Źródło: canva.com
  • Pies
  • Mam psa
  • Zrozumieć psa

Kopiowanie uszu i ogona u psów - dlaczego istnieje zakaz ocinania psom uszu i ogona?

Opublikowane: 14:31 Przeczytasz w: 6 min

Przez wiele lat u psów niektórych ras kopiowano uszy i ogony. Zabieg ten wzbudzał kontrowersje, zwłaszcza że wykonywano go u małych szczeniąt. Obecnie w Polsce i w wielu innych krajach jest on zakazany, choć wciąż ma zwolenników.

Spis treści

    Źródło: 123rf.com

    Czym jest kopiowanie uszu i ogona u psów?

    Zabieg kopiowania uszu i ogona to po prostu ich obcinanie. U różnych ras stosowano różne zasady obcinania uszu i ogona; u jednych korygowano małżowiny tylko nieznacznie, u innych nadawano nowy kształt, u jeszcze innych – ucinano je całkowicie przy skórze. Podobnie działo się z ogonami, u różnych ras istniały różne wytyczne przycinania do określonej długości lub do pozostawienia określonej liczby kręgów.

    Kopiowanie ogona wykonywano nożyczkami chirurgicznymi u kilkudniowych szczeniąt bez znieczulenia. Natomiast kopiowanie uszu można było wykonać dopiero u szczenięcia pomiędzy 6. a 12. tygodniem życia, w znieczuleniu ogólnym, po czym zawijano pozostałą część małżowiny bandażem tak, aby wykształcająca się chrząstka stawowa umożliwiła noszenie uszu w pozycji pionowej.

    Według niektórych źródeł ogony obcinano psom już w starożytności. Sądzono wówczas, że w ogonie bytowały… robaki przenoszące wściekliznę. Podstawą takiego twierdzenia był wygląd ścięgien w psim ogonie, przypominający robaki. Skąd wzięła się teoria o ich związku z wścieklizną – nie wiadomo.

    Iwona Czechowska sędzia kynologiczy, hodowczyni jamników, ekspertka zoocial.pl

    Dlaczego obcinano psom uszy i ogony? Tradycja i cel kopiowania

    Kopiowanie ogonów dawniej dotyczyło psów raz obronnych i myśliwskich. Te pierwsze miały wyglądać na groźniejsze niż są, w tym celu kopiowano im także uszy. Zabieg obcinania uszu i ogona miał w tym wypadku znaczenie głównie estetyczne, choć u psów stróżujących cięcie uszu miało zapobiegać narażeniu ich na szarpanie przez napastników i „babranie się” ran.  Nieco inaczej było w przypadku psów myśliwskich; nie obcinano im uszu, poprzestając na kopiowaniu ogona. Uważano, że długi ogon psa w łowisku jest bardziej narażony na kontuzje i pozostawiano jedynie jego fragment, aby można było go uchwycić w razie konieczności odciągnięcia psa od zwierzyny.

    Wpływ kopiowania uszu i ogona na zdrowie psa – analiza skutków

    Przeciwnicy kopiowania uszu i ogona podnoszą, że zabieg ten jest niehumanitarny i nieuzasadniony medycznie. Obcinanie ogona i może doprowadzić do uszkodzenia rdzenia kręgowego, a w rezultacie spowodować tzw. zespół ogona końskiego u psa. Jest to poważna dolegliwość, skutkująca problemami z poruszaniem się, wstawaniem czy wypróżnianiem się psa. Nieumiejętnie wykonany zabieg kopiowania ogona może spowodować unieruchomienie kikuta, a w skrajnych wypadkach  może wystąpić sepsa u psa – stan zagrażający życiu.

    Ogon i uszy są częściami ciała przeznaczonymi do komunikowania się psa z innymi czworonogami i z człowiekiem. Pozycja ogona i uszu w określonej sytuacji wskazuje, czy pies jest pobudzony, czy spokojny, czy wyczuł zbliżające się zagrożenie, czy ma ochotę do zabawy, itp. Pozbawienie go ogona i małżowin usznych silnie ogranicza lub całkowicie uniemożliwia sygnalizację psiego nastroju.

    Według zwolenników kopiowania uszu zabieg ten ułatwia pielęgnację narządu słuchu. Tymczasem małżowina uszna, zakrywając kanał słuchowy, spełnia określone zadanie – osłania go przed dostaniem się wody, ciała obcego, ukąszeniem przez owada. Pielęgnacja uszu psa jest obowiązkiem właściciela, kopiowanie z tego nie zwalnia. Oprócz tego odsłonięty kanał słuchowy jest bardziej narażony na infekcje.

    Niektórzy właściciele porównują zabieg kopiowania uszu i ogona do sterylizacji suki. Jednak o ile sterylizacja wykonywana jest ze wskazań zdrowotnych (profilaktyka nowotworu sutka, ropomacicze u suki), o tyle obcinanie uszu i ogona nie jest w  żaden sposób uzasadnione medycznie, z wyjątkiem amputacji np. w wyniku mechanicznego uszkodzenia.

    Czy obcinanie uszu i ogona jest legalne? Przepisy w Polsce i na świecie

    Ustawa o ochronie zwierząt z dnia 21 sierpnia 1997 roku została opracowana na podstawie szeregu dyrektyw Unii Europejskiej, regulujących zasady chowu i utrzymania poszczególnych gatunków zwierząt gospodarskich i domowych. Przepisy ustawy jednoznacznie zakazują kopiowania uszu i ogonów w Polsce, z wyjątkiem wskazań ściśle zdrowotnych.

    W wielu krajach na całym świecie kopiowanie jest również zabronione, w tym w Wielkiej Brytanii i Australii. W Stanach Zjednoczonych nie ma w tej kwestii prawa federalnego. Jedynie stany New York i Vermont zakazują kopiowania uszu i ogonów, większość stanów ustaliła stałe kontrole w hodowlach psów. W Rosji wciąż można obcinać psom uszy i ogony bez przeszkód.

    Kopiowanie uszu i ogonów u psów to nie tylko niepotrzebna ingerencja w naturalną anatomię zwierzęcia, ale też zabieg pozbawiający psa istotnych narzędzi komunikacji z otoczeniem.

    Michael Weber (AT) doktor nauk weterynaryjnych

    Udział psów z kopiowanymi uszami i ogonami w wystawach – co warto wiedzieć?

    Art. 6, ust.2, p.1 wspomnianej wyżej ustawy jednoznacznie zakazuje kopiowania uszu i ogonów w Polsce. Zarząd Główny Związku Kynologicznego w Polsce podjął  w związku z tym następujące uchwały:

    1.      Wszystkie psy urodzone w Polsce po 01.01.2012r. muszą mieć pozostawione naturalne uszy i ogony.

    2.      Psy, urodzone w Polsce po 1 stycznia 2012 roku, mające kopiowane uszy i ogony, nie będą  przyjmowane na wystawy.

    3.      Psy urodzone w krajach, w których obowiązuje zakaz cięcia muszą mieć uszy i/lub ogony pozostawione naturalne jako warunek przyjęcia na wystawę i poddania ocenie w ringu. Psy urodzone w krajach, w których nie obowiązuje zakaz cięcia będą przyjmowane na wystawy z uszami i /lub ogonami ciętymi i naturalnymi.

    Bibliografia
    1. „Dziennik Łowiecki”, 20.03.2006, nr 079 (0232), ISSN 1734-6827.
    2. Ustawa o ochronie zwierząt z dnia 21 sierpnia 1997 roku (tekst jednolity opublikowany 17 stycznia 2024, opracowany na podstawie t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1580).
    3. Komunikat ZG ZKwP dotyczący zakazu wystawiania psów z ciętymi uszami i/lub ogonami http://legnica.zkwp.pl/komunikat-zg-zkwp-dotyczacy-zakazu-wystawiania-psow-z-cietymi-uszami-ilub-ogonami/ (data dostępu: 16.12.2024).

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

    Nasi eksperci