Źródło: 123rf.com
  • Kot
  • Żywienie
  • Porady żywieniowe

Jak karmić kota? Poradnik dotyczący kociej diety

Opublikowane: 14:00 Przeczytasz w: 11 min

Co powinien jeść kot domowy? Ile razy dziennie powinno się karmić kota? Zalecenia żywieniowe dla kotów zostały opracowane przez FEDIAF (Europejską Federację Producentów Karmy dla Zwierząt Domowych). Zawierają informacje dotyczące minimalnej i maksymalnej zawartości składników odżywczych. Ze względu na indywidualne różnice w trawieniu i wchłanianiu składników odżywczych należy obserwować kondycję i zachowanie zwierzęcia, ponieważ nawet wysokiej jakości gotowa karma może nie być w pełni odpowiednia, a dieta kota wymaga modyfikacji.

Spis treści

    Co powinien jeść kot domowy?

    Oto najważniejsze grupy produktów, które powinny być obecne w kociej diecie, niezależnie od tego, czy wybierasz mokrą, czy suchą karmę dla kota

    Białko w kociej diecie

    Zapotrzebowanie na białko u kotów jest wyższe niż u psów. Bardzo istotna jest jego odpowiednia strawność (powyżej 80%) oraz zbilansowana zawartość aminokwasów, z czego najważniejsze to arginina, metionina, tryptofan i lizyna. W przypadku kotów dorosłych białko powinno stanowić minimalnie 25 g/100 g suchej masy (s.m.) karmy, a w okresie wzrostu oraz ciąży oraz laktacji to odpowiednio 28 g/100 g s.m. i 30 g/100 g s.m. Pamiętajmy, że ilość składników nie jest równoznaczna z ich dobrą jakością.

    Niedobór tauryny w kociej diecie

    Tauryna jest aminokwasem niebiałkowym, który uczestniczy w procesach metabolicznych. Ten aminokwas odgrywa ważna rolę w tworzeniu soli kwasów żółciowych, wpływa na funkcję serca, siatkówki i pełni funkcję neuroprzekaźnika. W tuszkach gryzoni i ptaków zawartość tauryny jest najwyższa w porównaniu do innego źródła białka zwierzęcego. Niedobór tego związku powoduje zaburzenia widzenia, pracy serca oraz wchłanialności witamin, tłuszczy i negatywnie oddziałuje na układ rozrodczy. Sucha oraz mokra karma gotowa zawierają dodatek tauryny zgodny z zapotrzebowaniem.

    Tłuszcze w kociej diecie

    Tłuszcz jest najbardziej kalorycznym składnikiem pokarmowym, dlatego warto zwrócić uwagę na jego ilość w pożywieniu. Jego minimalna zawartość w karmie bytowej to 9 g/100 g s.m. Istotna jest zawartość kwasów tłuszczowych omega-3 i -6. Wielonienasycone kwasy tłuszczowe EPA i DHA (eikozapentaenowy i dokozaheksaenowy) to antyoksydanty, czyli posiadają właściwości przeciwzapalne. Tłuszcze są łatwostrawne, to dobre źródło energii oraz są niezbędne przy wchłanianiu witamin A,D, E i K.

    Naturalne instynkty kota

    Koty są małymi drapieżnikami, które posiadają wszystkie niezbędne cechy do zapewnienia sobie pożywienia w naturalnych warunkach. Badania i obserwacje kotów wykazały, że wiele z nich woli zdobywać pokarm niż go otrzymywać. Fenomen wynika z zaspokajania kocich potrzeb, takich jak eksploracja, poszukiwanie i łowienie. Wiele kotów wychodzących lub wolnożyjących zjada od 8 do 16 posiłków na dobę.

    Średnia wartość kaloryczna myszy to 30 kilokalorii, dlatego kot musi zjadać wiele posiłków, by uzupełnić straty energii podczas polowania. Karmienie kota niewychodzącego wymaga często od opiekuna urozmaicenia środowiska domowego i więcej interakcji.

    Jagoda Bulińska lekarka weterynarii, ekspertka zoocial.pl

    1223rf

    Dieta domowa dla kota

    Najbezpieczniejszym wyborem jest konsultacja ze specjalistą żywienia zwierząt, by odpowiednio skomponować składniki odżywcze, mineralne i wartość energetyczną dla naszego pupila. Dużą zaletą diety barf lub innej, składającej się z wilgotnego pokarmu, jest większe spożycie wody przez kota. Jest to profilaktyka lub wspomaganie leczenia chorób układu moczowego. Jednak właściciele, którzy nie mają czasu i możliwości przygotowywać i przechowywać jedzenia w odpowiednich warunkach, warto by zdecydowali się na gotową pełnoporcjową karmę suchą lub mokrą.

    Dieta barf dla kota

    Dieta bazująca na mięsie, podrobach, jajach, rybach i dodatku warzyw, owoców i ziaren jest zbliżonym składem do jadłospisu czworonogów wolnożyjących. Koty często dostają tuszki w całości lub podzielone na fragmenty razem z sierścią, kośćmi. Właściwa zawartość składników odżywczych jest obliczona i ma odpowiadać zapotrzebowaniu danego zwierzęcia, zwracając uwagę na jego kondycję, wiek i choroby towarzyszące. Dieta domowa jest układana przez specjalistów żywienia. Brak wiedzy i doświadczenia w temacie mogą tylko zaszkodzić naszemu pupilowi. Bazując na diecie składającej się z surowego mięsa dla kota, warto zastanowić się, gdzie możemy zakupić dobrej jakości produkty oraz czy mamy możliwość przechowywania w lodówce, zamrażalniku.

    Dieta wegańska dla kota

    Ze względu na tryb życia, budowę przewodu pokarmowego oraz zapotrzebowanie na składniki odżywcze, koty są bezwzględnymi mięsożercami i diety wegańskie są odradzane. Dieta wegańska bazuje na składnikach pochodzenia roślinnego. Koty mają marginalne zapotrzebowanie na węglowodany i ich obecność w diecie jest opcjonalna. Karmienie kota wyłączając produkty pochodzenia zwierzęcego, jest obciążone dużym ryzykiem niedoborów i w konsekwencji rozwojem chorób na tle metabolicznym.

    Karma dla kota po sterylizacji

    Wielu właścicieli staje przed dylematem, czym karmić kota po zabiegu sterylizacji lub kastracji. Ze względu na zalecone ograniczenie spożywanej energii, pokarm powinien zawierać niższą zawartość tłuszczu oraz łatwostrawne białko. Większa ilość włókna surowego, szczególnie dotyczy to suchej karmy, ma za zadanie zapewnić szybsze i na dłużej odczucie sytości, co pozwala zmniejszyć objętość i kaloryczność posiłku. Dodatek l-karnityny pomaga w uzyskaniu energii z tkanki tłuszczowej oraz chroni przed utratą masy mięśniowej wskutek spadku aktywności fizycznej oraz zmianami związanymi z wiekiem. Antyoksydanty zmniejszają negatywny wpływ czynników prozapalnych, których uwalnianie jest stymulowane przez związki aktywne hormonalnie pochodzące z tkanki tłuszczowej. Profilaktyka otyłości u mruczków polega na wyborze komercyjnej lub domowej diety, zadbaniu o aktywność fizyczną i dobre samopoczucie pupila.

    Ile razy dziennie powinno się karmić kota?

    Jak często karmić kota? Każdy koci organizm będzie lepiej funkcjonował w schemacie częstych i małych posiłków, niezależnie czy jest to karma sucha, półwilgotna czy mokra. Na opakowaniu znajdują tabele żywieniowe, z których łatwo odczytać zalecaną dzienną ilość karmy. Zawsze sucha karma zawiera wyższą koncentrację energii, dlatego podajemy jej mniej niż pożywienia mokrego w postaci gotowej karmy z puszki lub diety barf dla kota.

    Odmierzona dobowa porcja karmy pozwala kontrolować spożycie niezbędnych składników odżywczych i ilości energii. Każda przekąska to dodatkowe kalorie, także suszone mięso, stąd dokarmianie poza posiłkami nie może wynosić więcej niż 10 % zalecanej dziennej porcji energii.

    Jagoda Bulińska lekarka weterynarii, ekspertka zoocial.pl

    Ile powinien jeść kot -- tabela

    Oto przybliżona tabela ilości dziennego jedzenia dla kota dorosłego:

    • Karma sucha: Około 20-30 gramów na kilogram masy ciała kota dziennie.
    • Karma mokra: Około 80-100 gramów na kilogram masy ciała kota dziennie.

    Należy pamiętać, że dokładna ilość jedzenia może się różnić w zależności od wieku, aktywności fizycznej, stanu zdrowia i preferencji kota. Ważne jest monitorowanie wagi kota i dostosowywanie ilości jedzenia, aby utrzymać zdrową wagę. Konsultacja z weterynarzem w celu ustalenia odpowiedniej diety dla konkretnego kota zawsze jest dobrym pomysłem.

    Przejrzyj także nasz ranking 10 najlepszych karm dla kotów

    Czy kot musi jeść w nocy?

    Koty są zwierzętami nocnymi, więc naturalnie mogą mieć skłonność do aktywności również w nocy, w tym do jedzenia. Jednak nie ma jednoznacznej reguły — niektóre koty mogą preferować jedzenie w nocy, podczas gdy inne będą bardziej aktywne dzięki regularnym posiłkom w ciągu dnia. Ważne jest zapewnienie kota regularnymi posiłkami i dostępem do świeżej wody, niezależnie od preferencji co do pory jedzenia.

    Czym karmić małego kota?

    Kocięta spożywają tylko mleko matki przez pierwsze 4 tygodnie swojego życia. W przypadku małego kotka, które pozostawiła matka, należy je karmić preparatem mlekozastępczym dla kociąt i nie wolno im podawać mleka krowiego. Kiedy nie mamy możliwości kupić preparatu, awaryjnie można podać maluszkom rozcieńczone wodą w proporcji 1:1 i podgrzane do temperatury 37-38 stopni mleko kozie. Noworodki w 1 tygodniu życia powinny być karmione co 2-2,5 godziny (również w nocy) i wypijać w sumie około 30 ml na dobę, czyli jeden posiłek maluszka to około 2-3 ml. Następnie, w 2 tygodniu życia, ilość preparatu zwiększa się prawie dwukrotnie, a częstotliwość karmienia to 7-9 posiłków na dobę. Stały pokarm można stopniowo wprowadzać około 3-4 tygodnia życia, warto wybrać na początku mokrą karmę typu weaning lub kitten. Około 6 tygodnia życia mały kociak je samodzielnie. Okres wzrostu i rozwoju organizmu trwa średnio do ukończenia 1 roku życia i do tego czasu warto stosować karmę lub dietę dla kotów rosnących. Warto stosować zalecenia producenta znajdujące się na odwrocie opakowania.

    Jak karmić kota seniora?

    Młody dorosły kot to zwierzę między 1 a 6 rokiem życia, późną dorosłością określa się mruczka w wieku 7-10 lat, seniorzy mają więcej niż 10-11 lat. Z wiekiem spada tempo metabolizmu (wyjątkiem są zmiany w wyniku nadczynności tarczycy), zdolność wchłaniania składników pokarmowych i odżywczych, wzrasta ryzyko niewydolności nerek, wątroby. Żywienie kota seniora musi uwzględniać schorzenia towarzyszące i powinno być skonsultowane z lekarzem weterynarii. Bardzo często jedzenie jest elementem terapii i bez zbilansowanej diety, kot nie będzie lepiej funkcjonował. Zmieniające się potrzeby żywieniowe zostały uwzględnione przez producentów, dostępne są karmy przeznaczone dla danego przedziału wiekowego. Pożywienie dla seniora zawiera składniki o wyższej strawności, co przyczynia się do lepszej dostępności energii, wolniejszej utraty masy mięśniowej oraz wspomaga pracę stawów i układu nerwowego, krążenia.

    Młode kocięta wymagają karmienia preparatami mlekozastępczymi, ponieważ mleko krowie nie zaspokaja ich potrzeb i może powodować biegunki. Podawanie preparatu co 2-2,5 godziny jest kluczowe, zwłaszcza w pierwszym tygodniu życia.

    Dr. Linda Coleman (USA) Lekarka weterynarii, specjalistka ds. żywienia małych zwierząt

    Czy koty piją mleko?

    Temat żywienia kota nieodłącznie kojarzony jest z miseczką mleka, upolowaną myszką albo zdobycznym kawałkiem ryby. Mleko dzięki zawartości tłuszczu i cukru mlecznego jest smaczne i często bardziej atrakcyjne niż woda. Jednak dla młodych i dorosłych kotów krowie lub kozie mleko jest odradzane. Laktoza, czyli mleczny cukier oraz białko mleka po procesie pasteryzacji może powodować zaburzenia przewodu pokarmowego, a w dalszej konsekwencji nawracające zapalenia przewodu pokarmowego, objawiające się spadkiem wagi, wymiotami, biegunkami i osłabieniem.

    Ile wody powinien wypijać kot?

    Średnie zapotrzebowanie na płyny u zdrowego, dorosłego kota to 40-60 ml/kg m.c./dobę. Karma półwilgotna i wilgotna posiada wysoką wilgotność, dlatego w znacznym stopniu zaspokaja pragnienie. Starsze koty wypijają mniej wody, która wpływa na filtrację układu moczowego i wydalanie produktów przemiany materii. Należy pamiętać o dostępie do świeżej wody dla pupila. Można do każdego posiłku dodać dwie, trzy łyżki wody. Koty często piją także z konewek, podstawek do kwiatów, bezpośrednio z kranu. Gotowa karma sucha ma niską wilgotność, dlatego decydując się tylko na nią, warto zadbać o dostęp do świeżej wody.

    Co robić, kiedy nasz kot nie chce jeść?

    Zmniejszenie lub brak apetytu u kota dorosłego jest objawem, którego nie można lekceważyć. Niejedzenie może wiązać się z stanem zapalnym toczącym w organizmie, gorączką, schorzeniami jamy ustnej, przewodu pokarmowego, układu moczowego lub wynikać z bólu. Brak apetytu przez 3 dni może spowodować poważne zmiany w funkcjonowaniu wątroby, szczególnie u otyłych kotów. Zmiana karmy i odkładnie w czasie wizyty u lekarza weterynarii najczęściej pogarsza stan.

    Bibliografia
    1. Delgado M, Dantas LMS. Feeding Cats for Optimal Mental and Behavioral Well-Being. Vet Clin North Am Small Anim Pract. 2020 Sep;50(5):939-953. doi: 10.1016/j.cvsm.2020.05.003. Epub 2020 Jul 8. PMID: 32653265; PMCID: PMC7415653;
    2. Jennifer A Larsen J. A., Risk of obesity in the neutered cat, Journal of Feline Medicine and Surgery201619:8,779-783.

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

    Nasi eksperci