysk zwierzęcia i zajrzyj do środka. Jeśli zauważysz przedmiot będący przyczyną niedrożności — niezwłocznie go wyciągnij.
Krok 2: spróbuj wymasować ciało obce przez tchawicę
Jeśli nie zauważysz obecności przedmiotu w jamie ustnej lub krtani, a podejrzewasz, że może on znajdować się w tchawicy — spróbuj go wymasować.
Nie zawsze będzie to możliwe — w przypadku ciał obcych różnokształtnych, np. szyszek lub patyków możemy w ten sposób doprowadzić do poważnych uszkodzeń tchawicy. Metoda ta sprawdzi się jednak, gdy zwierzak zadławi się np. piłeczką. Jeśli przedmiot ten będzie wystarczająco duży, to może powodować odkształcenie widoczne na szyi. Należy wówczas posuwistymi ruchami wzdłuż szyi próbować wymasować go w stronę jamy ustnej, a następnie postępować tak jak w kroku 1.
Krok 3: uderzaj między łopatkami
Jeśli wymasowanie ciała obcego przez tchawicę nie przyniesie skutku, musisz podjąć bardziej zdecydowane działania. Kucnij i połóż swojego psa lub kota tak, aby jego brzuch leżał na twoim kolanie (innymi słowy: przełóż go sobie przez kolano). Głowa zwierzaka powinna znajdować się poniżej wysokości twojej nogi tak, aby ciało obce grawitacyjnie mogło opuścić drogi oddechowe.
Następnie wyznacz punkt między łopatkami i uderzaj w niego otwartą dłonią. Postaraj się, aby uderzenia te nie były zbyt mocne, ale zdecydowane. Obserwuj, czy zwierzak odkrztusza ciało obce.
Krok 4: potrząsaj psem lub kotem do góry nogami
Ostateczna próba ratunku to potrząsanie zwierzakiem do góry nogami. Złap kota lub psa za tylne łapy i podbrzusze. Unieś go tak, aby głowa zwisała w dół. Wykonuj pojedyncze i zdecydowane ruchy potrząsające w celu usunięcia cała obcego z dróg oddechowych.
Jeśli masz do czynienia z dużym psem (np. mastiffem tybetańskim), poproś kogoś o pomoc.
Krok 5: resuscytacja kota lub psa
W momencie, gdy uda ci się usunąć ciało obce musisz sprawdzić czynności życiowe zwierzaka. W wyniku niedrożności w układzie oddechowym może dojść do zatrzymania akcji krążeniowo-oddechowej. Sposobem na jej przywrócenie jest resuscytacja.
Oddechy
Musisz sprawdzić, czy twój zwierzak oddycha. W tym celu obserwuj klatkę piersiową i jej ruchy. Możesz również nachylić się nad nosem zwierzęcia i spróbować usłyszeć przepływ powietrza.
Tętno
Sprawdź, czy wyczuwasz tętno. W tym celu połóż dłoń na wewnętrzną stronę uda i spróbuj wyczuć tętnienie tętnicy udowej.
Jeśli stwierdzasz obecność oddechów i tętna, jak najszybciej udaj się do lekarza weterynarii. Jeśli nie — musisz wykonać masaż serca.
Reanimacja kota i psa — RKO
Połóż zwierzaka na boku i rytmicznie uciskaj jego klatkę piersiową. Częstotliwość uciśnięć powinna odpowiadać rytmowi piosenki Bee Gees - "Stayin' Alive". Wykonaj 30 uciśnięć, a następnie 2 wdechy ratunkowe przez nos. Wdychając powietrze zamknij jamę ustną zwierzęcia i obserwuj, czy unosi się jego klatka piersiowa.
Jeden taki cykl powinien wynosić 2 minuty. Po tym czasie sprawdź, czy oddechy i tętno powróciły. Jeśli kot lub pies nadal nie wykazuje czynności życiowych — kontynuuj RKO.
Zadławienie — podsumowanie
Zadławienie to jedna z częstszych przyczyn zatrzymania akcji krążeniowo-oddechowej u zwierząt domowych. Jeśli podejrzewasz, że twój pies lub kot zadławił się, sprawdź najpierw, czy nic nie zalega w jego jamie ustnej. Gdy widoczne jest odkształcenie tchawicy przez przedmiot — spróbuj wymasować go w stronę pyska. Następnie do góry nogami chwyć kota lub psa i spróbuj grawitacyjnie pozbyć się ciała obcego.
Po usunięciu przedmiotu sprawdź czynności życiowe zwierzaka. W tym celu obserwuj ruchy klatki piersiowej kota lub psa i spróbuj wyczuć tętnienie na tętnicy udowej. Jeśli nie stwierdzasz czynności życiowych — przystąp do resuscytacji.
Po udzieleniu pierwszej pomocy zwierzakowi udaj się z nim niezwłocznie do lekarza weterynarii. Wykona on badania krwi i sprawdzi stan zdrowia pupila po tej nieprzyjemnej sytuacji.
Wypadki chodzą po ludziach... i zwierzakach. Zbliżające się święta z psem lub kotem mogą stanowić okazję do różnych zagrożeń. Warto wiedzieć, jak sobie z nimi poradzić i uratować swojego pupila.
Brak komentarzy
Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.