Czy kleszcz sam wyjdzie z kota? Co grozi kotu po ugryzieniu kleszcza? I co zrobić gdy nie wyciągnie się całego kleszcza u kota? Kleszcze stanowią jedno z największych naturalnych zagrożeń dla ludzi, psów oraz wielu innych ssaków. Mimo że koty domowe zazwyczaj nie są tak bardzo narażone na inwazje kleszczy, a choroby odkleszczowe są dość rzadko spotykane, to nie należy tego problemu ignorować.
Spis treści
Źródło: 123rf.com
Kleszcz u kota – co wiemy o tych pasożytach?
Gatunków kleszczy na świecie jest niemalże tysiąc. W Polsce natomiast wyróżniamy 19, jednak ich ilość się zwiększa ze względu na zmiany klimatyczne. Tym, o którym mówi się najczęściej, jest Ixodes ricinus - kleszcz pospolity.
Te małe szkodniki są stawonogami, które należą do grupy pajęczaków. W naturalnym środowisku potrafią przetrwać do kilkuset dni w stanie hibernacji. W zależności od gatunku ich cykl rozwojowy obejmuje cztery stadia - jajo, larwa, nimfa oraz osobnik dorosły i trwa około 2-4 lat.
Gdzie występują kleszcze?
Jeśli chodzi o nasz region - nie mamy dobrych wiadomości. Kleszcze obecne są prawie w całej Europie - można je nawet spotkać na północy Afryki i w Azji.
Oznacza to, że w Polsce bytują praktycznie wszędzie. Na jakie miejsca powinniśmy w takim razie uważać najbardziej? Przede wszystkim na roślinność do dwóch metrów wysokości - kleszcze czekają na swoje ofiary głównie w gęstych zaroślach, wysokich trawach, krzewach, paprociach. Co za tym idzie - najłatwiej złapać kleszcza w lasach, parkach, nad jeziorami i w obszarach trawiastych.
O ile twój kot nie jest wychodzący i nie spędza czasu na świeżym powietrzu, istnieje raczej małe ryzyko, że stanie się ofiarą kleszcza.
Do kiedy kleszcze są aktywne?
Ze względu na łagodne zimy, które od wielu lat są już normą - kleszcza są aktywne niemalże przez cały rok. Normalnie, wraz z końcem zimy, te małe pajęczaki redukowały swoją aktywność i hibernowały. Wiemy jednak, że wystarczy, aby temperatura gleby wzrosła powyżej 5-7ºC a wybudzają się one ze swojego snu i ponownie szukają swojej ofiary.
Anatomia kleszcza
Gdzie szukać kleszcza u kota?
Tak naprawdę nie ma złotej reguły, dzięki której bez problemu zlokalizujemy kleszcza. Jest to żywe stworzenie, które raz może znaleźć swoje miejsce w skórze kota w ciągu paru minut, a czasami będzie wędrować w jego poszukiwaniu znacznie dłużej.
Pajęczaki te preferują bowiem miejsca ciemne i wilgotne. Robiąc przegląd naszych mruczków zwróćmy zatem szczególną uwagę na okolice:
- pod obrożą,
- pod pachami,
- łokci,
- krocza,
- pod kolanami,
- pod ogonem,
- pomiędzy palcami.
Jak wygląda kleszcz? Miejmy w głowie to, że większość gatunków jest bardzo małych.
Czy kleszcz sam wyjdzie z kota?
Kleszcze zazwyczaj nie wypadają same z kota. Gdy kleszcz przyczepi się do skóry, jego głowa oraz narządy gębowe wbijają się głęboko, co utrudnia ich naturalne oderwanie. Pozostawienie kleszcza na ciele kota może prowadzić do infekcji oraz przeniesienia chorób przez kleszcze.
Ważne jest regularne sprawdzanie kota pod kątem obecności kleszczy i natychmiastowe usuwanie ich. Jeśli nie masz pewności, jak to zrobić, warto skonsultować się z weterynarzem, który pomoże w bezpiecznym usunięciu kleszcza oraz udzieli dodatkowych wskazówek dotyczących profilaktyki przeciw kleszczom u kota. Nie polegaj na tym, że kleszcz sam wypadnie, ponieważ może to zagrażać zdrowiu kota.
Czego unikać w trakcie usuwania kleszczy?
Przede wszystkim nie próbujmy kleszcza wykręcać.
Smarowanie kleszcza tłuszczem, masłem, kremem albo czymkolwiek innym, co przyjdzie nam do głowy, nie jest najlepszym wyborem, jeśli chodzi o ich usuwanie.
Tego typu sposoby mogą tylko doprowadzić do wydostania się do krwiobiegu kota większej ilości patogenów, a co za tym idzie - znacznie wzrośnie ryzyko rozwoju chorób odkleszczowych.
Jak usunąć kotu kleszcza domowym sposobem?
Przede wszystkim jak najszybciej!
Na szczęście zabieg ten nie jest skomplikowany. Już nawet z pomocą pęsety jesteśmy w stanie skutecznie wyciągnąć kleszcza kotu. Warto jednak wcześniej założyć rękawiczki ochronne i zapewnić sobie dobre źródło światła. Przydatne mogą okazać się także specjalne urządzenia do wyciągania kleszcza, które dostępne są praktycznie w każdym sklepie zoologicznym.
Pajęczaka należy złapać jak najbliżej skóry - tak, żeby ująć go za aparat gębowy. Następnie dość energicznym, lekko zrotowanym ruchem wyciągnąć go ku górze.
Warto obejrzeć później skórę kota i sprawdzić miejsce wkłucia, aby mieć pewność, że udało nam się usunąć całe ciało pasożyta. Po wszystkim zdezynfekuj tę okolicę, najlepiej środkiem bakteriobójczym.
Gdzie szukać kleszcza u kota?
Co zrobić, gdy nie wyciągnie się całego kleszcza u kota?
Usuniętego kleszcza należy skutecznie uśmiercić. Najlepiej włożyć go w złożoną kartkę papieru albo chusteczkę i zmiażdżyć twardszym przedmiotem. Nie powinniśmy wyrzucać jeszcze żywego kleszcze do toalety albo umywalki, ponieważ są one w stanie przetrwać w wodzie.
Jeśli kawałek ciała pajęczaka zostanie w skórze kota, należy dołożyć wszelkich starań, aby go usunąć.
W przypadku, kiedy usunięcie kleszcza będzie dla nas zbyt trudne, warto udać się do lekarza weterynarii, który na pewno nam pomoże.
Choroby odkleszczowe u kota - czy kleszcz jest niebezpieczny dla kota?
Mimo że choroby odkleszczowe u kotów diagnozowane są dość rzadko, nie znaczy to, że nie stanowią one zagrożenia. Ryzyko zarażenia i zachorowania u tych czworonogów jest dość niskie i najczęściej związane jest ze spadkiem odporności powiązanym z inną jednostką chorobową. Nie zmienia to faktu, że są to groźne choroby i mogą stanowić spore zagrożenie dla kotów.
Wśród nich możemy wyróżnić:
- Babeszjozę - wywoływaną przez Babesia spp.,
- Boreliozę - Borrelia burgdorferi,
- Anaplazmozę - Anaplasma phagocytophilum,
- Zakaźną anemię kotów - wywoływaną przez mykoplazmy.
Jaki środek na kleszcze dla kota?
Na rynku znajdziesz wiele preparatów na kleszcze. Do wyboru mamy obroże przeciwkleszczowe, krople typu spot-on, specjalne spreje czy tabletki podawane doustnie.
Wszystkie mają swoje plusy i minusy, jednak większość z nich charakteryzuje się podobną skutecznością w działaniu. Wybór optymalnego środka warto skonsultować ze swoim lekarzem weterynarii, ponieważ wpływ na jego wybór może mieć wiele czynników - wiek zwierzęcia, jego stan oraz fakt, że warto co jakiś czas zmienić substancję aktywną.
Warto też wspomnieć, że zabezpieczać należy przede wszystkim kota wychodzącego.
Kleszcz u kota — podsumowanie
Na kleszcze powinniśmy uważać przez cały rok. Jeśli nasz kot jest niewychodzący, to powinien być względnie bezpieczny. Istnieje jednak ryzyko, że kleszcza do domu przyniesiemy my sami, albo inne zwierzę, które z nami mieszka. Najlepszym sposobem walki z tymi pajęczakami jest profilaktyka - na rynku dostępnych jest wiele różnych produktów, które pomogą nam zabezpieczyć czworonogi.
Kleszcz pospolity najczęściej czeka na swoją ofiarę w krzakach i trawach i przenosi się na nie w momencie, kiedy zwierzę przechodzi obok i strąca go na swoją skórę.
Usuwanie kleszcza nie jest skomplikowane - można to zrobić bez problemu w domu, z użyciem zwykłej pęsety.
Kleszcze przenoszą choroby, które u kotów diagnozowane są dość rzadko, ale mimo to stanowią spore zagrożenie.
W ostateczności - skorzystaj z pomocy lekarza weterynarii.
Bibliografia
- Agustín Estrada-Peña, Climate, niche, ticks, and models: what they are and how we should interpret them, Parasitol Res (2008) (Suppl 1) 103:S87–S95
- Adaszek Ł., Łukaszewska J., Winiarczyk S., Pierwszy przypadek babeszjozy u kota w Polsce
Brak komentarzy
Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.