Źródło: 123rf.com
  • Kot
  • Mam kota
  • Zrozumieć kota

Zachowanie kota przed śmiercią - po czym poznać, że kot umiera?

Opublikowane: 17:42 Przeczytasz w: 6 min

Śmierć jest nieodłącznym elementem istnienia i dotyczy również naszych ukochanych zwierząt. Kot będący u kresu swojego życia będzie przejawiał określone zachowania. Rozpoznanie oznak nadchodzącej śmierci pupila pozwoli przygotować się na nieuniknione. Niewątpliwe, to jeden z najgorszych momentów każdego posiadacza zwierzęcia.

Spis treści

    Umierający kot często staje się wycofany i bardziej wyczulony na bodźce. W ostatnich chwilach swojego życia może on spędzać więcej czasu w ukryciu lub wręcz przeciwnie - towarzyszyć opiekunowi na każdym kroku. Niewykluczone jest również pojawienie się u niego nieuzasadnionej agresji, nawet jeśli dotychczas był spokojny. Kot z czasem przestanie szukać pieszczot i odrzuci wszelkie fizyczne uczucia. Te zmiany w zachowaniu najczęściej spowodowane są towarzyszącym bólem i dyskomfortem. Inne objawy ogólne, jakie mogą wystąpić to brak apetytu, ciężki oddech, obniżona temperatura ciała, problemy z poruszaniem się i utrata masy ciała. 

    Jak długo żyje kot?  

    Średnia długość życia kota domowego wynosi od 13 do 17 lat. Jest to tylko szacunkowa wartość, ponieważ niektóre dożywają nawet 20 lat. Inne natomiast ulegają wypadkowi lub chorobie i odchodzą wcześniej. Kiedy kot osiągnie status seniora, wydolność jego organizmu zaczyna spadać. Nie będzie już on tak energiczny jak kiedyś. Kot geriatryczny może zacząć wykazywać oznaki dysfunkcji poznawczych, gdy zbliża się koniec jego życia.   

    Czy kot umiera nagle? 

    Właścicielom często może się wydawać, że stan zdrowia pupila pogorszył się gwałtownie. Nie dzieje się to jednak z dnia na dzień, ponieważ koty są biegłe w ukrywaniu bólu i chorób. Najczęściej cierpią od dłuższego czasu, a wyraźne objawy choroby pojawiają się w momencie, w którym organizm nie jest już w stanie kompensować zaburzeń. 

    Jakie są objawy zbliżającej śmierci u kotów?

    • Ukrywanie się lub nadmierne przywiązanie,  
    • zmiana osobowości, 
    • zmiana nawyków związanych z jedzeniem i piciem, 
    • nieudana pielęgnacja, 
    • poszukiwanie spokojnych i cichych miejsc w domu, 
    • wyraźne zmniejszenie aktywności, 
    • dezorientacja, 
    • lęk, 
    • zwiększenie wrażliwości na dotyk lub dźwięk, 
    • utrata kontroli nad oddawaniem moczu i kału. 

    Warto wiedzieć o zmianach w zachowaniu kota w obliczu zbliżającej się śmierci, aby poradzić sobie z psychologicznymi skutkami jego utraty. Jako właściciel być może będziesz musiał podjąć trudną decyzję. Umierający kot nierzadko cierpi, więc w wielu przypadkach bardziej humanitarne jest rozważenie eutanazji.  

    Czy kot jest w stanie wyczuć własną śmierć? 

    Kot często ma wrodzone poczucie o tym, że umiera. Jest to szczególnie ciężki okres również dla niego, ponieważ należy do zwierząt, które nienawidzą ujawniać jakichkolwiek oznak słabości. Właśnie dlatego umierający pupil często ukrywa się w ciemności. Jeśli kot jest wychodzący, należy zatrzymać go w tym czasie w domu, ponieważ nigdy nie wiadomo, kiedy nastąpi jego śmierć. Kot będący z złym stanie zdrowia, zwłaszcza jeśli ma problemy z poruszaniem się, może nigdy nie wrócić. To poczucie niepewności zwiększy ból po jego utracie, dlatego warto mieć kontrolę nad tym, co się z nim dzieje. 

    Czy koty odchodzą przed śmiercią?

    Jeśli twój starszy kot zniknął z domu, rozejrzyj się po okolicy. Skoncentruj swoje poszukiwania na ciepłym, suchym i osłoniętym terenie. Może być on pod pojazdami, krzakami, w szopach lub garażach.  

    Jak poprawić komfort umierającego kota? 

    Jeśli mimo leczenia twoje zwierzę wykazuje oznaki silnego bólu towarzyszącego chorobie, może się okazać, że najlepszą rzeczą, jaką jesteś w stanie zrobić, będzie ponowna konsultacja z lekarzem weterynarii. Ustali on dalsze postępowanie i pomoże rozważyć decyzję o eutanazji, jeśli terapia nie przynosi efektów, a rokowania są złe. Nawet jeśli nie dopuszczasz do siebie takiej myśli i pragniesz spędzić ze swoim przyjacielem jak najwięcej czasu, musisz przedłożyć jego potrzeby i wygodę ponad wszystko inne. Lekarz weterynarii przedstawi najlepsze możliwe rozwiązania, uwzględniając przede wszystkim jakość życia pupila.  

    Nie pozwól swojemu kotu umierać powoli w domu, ponieważ „naturalna” śmierć nie oznacza braku cierpienia. W wielu przypadkach eutanazja to jedyne słuszne rozwiązanie. Najważniejsze, aby zadbać o komfort pupila podczas jego ostatnich dni życia, co nie zawsze jest łatwe. Zapewnij mu cichą przestrzeń, wolną od hałaśliwych zwierząt domowych, dzieci i innych zakłóceń. W tych chwilach twój kot może preferować spokojne spędzanie czasu samotnie zwinięty w kłębek lub będzie dążył do ciągłego kontaktu z rodziną. Każdy pupil pragnie innej formy pocieszenia. Co najważniejsze, pozostań w stałym kontakcie ze specjalistą, aby mieć pewność, że nie cierpi, a komfort jego życia jest na odpowiednim poziomie. Mimo że podjęcie decyzji o eutanazji będzie dla ciebie bardzo trudne, warto wiedzieć, że to bardzo spokojny i całkowicie bezbolesny zabieg, który pozwala zwierzęciu uwolnić się od bólu. Większość właścicieli decyduje się na pozostanie z kotem podczas tego procesu, aby zapewnić mu komfort w ostatnich chwilach. Twój lekarz weterynarii będzie z tobą współpracował, aby eutanazja była jak najłatwiejsza zarówno dla ciebie, jak i dla twojego ukochanego pupila. 

    Jeśli masz kota, który może zbliżać się do końca życia i zauważysz jakiekolwiek zmiany w jego zachowaniu, skontaktuj się z lekarzem weterynarii, aby mógł ocenić stan jego zdrowia. 

    Bibliografia
    1. Szawarski P. Classic cases revisited: Oscar the cat and predicting death. Journal of the Intensive Care Society 2016; 17(4): 341-343. 

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 5,0 | liczba ocen: 2
    0/400
    Brygida
    5
    16.07.2024

    Ewa El Falouji
    5
    23.07.2024

    diekuje