Źródło: 123rf.com
  • Pies
  • Mam psa
  • Zrozumieć psa

Suchy nos u psa – co to oznacza?

Opublikowane: 17:21 Przeczytasz w: 5 min

W środowisku psich opiekunów nadal często spotyka się przekonanie, że ciepły i suchy nos u psa oznacza chorobę. Niestety, nie jest to uniwersalny wskaźnik świadczący o samopoczuciu pupila. Czy w ogóle warto sprawdzać psi nos? Kiedy niezbędna jest wizyta u lekarza weterynarii?

Spis treści

    Jaki nos powinien mieć zdrowy pies?

    Psi nos powinien być stosunkowo chłodny i lekko wilgotny. Nawilżenie zapewniają mu łzy, których nadmiar spływa przewodem nosowo-łzowym oraz śluzowa wydzielina z gruczołów lusterka nosowego. Wilgotność nosa zapewnia ochronę oraz pomaga wyłapywać cząstki zapachowe z otoczenia. Węch psa jest jego najbardziej rozwiniętym zmysłem — zdolność węszenia i zdobywania informacji jest dla niego bardzo ważna. Kolor nosa zależy od umaszczenia zwierzęcia — zwykle jest czarny, ale zdarzają się także cieliste i różowe.

    Po czym poznać, że pies jest chory?

     

    Oto lista potencjalnych objawów, które mogą wskazywać, że pies jest chory:

    • Nagła utrata apetytu lub zmniejszone zainteresowanie jedzeniem.
    • Zwiększone lub zmniejszone spożycie wody.
    • Zauważalna apatia, zmniejszona aktywność, większa senność lub agresja.
    • Wymioty, biegunka, zaparcia, nudności.
    • Nagła utrata lub przyrost masy ciała.
    • Problemy z oddawaniem moczu, krew w moczu, nietypowy kolor moczu.
    • Trudności z oddychaniem, kaszel, duszności.
    • Łzawienie, wymioty, przymknięte oczy, niezdrowy wygląd sierści lub skóry.
    • Nadmierne drżenie, kulejące chodzenie, trudności w poruszaniu się.
    • Nadmierna drażliwość, brak zainteresowania zabawą lub aktywnością.
    • Nietypowy wygląd lub zapach kału, krew w kale, lub moczu.
    • Wzrost temperatury ciała, gorączka, zimne uszy lub nos.

    Jaki pies ma nos, jak jest chory?

    Suchość nosa u psa może mieć różne podłoże. Ustalenie przyczyny wymaga dokładnej obserwacji przez opiekuna, a czasem także konsultacji z lekarzem weterynarii. Na szczęście nie zawsze suchy i ciepły nos świadczy o chorobie.

    Przyczyny fizjologiczne

    Suchy nos u psa może pojawić się po długim wylegiwaniu w ciepłym miejscu. Zwykle nie jest wtedy powodem do niepokoju. Warto jednak pamiętać, że psy nie pocą się całą powierzchnią ciała, a chłodzenie organizmu następuje głównie poprzez zianie. Zwierzęta te są zatem bardziej narażone na udar cieplny w słoneczny dzień. Warto przypilnować, by pies regularnie odpoczywał w cieniu i miał stały dostęp do wody. Jeśli pies nie chce pić wody warto dostawić dodatkowe miski i dolewać wodę do posiłków. Właściciele często zastanawiają się, jak karmić psa w takiej sytuacji — wskazana jest karma mokra, która zapewnia większe pobranie wody przez zwierzę. Na spacery dobrze zabierać wodę dla pupila i budować dobre skojarzenia z piciem np. poprzez zabawę lub przysmaki.

    Nos psa może wysuszać też zbyt suche powietrze w domu lub mieszkaniu, co często zdarza się w sezonie grzewczym. W takiej sytuacji również warto zadbać o regularne nawadnianie pupila oraz zainstalować w domu nawilżacze powietrza. Warto pamiętać, że psy, zwłaszcza przedstawiciele ras o gęstym podszerstku, zdecydowanie lepiej niż ludzie tolerują niskie temperatury. Ustawiając termostat w mieszkaniu, dobrze uwzględnić potrzeby swojego pupila.

    Źródło: 123rf.com

    Objaw choroby

    Suchy nos u psa często pojawia się w przypadku gorączki i odwodnienia organizmu. Jeśli dodatkowo występują inne niepokojące objawy (brak apetytu, apatia, trudności w oddychaniu), warto zmierzyć temperaturę ciała. Im szybciej zostanie wychwycona infekcja, tym lepiej.

    Słoneczne dni, oprócz ryzyka udaru cieplnego, mogą skutkować także wystąpieniem poparzeń skóry. Najbardziej narażone są psy o jasnym umaszczeniu i różowym nosie. Pozbawiona barwnika skóra jest o wiele słabiej chroniona przed promieniowaniem. Suchy nos psa po wylegiwaniu się na słońcu jest fizjologicznym zjawiskiem. Jednak zaalarmować opiekuna powinny złuszczanie się naskórka, wystąpienie przebarwień czy pękanie nosa. W sklepach zoologicznych dostępne są preparaty przeciwsłoneczne dedykowane dla zwierząt. W takie zabezpieczenie powinni się zaopatrzyć przede wszystkim właściciele psów o jasnej sierści.

    Suchy, zrogowaciały nos, pokryty strupami jest jednym z objawów bardzo groźnej choroby psów — nosówki. Dzięki szczepieniom jest obecnie rzadko diagnozowana, ale nadal stanowi zagrożenie. Oprócz zmian skórnych na nosie i opuszkach łap w jej przebiegu pojawia się gorączka, brak apetytu, biegunka, trudności w oddychaniu, zapalenie spojówek, zróżnicowane objawy neurologiczne i okulistyczne. Nosówka poważnie zaburza rozwój psa — uszkadza układ nerwowy i szkliwo zębów.

    Wysuszony nos może być też objawem choroby grzybiczej lub nowotworowej w danej okolicy, zwłaszcza jeśli towarzyszą mu dodatkowe zmiany (podrażnienia, złuszczanie naskórka, przebarwienia). W takiej sytuacji niezbędne jest wykonanie dodatkowych badań dobranych przez lekarza weterynarii np. zeskrobiny lub biopsji.

    Kiedy udać się z psem do lekarza weterynarii?

    Nos psa nie jest uniwersalnym wyznacznikiem stanu zdrowia zwierzęcia. Jeśli u pupila pojawią się niepokojące objawy, należy skonsultować się z lekarzem weterynarii bez względu na to, czy pies ma suchy, czy mokry nos. O pogorszeniu stanu zdrowia mogą świadczyć m.in.:

    • apatia, brak chęci do ruchu i zabawy,
    • trudności w poruszaniu się,
    • objawy oddechowe — kaszel u psa, wypływy z nosa i oczu, duszności,
    • objawy pokarmowe — biegunki, wymioty, brak apetytu,
    • pogorszenie jakości okrywy włosowej, wyłysienia,
    • gwałtowna utrata lub wzrost masy ciała,
    • zmiany zachowania i codziennej rutyny.

    Co zrobić gdy pies ma suchy nos?

    Zdrowy pies ma zwykle chłodny i mokry nos, a przesuszenie może, ale nie musi świadczyć o chorobie rozwijającej w jego organizmie. Samopoczucie psa należy oceniać całościowo, a w przypadku niepokojących objawów zawsze zgłaszać się do lekarza.

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.