Źródło: 123rf.com
  • Pies
  • Mam psa
  • Życie z psem

Bieganie z psem – jak i kiedy zacząć? Canicrossing dla początkujących

Opublikowane: 19:39 Przeczytasz w: 5 min

Canicrossing, czyli bieganie z psem, cieszy się coraz większą popularnością. Jest to idealne rozwiązanie dla ludzi i psów kochających wysiłek fizyczny. Jednak aby bieganie z pupilem okazało się strzałem w dziesiątkę, a nie w kolano, trzeba się do tego właściwie przygotować.

Spis treści

    Bieganie z psem - czas rozpocząć przygodę! 

    Jeżeli lubisz biegać, a twój czworonożny przyjaciel należy do psów aktywnych, warto zarazić go swoją pasją. Canicross wywodzący się ze Skandynawii cieszy się sporym zainteresowaniem. Dużą popularnością cieszyły się turnieje, podczas których psi zaprzęg ciągnął sanie. Sport ten polega na bieganiu z psem przyczepionym do pasa biodrowego opiekuna specjalną liną. Zatem nie jest to klasyczny zaprzęg, jednak istota tego sportu pozostaje taka sama. Chodzi o dobrą zabawę i pogłębienie relacji człowieka z pupilem. 

    Czy każdy pies jest odpowiednim towarzyszem do biegania? 

    Co jest najważniejsze podczas przygotowań do aktywności z psem? Ocena, czy twój pupil poradzi sobie podczas biegania. Każdy zwierzak posiada inne możliwości fizyczne. Co więcej, rasy psów różnią się od siebie nie tylko wyglądem, ale także budową oraz kondycją. Decydując się na bieganie z psem, trzeba wziąć pod uwagę również indywidualny stan zdrowia naszego czworonożnego przyjaciela. Przyjemność z biegania będą miały przede wszystkim psy zdrowe i dorosłe, które zostały właściwie przygotowane do tego typu sportu. Z biegów długodystansowych należy zrezygnować, jeżeli jesteś w posiadaniu psa rasy olbrzymiej. Takie zwierzęta ze względu na swoją budowę anatomiczną oraz procesy fizjologiczne szybciej się męczą. O bieganiu powinny zapomnieć także psy odznaczające się spłaszczonym, krótkim pyszczkiem np. pekińczyki, shih tzu czy mopsy. Również rasy takie jak jamnik czy basset, które charakteryzują się krótkimi kończynami i długim tułowiem, nie będą przepadać za tą aktywnością. Brak kondycji olimpijczyka wśród psiaków nie zwalnia opiekuna z konieczności zadbania o możliwość wybiegania się czworonoga. Zalecane są przynajmniej trzy 15-minutowe wycieczki, aby pies mógł załatwić swoje potrzeby fizjologiczne oraz jeden około 30-minutowy spacer na rozładowanie energii. Na osoby marzące o bardziej aktywnych wędrówkach czekają psy ras takich jak border collie, owczarek niemiecki czy chart. Dla tego typu czworonoga to wymarzona aktywność fizyczna. 

    Od czego zacząć bieganie z psem? 

    Bieganie z psem należy zacząć od odpowiedniego przygotowania. Przed rozpoczęciem naszej przygody powinniśmy uzgodnić to z lekarzem weterynarii. Jeżeli nie znajdzie żadnych przeciwwskazań, można planować wspólne bieganie. Przyzwyczajenie psa do takiego wysiłku fizycznego to proces, który u każdego może przebiegać inaczej. Intensywność biegu powinna wzrastać wraz z doświadczeniem biegacza, jak i zwierzaka. W pierwszych dniach nowej aktywności dystans powinien być ograniczony. Lepiej zacznij od długich spacerów na świeżym powietrzu, aby już na starcie nie zniechęcić twojego pupila do wspólnego biegu. Najlepiej wolnym krokiem pozwolić mu na spokojne wędrówki. Następnie pokuś się o spacery na dłuższym dystansie. Podczas wycieczki zwróć szczególną uwagę na to, jak zachowuje się organizm psa i w razie konieczności pozwól mu odpocząć, a w ostateczności przerwij bieg. Aby bieganie stało się fascynującym wyzwaniem, należy przestrzegać kilku zasad. Przede wszystkim wybierz trasę o odpowiednim podłożu - nawet jeżeli my czujemy się dobrze wśród skalistych pagórków, to nasz przyjaciel niekoniecznie. Wybierajmy zatem miejsca z dużą ilością zieleni. Aktywność ze swoim pupilem powtarzajmy regularnie, najlepiej co dzień. Z czasem pies będzie miał ochotę pokonywać długie dystanse.

    Sportowe szelki do biegania z psem

    Bieganie z psem – jaki wybrać sprzęt? 

    Najlepszym przyjacielem człowieka jest pies, a najlepszym przyjacielem psa może być sprzęt do biegania. Podstawą są sportowe szelki, które są dopasowane do sylwetki psa, przy czym nie ograniczają jego ruchów. Sklepy zoologiczne oferują całą masę tego typu szelek, od zabudowanych przez otwarte na grzbiecie, aż po te w kształcie litery X. Przydatnym gadżetem jest także smycz z amortyzatorem, która redukuje szarpnięcia przez psa lub człowieka. Ważnym sprzętem jest również pas biodrowy, który doczepia się do smyczy z amortyzatorem. Jest to komfortowe rozwiązanie, gdyż podczas wysiłku fizycznego nie ma konieczności trzymania smyczy, dzięki czemu masz wolne ręce. W ofercie znajdziemy zarówno wersje podstawowe przeznaczone do przypięcia smyczy, jak i rozbudowane, do których mamy możliwość przyczepienia np. woreczka na psie odchody czy składanej miski 

    Pies i jego człowiek, czyli duet idealny do biegania 

    Canicross jest wyjątkową formą aktywności nie tylko dla doświadczonych sportowców, ale także dla amatorów. Ważne aby odpowiednio się do tego przygotować, bo w końcu biegać z psem każdy może, trochę lepiej lub trochę gorzej. Pamiętajmy, aby na początek wybrać krótką trasę, a z czasem odpowiednio zwiększać dystans. No i oczywiście, jeśli pies nie będzie podzielał naszego entuzjazmu do tego rodzaju sportu, pod żadnym pozorem nie zmuszajmy go do tego. Nie każdego czworonoga da się namówić do biegania, a przecież wylegiwanie się na trawniku także jest dobrym pomysłem, aby wspólnie spędzać czas.  

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

    Nasi eksperci