Źródło: 123rf.com
  • Kot
  • Żywienie
  • Porady żywieniowe

Czy koty mogą pić mleko? Fakty i mity

Opublikowane: 12:49 Przeczytasz w: 5 min

Jeż, który niesie na plecach jabłko, kot pochylony nad spodkiem mleka – to tylko niektóre z obrazów utrwalonych w naszej głowie przez kulturę wizualną. Do dzisiaj w wielu domach podawanie kotu mleka jest powszechną praktyką. Czy dobrą? Z nowoczesnych badań wynika, że wcale niekoniecznie. Sprawdź, czy koty mogą pić mleko i jaki wpływ może ono wywrzeć na ich zdrowie.

Spis treści

    Kocięta i mleko matki. Czy można czymś je zastąpić? 

    Małe koty piją mleko matki mniej więcej do czwartego tygodnia życia. Jest ono podstawą ich diety. Zawiera nie tylko wszystkie niezbędne składniki odżywcze, ale także przeciwciała, które chronią malutkie organizmy przed wieloma chorobami. 

    Maluchy, które nie mają dostępu do mleka kotki (na przykład ze względu na porzucenie lub jej śmierć) powinny być karmione specjalistycznym preparatem zastępczym. Odpowiednio skomponowane sztuczne mleko dla kota pomoże sierotom przetrwać do momentu naturalnego przejścia na pokarm stały. 

    Opiekunowie kociaków często zastanawiają się, czy specjalne mleko można zastąpić krowim lub kozim. Zdecydowanie nie jest to najlepszy pomysł. Mleko pochodzące od innego gatunku może spowodować problemy trawienne, które w przypadku tak małych kociąt nierzadko prowadzą nawet do śmierci. 

    Czy dorosły kot może pić mleko? 

    Niektóre koty uwielbiają mleko. Opiekunowie, którzy mają w głowie zaczerpnięte z popkultury obrazy bardzo chętnie częstują nim swoje mruczki. Warto więc zdecydowanie zaznaczyć, że koty, niezależnie od wieku i stanu zdrowia, nie powinny spożywać mleka krowiego, koziego, owczego ani żadnego innego. Dlaczego? 

    Czy koty mogą pić mleko? Kwestia laktozy 

    U dorastających zwierząt zanika laktaza, czyli enzym, który umożliwia prawidłowy rozkład zawartej w mleku laktozy. Cukier mleczny jest ciężkostrawny dla większości dorosłych ssaków, w tym także dla kotów. Jego spożycie może prowadzić do problemów trawiennych, takich jak biegunki, wymioty czy wzdęcia 

    Oczywiście w sklepach zoologicznych dostępne są mleka dla zwierząt, pozbawione laktozy. Trzeba jednak zaznaczyć, że kwestia picia mleka przez koty jest problematyczna nie tylko ze względu na nią. 

    Krowie mleko dla kota a kazeina 

    Prawie 80% całego białka mleka krowiego stanowi kazeina. Skomplikowana struktura chemiczna sprawia, że wiele gatunków zwierząt ma problem z jej trawieniem. Koty nie są w stanie strawić dużej ilości kazeiny, dlatego spożywanie krowiego mleka wpływa negatywnie na ich zdrowie. 

    Mleko a nadwaga u kota 

    Każde mleko, także kozie czy owcze to dodatkowe kalorie w diecie kota. Codzienny bilans energetyczny każdego zwierzęcia powinien zamykać się w pełnowartościowych posiłkach, uzupełnianych ewentualnie zdrowymi przysmakami. 

    Wszystkie niepotrzebne przekąski w postaci produktów nieprzeznaczonych dla gatunku stanowią ryzyko nadwagi a nawet otyłości. Te z kolei mają bardzo negatywny wpływ na ogólną kondycję zwierzęcia i stan jego zdrowia. 

    Mleko krowie a nawodnienie kota 

    Zwolennicy mleka w diecie kota twierdzą, że jest ono świetnym sposobem na nawodnienie zwierzaka. Koty rzeczywiście z natury piją mało. Ich przodkowie wyewoluowali na pustyniach, gdzie wodę czerpało się przede wszystkim z pożywienia. 

    Rozwiązaniem tego problemu jest podawanie zwierzęciu wartościowej mokrej karmy. W przypadku kotów, które w ogóle nie piją wody można dodawać ją bezpośrednio do posiłku. Żadne mleko nie jest sposobem na nawodnienie. To tylko porcja nadprogramowych kalorii i tłuszczu, których zwierzę tego gatunku nie potrzebuje. 

    Czy kot może pić mleko roślinne? 

    Zdecydowanie nie! Koty to obligatoryjni mięsożercy. Ich organizmy nie są dostosowane do trawienia pokarmów roślinnych. Właśnie dlatego mleko sojowe, migdałowe, czy nawet owsiane może spowodować negatywne konsekwencje zdrowotne. Szczególnie niebezpieczne jest podawanie kotu mleka roślinnego regularnie. 

    Twój kot jest mięsożercą, a więc nie potrzebuje w swojej diecie napojów roślinnych. Podawanie kotu mleka sojowego nie jest dobrym pomysłem. Mleko sojowe zawiera cukry (stachioza i rafinoza), które dla kota mogą okazać się silnie szkodliwe. Kot po wypiciu mleka sojowego może zmagać się z biegunką i wymiotami. Mleko kokosowe z kolei jest zbyt tłuste dla kota. Gdy Twój kot przypadkowo napije się mleka roślinnego, na pewno nie ma powodów do paniki, ale możesz spodziewać się biegunki i gorszego samopoczucia u kota. Na co dzień podawaj kotu wodę do picia. Należy unikać tak zwanego “mleka dla kotów”, które można znaleźć w sklepach zoologicznych. Wystarczy przeczytać skład, by szybko się zorientować, że to nic innego jak próba nakłonienia właściciela na wydawanie pieniędzy. Taki napój zawiera przede wszystkim mleko krowie, przetwory mleczne, tłuszcze roślinne oraz cukier.

    Sara Wacławik Behawiorystka psów i kotów i zoopsycholożka

    Czy koty mogą pić mleko? Podsumowanie 

    Koty nie potrzebują mleka. Jego spożycie nie ma żadnego pozytywnego przełożenia na zdrowie czy kondycję zwierzęcia tego gatunku. Wręcz przeciwnie. Laktoza i kazeina sprawiają, że mleko jest ciężkostrawne i może powodować problemy trawienne. 

    Nieco bezpieczniejsze dla kota jest mleko kozie i owcze. Jego podawanie, szczególnie stałe, skutkuje jednak nadpodażą kalorii i może przyczynić się do pogorszenia ogólnego stanu zdrowia zwierzęcia.

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

    Nasi eksperci