Źródło: 123rf.com
  • Pies
  • Mam psa
  • Akcesoria dla psa

Wózek inwalidzki dla psa - jaki wybrać?

Opublikowane: 12:03 Przeczytasz w: 8 min

Wypadki chodzą po ludziach... i czworonogach. Sytuacje, w wyniku których pies może stracić możliwości lokomotoryczne, zdarzają się stosunkowo często. Niestety - nawet pomimo szybkiej interwencji weterynaryjnej nie zawsze udaje się je przywrócić. Naprzeciw wychodzi nam jednak rozwiązanie, jakim są wózki rehabilitacyjno-inwalidzkie, które pomagają na co dzień ogromnej rzeszy czworonogów!

Spis treści

    Źródło: 123rf.com

    Kiedy wózek inwalidzki dla psa?

    Wózek inwalidzki dla psa pomaga pupilom z paraliżem przede wszystkim tylnych kończyn wynikającym z uszkodzenia rdzenia kręgowego. Dochodzi do niego w różnych sytuacjach, najczęściej jednak ma ono miejsce podczas wypadków komunikacyjnych z uczestnictwem zwierząt.  

    Tkanka nerwowa charakteryzuje się nikłymi zdolnościami regeneracyjnymi. Wynika to z jej silnej specjalizacji. Neurony, czyli komórki nerwowe, to charakterystyczne struktury mające zdolność przewodzenia impulsów elektrycznych. Aby jednak móc pełnić taką funkcję, tkanka ta posiada szereg specyficznych i unikalnych cech. Niestety — wiąże się to jednak z tym, że nie odbudowuje się ona efektywnie. 

    Efektem przerwania rdzenia kręgowego jest utracenie funkcji lokomotorycznych w częściach ciała znajdujących się poniżej miejsca uszkodzenia. Przykładowo, jeśli dojdzie do niego w odcinku lędźwiowym, porażone zostaną tylne łapy. Jeśli jednak uszkodzenie będzie miało miejsce w szyjnym odcinku rdzenia kręgowego, dojdzie do niedowładu wszystkich czterech łap. 

    Wynika to z faktu, że impulsy nerwowe rozchodzą się w kierunku od mózgu poprzez rdzeń kręgowy do obwodowych części ciała, np. kończyn. Przerwanie następującej ścieżki uniemożliwia dotarcie informacji o chęci wykonania ruchu przez zwierzę. Dochodzi do częściowego paraliżu, który (w zależności od lokalizacji uszkodzenia) obejmuje różne obszary ciała. 

    Przerwanie rdzenia kręgowego można uznać z wysokim prawdopodobieństwem za nieodwracalne, przynajmniej w przypadku weterynarii. Medycyna człowieka wciąż poszukuje rozwiązań mogących wspomagać regenerację rdzenia. Znane są przypadki pacjentów, u których połączenie rehabilitacji i odpowiedniej farmakoterapii umożliwiło odzyskanie sprawności. Dla medycyny weterynaryjnej jest to jednak przyszłość, a nie teraźniejszość. Należy więc poszukiwać rozwiązań, które doraźnie polepszą jakość życia pupili z niepełnosprawnością. 

    Oto kilka przyczyn, dla których pies może potrzebować wózka:

    1. Uszkodzenia stawów i kości: choroby kości i stawów mogą sprawić, że pies ma trudności z poruszaniem się lub bólem, co może wymagać wsparcia w postaci wózka.

    2. Paraliż: Jeśli pies doznał urazu rdzenia kręgowego lub ma inne neurologiczne problemy, może stracić zdolność do poruszania się i będzie potrzebował wózka, aby zachować mobilność.

    3. Zwyrodnienia: Zwyrodnienia stawów lub dysplazja stawów biodrowych mogą prowadzić do bólu i trudności w poruszaniu się, co wymaga wsparcia w postaci wózka.

    4. Niedowład mięśni: Niekiedy psy mogą mieć problemy z niedowładem mięśni, co może prowadzić do trudności w poruszaniu się i konieczności korzystania z wózka.

    5. Amputacja kończyny: Po amputacji jednej z kończyn, pies może potrzebować wózka, aby zachować równowagę i mobilność.

    6. Starość: Wraz z wiekiem psy mogą cierpieć na choroby zwyrodnieniowe, które prowadzą do utraty sprawności ruchowej i wymagają wsparcia w postaci wózka.

    7. Zaburzenia neurologiczne: Zaburzenia neurologiczne, takie jak epilepsja lub inne schorzenia, mogą prowadzić do trudności w poruszaniu się, co może wymagać wózka dla psa.

    8. Choroby mięśni: Choroby mięśniowe mogą prowadzić do osłabienia mięśni i trudności w poruszaniu się, co wymaga wsparcia w postaci wózka.

    9. Choroby przewlekłe: Choroby przewlekłe, takie jak zapalenie stawów czy choroba zwyrodnieniowa stawów, mogą prowadzić do bólu i trudności w poruszaniu się, co może być ulgą dla psa korzystanie z wózka.

    Jak wózek inwalidzki poprawia jakość życia psa? 

    Paraliż u zwierząt stanowi niemały problem zarówno dla pupila, jak i jego właściciela. Utrata samodzielności przez psa powoduje u niego frustrację ze względu na fakt, że nie może on pożytkować swojej energii na aktywność fizyczną. Jest to o tyle smutne, że zwierzak nie ma świadomości tego, dlaczego z dnia na dzień utracił możliwość poruszania się na czterech łapach. 

    Drugą stroną problemu jest perspektywa właściciela, który od teraz musi przeorganizować całe swoje życie, aby pomóc pupilowi. Nie jest to aż tak problematyczne w przypadku małych ras, natomiast posiadacze dużych psów cierpiących na porażenie kończyn mogą mieć niemały problem z transportowaniem swojego zwierzęcia. 

    Niestety, ale do momentu upowszechnienia się wózków inwalidzkich, paraliż, nawet częściowy, ze względu na swoją uciążliwość stawał się niejednokrotnie powodem do eutanazji. Brak możliwości leczenia i alternatyw zmuszał właścicieli do skrajnych decyzji. 

    Całe szczęście w dzisiejszych czasach widok psa na wózku inwalidzkim nie kojarzy się już z fanaberią, a standardem poprawy jakości życia pupila

    Na co zwrócić uwagę, kupując wózek inwalidzki dla psa? 

    Wózek inwalidzki dla psa stanowi zazwyczaj konstrukcję z uprzęży i lekkiego aluminium. Posiada dwa koła, przypominające te od roweru, które pupil ciągnie za sobą w trakcie chodu. Najkorzystniej, aby został wykonany na miarę i z uwzględnieniem potrzeb zwierzaka. Istnieją również standardowe wymiary z opcją regulacji.  

    Pupilowi zakłada się wózek poprzez zapięcie specjalnych szelek. Bardzo ważne jest, aby sparaliżowane kończyny nie dotykały podłoża w trakcie użytkowania sprzętu. Może to doprowadzić do podrażnienia tkanek, powstania ran i wtórnych zakażeń

    Należy zwrócić uwagą na to, czy elementy wózka nie naciskają zbyt mocno na ciało zwierzaka. Może to wynikać ze zbyt małego lub źle dobranego rozmiaru albo nieodpowiedniej konstrukcji. Trzeba pamiętać o tym, że od momentu zakupu nasz pupil będzie użytkował dany wózek inwalidzki przez bardzo długi czas, dlatego dopuszczenie do przewlekłego niedokrwienia tkanek wywołanego przez ucisk może doprowadzić do powstania odleżyn, a nawet martwicy! 

    Aby temu zapobiec, przed zakupem gotowego wózka należy bezwzględnie dokonać przymiarki, a najlepiej wypróbować dany sprzęt przez jakiś czas

    Warto też zwrócić uwagę na stopień amortyzacji, jaki posiadają koła. Zwierzak po założeniu mu wózka powinien móc przemieszczać się po różnych nawierzchniach, nie zawsze równych. Źle zamortyzowany sprzęt będzie wywoływał wstrząsy stanowiące dla psa niemały dyskomfort. To podobny mechanizm do tego stosowanego w samochodach. Jazda autem z uszkodzonymi amortyzatorami nie należy do przyjemnych. 

    Oczywiście, najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest zakup mechanizmu wykonanego pod wymiar naszego pupila. W tym celu należy bardzo skrupulatnie podejść do zmierzenia swojego psa. Musimy dowiedzieć się, jakich parametrów oczekuje od nas producent, a następnie przy pomocy centymetra krawieckiego przystąpić do pomiarów. Jak do każdej czynności wykonywanej przy zwierzętach, należy podejść do tego spokojnie i z dozą cierpliwości. Rekomenduje się wykonanie nawet kilku pomiarów, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia błędu. Sporym ułatwieniem będzie wykonanie tego w dwie osoby tak, aby jedna z nich trzymała zwierzaka w pozycji stojącej, a druga mierzyła. 

    Ile kosztuje wózek inwalidzki dla psa? 

    Ceny wózków inwalidzkich dla psów wahają się w zależności od tego, czy mamy do czynienia ze sprzętem używanym, czy nowym. Ceny przedmiotów "z drugiej ręki" zaczynają się już od 200 zł. Jeśli jednak chcemy zakupić nowy wózek wykonany na miarę, musimy liczyć się z kosztem rzędu 600-1500 zł

    Wózki inwalidzkie dla psów - przełom w poprawie jakości życia 

    Wózki rehabilitacyjno-inwalidzkie to idealna odpowiedź na potrzeby właścicieli psów z paraliżem. Przyczyniają się do znacznego polepszenia jakości życia zwierzaków. Same w sobie stanowią również element rehabilitacyjny, bowiem umożliwiają psu aktywność fizyczną, która bez wózka byłaby nie do osiągnięcia. Zapobiegają także zanikom mięśniowym, które towarzyszą stagnacji wynikającej z niepełnosprawności. 

    Należy pamiętać o tym, że wózek powinien być dobrze dopasowany do wymiarów zwierzaka. Za mały sprzęt może doprowadzić do fatalnych w skutkach ucisków, a za duży - spadać

    Poniesienie jednorazowego, wysokiego kosztu zakupu wózka inwalidzkiego dla psa jest zdecydowanie warte znacznej poprawy jakości życia niepełnosprawnego pupila

    Bibliografia
    1. "Leczenie pourazowych uszkodzeń rdzenia kręgowego", P. J. Dickinson, Magazyn weterynaryjny, 2012/11 
    2. "Rehabilitacja w chorobach rdzenia kręgowego po wypadnięciu krążka międzykręgowego u psów", A. Kaniewska, A. Bocheńska; Magazyn Weterynaryjny, 2013/11 

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.