Ile trwa ciąża u psa? Pierwsze objawy, poród  Źródło: 123rf.com
  • Pies
  • Mam psa
  • Zrozumieć psa

Ile trwa ciąża u psa? Pierwsze objawy, poród

Opublikowane: 11:25 Przeczytasz w: 8 min

Ciąża to czas, w którym organizm suki cały swój wysiłek wkłada w utrzymanie miotu, dlatego przyszłą mamę należy otoczyć szczególną opieką. W tym celu niezbędne jest posiadanie podstawowej wiedzy na ten temat i ścisła współpraca z lekarzem weterynarii. Prawidłowy przebieg ciąży i porodu stanowi ogromną radość dla właścicieli i nie zagraża zdrowiu suki.

Spis treści

    Źródło: 123rf.com

    Kiedy suka może zajść w ciążę?  

    Suka osiąga dojrzałość płciową w wieku 7-20 miesięcy. To w tym okresie pojawia się pierwsza cieczka (czyli krwawienie z dróg rodnych). Pomimo podobnego objawu, nie należy traktować jej analogicznie do miesiączki występującej u człowieka.   

    Cieczka to okres cyklu płciowego samicy trwający około 2 tygodnie, w trakcie którego dochodzi do owulacji. To właśnie w tym czasie suka ma jedyną możliwość na zajście w ciążę. W trakcie cieczki suka wykazuje tzw. "odruch tolerancji", czyli akceptuje samca, dzięki czemu może dojść do krycia. W każdym innym wypadku jakiekolwiek próby kopulacji ze strony reproduktora zostaną przez nią odrzucone.  

    Czas, w którym wystąpi pierwsza cieczka, nie jest jednoznaczny i zależy od szeregu czynników, np. uwarunkowań genetycznych, rasowych, wpływu żywienia oraz sposobu utrzymania. Przykładowo, u samic ras małych do pierwszej owulacji dochodzi wcześniej niż u tych dużych. Przyjmuje się, że fizjologicznie pierwsza cieczka powinna wystąpić do drugiego roku życia. Jeśli do tego nie dojdzie, należy udać się z suką na wizytę do lekarza weterynarii.  

    Pierwsza cieczka zwykle nie jest jeszcze momentem, w którym powinniśmy dopuścić do krycia. Suki dojrzałe płciowo nie osiągają zazwyczaj tzw. "dojrzałości hodowlanej", czyli wieku, w którym budowa i masa ich ciała jest na tyle duża, że fizycznie może dojść do aktu kopulacji. Dla każdej rasy i w zależności od tego, kiedy wystąpiła pierwsza cieczka czas ten będzie inny.  

    Psy to zwierzęta sezonowo monoestralne, co oznacza, że w jednym sezonie (na który składa się 6 miesięcy) występuje jedna cieczka. Łatwo więc policzyć, że w ciągu roku dochodzi średnio do dwóch owulacji. Suka ma więc tylko dwie szanse rocznie na zajście w ciążę.  

    Jagoda Cinciała lekarka weterynarii, ekspertka zoocial.pl

    Jak długo trwa ciąża u suki?  

    Świadomość, ile trwa ciąża u psa jest ważna ze względu na jak najdokładniejsze określenie terminu porodu. Pozwoli to przygotować suce odpowiednie warunki do rozwiązania. Tak więc, ile trwa ciąża u psa?   

    Ciąża psa trwa średnio 2 miesiące (od 55 do 70 dni). Określenie terminu porodu leży w gestii lekarza weterynarii i dokonuje się tego przy pomocy testów hormonalnych.  

    Nie powinno ustalać się go na podstawie daty krycia, gdyż u suk dochodzi do zjawiska poowulacyjnego dojrzewania komórek jajowych, co może nastąpić 2,5-3 dni po owulacji. Dojrzała komórka jajowa pozostaje zdolna do zapłodnienia przez 5-6 dni. Ponadto, przeżywalność psich plemników w drogach rodnych samicy wynosi nawet do 8 dni. Z tych powodów do zapłodnienia może dojść nawet kilka dni po kopulacji.  

    Jeśli termin porodu zostanie wyznaczony na podstawie daty krycia, może to doprowadzić do omyłkowego wskazania nieprawidłowego dnia.  

    Jak liczyć ciążę u psa?

    Aby policzyć czas trwania ciąży u psa, należy zacząć od dnia kopulacji. Można także skorzystać z pomocy weterynarza, który może przeprowadzić badanie ultrasonograficzne w celu określenia dokładnej długości ciąży.

    Określenie terminu porodu u suki na podstawie testów hormonalnych, takich jak poziom progesteronu, jest bardziej precyzyjne niż liczenie od daty krycia. Dzięki temu można zapewnić suce najlepsze przygotowanie do porodu.

    Dr. Sarah Williams (USA) Lekarka weterynarii, specjalistka ds. rozrodu psów

    Po czym poznać, że pies jest w ciąży?

    Pierwsze objawy psiej ciąży pojawiają się dopiero w drugim miesiącu. Około 35 dnia zaczyna się rozwój gruczołów mlekowych. Stają się one twardsze, większe i przybierają różowy kolor. Po 50 dniu gruczoł mlekowy rośnie już bardzo szybko.  

    W 5 tygodniu ciąży możemy zaobserwować powiększony brzuch suki. Będzie on w szczególności dobrze widoczny, jeśli liczba płodów przekracza 3. W drugiej połowie ciąży wzrasta także masa ciała suki. Przyszła mama może być cięższa nawet o 20-55%.  

    Kilka dni przed porodem z gruczołów mlekowych zaczyna wydobywać się ciecz. Jest to siara, czyli pierwsze mleko bogate w immunoglobuliny. Spożycie go przez szczenięta w pierwszych godzinach po porodzie jest bardzo ważne — wzmacnia to odporność noworodków, które po urodzeniu chronione są jedynie przez przeciwciała otrzymane od matki przez łożysko.  

    Jednoznacznie potwierdzić ciąże można wyłącznie podczas konsultacji z weterynarzem

    Po jakim czasie można stwierdzić ciążę u suki?

    Ciążę u suki można stwierdzić za pomocą badania ultrasonograficznego już po około 25-30 dniach od zapłodnienia. Można także zauważyć pierwsze symptomy, takie jak zmiany w apetycie, zachowanie i wygląd sutków, po około 3-4 tygodniach.

    Przebieg porodu u psa  

    Miejsce porodu suki powinno być ciepłe (około 29°C) i ciche. Legowisko dla psa należy umieścić powyżej poziomu podłogi, aby uniknąć przeciągów. Należy zwrócić uwagę na higienę tego miejsca. Przestrzeń powinna być wystarczająca do swobodnych ruchów suki i miotu. Przyszłą mamę można wprowadzić do kojca porodowego na kilka godzin przed przewidzianym rozwiązaniem.   

    Poród suki trwa od 3-5 do 12-24 godzin. Składają się na niego trzy etapy:   

    • faza rozwierania szyjki macicy,  
    • faza wypierania płodów,  
    • faza wypierania błon płodowych.  

    W trakcie pierwszej z nich suka wykazuje niepokój, brak apetytu, dyszy, może wymiotować, częściej oddawać mocz i kał oraz spada jej temperatura ciała. Trwa do kilkunastu godzin. Wypieranie płodów następuje w kolejnej fazie w obliczu bóli partych. Zazwyczaj po urodzeniu pierwszego z nich dochodzi do przerwy. Następnie, płody wypierane są w regularnych odstępach albo po 2-3, co przerywane jest dłuższymi przerwami.  

    Po zakończonej drugiej fazie porodu suka przegryza pępowinę i wylizuje szczenięta. Do wydalenia błon płodowych dochodzi na końcu porodu, po wyparciu ostatniego płodu.   

    Jagoda Cinciała lekarka weterynarii, ekspertka zoocial.pl

    Ciąża urojona  

    Do ciąży urojonej może dojść w każdym cyklu płciowym suki. Jest ona wynikiem nieprawidłowej gry hormonalnej. Ciąża urojona u psa ma miejsce zazwyczaj między 50 a 80 dniem po cieczce. Jest to czas odpowiadający terminowi porodu, gdyby doszło do zapłodnienia.  

    Objawy ciąży urojonej są specyficzne: suka staje się bardziej potulna i skłonna do pieszczot, "wije gniazdo" i znosi do niego swoje zabawki, traktując je jak potomstwo. Obserwuje się wtedy obecność wydzieliny z gruczołu sutkowego. Przyczyną takiego stanu jest wzrost poziomu prolaktyny, analogiczny do tego mającego miejsce w końcowym okresie ciąży.   

    Jedna z teorii naukowych na ten temat mówi, że wynika to ze struktury socjalnej w wilczych watahach, gdzie tylko jedna z samic płodziła szczenięta. Reszta jedynie pomagała jej w opiece nad miotem. Ciała pozostałych wilczyc wchodziły w cykl hormonalny imitujący ciążę, aby doprowadzić do laktacji, która w przypadku śmierci samicy alfa mogłaby być ratunkiem dla osieroconego miotu.  

    Przyjmuje się, że ciąża urojona to ewolucyjna pozostałość po tym zjawisku. W przypadku jej podejrzenia należy udać się z psem do lekarza weterynarii celem farmakologicznego wyciszenia objawów, które mogą doprowadzić do zapalenia gruczołu mlekowego.   

    Ciąża - szczególny czas dla przyszłej mamy i właścicieli  

    Psia ciąża trwa krótko, a zmiany, jakie w tym czasie zachodzą w organizmie suki, są ogromne. Przyszła mama powinna być pod stałą opieką lekarza weterynarii. Należy zapewnić jej dietę zaspokajającą wysokie zapotrzebowanie energetyczne oraz odpowiednią ilość ruchu. W tym wyjątkowym czasie warto poświęcić suce dużo uwagi i czułości. Zdrowie i dobre samopoczucie mamy z pewnością przełożą się na witalność szczeniąt i przyniosą jej oraz właścicielom wiele radości.   

    Bibliografia
    1. „Położnictwo weterynaryjne”, Petrer G. G. Jackson, 2009; str. 143-163  
    2. „Uodparnianie noworodków i młodych zwierząt”, Z. Pejsak, M. Truszczyński; Życie Weterynaryjne; 2007; 82(3); 183-186  
    3. „Przedłużająca się ciąża u suk”, A. Max; Życie Weterynaryje; 2021; 96(4); 268-270  
    4. „Jak można ustalić termin porodu?”, w. Szylkin, E. Stańczyk, M. Kozak; Magazyn weterynaryjny; 2011/08  

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

    Nasi eksperci