Źródło: 123rf.com
  • Pies
  • Mam psa
  • Akcesoria dla psa

Kantar dla psa, czyli obroża uzdowa lub halter - czy jest bezpieczny?

Opublikowane: 13:15 Przeczytasz w: 5 min

Kantar, inaczej obroża uzdowa jest akcesorium służącym do redukowania niepożądanego ciągnięcia psa podczas chodzenia na smyczy. Ta awersyjna metoda jest praktykowana w szkoleniu psa do wyrobienia właściwego zachowania na spacerze. W pierwotnym założeniu miało służyć wyłącznie do profesjonalnych celów szkoleniowych prowadzonych przez wykwalifikowane osoby. Obecnie jednak, kantar dostępny jest dla każdego. Halter dla psa zbudowany jest z dwóch pętli wykonanych np. ze skóry lub nylonu. Pierwsza część przechodzi pod szczęką zwierzęcia, zaś pętla obejmuje pysk psa u nasady. Do haltera podpina się od spodu smycz, aby przejąć kontrolę nad psim pyskiem. To sprawia, że przy użyciu niewielkiej siły kieruje się głowę czworonoga w dowolną stronę. Krępująca pętla na pysku zmusza go do podążania za pociągnięciami smyczy w celu uniknięcia dyskomfortu.

Spis treści

    Jak prawidłowo zakładać psu kantar? 

    Założenie użytkowania haltera opiera się na nauce spokojnego chodzenia przy nodze opiekuna. Węzeł okalający pysk czworonoga zbudowany jest tak, aby przy napiętej smyczy zacisnąć się na kufie psa. Aby uniknąć bolesnego odczucia, zwierzę musi przestać ciągnąć. Niedopuszczalne jest ciągnięcie i szarpanie psa w kantarze. Poprawnie założony kantar zaciśnie się na pysku psa w chwili napięcia smyczy. Ważne jest, aby zwierzę prowadzone w kantarze miało podpięty drugi koniec smyczy do zwykłej obroży. Prowadzenie psa wyłącznie w kantarze jest zabronione, ponieważ przez cały czas zwierzę odczuwa ból, którego nie jest w stanie się pozbyć. 

    Czym skutkuje nieumiejętne używanie obroży uzdowej? 

    Aby kantar dla psa właściwie spełniał swoje funkcje, musi być wykorzystywany poprawnie. W przeciwnym razie może zrobić dużą krzywdę zwierzęciu. Podczas nagłego szarpnięcia smyczą może dojść do nadwyrężenia mięśni i ścięgien w okolicy szyi, a nawet do skręcenia karku. Ponadto, istnieje ryzyko pęknięcia lub złamania kości nosowej, a także uszkodzenia skóry na kufie psa. Praktykowanie złej techniki korzystania z obroży uzdowej może odcisnąć na pupilu również psychiczne piętno. Skutkuje to pojawieniem się niepożądanych zachowań u psa. Należą do nich stres, izolowanie się od opiekuna, brak zainteresowania spacerem czy innym psem. U wrażliwych zwierząt może pojawić się strach przed kantarem w postaci agresji lub wręcz przeciwnie – poddaniem się. Należy wiedzieć, że w momencie kontaktu z innymi zwierzętami zaleca się odpięcie haltera, aby nie utrudniać naturalnej komunikacji między czworonogami. 

    Kantar dla psa - kiedy i w jaki sposób go używać? 

    Musisz wiedzieć, że kantar, obroża zaciskowa czy kolczatka, jest w stanie spowodować u psa nieodwracalne zmiany fizyczne i psychiczne. Tego typu akcesoria powinny być stosowane wyłącznie pod fachowym okiem trenera i tylko w ostateczności. W żadnym wypadku właściciele czworonogów nie powinni stosować kantara bez wcześniejszego przeszkolenia. Halter powinien być wykorzystywany wyłącznie do nauki, nigdy na co dzień zamiast obroży. Smycz połączona z kantarem musi być odpowiedniej długości, nie za krótka i nie za długa. Niedopuszczalne jest łączenie go ze smyczą automatyczną, ponieważ grozi to wyrządzeniem zwierzęciu trwałej szkody. Absolutnie zabrania się używania tego typu sprzętu u szczeniaka, psa cierpiącego na różnego rodzaju choroby, psa seniora oraz, co ważne, zwierząt mających tendencję do wyrywania się na spacerze. Dorosłemu, ale małemu psu także nie należy zakładać kantara. Również czworonogi ze schroniska - zalęknione czy wystraszone, mogą odczuć jeszcze większy rodzaj presji stosując halter. Zwierzę należy powoli przyzwyczajać do zakładania kantara. Zapinamy go na chwilę nagradzając pupila za dobre zachowanie. Ważne jest to, że pies powinien nosić halter w połączeniu ze zwykłą obrożą lub szelkami. 

    Pies na smyczy prowadzony przez kobietę na polnej drodze

    Jak długo stosować kantar dla psa? 

    Sprzęty treningowe takie, jak halter czy szelki easy są rozwiązaniem jedynie tymczasowym i powinny być praktykowane wyłącznie do momentu, gdy zwierzę nauczy się chodzić na luźnej smyczy. Nie należy tej czynności kontynuować przez dłuższy czas, gdyż przestaje być to konieczne. Każdy pies w swoim czasie nauczy się chodzić na luźnej smyczy, jednak wymaga to wiele cierpliwości ze strony właściciela. Nauka poprawnego zachowania na spacerze trwa około 2-3 miesiące. Jeżeli jednak nie jesteśmy przekonani, co do bezpieczeństwa kantara, możemy zastosować akcesoria szkoleniowe, np. szelki easy walk. Mocujemy je na klatce piersiowej pod głową psa, w tym miejscu mocujemy także obrożę. Jeśli podczas spaceru dochodzi do szarpania się zwierzęcia, następuje zaciśnięcie się szelek, powodując tym samym uczucie dyskomfortu. Tego typu sprzęt można stosować nawet u szczeniąt. 

    Czy kantar jest odpowiedni dla twojego psa? 

    Warto przeanalizować, czy kantar jest w pełni bezpieczny dla twojego pupila. Być może twój pies wcale go nie potrzebuje, a wystarczy jedynie cierpliwość i konsekwencja, aby spacery stanowiły przyjemność dla obu stron. Pamiętaj, że obroża uzdowa to tylko ostateczność i w żadnym wypadku nie należy używać kantara przez dłuższy czas. 

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

    Nasi eksperci