Zaginął ci pies? Podpowiadamy, co robić, gdzie zgłosić jego zaginięcie oraz jak ułatwić sobie jego odszukanie.
Spis treści
Dlaczego pies ucieka?
Zaginięcie psa zazwyczaj ma związek z jego ucieczką, dużo rzadziej z porwaniem czy kradzieżą. Przyczyną ucieczki najczęściej jest pogoń za innymi zwierzętami, np. psami czy kotami, by się z nimi pobawić, a także dziką zwierzyną w lesie (za co odpowiada instynkt łowiecki). Wystarczy chwila nieuwagi i pies zrywa się ze smyczy albo udaje mu się wyswobodzić z szelek i zaczyna pędzić w kierunku, który go zainteresował. W takiej sytuacji należy starać się przywołać czworonoga, uciekając się też do kuszenia go psimi przysmakami i czekać w miejscu zgubienia psa. Jeśli zwierzę nie wraca, powinno się jak najszybciej ruszyć na poszukiwania. Tutaj liczy się czas. Aż w 90% przypadków psy znajdują się w ciągu pierwszych 12 godzin od zaginięcia.
Zdarza się też, że pies zaginie z powodu lęku czy stresu wywołanego burzą, fajerwerkami itp. Nasi czworonożni przyjaciele uciekają z podwórka również wtedy, kiedy się nudzą, szukając przygód i ciekawszych wrażeń niż bieganie wzdłuż płotu. Zdarzają się także przypadki, że pies ucieka z obcych miejsc, w których nie chce przybywać, takich jak hotel dla psa.
Zaginął pies – postępowanie krok po kroku
Oto co należy zrobić po zaginięciu psa:
-
Przede wszystkim poszukaj pupila dokładnie w domu, w różnych zakamarkach, w piwnicy, garażu, różnych schowkach, na ogrodzie.
-
Popytaj sąsiadów, czy nie widzieli psa, być może pupil zawieruszył się gdzieś w sąsiedztwie.
-
Poproś o pomoc najbliższych i znajomych w poszukiwaniach (im więcej osób zostanie zaangażowanych w znalezienie czworonoga, tym większa szansa na sukces).
-
Uważnie przeszukaj najbliższą okolicę, idź w miejsca, które często odwiedzacie z psem. Pytaj o czworonoga okolicznych mieszkańców.
-
Pamiętaj, by na poszukiwania zabrać ze sobą przysmaki, ulubiony koc, zabawki itp. gadżety, które pomogą ci przywołać zwierzę.
-
Koniecznie zostaw jakąś osobę w domu, w razie gdyby pies sam wrócił.
-
O zaginięciu pupila poinformuj okoliczne schroniska, a także straż miejską oraz lecznice weterynaryjne, ewentualnie policję. Ogłoś tę informację w mediach społecznościowych, korzystając z grup poświęconych zaginionym zwierzakom np. na facebooku.
-
Stwórz ogłoszenie o zaginięciu psa w formie plakatu, na którym powinny znaleźć się takie informacje jak imię psa, jego opis, kolor obroży i inne cechy charakterystyczne, dane kontaktowe właściciela, datę zaginięcia zwierzaka oraz, w miarę możliwości, określ nagrodę pieniężną za znalezienie czworonożnego przyjaciela. Na ogłoszeniu nie może zabraknąć zdjęcia psa. Rozwieś plakaty w dobrze widocznych miejscach, np. na słupach elektrycznych, ale też w sklepach, barach, na przystankach itd.
Nie poddawaj się, według statystyk aż 93% zaginionych pupili ostatecznie się odnajduje.
Jak znaleźć zaginionego psa z czipem?
Jeśli pies ma wszczepionego czipa, warto upewnić się, że dane w nim ujęte są aktualne. Ktoś, kto znajdzie psa i przyprowadzi go do schroniska, w którym jest możliwość odczytywania informacji z czipów, będzie mógł skontaktować się z opiekunem czworonożnej zguby. Czytniki czipów nie rzadko znajdują się też w gabinetach weterynaryjnych. Dobrze jest poinformować firmę zajmującą się czipami o zaginięciu zwierzaka. Często takie przedsiębiorstwa posiadają swoje kontakty i mogą pomóc w poszukiwaniach.
Jednak nie ograniczajmy się do biernego czekania na informację od ewentualnego znalazcy psa. Może on nie wiedzieć, że zwierzę ma wszczepionego czipa. Poszukiwania należy prowadzić na kilku płaszczyznach: w terenie, wykorzystać moc internetu, a także wsparcie znajomych, sąsiadów i rodziny. Pytaj lekarzy weterynarii, umieszczaj ogłoszenia na tablicach reklamowych, w publicznych miejscach, a nawet w prasie, czy radiu.
Jak szukać zaginionego psa w nocy?
Czy wiesz, że uciekają nawet najmądrzejsze psy? Może się to zdarzyć w nocy, gdy zwierzak się czegoś wystraszy albo rzuci się w pogoń za dzikim zwierzęciem, podchodzącym pod domostwo. Czasem uciekają suczki w czasie rui.
Po odkryciu zaginięcia psa niezwłocznie udaj się na poszukiwania. Przeanalizuj, co mogło doprowadzić do ucieczki podopiecznego. To może pomóc określić obszar poszukiwań. Nie idź w pojedynkę, zostaw jednak kogoś na straży, w razie gdyby pupil sam wrócił do domu. Weź ze sobą latarkę (najlepiej "czołówkę"), przekąski dla uciekiniera, zabawki, smycz itp. Wołaj psa przyjaźnie, tak żeby się nie przestraszył. Jeśli nie uda się znaleźć podopiecznego, zastosuj wszystkie wskazówki związane z poszukiwaniami psa, o których pisaliśmy wyżej.
Co zrobić, jeśli znajdziesz zaginionego psa?
W przypadku znalezienia obcego psa spróbuj wywabić go z kryjówki przez przyjazne wołanie, mówienie do niego, albo jedzenie. Jeśli masz taką możliwość, zabierz go do lecznicy. Wizyta u lekarza weterynarii pomoże określić rasę, wiek, płeć i inne dane psa, być może zwierzę ma czip i uda się odczytać informacje tam zawarte. Spróbuj poszukać na obroży kontaktu do właściciela. Jeśli znajduje się tam nr telefonu albo adres, jak najszybciej poinformuj opiekuna o odnalezieniu psa.
Jeżeli pies zachowuje się agresywnie, nie ryzykuj swojego zdrowia, tylko powiadom o takim znalezisku odpowiednie służby (np. Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami, Animal Patrol, Straż Miejska itp.). Użyj też facebooka do rozszerzenia wiadomości o błąkającym się psie. Możesz także wydrukować ulotki o znalezieniu psa i rozwiesić je w okolicy.
Zadbaj, aby pies już nigdy się nie zgubił!
Co zrobić, aby twój ulubieniec po ewentualnym zaginięciu, nie został potraktowany jak pies ze schroniska? Przede wszystkim zadbaj o to, żeby można było skontaktować się z tobą po jego odszukaniu. Dopilnuj, aby miał przy obroży adresówkę z twoimi danymi kontaktowymi (czyli numerem telefonu, opcjonalnie miejscem zamieszkania oraz imieniem psa). Ponadto warto zainwestować we wszczepienie zwierzęciu czipa. Poza tym nie zawadzi rozważyć wyposażenia psa w lokalizator z GPS, dzięki któremu będziemy wiedzieli o tym, że pies zaginął, ale też gdzie aktualnie się znajduje.
Należy również odpowiednio zabezpieczyć płot, furtkę i bramę, by pupil nie miał jak czmychnąć z podwórka. Korzystajmy z dobrej jakościowo smyczy i obroży. Uczmy psa komendy przywołania. Zapewnijmy zwierzakowi możliwość aktywnego spędzania czasu podczas wspólnych zabaw, spacerów i treningów.
Brak komentarzy
Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.