Koty zostały udomowione znacznie później niż psy. Z tego względu ich zachowania żywieniowe są bardziej zbliżone do dzikich przodków. Znajomość szczególnych cech i wymagań żywieniowych twojego kota jest niezbędna do ustalenia zbilansowanej diety i częstotliwości karmienia. Mimo tego, że zarówno psy, jak i koty, należą do jednego rzędu - Carnivora, różnią się nie tylko pod względem metabolicznym i anatomicznym, ale również sposobem zdobywania i pobierania pokarmu. Przodkiem kota domowego był dziki kot afrykański Felis lybica, którego posiłki składały się głównie z małych gryzoni wielkości dzisiejszych myszy. Z tego powodu zwierzęta te nie są przystosowane do zjadania dużych porcji. Dziki przodek był zwierzęciem żyjącym i polującym samotnie, który zjadał swoją zdobycz bezpośrednio po upolowaniu, bez konkurencji z innymi o pokarm. Dlatego też współcześnie żyjące koty domowe pobierają pokarm powoli, a mając do niego stały dostęp, zjadają kilka do kilkunastu posiłków w ciągu doby. Są one w stanie dostosować się do poszczególnych systemów żywienia, a ich wybór zależy od: trybu życia właściciela, liczby zwierząt w domu oraz, co najważniejsze - akceptacji przez kota konkretnej formy karmienia.
Spis treści
Dwa główne systemy żywienia kotów to:
-
żywienie z wolnym dostępem do pokarmu (łac. ad libitum),
-
żywienie z kontrolowanym czasem podawania pokarmu.
Żywienie ad libitum polega na podawaniu karmy w takiej ilości, aby kot mógł ją stale pobierać. Kot powinien jeść w tym układzie o dowolnej porze dnia i nocy, gdy tylko poczuje głód. System ten wydaje się bardzo korzystny, szczególnie podczas naszej nieobecności, ale pod warunkiem, że kot jest w stanie samodzielnie kontrolować ilość pobieranej energii i składników pokarmowych, dlatego nie sprawdzi się on w przypadku każdego kota. Należy pamiętać, że konieczne jest monitorowanie ilości zjadanego pokarmu, np. w ciągu doby, oraz masy ciała zwierzęcia. Do wad systemu żywienia ad libitum niewątpliwie należy brak kontroli nad tym, jaką liczbę kalorii pupil pobiera w ciągu doby. Kot to drapieżnik, który jest naturalnie nastawiony na zdobywanie pokarmu. Jeśli prowadzi on mało aktywny tryb życia i otrzymuje smaczny pokarm kompletny - ryzyko rozwinięcia otyłości jest naprawdę duże. Gdy stały dostęp do karmy ma kilka zwierząt trzymanych w jednym domu, brak łaknienia lub żarłoczność jednego z nich często pozostaje niezauważona, aż do momentu, w którym pojawią się inne objawy kliniczne.
Żywienie z kontrolowaną wielkością posiłków sprawdza się szczególnie w przypadku kotów otyłych, które potrzebują mniej kalorii w swojej diecie. Dzięki temu systemowi można ściśle monitorować ilość karmy, jaką dostaje zwierzak. Jego posiłki powinny być podzielone na co najmniej cztery porcje, dlatego układ ten wymaga czasu i zaangażowania ze strony właściciela. W tym przypadku możemy wykorzystać zarówno suchą, jak i mokrą karmę.
Zaletą tego systemu żywienia jest fakt, że można relatywnie szybko reagować na wszelkie zaburzenia. Okazuje się on korzystny również ze względu na poprawę relacji opiekuna ze zwierzęciem, poprzez kilkakrotne podawanie suchej lub mokrej karmy w ciągu dnia. Kalorie dostarczane wraz z karmą mogą być ściśle kontrolowane, dzięki czemu właściciel ma pewność, że nie przekarmia swojego kota.
Paulina Konieczna lekarka weterynarii, ekspertka zoocial.plŹródło: 123rf.com
Ile powinien jeść kot domowy?
Jak karmić kota? Ze względu na rozwój i przyrost masy ciała, młode koty wykazują znacznie większe zapotrzebowanie kaloryczne niż starsze. Tym samym dieta kotów-seniorów powinna zawierać odmienną ilość poszczególnych składników odżywczych. Uznaje się, że kot około 7-8 roku życia jest już zwierzęciem starszym, a osobnikiem geriatrycznym staje się około 10-12 roku życia. Wraz z wiekiem obserwuje się naturalny spadek aktywności zwierzęcia i tym samym zmniejsza się jego dzienne zapotrzebowanie energetyczne.
System żywienia kota w zależności od rodzaju karmy
Bezwzględną zaletą suchej karmy jest możliwość pozostawienia jej w misce podczas nieobecności opiekuna bez ryzyka zepsucia. Koty z natury bardzo silnie zagęszczają mocz, a zatem jedzenie wyłącznie suchego pokarmu, bez odpowiedniego nawadniania, może prowadzić do chorób dolnych dróg moczowych. Należy więc pamiętać o konieczności wypijania przez kota dziennej dawki wody. Sucha karma pozwala na wykorzystanie u pupila wspomnianego już wcześniej systemu żywienia "do woli". Warto jednak określić wcześniej jego zapotrzebowanie kaloryczne na podstawie masy ciała, aby nie dopuścić do przekarmienia kota.
Dowiedz się także, czy kot może jeść ryż.
Na pewnych etapach życia zwierzęta mogą preferować mokry pokarm, na przykład starsze koty lub kocięta odstawione od piersi. W takich sytuacjach dobrze sprawdzi się wykorzystanie mokrej karmy pełnoporcjowej. Przy tym rodzaju diety koty mają tendencję do jedzenia więcej za jednym podejściem do miski. Mokra karma ma około 70-80% zawartości wody, dzięki czemu dostarcza dodatkowej ilości płynu w diecie. Najlepiej podawać ją w temperaturze pokojowej, aby zapewnić swojemu kotu pełną smakowitość danej porcji. Wiedza o tym, ile mokrej karmy powinien jeść kot w zależności od jego wieku i aktywności, pozwoli na uniknięcie problemów z wagą. Tę informację można znaleźć na każdym opakowaniu karmy.
Mieszany model żywienia kota uwzględnia wykorzystanie zarówno karmy mokrej, jak i suchej. Należy jednak pamiętać, aby dzienna dawka pokarmu nie została przekroczona. W tym systemie sucha karma może być obecna w misce kota podczas twojej nieobecności, a karma mokra podawana w celu urozmaicenia jego diety.
Paulina Konieczna lekarka weterynarii, ekspertka zoocial.plJak obliczyć ilość karmy dla kota?
Aby obliczyć ilość karmy dla kota, należy wziąć pod uwagę kilka czynników:
- Waga kota - im cięższy kot, tym więcej jedzenia potrzebuje.
- Wiek kota - kocięta, dorosłe i starsze koty mają różne zapotrzebowania kaloryczne.
- Poziom aktywności - aktywne koty potrzebują więcej kalorii niż koty siedzące.
- Typ karmy - różne karmy mają różną gęstość kaloryczną i zalecenia dotyczące porcji.
- Stan zdrowia - koty z pewnymi schorzeniami mogą mieć specyficzne wymagania dietetyczne.
- Zalecenia producenta - zawsze sprawdzaj tabelę dawkowania na opakowaniu karmy.
- Konsultacja z weterynarzem - warto skonsultować się z weterynarzem, aby dostosować dietę do indywidualnych potrzeb kota.
Ile powinien jeść kot w ciągu dnia?
Odpowiedź na to pytanie jest istotna w przypadku systemu żywienia z kontrolowanym czasem podawania pokarmu. W ciągu dnia i nocy koty mogą podchodzić do miski nawet 9-16 razy, ale co ciekawe, zawsze pobierają ilość karmy mającą wartość energetyczną około 23 kcal. Kot powinien jeść co najmniej cztery porcje mokrego jedzenia dziennie. Taka sama zasada obowiązuje przy żywieniu suchą karmą. Im więcej porcji jedzenia dostanie kot w ciągu dnia, tym lepiej, z zachowaniem ostrożności przy tym, aby nie przekroczyć jego dziennego zapotrzebowania energetycznego.
Poznaj 10 ciekawostek o kotach.
Dostosowanie ilości karmy dla kota wymaga analizy jego wagi, wieku i aktywności fizycznej. Odpowiednie dawkowanie karmy zapewnia zrównoważoną ilość składników odżywczych i zapobiega problemom zdrowotnym, takim jak otyłość czy niedobory żywieniowe. Szczególnie ważne jest przestrzeganie zaleceń producenta oraz uwzględnienie indywidualnych potrzeb zwierzęcia.
Dr. Pierre Laurent (FR) lekarz weterynarii, specjalista dietetyki zwierzątBibliografia
- Podstawy żywienia psów i kotów - M. Ceregrzyn, R. Lechowski, B. Barszczewska - s. 241, 269-270
Brak komentarzy
Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.