Źródło: 123rf.com
  • Pies
  • Mam psa
  • Zrozumieć psa

Odpowiedni sen dla psa - jak długo powinien spać pies, aby być zdrowym?

Opublikowane: 18:26 Przeczytasz w: 8 min

Każdy, kto posiada psa, doskonale wie, że te czworonogi uwielbiają spać. Jednak czy sen psów jest taki sam jak nasz? Czy ich mózg generuje sny? Czy wygodne legowisko jest niezbędne, aby jakość snu naszego psiaka była dobra? Ile w ogóle powinien spać nasz zwierzęcy przyjaciel, aby jego zdrowie pozostało jak najlepsze? W tym artykule spróbujemy przybliżyć nieco temat snu psa.

Spis treści

    Psi sen — jak wygląda i czy jest podobny do naszego? 

    Jak do tej pory sen naszych czworonożnych przyjaciół nie jest do końca zbadany. Zdaje się jednak być bardzo podobny w swojej strukturze do snu człowieka. To oznacza, że chociaż psy spędzają większą część doby na odpoczynku niż my, to mają podobne fazy snu. Wyróżnia się wczesną fazę snu, tak zwany sen wolnofalowy (NREM) i sen głęboki, czyli fazę szybkich ruchów gałek ocznych (REM), inaczej nazywaną snem paradoksalnym. Występują one po sobie w cyklicznych odstępach. Obecność tej drugiej każe nam podejrzewać, że psy doświadczają marzeń sennych. Wykonano nawet badania na szczurach, na podstawie których przypuszcza się, że wszystkie ssaki mają sny, a im inteligentniejsze jest zwierzę, tym przypuszczenie to staje się bardziej prawdopodobne. 

    Czy psy potrafią śnić i czy mój pies śni o mnie? 

    Zastanówmy się, jak wyglądają nasze własne sny. Czasami wydają się bardzo wymyślne i przypadkowe, jednak najczęściej dotyczą ludzi, którzy są dla nas ważni i sytuacji, które mocno przeżywamy. Nie inaczej jest w przypadku naszego pupila. Poprzez badania mapy aktywności mózgów szczurów w trakcie dnia i nocy udowodniono, że zwierzęta te przeżywają na nowo to, czego już doświadczyły. Jeśli więc następnym razem zaobserwujesz jak pies zabawnie przebiera łapami podczas snu i cicho powarkuje, bardzo możliwe, że właśnie goni za tą samą piłką, którą bawiliście się razem dzisiaj rano. Co ciekawe, psy wydzielają więcej oksytocyny, zwanej hormonem miłości, kiedy spędzają czas z nami niż kiedy bawią się z innymi osobnikami swojego gatunku. Może to oznaczać, że to właśnie ty najczęściej występujesz w marzeniach sennych swojego czworonoga, bo cię po prostu kocha. 

    Ile godzin śpi pies w ciągu dnia? 

    Psy, podobnie jak inne zwierzęta mięsożerne, pozwalają sobie dziennie na sporą dawkę regeneracji organizmu. Przeciętny dorosły pies spędza na spaniu średnio 12-14 godzin w ciągu doby. W skład tego wchodzą liczne drzemki, ale też sen głęboki, zwykle w nocy lub kiedy nie ma nas w domu. To właśnie on jest najważniejszy i najbardziej efektywnie wpływa na zdrowie i wypoczęcie naszego pupila. Oczywiście zapotrzebowanie na ilość snu różni się w zależności od wieku, poziomu aktywności zwierzęcia i stanu jego zdrowia. Szczeniaki śpią większą część doby (około 18 godzin), co zapewnia im prawidłowy rozwój. Podobnie psi seniorzy i zwierzęta schorowane potrzebują więcej czasu, aby zregenerować siły. Wydłużona długość snu twojego pupila po wzmożonej aktywności fizycznej, na przykład intensywnym spacerze, również nie powinna być powodem do obaw. W końcu każdy pracujący organizm zasługuje na zdrowy wypoczynek. 

    Jak zadbać, aby sen psa był zdrowy i jakościowy? 

    Odpowiednia ilość i jakość snu są niezbędne, żeby utrzymać psa w dobrej kondycji i szczęściu. Kupno dobrze dopasowanego legowiska jest niezbędne, aby nasz przyjaciel zachował zdrowie fizyczne, nie tylko dlatego, że wówczas sen jest bardziej komfortowy, ale też dlatego, że psy potrzebują posiadać własny kącik. Możliwość pójścia do swojego legowiska, kiedy tego potrzebują, zapewnia im poczucie bezpieczeństwa, a więc i spokojny sen. Warto więc wybrać miejsce na legowisko, które będzie stanowiło dla psa swego rodzaju azyl. Nie powinno jednak izolować psiaka od reszty domowników. Musi być wolne od przeciągów, hałasu, nadmiernego oświetlenia i innych czynników, mogących przerwać psu wypoczynek. Długość snu psa jest bowiem istotna, jednak równie ważne jest, aby nie był on przerywany. 

    Istotna jest również higiena snu, którą zapewni psu wieczorna rutyna. Pora snu i wieczornego spaceru codziennie powinna być podobna. Dzięki temu pies będzie znał plan dnia, czuł się stabilnie i prześpi tyle godzin na dobę, ile potrzebuje. Przed snem pies nie powinien mieć kontaktu ze zbyt wieloma pobudzającymi bodźcami. Szalone zabawy i nadmiar emocji lepiej jest planować w ciągu dnia. Dobra wentylacja i odpowiednia temperatura pomieszczenia także nie pozostaną bez znaczenia dla snu. 

    Nigdy nie powinniśmy również budzić psa, chociaż oczywiście może to być trudne, kiedy mamy w domu małe dzieci. Aby pies był zdrowy i jego sen także, nie można zapomnieć, by zapewnić mu zdrowe żywienie i wystarczającą aktywność fizyczną. 

    Zdrowy sen psa — przede wszystkim dobrze dopasowane legowisko 

    Zakup legowiska powinien być przemyślany, żeby wybór nie okazał się nietrafionym wydatkiem. Znając kilka czynników, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie, możemy w łatwy sposób sprawić pupilowi miejsce, w którym chętnie może spędzić nawet cały dzień. 

    • Rozmiar legowiska — powinien być dopasowany do wielkości zwierzęcia. Każdy produkt zawsze ma podane wymiary, a nawet wymienione rasy, dla których jest dedykowany. Te informacje pomogą nam wybrać łóżko dla naszego psa. Jeśli nie jesteśmy pewni, zawsze możemy skonsultować się ze sprzedawcą lub naszym lekarzem weterynarii. Należy pamiętać, że lepiej jest nabyć legowisko za duże niż za małe. Musi się ono też mieścić w miejscu, które wybraliśmy na kącik dla psa. W innym wypadku nawet najbardziej komfortowy materac nie będzie spełniał swojej funkcji. 

    • Wypełnienie legowiska — to na jakim posłaniu pies będzie czuł się wygodnie, nie zależy tylko od jego rozmiaru, ale też od wypełnienia dopasowanego do wagi, wieku i stanu zdrowotnego zwierzęcia. Musi ono zapewniać odpowiednią izolację od zimnej i twardej podłogi oraz być odpowiednio elastyczne i dopasowywać się do kształtu ciała psa. Dla cięższych osobników lepsza będzie na przykład gąbka, podczas gdy małe pieski wolą mniej sprężysty materiał. Legowiska wypełnione gąbką typu memory będą mieć zbawienne działanie u starszych lub cierpiących na choroby ortopedyczne psów. Dla ras predysponowanych do chorób układu oddechowego albo zwierząt z problemami skórnymi warto wybierać materiały antyalergiczne i specjalnie dedykowane. Zdrowe, dorosłe osobniki będą miały mniejsze wymagania. 

    • Indywidualne potrzeby i predyspozycje — jeśli nie jest to nasze pierwsze legowisko, możliwe, że znamy już specyficzne upodobania naszego pupila, które warto byłoby wziąć pod uwagę przy wyborze jego miejsca do spania. 

    • Wykonanie legowiska — posłania wykonane solidnie, z dobrych materiałów nie tylko będą zapewniały lepszy komfort snu, ale też posłużą nam dłużej. Dzięki temu nie będziemy narażeni na kolejne wydatki zbyt szybko, a pies dłużej pocieszy się swoim posłaniem. 

    • Praktyczność i łatwość w utrzymaniu higieny — jeśli legowisko ma możliwość zdjęcia pokrowca, dużo łatwiej będzie nam utrzymać je w higienicznym stanie. Ułatwione pranie posłania zaoszczędzi nam wielu frustracji, więc będziemy bardziej skłonni utrzymać miejscu snu psa w czystości. 

    Czy pies może cierpieć na zaburzenia snu? 

    Tak samo jak my, nasze psy mogą zachorować na bezsenność. Będą wtedy niespokojne, posmutniałe i zmęczone. Ilość i jakość ich snu spadnie, co może niekorzystnie odbić się na zdrowiu. Kiedy zaobserwujemy taki problem u swojego zwierzęcia, warto jest sprawdzić, czy na pewno zwierzak ma zapewnione wszystkie, wymienione wyżej warunki do spokojnego snu. Jeśli jednak psiak ma odpowiednie posłanie i zagwarantowaną atmosferę spokoju, a problem i tak występuje — warto skontaktować się ze specjalistą. Bezsenność może bowiem wynikać ze stanów lękowych, nadpobudliwości czy nawet depresji. W przypadku szczeniąt często jest następstwem lęku separacyjnego. Pogorszone samopoczucie psa zawsze należy traktować poważnie, ponieważ najczęściej wskazuje na problemy zdrowotne wymagające wizyty u lekarza weterynarii. 

    Bibliografia
    1. Kinsman, Rachel, et al. "Sleep duration and behaviours: a descriptive analysis of a cohort of dogs up to 12 months of age." Animals 10.7 (2020): 1172.
    2. Malinowski, J. E., D. Scheel, and M. McCloskey. "Do animals dream?." Consciousness and Cognition 95 (2021): 103214.
    3. Medycyna behawioralna psów i kotów, Debra F.Horowitz, Daniel S.Milis, Wydawnictwo Galaktyka

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

    Nasi eksperci