Pielęgnacja sierści i skóry psa, jakkolwiek bardzo ważna, nie wymaga częstych kąpieli. Mimo że szampony do mycia okrywy włosowej psa są przystosowane do parametrów jego skóry, zwłaszcza jej pH, zbyt częste ich stosowanie pozbawia skórę ochronnej warstwy lipidowej. Niekiedy jednak kąpiel jest niezbędna, np. w sytuacji, kiedy pies wytarza się w nieczystościach.
Spis treści
Ranking najlepszych szamponów w czerwcu 2024 roku
1. Bjo Dog Shampoo – wyprodukowany na bazie ekstraktów roślinnych, z dodatkiem kompleksu aminokwasów, odżywiających cebulki włosowe. Szampon o neutralnym pH, przeznaczony jest dla każdego typu sierści, tak psów dorosłych, jak i szczeniąt. Roślinna formuła sprawia, że jest delikatny i nie podrażnia nawet bardzo wrażliwej skóry. Jest też bardzo wydajny. Do opakowania o pojemności 500 ml dołączony jest dozownik ułatwiający nakładanie szamponu na sierść nawet bardzo ruchliwego psa.
2. Tous Pelages (prod. Hery Labo) – uniwersalny szampon, przeznaczony dla każdej sierści. Zawiera ekstrakt z kwiatów akacji, mający właściwości kojące dla skóry i łagodzące miejscowe stany zapalne. Mimo uniwersalnego przeznaczenia, niezalecany raczej dla psów o szorstkiej sierści, ponieważ dość wyraźnie ją zmiękcza. Opakowanie o pojemności 200 ml.
3. Pet Head – szampon wraz z odżywką (2 w 1) – z zawartością aloesu, jojoby, białka roślinnego i olejów: kokosowego i arganowego. Ma wyraźny zapach brzoskwini. Jest to szampon o doskonałych własnościach myjących i odżywczych, nabłyszcza sierść i poprawia jej kondycję. Jego mankamentem jest konieczność odczekania pewnego czasu (kilku minut) po namydleniu psa, co może być kłopotliwe w przypadku niespokojnych lub nielubiących kąpieli czworonogów.
4. Espree Silky Show Shampoo – szampon przeznaczony dla psów długowłosych, w szczególności wystawowych. Długa sierść po zastosowaniu tego szamponu łatwo daje się rozczesywać dzięki zawartości specjalnej substancji myjącej z funkcją balsamu. Doskonale nadaje się dla takich ras jak shih tzu, pekińczyk, yorkshire terrier czy lhasa apso.
5. Poliderm – szampon leczniczy dla psów. Przeznaczony jest dla zwierząt ze skłonnościami do łupieżu, różnego rodzaju dermatoz, zakażeń grzybiczych, itp. Ma właściwości łagodzące świąd. Jest to środek silnie działający, dlatego jego dostępność jest ograniczona; można go kupić w lecznicach weterynaryjnych, ewentualnie w sklepach specjalistycznych. Powinien być stosowany pod nadzorem lekarza weterynarii.
6. Tearless Shampoo (prod. Professional Pet Products) – łagodny szampon, przeznaczony generalnie dla szczeniąt, ale sprawdza się też u psów dorosłych o wrażliwej skórze. Preparat jest silnie skoncentrowany i konieczne jest jego rozcieńczenie przed użyciem w proporcji podanej na opakowaniu. W przypadku silnych zabrudzeń niezbędne jest powtórzenie mycia, ponieważ szampon ten zawiera słabsze substancje myjące, niż większość innych szamponów.
7. Animology Flea & Tick Shampoo – szampon odstraszający insekty, głównie pchły i kleszcze. Wyprodukowany na bazie olejków: neem – odstraszającego pasożyty zewnętrzne i pielęgnujący sierść, oraz herbacianego – działającego przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Zawiera łagodne substancje myjące, dobrze oczyszczające skórę i sierść, oszczędzające ochronną warstwę lipidową i neutralizujące przykre zapachy. Ponadto zawiera prowitaminę B5, działającą nawilżająco i wzmacniająco na włos. Łatwy do spłukiwania. Można go stosować u psów dorosłych i szczeniąt powyżej 6 tygodni życia.
Dobry szampon dla psa powinien uwzględniać indywidualne potrzeby skóry i sierści. Preparaty hipoalergiczne bez sztucznych barwników i zapachów mogą być szczególnie przydatne u psów z wrażliwą skórą lub alergiami.
Dr. Laura Feldman (US) Lekarka weterynarii, specjalistka ds. dermatologii zwierzątJakie cechy charakteryzują dobry szampon dla psa?
Dobrze dobrany szampon dla psa powinien być efektywny – łatwo czyścić wszelkie zabrudzenia, pielęgnować sierść i skórę, a jednocześnie być preparatem wydajnym, łatwym w aplikacji i w spłukiwaniu, w poręcznym opakowaniu i o rozsądnej cenie. Oferta na rynku jest bardzo szeroka, choć kosmetyków myjących, posiadających wszystkie wymienione cechy, jest niewiele. Wybierając szampon dla psa trzeba też uwzględnić gatunek sierści (krótka, gładka, lokowata, długa, szorstka, itd.), a w przypadku niektórych ras psów – także umaszczenie, np. specjalny szampon dla psów białych. Ważne jest też, czy pies ma problemy skórne (alergie, łupież, egzemy), jego ogólny stan zdrowia i wiek.
Szampon powinien mieć pH dostosowane do skóry psa. Nie należy kąpać psa w szamponie dla ludzi, gdyż pH skóry człowieka jest zupełnie inne i użycie „ludzkiego” szamponu może silnie podrażnić skórę zwierzęcia. Preparaty myjące dla psów nie mogą ponadto zawierać szkodliwych związków, jak SLS, parabeny bądź sztuczne barwniki i drażniące substancje zapachowe.
Iwona Czechowska sędzina kynologicza, hodowczyni psów, ekspertka zoocial.plŹródło: 123rf.com
Skład szamponu dla psa – jaki powinien być?
Bardzo istotny jest skład szamponu dla psów. Zasadą jest umieszczanie na etykiecie składu w kolejności od składnika, którego jest najwięcej, do tego, którego jest najmniej. Dlatego warto wybierać szampony, które na pierwszych miejscach mają składniki naturalne, jak wyciągi lub olejki roślinne. Dla psów – alergików należy kupować szampony hipoalergiczne.
Szczególnie starannie należy dobierać szampon dla szczeniaka. Powinien on być specjalnie przeznaczony dla szczeniąt, a i tak przed użyciem warto sprawdzić, jak działa on na skórę. W tym celu odrobinę preparatu nakłada się na skórę w miejscu, gdzie jest najmniej sierści, np. w pachwinie, a następnie spłukuje. Jeżeli w ciągu najbliższej doby nie pojawi się niepożądana reakcja, jak zaczerwienienie lub obrzęk, można wykąpać szczeniaka.
Suchy szampon dla psa – jak działa?
W niektórych sytuacjach przydaje się suchy szampon. Przydatny jest zwłaszcza w przypadku, kiedy pies pobrudzi się przed samą wystawą, a opiekun jest z nim już na terenie imprezy, gdzie nie ma czasu ani możliwości wykąpania psa. Suchy szampon aplikuje się na sierść, pozostawia na czas, podany na opakowaniu, a następnie wyczesuje się go gęstym grzebieniem razem z zabrudzeniem.
Podczas działania szamponu, przed wyczesaniem, pies musi być pod ścisłym nadzorem, aby nie dopuścić do wylizywania preparatu z sierści. Suchy szampon przydaje się również w zimie lub w chłodne dni, kiedy istnieje większe ryzyko przeziębienia się psa po zamoczeniu.
Iwona Czechowska sędzina kynologicza, hodowczyni psów, ekspertka zoocial.plBibliografia
- "Dermatologia psów i kotów. BSAVA", red. H.A. Jackson, R. Marsella
Brak komentarzy
Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.