Czy karmienie kota latem powinno przebiegać inaczej niż w czasie innych pór roku? O czym trzeba pamiętać przygotowując posiłki w upale? Sprawdź to w dalszej części artykułu.
Spis treści
Koty to ciepłolubne zwierzaki, jednak nawet w ich przypadku bardzo wysokie temperatury mogą poważnie dać się we znaki. Niektóre mruczki w upały jedzą znacznie mniej. Warto jednak pamiętać, że układ pokarmowy tych zwierząt jest bardzo delikatny i wszystkie gwałtowne zmiany mogą spowodować problemy trawienne. Czym więc karmić kota w trakcie letnich upałów? Jakich zmian warto dokonać? Podpowiadamy!
Koty a upały – objawy przegrzania
Koty, szczególnie te niewychodzące, nie są szczególnie narażone na udar cieplny czy poważne przegrzanie. Kiedy temperatury wzrastają warto jednak zachować czujność i zwrócić szczególną uwagę na potencjalnie niepokojące objawy. Przegrzanie może być groźne dla zdrowia zwierzęcia i może prowadzić do udaru cieplnego lub innych poważnych problemów. Oto kilka objawów przegrzania u kotów:
-
Wzmożone dyszenie i ciężki oddech — jeśli kot oddycha szybko i głośno, może to być oznaką, że ma problem z regulacją temperatury ciała.
-
Osłabienie i letarg — koty przegrzane mogą wykazywać oznaki apatii, osłabienia i spowolnienia. Mogą sprawiać wrażenie mniej aktywnych niż zwykle.
-
Zmiany w zachowaniu — przegrzane koty mogą wykazywać zmiany w zachowaniu, takie jak nadmierna drażliwość, niepokój lub dezorientację.
-
Wymioty i biegunka — w przypadku przegrzania kot może wykazywać objawy ze strony układu pokarmowego, takie jak wymioty lub biegunka.
-
Gorąca, sucha skóra — jeśli skóra zwierzęcia jest gorąca i sucha, może to wskazywać na problem.
Jeśli zauważysz u swojego kota wymienione wyżej symptomy, koniecznie podejmij jak najszybsze próby zbicia temperatury jego ciała. Możliwe, że konieczna będzie wizyta u lekarza weterynarii. Co można zrobić samodzielnie?
-
Przenieś kota do chłodniejszego miejsca i unikaj bezpośredniego nasłonecznienia.
-
Zapewnij kotu dostęp do świeżej wody pitnej.
-
Możesz zwilżyć delikatnie futro twojego kota wodą, aby pomóc mu schłodzić ciało.
Jeśli obserwujesz nasilenie objawów przegrzania lub jeśli stan zwierzaka się nie poprawia, skonsultuj się niezwłocznie z lekarzem weterynarii.
Czy latem trzeba inaczej karmić kota?
Zapotrzebowanie na składniki odżywcze w diecie kota pozostaje takie samo niezależnie od pory roku. Co więcej, nagłe zmiany w jadłospisie (na przykład radykalne ograniczenie ilości pokarmu lub zmiana rodzaju karmy) mogą rychło doprowadzić do poważnych problemów trawiennych. Biegunka czy wymioty to dosyć typowa reakcja kociego organizmu w takich okolicznościach.
W upały koty często są mniej aktywne a ich apetyt spada. Dobrym pomysłem może więc okazać się rozbicie codziennych posiłków na kilka mniejszych porcji. Zarówno karma, jak i surowe między powinno być podawane w temperaturze pokojowej.
Mokra czy sucha karma? Czym karmić kota latem?
Koty domowe dzielą układ pokarmowy ze swoimi dzikimi przodkami. Ci wyewoluowali na pustyni, dlatego wodę przyswajają przede wszystkim z pokarmu. Podawanie suchej karmy, której poziom wilgotności oscyluje na poziomie 3-10% to prosta droga do odwodnienia, które uszkadza nerki kota.
Oczywiście suchą karmę o wiele łatwiej „obsłużyć" w czasie letnich upałów. Chrupki nie przyciągają much, nie psują się tak szybko i zdecydowanie mniej intensywnie pachną. Niestety nasz komfort nie idzie w tym wypadku w parze z dobrem zwierzęcia. Czasowe przejście na suchą karmę (bardziej przetworzoną i zazwyczaj bogatą we wzmacniacze smaku) często kończy się tym, że kociak nie chce wrócić do swoich właściwych posiłków. Ryzyko odwodnienia również znacznie wzrasta i nawet stały dostęp do świeżej wody nie jest w stanie mu zapobiec. Koty tylko w niewielkim stopniu odczuwają pragnienie. Jeżeli nie pobierają wody z pokarmu, nie są w stanie przyjąć potrzebnej ilości płynów. Latem zalecamy więc nadal stosować karmę mokrą.
Źródło: 123rf.com
Żywienie kota latem – zadbaj o nawodnienie
Zdrowy dorosły zwierzak tego gatunku w ciągu doby powinien przyjmować około 30-50 ml wody na kilogram masy ciała. Mokra karma dla kota zazwyczaj zaspokaja tę potrzebę. Nawet jeśli kot nie chce pić wody, warto zadbać o to, aby jej podaż w trakcie upałów była większa niż zwykle. Co możesz zrobić w tym celu?
- dolej wody do karmy,
- rozmieść miski z wodą w różnych miejscach mieszania (także na blatach kuchennych czy stołach),
- zapewnij kotu dostęp do bieżącej wody (rozważ zakup automatycznego poidła w formie fontanny),
- postaw miskę z wodą z daleka od misek z jedzeniem.
Pamiętaj, że w przypadku suchej karmy żadna ilość wody nie wystarczy! Z kolei dolewanie wody do chrupek niesie ryzyko zatrucia mykotoksynami. Kot jako ścisły mięsożerca jest szczególnie narażony na ich destrukcyjny wpływ na organizm. Pamiętaj, że już proste badanie krwi u kota da ci odpowiedź, czy stan organów wewnętrznych jest odpowiedni i nie wymaga zmiana diety.
Świeżość pokarmu w upał – jak o nią zadbać?
Zarówno karmienie małego kotka, jak i dorosłego kota latem może stanowić wyzwanie. Surowe mięso, czy mokra karma to posiłki, które relatywnie szybko psują się w wysokich temperaturach. W tym okresie dbałość o świeżość pokarmu powinna stać się twoim priorytetem. Jak działać?
- Zwiększ częstotliwość karmienia, ale jednocześnie rozważ podawanie małych porcji, tak aby kot miał szansę zjeść cały posiłek na raz.
- Rozważ zakup misek automatycznych z systemem chłodzenia. Są szczególnie przydatne w momencie, kiedy przez kilka godzin z rzędu nie ma cię w domu.
- Myj miski po każdym posiłku.
- Jeśli kot zostawi trochę karmy w misce, jak najszybciej schowaj ją do lodówki. Przed ponownym podaniem możesz dolać do niej ciepłej wody lub delikatnie podgrzać karmę w kuchence mikrofalowej.
Na przestrzeni wielu tysięcy lat rozwój kota doprowadził do tego, że zwierzęta są bardzo wyczulone na nieświeży pokarm, dlatego w większości przypadków po prostu go nie zjedzą. Warto jednak pamiętać, że to opiekun jest odpowiedzialny za zdrowie i bezpieczeństwo swojego zwierzaka. Niezależnie od tego, czy podajesz karmę suchą czy mokrą, nie powinna ona stać długo w misce, szczególnie w trakcie upałów.
Podsumowanie
Zmiana diety kota w okresie letnim nie jest konieczna. Warto jednak zadbać większą podaż wody i zdecydować się na większą częstotliwość karmienia na rzecz mniejszych porcji. Zdrowy dorosły kot, który nie jest narażony na długotrwały pobyt na słońcu, nie powinien mieć problemów z przegrzewaniem się podczas upałów. Mimo wszystko lekka modyfikacja sposobu karmienia może ułatwić mu przejście przez najgorętsze dni.
Brak komentarzy
Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.