Wypadki chodzą po ludziach... i zwierzakach. Niestety jako właściciel nie jesteś w stanie przewidzieć, kiedy pupil będzie potrzebował twojej pomocy. W takich sytuacjach opiekunowie często są w stanie samodzielnie zainterweniować jeszcze przed dotarciem do kliniki weterynaryjnej. Warto więc mieć pod ręką psią apteczkę. Co powinno się znajdować w apteczce dla psa? Podpowiadamy!
Spis treści
Źródło: 123rf.com
Co powinno się znajdować w apteczce dla psa?
Apteczka pierwszej pomocy dla psa powinna zawierać:
- dokumenty,
- materiały opatrunkowe,
- środki do odkażania ran,
- rękawiczki jednorazowe,
- pęsetę,
- specjalną pęsetę lub haczyk do wyciągania kleszczy,
- płyn fizjologiczny,
- preparaty przeciwbiegunkowe i zagęszczające kał,
- latarkę czołową.
Co powinno znaleźć się w apteczce pierwszej pomocy? - dokumenty powinna zawierać apteczka?
Podczas kompletowania apteczki twojego psa nie należy zapomnieć o podstawowej rzeczy — dokumentach. Pozwolą one lekarzowi weterynarii na poznanie historii medycznej zwierzaka. Może okazać się to nieocenione podczas wyjazdu na wakacje. Jeśli w trakcie urlopu pupilowi przytrafi się nieszczęśliwy wypadek i będziesz musiał szukać pomocy u lekarza weterynarii, który nie zna twojego zwierzaka odpowiednia dokumentacja pozwoli medykowi na zapoznanie się z jego przeszłością medyczną.
Apteczka powinna zawierać książeczkę zdrowia psa, paszport i kluczowe wyniki badań poświadczające o ewentualnych chorobach przewlekłych, np. wadach serca, niedoczynności tarczycy lub cukrzycy. Pozwoli to lekarzowi na ocenę aktualnej kondycji zwierzęcia w kontekście schorzeń, z którymi boryka się ono na co dzień.
Jeśli twój pupil ma regularnie wykonywane badania krwi, warto trzymać w apteczce wydruk najnowszych wyników.
Właściciele zwierząt posiadających ubezpieczenie dla psa powinni zawsze mieć przy sobie numer polisy lub inny dokument potwierdzający. Apteczka pierwszej pomocy musi być zaopatrzona w oryginały lub kopie tych dokumentów.
Pamiętaj, że jeśli podróżujesz za granicę musisz wyrobić paszport dla psa. Za wystawienie tego dokumentu odpowiedzialny jest lekarz weterynarii.
Jagoda Cinciała lekarka weterynarii, ekspertka zoocial.plŚrodki dezynfekcyjne to podstawa
Każda apteczka pierwszej pomocy dla psa powinna zawierać środek dezynfekcyjny oraz płyn do oczyszczania ran. Pamiętaj o tym, że alkohol nie sprawdzi się dobrze w tej sytuacji. Doprowadza on do podrażnienia i wysuszenia tkanek i może wyrządzić więcej szkód niż pożytku. Staraj się również unikać przemywania ran u psa wodą — zastąp ją dostępnym w każdej aptece płynem fizjologicznym.
W celu zaopatrzenia się w odpowiednie produkty skonsultuj się z lekarzem weterynarii. Z pewnością poleci ci on sprawdzone środki dezynfekcyjne i płyny do przemywania ran. Można je nabyć bezpośrednio w gabinecie, aptece lub w sprawdzonych sklepach internetowych.
Pamiętaj o materiałach opatrunkowych!
Warto zaopatrzyć się w podstawowe materiały umożliwiające wykonanie prowizorycznego opatrunku do czasu przetransportowania zwierzaka do lekarza weterynarii. Powinien on tamować krwawienie i uniemożliwiać zanieczyszczenie rany. Oto przykładowa lista materiałów opatrunkowych, które powinna zawierać apteczka standard:
- gaza jałowa,
- gaza niejałowa,
- wata,
- opaska dziana (bandaż),
- bandaż samoprzylepny, tzw. "flex",
- plaster typu "Cosmopor",
- plaster (przylepiec) medyczny.
Każdy właściciel zwierzaka powinien posiadać podstawową wiedzę na temat wykonywania prostych opatrunków u swojego psa. Warto zaznaczyć, że nie muszą być one idealne — ich rolą jest zabezpieczenie rany na czas przetransportowania pupila do gabinetu lekarza weterynarii.
Podczas wykonywania opatrunku pamiętaj o tym, że bezpośrednio do rany przykłada się jedynie jałowe materiały opatrunkowe (np. gazę). Miej na uwadze to, że bandaż nie powinien być zaciśnięty zbyt mocno. Może to doprowadzić do niedokrwienia tkanek. Jeśli chcesz, aby twój opatrunek dobrze się trzymał, użyj flexa i przylepca. Oczyszczając ranę załóż rękawiczki jednorazowe.
Uwaga na kleszcze
Podczas każdego spaceru z psem może przytrafić się pasażer na gapę. Warto więc zaopatrzyć się w specjalną pęsetę lub haczyk do usuwania kleszczy. Jest to zdecydowanie najbezpieczniejszy sposób na pozbycie się pasożyta.
Jeśli nie wiesz jak wyciągnąć kleszcza u psa, lepiej nie rób tego na własną rękę. Jak najszybciej umów się na wizytę u lekarza weterynarii. Nieprawidłowe usunięcie kleszcza może doprowadzić do pozostawienia jego aparatu gębowego w skórze zwierzaka, co doprowadza do znacznego dyskomfortu i powstania stanu zapalnego.
Leki na biegunkę
Biegunka może zdarzyć się każdemu zwierzakowi. Najczęstszą i stosunkowo niegroźną przyczyną jednorazowego rozwolnienia u psa jest zmiana diety. Z tego powodu apteczka powinna zawierać preparaty przeciwbiegunkowe i zagęszczające kał. Można je zakupić w każdej przychodni weterynaryjnej. Warto pamiętać o tym, że nie należy zaopatrywać się w nie samodzielnie lub za pośrednictwem sklepów internetowych. W celu zakupienia podstawowych leków na biegunkę skontaktuj się z lekarzem weterynarii.
Inne leki
Należy pamiętać o tym, żeby skompletować apteczkę dostosowaną do indywidualnych potrzeb zwierzęcia. Jeżeli więc cierpi ono na choroby przewlekłe, warto mieć przy sobie zapas leków, które pies przyjmuje na stałe. Możliwe jest również zaopatrzenie się w środki przeciwbólowe. Należy jednak pamiętać, że psy bezwzględnie nie mogą przyjmować ludzkich leków bez uprzedniej konsultacji z lekarzem weterynarii.
Stosowanie wszelkich medykamentów na własną rękę zawsze powinno być uprzednio skonsultowane ze specjalistą. W większości sytuacji awaryjnych lepszym rozwiązaniem jest niezwłoczne udanie się do najbliższej przychodni weterynaryjnej.
Jagoda Cinciała lekarka weterynarii, ekspertka zoocial.plApteczka pierwszej pomocy — podsumowanie
Skompletowanie apteczki może być znacznym ułatwieniem w udzieleniu pierwszej pomocy psiakom. Należy jednak pamiętać o tym, że nie można traktować jej jako substytutu wizyty u lekarza weterynarii.
Wymiary zwiniętej apteczki muszą odpowiadać właścicielowi i umożliwiać zabranie jej na każdą podróż. Powinna być ona poręczna i pakowna. Nieoceniona może okazać się również wodoodporna dodatkowa podszewka wewnątrz. Niektóre środki dezynfekcyjne nieodwracalnie barwią tkaniny, tak więc ich przypadkowe wylanie się może doprowadzić do zabrudzenia materiałów. Najlepiej, aby apteczka została uszyta z nieprzemakalnego materiału. Pomocne mogą okazać się również praktyczne kieszonki i regulowany pasek umożliwiający podwieszenie apteczki.
Jej wyposażenie powinno umożliwiać udzielenie pomocy zwierzęciu w sytuacjach awaryjnych, takich jak skaleczenie, otarcie, wbicie się kleszcza lub jednorazowa biegunka. Z tego powodu apteczka powinna zawierać podstawowe środki do przemywania i dezynfekcji ran, materiały opatrunkowe, pęsetę do wyciągania kleszczy i podstawowe leki na biegunkę.
Należy pamiętać o tym, że pierwsza pomoc udzielona przez właściciela nie może się równać ze zbiorem doświadczeń lekarzy weterynarii. Warto jednak, aby każdy opiekun miał podstawową wiedzę na jej temat. Pozwala to zapewnić bezpieczeństwo zwierzakowi w sytuacjach awaryjnych.
Najlepszym rozwiązaniem jest, aby wyposażenie apteczki powstało po konsultacji ze specjalistami, np. lekarzami lub technikami weterynarii.
Dobrze wyposażona apteczka jest przydatna nie tylko w domu, ale także w podróży. Niezwykle ważne jest, aby właściciele pamiętali, że apteczka nie zastąpi profesjonalnej opieki weterynaryjnej, a jedynie służy do szybkiego udzielenia pomocy przed dotarciem do weterynarza.
Dr. Ian Thompson (UK) lekarz weterynarii, specjalista medycyny weterynaryjnej
Każdy właściciel psa powinien zapoznać się z artykułem. Warto!!!
Na pewno uzupełnienię swoją apteczkę ;-)